The Witcher Netflix

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Δεκ 2021, 22:09


Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 18 Δεκ 2021, 19:56

Για πάμε λίγο.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 18 Δεκ 2021, 21:53

Είδα το πρώτο χθες .
Μου άρεσε.
Ωραίο σκηνικό και η μπρουξα κομπλέ.

Η ciri πολλά υποσχόμενη.
Περισσότερα όταν το τελειώσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 18 Δεκ 2021, 21:55

+1 στα σωστά που ειπε ο ταλιμπα. αρχισα λιγο το 2ο - πάνε στο γουιτσεροκάστρι - με τον μπαρμπαγούιτσε
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 19 Δεκ 2021, 22:13

2ο επεισόδιο.

Γενικά η φωτογραφία και τα σκηνικά έχουν αισθητή βελτίωση σε σχέση με τον 1ο κύκλο που φαίνονταν κάπως ψεύτικα.

Αυτό που δεν ήταν ωραίο ήταν η σύντομη παρουσίαση του εσκελ.
Στο παιχνίδι έδωσε την ζωή του για την ciri .
Στα βιβλία δεν ξέρω.
Εδώ μάλλον αυτοσχεδιασαν. Δεν μου άρεσε ο τρόπος.

Πιθανόν έχουμε και έμμεση γνωριμία με της ladies of the wood αν ήταν αυτές που έδειξαν.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24770
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Δεκ 2021, 22:38

Τα είδα όλα :lol:
Πολύ καλύτερη η 2η σεζόν. Η 1η θεωρώ ότι θέλει ολικό μοντάζ από την αρχή. Φαίνεται ότι έχουν πέσει παραπάνω λεφτά. Πολύ καλή η πλοκή και πολύ καλά επεισόδια όλα. Δεν κάνει κοιλιά πουθενά. Ήθελα να έχει πολύ παραπάνω επεισόδια. Στο μόνο αρνηιτκό ότι συνεχίζουν τις παπαριές που οι μισοί χαρακτήρες είναι μαύροι αλλά οκ για νέτφλιξ μιλάμε

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 20 Δεκ 2021, 13:39

Πολύ διασκεδαστικό, το είδα μαζεμένο.
SpoilerShow
Είναι ωραίο να βλέπεις τους χαρακτήρες να λειτουργούν σαν μαριονέτες που δυσλειτουργούν.
Ο στείρος Γκεραλτ που θέλει να γίνει πατέρας, ο Βεσεμιρ που είναι μια διαστρεβλωμένη πατρική φιγούρα για τους γητευτές.
Η Σιρι, που χωρίς γονείς και οικογένεια προσπαθεί να ανήκει κάπου.
Όλοι οι χαρακτήρες είναι μαριονέτες που δυσλειτουργούν, σκλάβοι των γονιδίων τους.
Και δεν το αντιλαμβάνονται, συνεχίζοντας τη στρεβλή τους ύπαρξη.
Τα τέρατα είναι τα πιο ειλικρινή πλάσματα της σειράς, απλώς διασπείρουν το χάος που προσπαθούν να τιθασεύσουν οι μάγοι και οι μάγισσες.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 20 Δεκ 2021, 19:28

Spin of ανακοινώθηκε...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Δεκ 2021, 20:01

taliban έγραψε:
18 Δεκ 2021, 21:53
Είδα το πρώτο χθες .
Μου άρεσε.
Ωραίο σκηνικό και η μπρουξα κομπλέ.

Η ciri πολλά υποσχόμενη.
Περισσότερα όταν το τελειώσω.
Είδα μέχρι το 3ο. Η Σίρι φαίνεται γερό κοντοπούτανο αλά Ντανέρις. Να δείτε που στο τέλος θα τη σφάξει στο γόνα ο Γουίτσερ. :003:

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 22 Δεκ 2021, 14:02

Αποφάσισαν να αγνοήσουν οτιδήποτε έκανε καλό τον πρώτο κύκλο, τολμηρή επιλογή, άραγε θα τους βγει;

Ο Γκέραλτ πλέον φιλική συμμετοχή μόνο για τις μάχες ενώ από αντιήρωας ξαφνικά έγινε πάλαντιν (ενώ οι υπόλοιποι witcher έγιναν stormtroopers), καταργήσαμε το να έχουμε ολόκληρα επεισόδια για worldbuilding και ανάπτυξη χαρακτηρών για να κάνουμε speed run το main quest, και αντικαταστήσαμε όλο το χιούμορ δυναμικής χαρακτήρων με τον γιάσκερ να γκρινιάζει.
SpoilerShow
Το character arc της γενιφερ να αποκτάει τις δυνάμεις της μας άρεσε τόσο πολύ από την πρώτη σαιζόν που αποφασίσαμε να το ξαναβάλουμε και στην δεύτερη ελαφρώς παραλλαγμένο και με διάρκεια όλη τη σαιζόν. Female empowerment είναι ο γκέραλτ να σου κάνει mansplaining βασική ηθική, σωστά;
Επίσης λείπει το self awareness που αναζωογονούσε λίγο την φάντασι κλισεδούρα.

On the bright side έμαθαν να φωτίζουν εσωτερικούς χώρους :lol:
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 23 Δεκ 2021, 11:03

Πόσο πιστή προς τα βιβλία είναι η σειρά;
Θυμάμαι πως είχε προκληθεί σάλος για το αντίστοιχο video game (δεν το έχω παίξει αλλά έχω δει μερικά ολιγόλεπτα videos και φαινόταν εντυπωσιακό) μετά από απαιτήσεις των γνωστών δικαιωματιστών για diversity και τα αρχίδια μου κουνιούνται.
Αυτός ο συγγραφέας ο Λεβαντόφσκι πως τον λένε περιέγραφε τους χαρακτήρες μελαψούς;
Γελοιοδέστερος όλων, ο Elf-Ζαμπέτας.🤢🤮
Ευτυχώς έχουν ολοκληρωθεί οι κινηματογραφικές μεταφορές του «Άρχοντα» - ποιος ξέρει τι θα βλέπαμε αν οι ταινίες γυρίζονταν σήμερα!

Τουλάχιστον η Τζένιφερ, Γένιφερ, Γεσθημανή πως την λένε την οποία υποδύεται εκείνη η Ινδή η Τσάτραπάτρα πως την λένε, είναι ωραίο γκομενάκι.
Ολίγον τι χαμηλόβυζη (λόγω σκαριού, όχι ηλικίας) αλλά (more than) fuckable.
Αλλά η άλλη η καριόλα, η ταγμένη στο White Flame order, η φριτέζα ντε, απλά είναι λάθος επιλογή. Wrong on so many levels. Δεν ανήκει σε αυτό το σύμπαν. Δεν θα εκπλαγώ αν την επόμενη φορά εντάξουν στο cast την Whoopi Goldberg... 🙄

Το κακό με αυτού του είδους τις σειρές είναι πως μετά από διακοπή ενός έτους, ο θεατής (που δεν είναι απαραιτήτως και αναγνώστης των βιβλίων) έχει ξεχάσει συμμαχίες, ποιος είναι με ποιον κ.λπ.
Πιο συμπαθής χαρακτήρας, μακράν του δεύτερου, ο βάρδος.
Θυμάμαι πως ο 1ος κύκλος περιείχε περισσότερες 18+ σκηνές & διαλόγους. Έχω την αίσθηση πως είναι συνειδητή επιλογή των συγγραφέων:
Ξεκινάμε με ΓΑΜΗΣΙΑ για να προσελκύσουμε το κοινό (cheap thrills) και στη συνέχεια το «απλώνουμε» το πράμα για να μην μας πούνε και γύφτους.
Μπορεί και να κάνω λάθος.

Α, και επειδή βλέπω και τα credits στο τέλος, διαπιστώνω πως αρκετά από τα επεισόδια είναι σκηνοθετημένα από γυναίκες.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Δεκ 2021, 22:59

Είδα και τα υπόλοιπα σήμερα.
Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει δεν ξέρω αλλα έχω παίξει και τα 3 game .

Όλος ο δεύτερος κύκλος είναι ανώτερος από τον πρώτο.

Ναι τα πάνε γρήγορα γιατί είναι 8ep . Θα προτιμούσα 10 .

Στην επόμενη σεζόν θα γίνουν όλα πτνα.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 24 Δεκ 2021, 23:22

Να αρχίσουμε τα σπόιλερς σιγά σιγά;










Η πλοκή νομίζω ήταν περίεργα ανακόλουθη, όχι δυσνόητη (ειδικα αφού στο τέλος κάνει και τον κόπο να απαριθμήσει τα σημαντικά με το νι και με το σίγμα) αλλά τα πολλά και διάφορα που συμβαίνουν ενδιάμεσα από μόνα τους δεν βγάζουν και πολύ νόημα, π.χ. ο φλογόπουστας που σκάει στο καερ μορεν που υποτίθεται δεν ξέρει κανείς που είναι, πλακώνεται με τον βέσεμιρ χωρίς λόγο (αντί να κάνει τουμπεκί και να ψάξει τη σίρι, τα φυλαχτά έτσι κι αλλιώς νομίζω δεν κουδούνισαν, το οποίο δεν ξέρω αν είναι και αυτό πλοκότρυπα), παίρνει το φιαλίδιο με το μιούτατζεν της σίρι στην τύχη και ξαναφεύγει.

Ή ότι η φριντζίλα στα καλά καθούμενα σκοτώνει όλο το high command χωρίς συνέπειες και ο καχίρ όταν τον ξαναβλέπουμε φαίνεται να είναι ανεξήγητα οκ με αυτό.

Γενικά έμενα συχνά με την αίσθηση ότι σκίπαρα κάποιο σημαντικό cut scene :-?
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Δεκ 2021, 21:51

Εμένα με έχει μπερδέψει το timeline.
Στον επόμενο κύκλο θα δείξουν αυτά που γίνονται στο witcher 2 ( game) ?

Μπερδευτηκα πριν και η deathless mother δεν ηταν φυσικα οι creepy ladies of the wood αλλά χαρακτήρας που δημιούργησαν γιατί απλά εξυπηρετούσε το σενάριο. Ίσως οι άλλες να τις δείξει αργότερα αφού και η ciri εμπλέκεται.

Θέλω να δω μια σεζόν να εστιάσουν στο wild hunt .
Αν ειναι και τα επομενα απο 8 επεισοδια δυσκολα να χωρέσουν ολα αυτα διχως παραλείψεις. Με 10 και 12 επεισοδια ανα κυκλο θα ηταν καλυτερα.

Και μέγιστη μαλακία που σκότωσαν τον έσκελ νωρίς.
Γιατί πολέμησε το wild hunt !


Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: The Witcher Netflix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 01 Ιαν 2022, 20:31

Δεν έχω προλάβει καν να δω το πρώτο επ της σεζόν. Κάτι διάβασα ότι οι μαλακίες με τα διαφορετικά ταιμλαινς σενιαρίστηκαν κάπως, οπότε είμαι φτιαγμένος ότι θα δω ωραία πράγματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών