Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Μαρ 2020, 08:47

hellegennes έγραψε:
13 Μαρ 2020, 00:02
υπεραπλουστευμένη γλώσσα, αρλεκινοειδής
Υπεραπλουστευμένη κατά ποια έννοια; Ότι ήταν ιδιοσυγκρατικό και γεμάτο αρχαϊσμούς το στύλ του θυμάμαι, αλλά δεν το σκέφτηκα ποτέ σαν πιο απλουστευμένο από τον μέσο όρο.

Αν όταν λες αρλεκινοειδές εννοείς pulp, πες απλά παλπ, ή ξερω γω πενταρολογοτεχνία, τα άρλεκιν δημιουργούν παραπλανητικούς συνειρμούς.

Τυπικό βιβλίο Λαβκραφτ σύμφωνα με hellegennes:

Εικόνα
hellegennes έγραψε:
13 Μαρ 2020, 00:02
Τώρα, τα αρλεκινοειδή προσφέρονται μόνο για b movies και το τελευταίο ειδικά είναι από τα σημαντικότερα σημεία στα οποία κρίνεται μια ταινία: οι χαρακτήρες. Ουσιαστικά αυτό κάνει μια ταινία καλή: οι καλογραμμένοι χαρακτήρες, με βάθος, ιδιαιτερότητες και προσωπικότητα, με τους οποίους μπορείς να ταυτιστείς, να μισήσεις και γενικά να σου προκαλέσουν έντονα συναισθήματα. Αυτό απουσιάζει τελείως από το έργο του Λάβκραφτ, οι χαρακτήρες του είναι μόνο οχήματα στην αφήγηση.
Η λογοτεχνία όπου το βάρος είναι λιγότερο σε κάποιον πολυεπίπεδο κεντρικό χαρακτήρα και περισσότερο στο να ξεναγηθεί ο αναγνώστης στον κόσμο του βιβλίου (βλ. Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων) είναι feature, όχι bug, και δεν είναι εγγενώς προορισμένη για low budget παραγωγές από ξυλοσχίστες σκηνοθέτες, αλλιώς δε θα είχαμε τo Jurassic Park.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μαρ 2020, 13:26

Αφενός δεν είπα ότι είναι πρόβλημα στην λογοτεχνία του Λάβκραφτ, είπα ότι είναι χαρακτηριστικό της. Δεν ξέρω γιατί το εξέλαβες σαν κριτική και όχι σαν ανάλυση.

Αφετέρου καμμία σχέση οι χαρακτήρες του Λάβκραφτ με του Κράιτον. Μπορεί π.χ. το Τζουράσικ Παρκ να δίνει βάρος στην κεντρική ιδέα, αλλά δεν λείπουν οι χαρακτήρες ούτε είναι απλώς οχήματα, πέρα από τον Μάλκομ που είναι φιλοσοφικό όχημα. Οι άλλοι έχουν κανονικά προσωπικότητες και χαρακτηριστικά, αν και φυσικά είναι βιβλίο περιπέτειας, όχι βιβλίων χαρακτήρων ούτε υπάρχει ένας κεντρικός χαρακτήρας που να έχει περισσότερο βάρος. Είναι ανσάμπλ.

Στον Λάβκραφτ, αντιθέτως, οι χαρακτήρες είναι εκεί μόνο ως οχήματα προώθησης της ιστορίας και του ταξιδιού. Και ξαναλέω ότι αυτό δεν είναι αρνητικό, είναι είδος λογοτεχνίας που προσομοιάζει στην ποίηση.

Όταν λέω αρλεκινοειδές νομίζω ότι οι περισσότεροι καταλαβαίνουν ότι μιλάμε για λαϊκή λοχοτεχνία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 13 Μαρ 2020, 13:30

Keyser Soze έγραψε:
12 Μαρ 2020, 13:35
Εικόνα

Εικόνα
Δεν υπάρχει χειρότερος βιασμός....
Keyser Soze έγραψε:
12 Μαρ 2020, 13:52
Εικόνα
Εικόνα
Nero μορφώσου. :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9707
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 13 Μαρ 2020, 15:27

Βλήμα έγραψε:
12 Μαρ 2020, 20:00
Stalker έγραψε:
12 Μαρ 2020, 17:32
Βλήμα έγραψε:
12 Μαρ 2020, 14:12


Εξίσου καλό είναι και το βιβλίο.
Ναι αλλά καμία σχέση, πέρα από τον πολύ γενικό σεναριακό κορμό του πάω βαρκάδα να βρω έναν πωρωμένο ζουγκλοτσιφλικά να μου λύσει τα υπαρξιακά μου.
Η εποχή που αναφερόταν το βιβλίο απείχε δυο- τρεις δεκαετίες από την εποχή που γράφτηκε. Ήταν σχεδόν σύγχρονο. Αν το 70 γυριζόταν μια ταινία στηριγμένη πιστά στο βιβλίο θα υπήρχε ο φόβος οι θεατές να την αντιληφθούν σαν ταινία εποχής κι οι προβληματισμοί της να περάσουν σε δεύτερο επίπεδο. Οι αλλαγές που γίνανε θεωρώ ότι ήταν σωστές και, κατά παράδοξο τρόπο, αναγκαίες στο να μείνει πιστός ο σκηνοθέτης στο πνεύμα του βιβλίου.
Θυμίζω ότι στο βιβλίο ο Κουρτζ δεν δολοφονείται από τον Μάρλοου παρά πεθαίνει μισότρελος και άρρωστος από την απληστία του που ήταν άλλωστε και ο συμβολισμός που ο συγγραφέας ήθελε να μεταφέρει αφού ο Κούρτζ ήταν η μετουσίωση των αποικιοκρατικών κρατών.
Στο αποκάλυψη τώρα συμβαίνει κάτι διαφορετικό. Ο Κουρτζ είναι επαναστάτης και παρίας και δολοφονείται αποκλειστικά και μόνο για να επέλθει ξανά η τάξη. Ακριβώς δηλαδή ότι γίνεται στην οδύσσεια που ο βασιλιάς Οδυσσέας αναλαμβάνει ξανά τον ρόλο του μετά την εξολόθρευση των μνηστήρων.
Στο final cut δε της ταινίας οι ομοιότητες με την οδύσσεια είναι ολοφάνερες.
Ο Κόππολα εν ολίγοις διασκεύασε μεν το heart of darkness (που ήταν εμπνευσμένο από τον Όμηρο) αλλά άντλησε ουσιαστικά από το πρωτότυπο.

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4157
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 13 Μαρ 2020, 15:32

Βλήμα έγραψε:
12 Μαρ 2020, 14:15
Γαματο βιβλίο το χόμπιτ; Λολ.
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4157
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 13 Μαρ 2020, 15:35

Γιατί λέτε για το heart of darkness? Εδώ δεν έχουμε μεταφορά βιβλίου αλλά επιρροή. Καμία σχέση στην πλοκή
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4157
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 13 Μαρ 2020, 15:37

Otto Weininger έγραψε:
12 Μαρ 2020, 19:10
hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2020, 19:01
Gewponos90 έγραψε:
12 Μαρ 2020, 16:21



Δεν ήξερα καν ότι έχει μεταφραστει και στα ελληνικα
Όλα τα βιβλία του Κράιτον, από την Bell. Ο τίτλος ήταν Το Πάρκο των Δεινοσαύρων και η έκδοση του 1992. Περιττό να πω ότι το έχω διαβάσει ένα δισεκατομμύριο φορές (φαίνεται πόσο ταλαιπωρημένο είναι):


[img]https://i.postimg.cc/Vk2hHwf5/IMG- ... .jpg[/img]

[img]https://i.postimg.cc/VvsZbLRZ/IMG- ... .jpg[/img]
Το ίδιο ακριβώς έχω και γω.
Εγώ έχω τη β έκδοση νομίζω και την γ έκδοση του χαμένου κόσμου.
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 13 Μαρ 2020, 21:22

Όπως είχα πει με εψησε ο Όττο και.σημερα πετάχτηκα και αγόρασα το ζωντανός θρύλος. Και μιας και πήγα μέχρι εκεί αγόρασα και το νεκροταφείο ζωων. Περισσότερα προσέχως
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gewponos90 την 14 Μαρ 2020, 10:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μαρ 2020, 03:29

Gewponos90 έγραψε:
13 Μαρ 2020, 21:22
Όπως είχα πει με εψησε ο Όττο και.σημερα πετάχτηκα και αγόρασα το ζωντανός θρύλος. Και μιας και πήγα μέχρι εκεί αγόρασα και το νεκροταφείο ζωων. Περισσότερα προσέχω;
Στο Salem's Lot καίγεσαι. Ήταν το αγαπημένο του Κινγκ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 14 Μαρ 2020, 10:55

hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2020, 03:29
Gewponos90 έγραψε:
13 Μαρ 2020, 21:22
Όπως είχα πει με εψησε ο Όττο και.σημερα πετάχτηκα και αγόρασα το ζωντανός θρύλος. Και μιας και πήγα μέχρι εκεί αγόρασα και το νεκροταφείο ζωων. Περισσότερα προσέχω;
Στο Salem's Lot καίγεσαι. Ήταν το αγαπημένο του Κινγκ.
Το είχα διαβάσει όταν ήμουν φαντάρος. Όντως φοβερο
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 14 Μαρ 2020, 11:13

Τα περισσότερα βιβλία του Philip K. Dick που έχουν μεταφερθεί, αν και τεχνικά περισσότερο βασίζονται σε αυτά, παρά αποτελούν αυτούσιες μεταφορές.
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 14 Μαρ 2020, 13:29

Stalker έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:34
Bipsco έγραψε:
12 Μαρ 2020, 21:05
Επειδή ένα βιβλίο αρέσει σε κάποιους δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου αρέσει και σένα. Είναι παράλογο να γκρινιάζεις για την υποκειμενικότητα της άποψης μιας μερίδας ατόμων και να μην βλέπεις την υποκειμενικότητα της δικιάς σου γνώμης. Είχα διαβάσει τα τρια ή τέσσερα(δεν θυμάμαι) βιβλία πριν κάτι χρόνια (τέλη δεκαετίας του 2000). Έχω ξεχάσει την πλοκή. Πάνω κάτω, θυμάμαι αυτά που θυμάσαι εσύ.
Σαφώς, αυτό ήθελα να μαζέψω όταν μίλησα για υποκειμενικότητα, ειδικά αφού δεν το έχω διαβάσει. Απλά το θυμάμαι επειδή πουλούσε κέρατα εν μέσω κριτικής κατακραυγής, πάνω κάτω ότι έγινε με το twilight αργότερα, και μάλιστα πριν γίνουν μόδα τα young adult, πιθανόν να ήταν και πρωτοποριακό στο να καλύψει αυτό το target group δηλαδή.

Από κει και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, και πάνω απ'όλα δεν υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ του να σου αρέσει ένα βιβλίο και του να είναι αντικειμενικά για τα μπάζα, και το λέω αυτό σαν άτομο που έχει πολύ περισσότερα μυθιστορήματα starwars στο ράφι του απ' ότι θα ήμουν διατεθειμένος να παραδεχτώ ενυπόγραφα.
Δεν υπάρχει καθολική αποδοχή για αντικειμενικά κριτήρια στην τέχνη. Ας πούμε, μπορούμε να ορίσουμε ότι τα τραγούδια με τρία ακόρντα είναι σκουπίδια; Οι περισσότεροι θα το εφαρμόσουν, μόνο στα τραγούδια που δεν τους αρέσουν.

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11684
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 14 Μαρ 2020, 13:56

Βλήμα έγραψε:
12 Μαρ 2020, 14:11
Αυτό. Ένα παραμυθάκι που διαβάζεται ευχάριστα και από ενήλικες το έκαναν τριλογία. :lol: Η τελευταία ταινία κουράζει πολύ με ένα σωρό σκοτωμούς, ενώ ο Λεγκολας διαπράττει γενοκτονία των Ορκ με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11684
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 14 Μαρ 2020, 14:00

Papa John έγραψε:
12 Μαρ 2020, 17:26
Από τις πιο διάσημες ιστορίες βιασμού βιβλίου από την αντίστοιχη ταινία,πρέπει να είναι (ξανά) ένα του Στήβεν Κινγκ,η Λάμψη.
Δεν το λέω εγώ,ο ίδιος ο Κινγκ το λέει.
Δεν είναι άσχημη η Λάμψη, απλώς υποθέτω ότι ο Κινγκ είναι τόσο καλός συγγραφέας, ώστε προφανώς η ταινία δεν μπορεί να αποδώσει όλη την ατμόσφαιρα του βιβλίου.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11684
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Γαμάτα βιβλία που "βιάστηκαν" από ταινίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 14 Μαρ 2020, 14:53

enterprise-psi έγραψε:
13 Μαρ 2020, 13:30
Keyser Soze έγραψε:
12 Μαρ 2020, 13:35
Εικόνα

Εικόνα
Δεν υπάρχει χειρότερος βιασμός....
Keyser Soze έγραψε:
12 Μαρ 2020, 13:52
Εικόνα
Εικόνα
Nero μορφώσου. :lol:
Τα κόμικ του Dark Tower είναι εξαιρετικά. Η ταινία πάει να συνοψίσει πολλά πράγματα και καταστρέφει τα πάντα. Αν ήταν τριλογία, μάλλον θα ήταν καλύτερη από την υφιστάμενη ταινία.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών