Ενήλικοι στην Αίθουσα

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Οκτ 2019, 19:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:16
sys3x έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2019, 18:56


Η διαφορά είναι ότι ο Κολοκοτρώνης ήταν στην πρώτη γραμμή της μάχης (όπως κι ο Αλέξανδρος :P) ενώ ο Βαρουφάκης έδινε στα στρατεύματα οδηγίες από το σκάιπ, όπως κι ο άλλος μπαρουτοκαπνισμένος καπετάνιος ο Λαπαβίτσας.

Μεταξύ μας κι ο Γαβράς στο ίδιο σκεπτικό παίζει. Διανόηση και άποψη εκ του μακρόθεν. Καλή φάση δε λέω.
Έτσι παίζεται το παιχνίδι κυρίως πλέον στην δύση, κι όταν χρειαστεί να βγουν τα όπλα παίρνουμε τα χειριστήρια, ανοίγουμε τις οθόνες ή φοράμε τα γκογκλς και απογειώνουμε τα ντρονς.
:wink
Δεν διαφωνώ. Το θέμα είναι το πως παίζεται στην Ελλάδα. Και το σίγουρο είναι ότι οι πραγματικές διαθέσεις του λαού για Αντίσταση, φάνηκαν πεντακάθαρα στις δεύτερες εκλογές του '15. Και ο Βαρουφάκης δεν έμεινε εδώ μετά την αποπομπή του αλλά άρχισε τις τουρνέ για να εξαργυρώσει τη φήμη του. Κι έρχεται πάλι στο ελληνικό προσκήνιο μέσω της ταινίας.


Έστω ότι δεν έβγαινε η ταινία. Έγινε κάποια σημαντική κίνηση ή δήλωση από το μερα25 για να θυμηθούμε ότι υπάρχει στο ελληνικό κοινοβούλιο;
Οχι ακριβώς.
Ο Βαρουφάκερ έβαλε υποψηφιότητα και εκλέχθηκε πριν κυκλοφορήσει η ταινία του Γαβρά, επίσης έχει πλασαριστεί σε πολλά θέματα στην βουλή με πρωτότυπες προτάσεις, για τα κόκκινα δάνεια, την φορολογία, το πλεόνασμα, την ψήφο των ομογενών κτλ.
Ότι έκανε για να εξαργυρώσει την φήμη που κατέκτησε καλώς το έκανε κατά την γνώμη μου, κακό δεν μας έκανε ίσα ίσα και με την ταινία προβάλλονται κάποιες πτυχές που ενδεχομένως να ήταν αφώτιστες τόσο εκτός όσο και εκτός.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34309
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 12 Οκτ 2019, 19:45

Χαοτικός έγραψε:
12 Οκτ 2019, 18:53
Μαλακία είναι αυτό. Μιλάμε όπως μας επιβάλει να μιλάμε η ίδια η δημιουργία του σύμπαντος (αν έγινε ποτέ). Χαοτικά δηλαδή.
Εν τω μεταξύ το βρίσκω τελείως άσχετο και ασύνδετο αυτό που λες με αυτό που είπα εγώ. Εγώ είπα ότι καλώς ζήταγε διαγραφή χρέους και είναι ένας καλός προσανατολισμός για διεκδίκηση. Οι ισχύς και τα τοιαύτα είναι paparev nasouferoum.

Φεύγω με το αμόρε μου να τη δούμε. Σε θερινό θα πάμε (δεν φυσάει κιόλας απόψε, τέλεια!).
:e040:

Καλή βραδιά.Μόνο που όλοι ζήτησαν διαγραφή χρέους,η διαφωνία είναι στις ενέργειες,εκεί τα σπάσανε.Δηλαδή κάνεις μόνος σου διαγραφή ή όχι όπως ζήταγε ο Βαρουφ και δεν έκανε ο Τσίπρας;
Δεν είναι το θεωρητικό τι θέλουμε αλλά τι κάνουμε και εκεί η ομοιότητα με τα άλλα θέματα.π.χ. όλοι θέλουν την εφαρμογή του Δικαίου της Θάλασσας αλλά ποιός υπογράφει ΦΕΚ στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως που πάει στα 12 μίλια τα χωρικά ύδατα;κανείς μέχρι στιγμής.
Ο Βαρουφ ζήτησε να κουρευθούν τα ομόλογα της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας μετά το ΟΧΙ του δημοψηφίσματος και ο Τσίπρας του είπε όχι και έφυγε.Αυτό είναι το σημείο που υπάρχει η ΑΠΟΦΑΣΗ και εξετάζεις τις συνέπειες.Κατά τα άλλα να πηγαίνεις στα Eurogroup και να ζητάς διαγράψτε μου το χρέος και να σου λένει όχι,δεν αλλάζει κάτι.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 12 Οκτ 2019, 20:36

Alien666 έγραψε:
12 Οκτ 2019, 14:44
"Ενήλικοι στην αίθουσα" ή "τζόκερ";
αν αναρωτιεσαι, τζοκερ ασυζητητι

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Οκτ 2019, 20:43

πήζον bot έγραψε:
12 Οκτ 2019, 20:36
Alien666 έγραψε:
12 Οκτ 2019, 14:44
"Ενήλικοι στην αίθουσα" ή "τζόκερ";
αν αναρωτιεσαι, τζοκερ ασυζητητι
Στα λεγα μαλάκα μου, δε στα λεγα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 12 Οκτ 2019, 20:46

sys3x έγραψε:
12 Οκτ 2019, 20:43
πήζον bot έγραψε:
12 Οκτ 2019, 20:36
Alien666 έγραψε:
12 Οκτ 2019, 14:44
"Ενήλικοι στην αίθουσα" ή "τζόκερ";
αν αναρωτιεσαι, τζοκερ ασυζητητι
Στα λεγα μαλάκα μου, δε στα λεγα;
και βεβαια μου τα λεγες
SpoilerShow
ποια μου ελεγες? :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68598
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Οκτ 2019, 20:47

sys3x έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:16
sys3x έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:02


Έτσι παίζεται το παιχνίδι κυρίως πλέον στην δύση, κι όταν χρειαστεί να βγουν τα όπλα παίρνουμε τα χειριστήρια, ανοίγουμε τις οθόνες ή φοράμε τα γκογκλς και απογειώνουμε τα ντρονς.
:wink
Δεν διαφωνώ. Το θέμα είναι το πως παίζεται στην Ελλάδα. Και το σίγουρο είναι ότι οι πραγματικές διαθέσεις του λαού για Αντίσταση, φάνηκαν πεντακάθαρα στις δεύτερες εκλογές του '15. Και ο Βαρουφάκης δεν έμεινε εδώ μετά την αποπομπή του αλλά άρχισε τις τουρνέ για να εξαργυρώσει τη φήμη του. Κι έρχεται πάλι στο ελληνικό προσκήνιο μέσω της ταινίας.


Έστω ότι δεν έβγαινε η ταινία. Έγινε κάποια σημαντική κίνηση ή δήλωση από το μερα25 για να θυμηθούμε ότι υπάρχει στο ελληνικό κοινοβούλιο;
Οχι ακριβώς.
Ο Βαρουφάκερ έβαλε υποψηφιότητα και εκλέχθηκε πριν κυκλοφορήσει η ταινία του Γαβρά, επίσης έχει πλασαριστεί σε πολλά θέματα στην βουλή με πρωτότυπες προτάσεις, για τα κόκκινα δάνεια, την φορολογία, το πλεόνασμα, την ψήφο των ομογενών κτλ.
Ότι έκανε για να εξαργυρώσει την φήμη που κατέκτησε καλώς το έκανε κατά την γνώμη μου, κακό δεν μας έκανε ίσα ίσα και με την ταινία προβάλλονται κάποιες πτυχές που ενδεχομένως να ήταν αφώτιστες τόσο εκτός όσο και εκτός.
Ξέρω πότε έβαλε υποψηφιότητα και το μέρα25 ξεκίνησε ως ευρωπαϊκό κίνημα, πολύ πριν τις εκλογές. Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν δεν υπήρχε στην επικαιρότητα η ταινία του Γαβρά, δεν θα υπήρχε καν στις ειδήσεις της πολιτικής επικαιρότητας ο Βαρουφάκης.

Σε κάθε περίπτωση, διαφωνούμε. Εσύ εκλαμβάνεις τον πληθωρισμό του Βαρουφάκη με την οπτική που προβάλλει και ο ίδιος, δηλαδή του μοναχικού ήρωα που μάχεται με τους δράκους και οι αξίες του παραμένουν αλώβητες. Εγώ βλέπω έναν ναρκισσισμό, που η υπερβολή του δεν μου προκαλεί πλέον εκνευρισμό αλλά απορία. Κάθε φορά που τον βλέπω σκέφτομαι "καλά, δεν καταλαβαίνει πόσο ......... δείχνει;"
Μπορεί να έχω εγώ λάθος οπτική. Αλλά πραγματικά, έτσι νοιώθω.

Και με την ίδια ακριβώς οπτική, αντιμετωπίζω και την ταινία του Γαβρά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Οκτ 2019, 20:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2019, 20:47
sys3x έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2019, 19:16


Δεν διαφωνώ. Το θέμα είναι το πως παίζεται στην Ελλάδα. Και το σίγουρο είναι ότι οι πραγματικές διαθέσεις του λαού για Αντίσταση, φάνηκαν πεντακάθαρα στις δεύτερες εκλογές του '15. Και ο Βαρουφάκης δεν έμεινε εδώ μετά την αποπομπή του αλλά άρχισε τις τουρνέ για να εξαργυρώσει τη φήμη του. Κι έρχεται πάλι στο ελληνικό προσκήνιο μέσω της ταινίας.


Έστω ότι δεν έβγαινε η ταινία. Έγινε κάποια σημαντική κίνηση ή δήλωση από το μερα25 για να θυμηθούμε ότι υπάρχει στο ελληνικό κοινοβούλιο;
Οχι ακριβώς.
Ο Βαρουφάκερ έβαλε υποψηφιότητα και εκλέχθηκε πριν κυκλοφορήσει η ταινία του Γαβρά, επίσης έχει πλασαριστεί σε πολλά θέματα στην βουλή με πρωτότυπες προτάσεις, για τα κόκκινα δάνεια, την φορολογία, το πλεόνασμα, την ψήφο των ομογενών κτλ.
Ότι έκανε για να εξαργυρώσει την φήμη που κατέκτησε καλώς το έκανε κατά την γνώμη μου, κακό δεν μας έκανε ίσα ίσα και με την ταινία προβάλλονται κάποιες πτυχές που ενδεχομένως να ήταν αφώτιστες τόσο εκτός όσο και εκτός.
Ξέρω πότε έβαλε υποψηφιότητα και το μέρα25 ξεκίνησε ως ευρωπαϊκό κίνημα, πολύ πριν τις εκλογές. Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν δεν υπήρχε στην επικαιρότητα η ταινία του Γαβρά, δεν θα υπήρχε καν στις ειδήσεις της πολιτικής επικαιρότητας ο Βαρουφάκης.

Σε κάθε περίπτωση, διαφωνούμε. Εσύ εκλαμβάνεις τον πληθωρισμό του Βαρουφάκη με την οπτική που προβάλλει και ο ίδιος, δηλαδή του μοναχικού ήρωα που μάχεται με τους δράκους και οι αξίες του παραμένουν αλώβητες. Εγώ βλέπω έναν ναρκισσισμό, που η υπερβολή του δεν μου προκαλεί πλέον εκνευρισμό αλλά απορία. Κάθε φορά που τον βλέπω σκέφτομαι "καλά, δεν καταλαβαίνει πόσο ......... δείχνει;"
Μπορεί να έχω εγώ λάθος οπτική. Αλλά πραγματικά, έτσι νοιώθω.

Και με την ίδια ακριβώς οπτική, αντιμετωπίζω και την ταινία του Γαβρά.
Όχι γαλή μου, δε νομίζω ότι το βλέπω μονόπλευρα καθόλου, μπορώ να δεχθώ ότι ίσως σου δίνω αυτήν την εντύπωση αλλά παρόλο τον ναρκισσισμό του ο Βαρουφάκερ έχει τεμνηριωμένες θέσεις σε πληθώρα ζητημάτων.
Επίσης κάνει γκελ σε ορισμένους κύκλος εκτός Ελλάδος και αυτό βλέπω ότι πειράζει μερικούς, πειράζει που είναι και μεγάλη φίρμα; πειράζει.
:wink
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68598
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Οκτ 2019, 21:01

sys3x έγραψε:
12 Οκτ 2019, 20:53
Όχι γαλή μου, δε νομίζω ότι το βλέπω μονόπλευρα καθόλου, μπορώ να δεχθώ ότι ίσως σου δίνω αυτήν την εντύπωση αλλά παρόλο τον ναρκισσισμό του ο Βαρουφάκερ έχει τεμνηριωμένες θέσεις σε πληθώρα ζητημάτων.
Επίσης κάνει γκελ σε ορισμένους κύκλος εκτός Ελλάδος και αυτό βλέπω ότι πειράζει μερικούς, πειράζει που είναι και μεγάλη φίρμα; πειράζει.
:wink
Γιατί να με πειράζει;
Από φίρμες που κάνουν γκελ σε κάποιους κύκλους, άλλο τίποτα.
Κι ο Φλωρινιώτης, γκελ έκανε.

Θα με πείραζε αν έκανε γκελ στον δικό μου κύκλο.
Αλλά και πάλι κανένα πρόβλημα.
Αν με ταράζουν οι κύκλοι :P , την κάνω εγώ.
Και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 12 Οκτ 2019, 22:41

Καλύτερο και πιο χρήσιμο το Ενήλικες στην αίθουσα από την αμερικανιά. Το προτείνω με χίλια. Μπράβο στο Γαβρά που τη γύρισε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 13 Οκτ 2019, 18:50

Συνεχίζονται οι αντιδράσεις του βαθέως σύριζα εναντίον της ταινίας: https://www.efsyn.gr/politiki/214566_mn ... faki-gabra

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Οκτ 2019, 22:45

kameron έγραψε:
13 Οκτ 2019, 18:50
Συνεχίζονται οι αντιδράσεις του βαθέως σύριζα εναντίον της ταινίας: https://www.efsyn.gr/politiki/214566_mn ... faki-gabra
Δεν υπάρχει Συριζαίος που να μην γουστάρει μαχητικότητα Βαρούφα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 13 Οκτ 2019, 22:49

Χαοτικός έγραψε:
13 Οκτ 2019, 22:45
kameron έγραψε:
13 Οκτ 2019, 18:50
Συνεχίζονται οι αντιδράσεις του βαθέως σύριζα εναντίον της ταινίας: https://www.efsyn.gr/politiki/214566_mn ... faki-gabra
Δεν υπάρχει Συριζαίος που να μην γουστάρει μαχητικότητα Βαρούφα.
Σαφώς.
Πλην όμως, είναι εξίσου σαφές ότι μετά τα αποκαλυπτήρια της ταινίας, η ημιεπίσημη γραμμή του σύριζα είναι εναντίον της. Η κινηματογραφική εκδοχή του Γαβρά τους βγήκε φαίνεται υπερβολικά φιλοβαρουφακική και όχι αρκούντως φιλοτσιπρική.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 13 Οκτ 2019, 22:52

kameron έγραψε:
13 Οκτ 2019, 22:49
Χαοτικός έγραψε:
13 Οκτ 2019, 22:45
kameron έγραψε:
13 Οκτ 2019, 18:50
Συνεχίζονται οι αντιδράσεις του βαθέως σύριζα εναντίον της ταινίας: https://www.efsyn.gr/politiki/214566_mn ... faki-gabra
Δεν υπάρχει Συριζαίος που να μην γουστάρει μαχητικότητα Βαρούφα.
Σαφώς.
Πλην όμως, είναι εξίσου σαφές ότι μετά τα αποκαλυπτήρια της ταινίας, η ημιεπίσημη γραμμή του σύριζα είναι εναντίον της. Η κινηματογραφική εκδοχή του Γαβρά τους βγήκε φαίνεται υπερβολικά φιλοβαρουφακική και όχι αρκούντως φιλοτσιπρική.
Και ο τσιπρας θετικο ρολο εχει στην ταινια. Απλα η κυβερνηση του συριζα εφανιζεται ως ενας εσμος ασχετων που στα μητινκ ελεγαν μαλακιες.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24342
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Οκτ 2019, 22:53

δεν είναι δηλαδή και εντελώς μούφα.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ενήλικοι στην Αίθουσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Οκτ 2019, 22:56

kameron έγραψε:
13 Οκτ 2019, 22:49
Χαοτικός έγραψε:
13 Οκτ 2019, 22:45
kameron έγραψε:
13 Οκτ 2019, 18:50
Συνεχίζονται οι αντιδράσεις του βαθέως σύριζα εναντίον της ταινίας: https://www.efsyn.gr/politiki/214566_mn ... faki-gabra
Δεν υπάρχει Συριζαίος που να μην γουστάρει μαχητικότητα Βαρούφα.
Σαφώς.
Πλην όμως, είναι εξίσου σαφές ότι μετά τα αποκαλυπτήρια της ταινίας, η ημιεπίσημη γραμμή του σύριζα είναι εναντίον της. Η κινηματογραφική εκδοχή του Γαβρά τους βγήκε φαίνεται υπερβολικά φιλοβαρουφακική και όχι αρκούντως φιλοτσιπρική.
Τι να σου πω; Εμείς δεν έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε για το ποια είναι η θέση ενός οργάνου κόμματος ή και του ίδιου του κόμματος γενικά. Επεξεργαζόμαστε την ουσία.

Το έργο έδειξε πολύ απ' αυτήν πλην του ότι ο Τσίπρας δεν είναι αβουλος και άχρωμος. Είναι χαρισματικός και το παραδέχονται όλοι. Αλλά κανείς μας δεν νιώθει πικρία που δεν το παρουσίαζε αυτό η ταινία. Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών