Diving into the Unknown

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 30 Αύγ 2019, 00:57

Stalker έγραψε:
29 Αύγ 2019, 21:33
Nero έγραψε:
29 Αύγ 2019, 21:14
μιλάμε για επίπεδα ψυχραιμίας που πρέπει να αρχίσεις να αναρωτιέσαι αν παίζει κάτι παθολογικό. Ελπίζω δηλαδή να μην είναι μόνιμη κατάσταση και να είναι ικανότητα που ανοιγοκλείνει σαν διακόπτης όποτε χρειάζεται
Πρέπει να μετράει πάρα πολύ η πειθαρχία αναπνοής σε τέτοιες περιπτώσεις, που είναι τουλάχιστον κάτι που μπορείς να ελέγξεις συνειδητά ως ένα βαθμό.

Η κατάδυση από ένα σημείο και μετά πρέπει να είναι πολύ ζεν φάση, εδώ με μάσκα και 10-15 μέτρα βάθος ελεύθερη βουτιά και είναι σαν να ταξιδεύεις για μερικά δευτερόλεπτα σε άλλο κόσμο, η αίσθηση της κανονικότητας των αυτοδυτών που μένουν ώρες τη φορά σε τόσο ξένα περιβάλλοντα πρέπει να είναι τελείως out there.
Επιτέλους είδα ολόκληρο το ντόκου - η σκηνή που ο τύπος μόλις έχει βγει από το νερό και αφηγείται πως ενώ έκοβε τον εξοπλισμό από το πτώμα άρχισε να γκρεμίζεται το ταβάνι της σπηλιάς και να πέφτουν κοτρόνες γύρω του (φαίνεται και στο βίντεο), γελώντας, είναι μάλλον δεικτική: από ένα σημείο και μετά απλά τερματίζεις, το να το πάρεις αυτό που σου συμβαίνει στ' αστεία είναι η μόνη διέξοδος.

Επίσης ο τύπος που λες αν έπαιζε κάτι παθολογικό ήταν σε κάποιου είδους σώμα ασφαλείας για dayjob, ίσως πυροσβέστης, κρίνοντας από την σκηνή στην αρχή που κατεβαίνει από το κοντάρι και ότι στο τέλος που τον παρασημοφορούνε και σκάει μύτη με κάτι σαν στολή εξόδου. Επίσης ότι είναι αυτός που φέρνει τις πτωματοσακούλες (συνειδητοποιώ ότι δεν έχω ιδέα πως είναι τα bodybags στα ελληνικά) και λέει ότι ξέρει από τέτοια λόγω δουλειάς...
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Nero

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 30 Αύγ 2019, 01:09

Stalker έγραψε:
30 Αύγ 2019, 00:57
Stalker έγραψε:
29 Αύγ 2019, 21:33
Nero έγραψε:
29 Αύγ 2019, 21:14
μιλάμε για επίπεδα ψυχραιμίας που πρέπει να αρχίσεις να αναρωτιέσαι αν παίζει κάτι παθολογικό. Ελπίζω δηλαδή να μην είναι μόνιμη κατάσταση και να είναι ικανότητα που ανοιγοκλείνει σαν διακόπτης όποτε χρειάζεται
Πρέπει να μετράει πάρα πολύ η πειθαρχία αναπνοής σε τέτοιες περιπτώσεις, που είναι τουλάχιστον κάτι που μπορείς να ελέγξεις συνειδητά ως ένα βαθμό.

Η κατάδυση από ένα σημείο και μετά πρέπει να είναι πολύ ζεν φάση, εδώ με μάσκα και 10-15 μέτρα βάθος ελεύθερη βουτιά και είναι σαν να ταξιδεύεις για μερικά δευτερόλεπτα σε άλλο κόσμο, η αίσθηση της κανονικότητας των αυτοδυτών που μένουν ώρες τη φορά σε τόσο ξένα περιβάλλοντα πρέπει να είναι τελείως out there.
Επιτέλους είδα ολόκληρο το ντόκου - η σκηνή που ο τύπος μόλις έχει βγει από το νερό και αφηγείται πως ενώ έκοβε τον εξοπλισμό από το πτώμα άρχισε να γκρεμίζεται το ταβάνι της σπηλιάς και να πέφτουν κοτρόνες γύρω του (φαίνεται και στο βίντεο), γελώντας, είναι μάλλον δεικτική: από ένα σημείο και μετά απλά τερματίζεις, το να το πάρεις αυτό που σου συμβαίνει στ' αστεία είναι η μόνη διέξοδος.

Επίσης ο τύπος που λες αν έπαιζε κάτι παθολογικό ήταν σε κάποιου είδους σώμα ασφαλείας για dayjob, ίσως πυροσβέστης, κρίνοντας από την σκηνή στην αρχή που κατεβαίνει από το κοντάρι και ότι στο τέλος που τον παρασημοφορούνε και σκάει μύτη με κάτι σαν στολή εξόδου. Επίσης ότι είναι αυτός που φέρνει τις πτωματοσακούλες (συνειδητοποιώ ότι δεν έχω ιδέα πως είναι τα bodybags στα ελληνικά) και λέει ότι ξέρει από τέτοια λόγω δουλειάς...
μόνο για τον τύπο που την τελευταία στιγμή αποφάσισε να μη βουτήξει τη 2η φορά έχω πειστεί ότι είναι σε ένα βαθμό κανονικός άνθρωπος. :lol: Ο Γκρονκβιστ, όντως πρέπει να είναι ειδικοδυναμίτης κάποιου τύπου αλλά για τους άλλους δεν είμαι σίγουρος. Πχ ο τύπος που γελάει με το τρελό σκηνικό(και φαίνεται να συντονίζει κιόλας) πριν γίνει εκπαιδευτής καταδύσεων δούλευε σε εργοστάσιο. Έκανε τέτοιες βουτιές καθαρά για χόμπι :smt005:

ο 1ος νομίζω έχασε και άλλους σε ατυχήματα αργότερα. Νομίζω συμμετείχε σε μια βουτιά στη Γαλλία που χάθηκε δύτης στα 200 μέτρα :o

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 30 Αύγ 2019, 01:29

Nero έγραψε:
30 Αύγ 2019, 01:09
μόνο για τον τύπο που την τελευταία στιγμή αποφάσισε να μη βουτήξει τη 2η φορά έχω πειστεί ότι είναι σε ένα βαθμό κανονικός άνθρωπος. :lol: Ο Γκρονκβιστ, όντως πρέπει να είναι ειδικοδυναμίτης κάποιου τύπου αλλά για τους άλλους δεν είμαι σίγουρος. Πχ ο τύπος που γελάει με το τρελό σκηνικό(και φαίνεται να συντονίζει κιόλας) πριν γίνει εκπαιδευτής καταδύσεων δούλευε σε εργοστάσιο. Έκανε τέτοιες βουτιές καθαρά για χόμπι :smt005:

ο 1ος νομίζω έχασε και άλλους σε ατυχήματα αργότερα. Νομίζω συμμετείχε σε μια βουτιά στη Γαλλία που χάθηκε δύτης στα 200 μέτρα :o
Στην μήντια παρουσίαση που λίνκαρες για αυτόν που δεν βούτηξε (που λέει ότι δεν έχει καθαρή ανάμνηση του τι συνέβει στη συνέχεια του ατυχήματος) λέει ότι όταν έγινε ό,τι έγινε βγήκε στην επιφάνεια πιστεύοντας ότι όλοι οι υπόλοιποι είχαν πεθάνει :-?

Γενικά ήταν σχετικά λειψό σε αφήγηση το ντόκου, υποθέτω ότι πρέπει να απευθυνόταν σε άτομα που ήδη είχαν μια ιδέα τι παίχτηκε, η παρουσίαση στο https://www.vg.no/spesial/2014/dodsdykket/index_eng.php μάλλον επιβάλλεται να τη δει κανείς.

Για τον Paakarinen (που νομίζω είναι αυτός με τις κοτρόνες) έχω να πω ότι θα μπορούσε να κάνει λαμπρή καριέρα σαν character actor για σεριαλ κιλλερς, μια και το στάνταρ βλέμμα του είναι αυτό:

Εικόνα
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Αύγ 2019, 13:17

Nero έγραψε:
29 Αύγ 2019, 20:57
Stalker έγραψε:
29 Αύγ 2019, 20:45
νύχτα έγραψε:
29 Αύγ 2019, 20:32
δε ξέρω πώς λειτουργεί ο εγκέφαλος ανθρώπων σαν αυτούς,
δεν τους καταλαβαίνω πάντως, ούτε μπορώ να τους νιώσω
Υποθέτω ότι και οι ίδιοι αν μπορούσαν να πουν στους εαυτούς όταν ξεκινούσαν βουτιές ότι κάποια στιγμή θα βρισκόταν να πριονίζουν πάγους για 7ωρη υπόγεια κατάδυση μάλλον την ίδια αντίδραση θα συναντούσαν.
νομίζω αυτό είναι στανταρ. Εξάλλου στην 1 κατάδυση απ'ότι καταλαβαίνω έγινε γιατί δεν είχαν κάνει την κατάλληλη προετοιμασία-όχι γιατί ήταν αρχάριοι: ήταν υπερβολικά έμπειροι και γι'αυτό θεώρησαν ότι μπορούσαν να παραλείψουν ορισμένα στάδια προετοιμασίας χωρίς να έχον θέμα

δε μας τίμησε ακόμα ο Ασέβαστος btw
ποοοοοοολυ πανω απο τις γνωσεις και τις δυνατοτητες μου, αισθανομαι πολυ μικρος για να σχολιασω κατι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Αύγ 2019, 13:26

νύχτα έγραψε:
29 Αύγ 2019, 21:00
Easier said than done, but you always gotta stay calm underwater. If in open water a diver is already panicky/prone to anxiety, diving is defo not for him!
[/quote]
καπου εδω νομιζω ειναι το ζουμι.

στην ελευθερη καταδυση (χωρις μπουκαλες) οπου προσπαθεις τη μια ανασα σου να την κανεις να διαρκεσει οσο το δυνατον περισσοτερο, συντομα μαθαινεις οτι τη μεγαλυτερη καταναλωση οξυγονου, την κανει το μυαλο. μαθαινεις να εισαι σε κατασταση ζεν, να μην ανεβαζεις σφυγμους, να εισαι απολυτα χαλαρος ακομη κι αν βλεπεις την επιφανεια πολυ μακρια, και κρινεις οτι δεν εχεις ανασα για να φτασεις εκει. αν πανικοβληθεις, σιγουρα δεν εχεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Nero

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 30 Αύγ 2019, 13:28

Stalker έγραψε:
30 Αύγ 2019, 01:29
Nero έγραψε:
30 Αύγ 2019, 01:09
μόνο για τον τύπο που την τελευταία στιγμή αποφάσισε να μη βουτήξει τη 2η φορά έχω πειστεί ότι είναι σε ένα βαθμό κανονικός άνθρωπος. :lol: Ο Γκρονκβιστ, όντως πρέπει να είναι ειδικοδυναμίτης κάποιου τύπου αλλά για τους άλλους δεν είμαι σίγουρος. Πχ ο τύπος που γελάει με το τρελό σκηνικό(και φαίνεται να συντονίζει κιόλας) πριν γίνει εκπαιδευτής καταδύσεων δούλευε σε εργοστάσιο. Έκανε τέτοιες βουτιές καθαρά για χόμπι :smt005:

ο 1ος νομίζω έχασε και άλλους σε ατυχήματα αργότερα. Νομίζω συμμετείχε σε μια βουτιά στη Γαλλία που χάθηκε δύτης στα 200 μέτρα :o
Στην μήντια παρουσίαση που λίνκαρες για αυτόν που δεν βούτηξε (που λέει ότι δεν έχει καθαρή ανάμνηση του τι συνέβει στη συνέχεια του ατυχήματος) λέει ότι όταν έγινε ό,τι έγινε βγήκε στην επιφάνεια πιστεύοντας ότι όλοι οι υπόλοιποι είχαν πεθάνει :-?

Γενικά ήταν σχετικά λειψό σε αφήγηση το ντόκου, υποθέτω ότι πρέπει να απευθυνόταν σε άτομα που ήδη είχαν μια ιδέα τι παίχτηκε, η παρουσίαση στο https://www.vg.no/spesial/2014/dodsdykket/index_eng.php μάλλον επιβάλλεται να τη δει κανείς.

Για τον Paakarinen (που νομίζω είναι αυτός με τις κοτρόνες) έχω να πω ότι θα μπορούσε να κάνει λαμπρή καριέρα σαν character actor για σεριαλ κιλλερς, μια και το στάνταρ βλέμμα του είναι αυτό:

Εικόνα
Γι'αυτό λέω δεν αποκλείω μια ελαφριά περίπτωση BPD :lol: Ο Κάι όντως γύρισε πίσω γιατί νόμιζε ότι πεθάνανε και οι άλλοι μπλόκαραν την έξοδο γιαυτό αντί να βγει από την 2η έξοδο που ήταν κοντά, γύρισε πίσω, έκανε όλη τη διαδρομή και ανέβηκε απο την τρύπα στον πάγο!

το θέμα του κόστους του εξοπλισμού σε βαράει κατακέφαλα σε μερικά στιγμιότυπα στο doc αλλά φαίνεται και την παρουσίαση

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 30 Αύγ 2019, 15:02

Ασέβαστος έγραψε:
30 Αύγ 2019, 13:26
μαθαινεις να εισαι σε κατασταση ζεν, να μην ανεβαζεις σφυγμους, να εισαι απολυτα χαλαρος
το έχεις κατακτήσει εσύ αυτό;

αν ναι, μάθε μας :c040:
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 30 Αύγ 2019, 19:03

Βοηθάει και το καταδυτικό αντανακλαστικό που έχουν όλα τα θηλαστικά, όπου η καταβύθιση του προσώπου σε νερό προκαλεί βραδυκαρδία καθώς και μια σειρά από άλλες σωματικές προσαρμογές που έχουν σαν αποτέλεσμα χαλάρωση και καλύτερη διαχείριση του οξυγόνου.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Diving into the Unknown

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Αύγ 2019, 20:30

νύχτα έγραψε:
30 Αύγ 2019, 15:02
Ασέβαστος έγραψε:
30 Αύγ 2019, 13:26
μαθαινεις να εισαι σε κατασταση ζεν, να μην ανεβαζεις σφυγμους, να εισαι απολυτα χαλαρος
το έχεις κατακτήσει εσύ αυτό;

αν ναι, μάθε μας :c040:
σε καποιο βαθμο, ναι. τοσο στη θαλασσα οσο και στην προσωπικη μου ζωη, ειμαι ψυχραιμος. (η αναισθητο γαιδουρι οπως προτιμα να λεει η γυναικα μου :102:))

μπορω να μην ανεβαζω σφυγμους βλεποντας μια μεγαλη συναγριδα, η να κανω αναδυση σκαστος απο μεγαλο βαθος, χωρις να κοιταω πανω να δω ποσο μακρια ειναι η επιφανεια, ηρεμες, χαλαρες πεδιλιες και θα βγω..

μεχρι εκει ομως. οταν συναντησα το φεγγαροψαρο, το εχασα το ζεν. για να πιασω το επιπεδο αυτων των τυπων με τις σπηλαιοκαταδυσεις, θελω αλλα 1000 χρονια προπονηση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών