Star Wars 9

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11157
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 19 Δεκ 2019, 01:40

:8) Περιμενω αποψεις. Αξιζει?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24703
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Δεκ 2019, 02:27

είναι εκπληκτικό, δεν ξέρω βέβαια αν φταίει το ότι πήγα με την λογική ότι θα δω μια μαλακία και μισή σαν το 8 αλλά έβλεπα την ταινία και έλεγα τώρα θα την κάνουν την παπαριά, τώρα θα την κάνουν αλλά ο JJAbrams έσωσε την τριλογία
Γενικώς η disney φέτος έδωσε το mandalorian, ενα πολύ καλό παιχνίδι και τσουπ έκλεισε εκπληκτικά την τριλογία

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11157
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 20 Δεκ 2019, 23:37

Οπα ειχε και λεσβιακο φιλι. Πλακα κανες disney?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 20 Δεκ 2019, 23:43

Δημοκράτης έγραψε:
19 Δεκ 2019, 02:27
είναι εκπληκτικό

όχι Στρακαστρούκα, μάπα είναι :102: χειρότερη ιστορία αγάπης και από το τουάηλαητ :102:

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3729
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 20 Δεκ 2019, 23:45

Στρακαστρουκας έγραψε:
20 Δεκ 2019, 23:37
Οπα ειχε και λεσβιακο φιλι. Πλακα κανες disney?
Ε βέβαια και θα είχε.
Ο κινηματογράφος είναι βασικό εργαλείο μαζικής πλύσης εγκεφάλων από τη Νέα Τάξη Πραγμάτων που προωθεί κάθετι το αντιχριστιανικό όπως ΚΑΙ την ομοφυλοφιλία.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 21 Δεκ 2019, 01:39

Δημοκράτης έγραψε:
19 Δεκ 2019, 02:27
είναι εκπληκτικό, δεν ξέρω βέβαια αν φταίει το ότι πήγα με την λογική ότι θα δω μια μαλακία και μισή σαν το 8 αλλά έβλεπα την ταινία και έλεγα τώρα θα την κάνουν την παπαριά, τώρα θα την κάνουν αλλά ο JJAbrams έσωσε την τριλογία
Γενικώς η disney φέτος έδωσε το mandalorian, ενα πολύ καλό παιχνίδι και τσουπ έκλεισε εκπληκτικά την τριλογία
Ξεκίνησε πολύ καλά, αλλά το τέλος μάπα.
SpoilerShow
Ο Σνόουκ αποδείχθηκε ότι ήταν ένας απλός κλώνος. Δεν φτάνει που τον σκότωσαν απότομα στην δεύτερη ταινία καταστρέφοντας κάθε κλιμάκωση που είχαν δημιουργήσει, του γάμησαν μεταθανάτια και το μπακστορι.
Άλλη μαλακία, Knights of Ren, θέλουμε να μάθουμε τι στον λούτσο είναι, παπάρια μαθαίνουμε. Πρέπει να διαβάσουμε το comic
για να βγάλουμε άκρη.
Βιάστηκαν να την τελειώσουν, δείξε πέντε πράγματα παραπάνω.
Αλλά για να πω την αλήθεια, έτσι και αλλιώς δεν θα ήμουν ευχαριστημένος με ένα τέλος στο οποίο ο Kylo Ren πεθαίνει.
Χειρότερη από την πρώτη, καλύτερη από την δεύτερη
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24703
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Δεκ 2019, 01:54

Null έγραψε:
21 Δεκ 2019, 01:39
Δημοκράτης έγραψε:
19 Δεκ 2019, 02:27
είναι εκπληκτικό, δεν ξέρω βέβαια αν φταίει το ότι πήγα με την λογική ότι θα δω μια μαλακία και μισή σαν το 8 αλλά έβλεπα την ταινία και έλεγα τώρα θα την κάνουν την παπαριά, τώρα θα την κάνουν αλλά ο JJAbrams έσωσε την τριλογία
Γενικώς η disney φέτος έδωσε το mandalorian, ενα πολύ καλό παιχνίδι και τσουπ έκλεισε εκπληκτικά την τριλογία
Ξεκίνησε πολύ καλά, αλλά το τέλος μάπα.
SpoilerShow
Ο Σνόουκ αποδείχθηκε ότι ήταν ένας απλός κλώνος. Δεν φτάνει που τον σκότωσαν απότομα στην δεύτερη ταινία καταστρέφοντας κάθε κλιμάκωση που είχαν δημιουργήσει, του γάμησαν μεταθανάτια και το μπακστορι.
Άλλη μαλακία, Knights of Ren, θέλουμε να μάθουμε τι στον λούτσο είναι, παπάρια μαθαίνουμε. Πρέπει να διαβάσουμε το comic
για να βγάλουμε άκρη.
Βιάστηκαν να την τελειώσουν, δείξε πέντε πράγματα παραπάνω.
Αλλά για να πω την αλήθεια, έτσι και αλλιώς δεν θα ήμουν ευχαριστημένος με ένα τέλος στο οποίο ο Kylo Ren πεθαίνει.
Χειρότερη από την πρώτη, καλύτερη από την δεύτερη
Το πρόβλημα της τριλογίας είναι ότι δεν είναι τριλογία, δεν υπήρχε ένα σενάριο που θα το παίξουν σε 3 μέρη. Ξεκίνησε ο αμπραμς να τοποθετεί τους νέους χαρακτήρες, μγηκε ο μαλακας ο στο 8 και είπε στα @@ μου το σενάριο του αμπραμς θα κάνω ότι γουστάρω και έφτιαξε τη χειρότερη ταινία σταργουρος καταστρεφοντας μέχρι και το χαρακτήρα του Λουκ οπότε ο αμπραμς τώρα έπρεπε να μαζέψει σε μια ταινία ότι μπορούσε να μαζέψει η ταινία ήθελε 40 50!λεπτά έξτρα για να αναλύσει τον σνοουκ, πως την έβγαλε καθαρή ο αυτοκράτορας, κτλ αλλά εγώ την βρήκα πολύ διασκεδαστικη. Δεν βαρέθηκα καθόλου, μου άρεσε που οι τζενται και οι σιθ παίζουν σε επίπεδα δύναμης παρόμοια με τον force unleashed το βίντεο γκειμ., η φωτογραφία της ταινίας πιστω είναι από τις καλύτερες που έχουμε δει και η μουσική όπως πάντα ήταν αριστούργημα.. Εγώ τουλάχιστον μετά από αυτό θέλω να διαβάσω και τα κόμικ και ελπίζω να δούμε και σειρά με κινουμενα

Άβαταρ μέλους
MasterofDope
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 15 Οκτ 2019, 00:06

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MasterofDope » 21 Δεκ 2019, 02:00

ΜΕΓΑΛΗ ΛΑΛΑΚΙΑ Η ΣΕΙΡΑ Η ΤΡΙΛΟΓΙΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ!!!
Have you seen the writing on the wall?
Have you seen that writing?
Can you see the riders on the storm?

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 21 Δεκ 2019, 02:02

Δημοκράτης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 01:54


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 21 Δεκ 2019, 03:42

Χουργιατς έγραψε:
21 Δεκ 2019, 02:02
Δημοκράτης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 01:54


Εικόνα
Αυτό εντωμεταξύ περίμενα να το δω στην ταινία, τόσο σχετικός με το σύμπαν του starwars
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24703
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Δεκ 2019, 13:26

Χουργιατς έγραψε:
21 Δεκ 2019, 02:02
Δημοκράτης έγραψε:
21 Δεκ 2019, 01:54


Εικόνα
αν εσένα δεν σε άρεε οκ, εγώ διασκέδασα με την ταινία και δεν βλέπω και κάποια καλύτερη εκδοχή μετά το φιάσκο του 8
SpoilerShow
Μπορεί να ήταν καλύτερα αν στο τέλος και οι δύο και είχες ένα ικρό σπίτι στο λιβάδι φινάλε ή αν πέθαινε η Ρέη και είχες το ίδιο φινάλε με τον Μπεν να απαντάιε όι είναι ο Μπέν Σκάιγουόλκερ

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 24 Δεκ 2019, 10:47

Άνευ σπόιλερς

Βλέπεται αν έχεις καλή διάθεση, αλλά με το ζόρι το λες ταινία, περισσότερο σαν περίληψη σαιζόν παίζει, κάθε δύο σκηνές έχεις ανατροπή ενώ η πλοκή είναι 95% πάνε να βρεις εκείνο το πράγμα που θα σε οδηγήσει στο άλλο πράγμα, δεν προλαβαίνεις να αναπνεύσεις, και φυσικά ελάχιστος χρόνος για στιγμές χαρακτήρων, αλλά αυτό που υπάρχει θα μπορούσε να είναι καλό σε ταινία με κανονικό ρυθμό.

Επίσης σε βγάζει από το κλίμα το ότι πρόκειται για εμφανές fix fic του προηγούμενου που απλά είχε πάει την ιστορία σε αδιέξοδο. Προς τιμήν τους δεν αγνόησαν εντελώς κάποιες από τις πιο setting breaking στιγμές του last jedi, οπότε πλέον έχουμε διαστημόπλοια να περνάνε μέσα από εμπόδια χρησιμοποιώντας ftl άλμα, αν και το να καταστρέφεις θωρηκτά με αυτόν τον τρόπο γίνεται handwaved ως μια στο εκατομμύριο περίπτωση.

Κατά τα άλλα το γάμησαν με την κλίμακα με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι να νοιώσεις περισσότερο κι από το force awakens που καταστρέφανε ηλιακά συστήματα με συνοπτικές διαδικασίες, πάρε στόλο με ένα δισεκατομμύριο star destroyers που βγάλαμε από τον κώλο μας, και αν τον καταστρέψεις μην ανησυχείς, στην επόμενη ταινία θα βγάλουμε ακόμα έναν διπλάσιο, ακόμα πιο ανεξήγητα, επειδή τίποτα από αυτά συμβαίνουν δεν έχουν επιπτώσεις σε τίποτα αν δεν αφορούν τα προσωπικά των jedi, ακόμα και αν πρόκειται για κοσμικές καταστροφές, άντε χτίσε σασπένς μετά.

Το φινάλε είναι κλασικό διττο φινάλε starwars με επική μάχη στο διάστημα και τους jedi να κάνουν τα δικά τους παράλληλα, αλλά φυσικά on steroids, ενώ ο επίλογος που σώνει και καλά πρέπει να βολέψουν και τον τελευταίο σαππορτ χαρακτήρα ήταν μάλλον κουραστικός.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 24 Δεκ 2019, 10:53

Εγώ θα έλεγα να μείνουμε στα έξι πρώτα.

Αυτό που τραβάνε μια επιτυχία μέχρι να την ξεφτιλισουν...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 24 Δεκ 2019, 10:54

Stalker έγραψε:
24 Δεκ 2019, 10:47
Άνευ σπόιλερς

Βλέπεται αν έχεις καλή διάθεση, αλλά με το ζόρι το λες ταινία, περισσότερο σαν περίληψη σαιζόν παίζει, κάθε δύο σκηνές έχεις ανατροπή ενώ η πλοκή είναι 95% πάνε να βρεις εκείνο το πράγμα που θα σε οδηγήσει στο άλλο πράγμα, δεν προλαβαίνεις να αναπνεύσεις, και φυσικά ελάχιστος χρόνος για στιγμές χαρακτήρων, αλλά αυτό που υπάρχει θα μπορούσε να είναι καλό σε ταινία με κανονικό ρυθμό.

Επίσης σε βγάζει από το κλίμα το ότι πρόκειται για εμφανές fix fic του προηγούμενου που απλά είχε πάει την ιστορία σε αδιέξοδο. Προς τιμήν τους δεν αγνόησαν εντελώς κάποιες από τις πιο setting breaking στιγμές του last jedi, οπότε πλέον έχουμε διαστημόπλοια να περνάνε μέσα από εμπόδια χρησιμοποιώντας ftl άλμα, αν και το να καταστρέφεις θωρηκτά με αυτόν τον τρόπο γίνεται handwaved ως μια στο εκατομμύριο περίπτωση.

Κατά τα άλλα το γάμησαν με την κλίμακα με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι να νοιώσεις περισσότερο κι από το force awakens που καταστρέφανε ηλιακά συστήματα με συνοπτικές διαδικασίες, πάρε στόλο με ένα δισεκατομμύριο star destroyers που βγάλαμε από τον κώλο μας, και αν τον καταστρέψεις μην ανησυχείς, στην επόμενη ταινία θα βγάλουμε ακόμα έναν διπλάσιο, ακόμα πιο ανεξήγητα, επειδή τίποτα από αυτά συμβαίνουν δεν έχουν επιπτώσεις σε τίποτα αν δεν αφορούν τα προσωπικά των jedi, ακόμα και αν πρόκειται για κοσμικές καταστροφές, άντε χτίσε σασπένς μετά.

Το φινάλε είναι κλασικό διττο φινάλε starwars με επική μάχη στο διάστημα και τους jedi να κάνουν τα δικά τους παράλληλα, αλλά φυσικά on steroids, ενώ ο επίλογος που σώνει και καλά πρέπει να βολέψουν και τον τελευταίο σαππορτ χαρακτήρα ήταν μάλλον κουραστικός.
Καταλαβα...εντελως μαλακια, οπως και οι προηγουμενες πεντε. Σταματησα να βλεπω Star Wars στην 5η ταινια...ολες τις επιτυχημενες σειρες του παρελθοντος, τις εχουνε καταστρεψει. Τα 3 πρωτα ειναι πολυ ωραια, σχεδον μαγικα (και τα εχω δει απειρες φορες, και πολυ προσφατα), με φοβερο ρυθμο, χαρακτηρες, χιουμορ, πλοκη, σωστη κλιμακα κλπ. Τα αλλα 2 που ειδα απλα δεν βλεπονταν. Φανταζομαι και τα υπολοιπα...το μαυρο χαλι.

Γενικα οι ταινιες του JJ ειναι για τα κλαματα. Κατεστρεψε το Σταρ Τρεκ, καταστρεφει το Σταρ Γουορς, αλλα βεβαια ποιος νοιαζεται, αφου ο κοσμος παει να δει οτι μαλακια του σερβιρουνε, ειδικα οι νεοι.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24703
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Star Wars 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 24 Δεκ 2019, 10:55

Αααχ αυτοί οι νέοι δεν είναι σαν εσάς τους παλιούς που ξέρατε από ταινιες
Είναι προ ληματικο η νέα γενια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών