Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 19 Σεπ 2020, 23:02

Η ταινία αγγίζει δύο μεριές, την μία θετικά και την άλλη αρνητικά. Εξαρτάται από ποια μεριά το βλέπεις.

LETO
Δημοσιεύσεις: 1957
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 00:49
Phorum.gr user: LETO

Re: Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LETO » 20 Σεπ 2020, 00:18

Συμφωνω κι εγω, φοβερη και η ταινια και η σειρα αλλα οι πρωταγωνιστες τραγικοι. Μονο ο Βακουσης πειθει λιγο.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3713
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 25 Νοέμ 2020, 14:39

Ερχεται νέος κύκλος του Ετερος Εγώ με τίτλο "Ετερος Εγώ, Καθαρσις" στο Cosmote TV: https://www.cnn.gr/style/psyxagogia/sto ... dekemvrioy

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 25 Νοέμ 2020, 14:51

Μία κριτική για την ταινία
https://www.athinorama.gr/cinema/articl ... 18988.html

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3713
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 25 Νοέμ 2020, 15:54

Η ταινία του Σωτήρη Τσαφούλια, με τίτλο «Έτερος Εγώ», έκανε αίσθηση για την πλοκή της, αφού, το 2017, ο δημιουργός αναγκάστηκε να την αποσύρει από τους κινηματογράφους λόγω δολοφονίας οδηγού ταξί. Έγινε όμως σειρά και ο πρώτος κύκλος της προβλήθηκε, πέρσι, από την Cosmote TV. Φέτος, θα μεταδοθεί και από το Star.

«Η ζωή δεν μιμείται την τέχνη, μιμείται την κακή τηλεόραση» έχει δηλώσει αφοριστικά ο Γούντι Άλεν, αλλά -στην περίπτωση της ελληνικής ταινίας «Έτερος Εγώ»- φέρεται να μιμείται και το καλό σινεμά.

Η ταινία «Έτερος Εγώ», σε σενάριο και σκηνοθεσία του Σωτήρη Τσαφούλια, γυρίστηκε το 2016 με πρωταγωνιστές τους Πυγμαλίωνα Δαδακαρίδη, Δημήτρη Καταλειφό, Γιώργο Χρυσοστόμου, Φρανσουά Κλουζέ, Μάνο Βακούση και Ιωάννα Κολλιοπούλου.

Στο ελληνικό θρίλερ περιγράφεται η δράση ενός κατά συρροήν δολοφόνου, ο οποίος συνοδεύει τις πέντε πράξεις του με πυθαγόρεια ρητά. Έτσι, στην εξιχνίαση των εγκλημάτων ρίχνεται ο καθηγητής Εγκληματολογίας, «Δημήτρης Λαΐνης» (Πυγμαλίων Δαδακαρίδης).Η δολοφονία που προκάλεσε την απόσυρση του «Έτερος Εγώ»
Το φιλμ, όμως, τον Φεβρουάριο του 2017 φέρεται να ενέπνευσε τον δολοφόνο ενός οδηγού ταξί στην Κηφισιά.

Συγκεκριμένα, στις 10 Φεβρουαρίου 2017, ένας οδηγός ταξί βρέθηκε νεκρός στο κάθισμα του αυτοκινήτου στην Κηφισιά και, λίγες ημέρες αργότερα, έγινε απόπειρα δολοφονίας ενός άλλου συναδέλφου του στην ίδια περιοχή.

Ο δράστης φέρεται να είχε χρησιμοποιήσει όπλο και να είχε μανία με τους οδηγούς ταξί.Η ερώτηση ενός άνδρα στον σκηνοθέτη και η ανατροπή των δεδομένων
Ο Σωτήρης Τσαφούλιας, ο σεναριογράφος και σκηνοθέτης της ταινίας, μίλησε στην εκπομπή της Αγγελικής Νικολούλη, «Φως στο Τούνελ», στις 17 Μαρτίου 2017.

Ο Tupac Shakur
© AP PHOTO / FRANK WIESE
Ταινία υποστηρίζει ότι ο 2Pac ζει με τη φυλή Ναβάχο στο Νέο Μεξικό
Ο ίδιος επιβεβαίωσε ότι -μετά την προβολή του «Έτερος Εγώ» σε κεντρικό κινηματογράφο της Αθήνας, στις 7 Φεβρουαρίου 2017, δηλαδή λίγες ημέρες πριν από τη δολοφονία του οδηγού ταξί- δέχθηκε μια ιδιαίτερη ερώτηση από έναν άνδρα, που ταίριαζε στα χαρακτηριστικά εκείνου που αναζητούσε η Αστυνομία.

Ειδικότερα, ο Σωτήρης Τσαφούλιας ανέφερε πως ο άνδρας τον ρώτησε το εξής:

«Σας πέρασε ποτέ από το μυαλό, όταν γράφατε το σενάριο, πως θα μπορούσε να εμπνεύσει κάποιον να κάνει κάτι αντίστοιχο στην πραγματική ζωή;».
Αν και η ερώτηση ξάφνιασε τον δημιουργό, εκείνος απάντησε:

«Όχι, κάτι τέτοιο δεν πέρασε από το μυαλό μου, όταν έγραφα το σενάριο, διότι δεν κάνω ρεπορτάζ. Κάνω μυθοπλασία. Αν υπήρχε αυτή η σκέψη στους δημιουργούς, δεν θα είχαν γυριστεί τόσες και τόσες ταινίες, όπως η "Σιωπή των αμνών", το "Seven" και άλλες».
Στη συνέχεια, ο άνδρας αποχώρησε από τον κινηματογράφο.Η απόσυρση της ταινίας από τους κινηματογράφους
Ο σεναριογράφος και σκηνοθέτης απέσυρε το φιλμ από τους κινηματογράφους και στη σχετική ανακοίνωσή του υποστήριξε, μεταξύ άλλων, το εξής:

«Στο πλαίσιο της έρευνας, με κάλεσαν να επιβεβαιώσω την πληροφορία που έλαβαν και να παραδώσω ό,τι υλικό υπήρχε από τη συγκεκριμένη εκδήλωση προκειμένου να συνδράμω στις έρευνες, αίτημα στο οποίο ανταποκρίθηκα, ευχόμενος ο άνθρωπος που έκανε την ερώτηση, το βράδυ της 7ης Φεβρουαρίου να εμφανιστεί, προκειμένου να αποδειχθεί πως η σύνδεση του δράστη με την ταινία, είναι απλά μια τραγική σύμπτωση. Υπό το φως, λοιπόν, των τελευταίων εξελίξεων, αποφάσισα να αποσύρω την ταινία από τους κινηματογράφους, όχι φυσικά διότι αναγνωρίζω κάποια σύνδεσή της με τον δράστη της Κηφισιάς -άλλωστε, όπως δήλωσα, η πραγματική ζωή και η μυθοπλασία είναι δυο δρόμοι παράλληλοι που δεν συναντιούνται ποτέ- αλλά προκειμένου να μην παρεξηγηθούν οι προθέσεις οι δικές μου και των συνεργατών μου στην προσπάθεια μας να συνδράμουμε στις έρευνες».
Ωστόσο, η ταινία αναρτήθηκε στο YouTube από τον ίδιο, στις 2 Ιανουαρίου 2018, και μέχρι σήμερα έχει ξεπεράσει τις 2,4 εκατομμύρια προβολές.
Επισημαίνεται, δε, πως το «Έτερος Εγώ» έχει αποσπάσει -ανάμεσα σε άλλα- το Βραβείο Κοινού στα Διεθνή Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και στο Los Angeles Greek Film Festival, με τον Σωτήρη Τσαφούλια να τιμάται με το Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Εθνών της Ταορμίνα.

Από τη «μεγάλη» στη «μικρή» οθόνη
Ο κύκλος του φιλμ, όμως, δεν είχε ολοκληρωθεί και έτσι, τον περασμένο Ιούνιο, έγινε η επίσημη πρεμιέρα της σειράς «Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές», σε παραγωγή της Cosmote TV.

Η ιδέα είναι των Σωτήρη Τσαφούλια και Παναγιώτη Ιωσηφέλη, με τον πρώτο να υπογράφει τόσο τη σκηνοθεσία, αλλά και το σενάριο, το τελευταίο μαζί με την Κατερίνα Φλιώτου.

Η πλοκή της σειράς, που αποτελείται από οκτώ επεισόδια, περιστρέφεται και αυτή τη φορά γύρω από έναν κατά συρροήν δολοφόνο, που ακολουθεί τους άθλους του Θησέα. Έτσι, ο «Δημήτρης Λαΐνης» (Πυγμαλίων Δαδακαρίδης) προσπαθεί να εξιχνιάσει τα εγκλήματα.
https://sputniknews.gr/tileorasi/202002 ... eira-star/

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3713
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 25 Νοέμ 2020, 15:56

Την Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου κάνει πρεμιέρα ο νέος κύκλος επεισοδίων της ελληνικής αστυνομικής σειράς «Έτερος Εγώ» με τίτλο «Έτερος Εγώ - Κάθαρσις» στην COSMOTE TV.

Τη σειρά σκηνοθετεί ο Σωτήρης Τσαφούλιας και είναι το δεύτερο μέρος της τηλεοπτικής ανθολογίας του «Έτερος Εγώ», που βασίζεται στο ομώνυμο βραβευμένο αστυνομικό θρίλερ του 2016.Και τα 8 επεισόδια της σειράς θα κάνουν πρεμιέρα back-2-back στο COSMOTE SERIES MARATHON HD από τις 18.00 το απόγευμα. Την ίδια ώρα, όλα τα επεισόδια θα είναι διαθέσιμα μέσα από τη δωρεάν, on demand υπηρεσία COSMOTE TV Plus. Από την Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου, το «Έτερος Εγώ - Κάθαρσις» θα προβάλλεται κάθε Δευτέρα στις 23.00 και στο COSMOTE SERIES HD.

Στο νέο κύκλο, 8 επεισοδίων, μία νέα σειρά δολοφονιών με θύματα φοιτήτριες ταράζει τους Πανεπιστημιακούς κύκλους. Ο καθηγητής εγκληματολογίας Δημήτρης Λαΐνης έρχεται αντιμέτωπος με τις αστυνομικές αρχές, καθώς βασικός ύποπτος θεωρείται ο υποψήφιος Πρύτανης, συνεργάτης και φίλος του, Ηλίας Βελισσαράτος, τον οποίο υποδύεται ο Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης. Όπως και στον πρώτο κύκλο της σειράς, οι ανατροπές διαδέχονται η μια την άλλη καθώς η πλεκτάνη που συνδέει όλες τις υποθέσεις αρχίζει να βγαίνει στην επιφάνεια.

Το σενάριο είναι μία ιδέα του Σωτήρη Τσαφούλια, το οποίο υπογράφει μαζί με την Κατερίνα Φιλιώτου. Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους επιστρέφουν ο Πυγμαλίων Δαδακαρίδης ως καθηγητής Λαΐνης, o Πέτρος Λαγούτης ως υπαστυνόμος Παντελής Σκλαβής, η Βίκυ Παπαδοπούλου, που υποδύεται τη δημοσιογράφο Χριστίνα Στεργίου και ο Μάνος Βακούσης ως ο εν αποστρατεία ταξίαρχος της αστυνομίας, Απόστολος Μπαρασόπουλος. Το ρόλο του νέου Προϊστάμενου του τμήματος ανθρωποκτονιών, Νίκου Βανόρτα, αναλαμβάνει ο Τάσος Νούσιας.

Ο Σπύρος Παπαδόπουλος επιστρέφει στο ρόλο του Υποστράτηγου της Αστυνομίας. Νέες προσθήκες στο καστ, ο Ορφέας Αυγουστίδης (Μελέτης Κροκίδης), ο Γεράσιμος Γεννατάς (Γρύπας), και η Άννα Μενενάκου, ως αστυνόμος Μάρθα Καρρά. Στη σειρά συμμετέχουν ακόμα οι: Ιεροκλής Μιχαηλίδης, Κόρα Καρβούνη, Πολύδωρος Βογιατζής, Μυρτώ Αλικάκη, Δημήτρης Μαυρόπουλος, Λάζαρος Γεωργακόπουλος, Χρήστος Σαπουντζής, Κωνσταντίνος Τζούμας κ.α.
https://www.cnn.gr/style/psyxagogia/sto ... dekemvrioy

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Νοέμ 2020, 16:10

Στην κανονική τιβι πότε θα βγει είναι το θέμα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών