Μου έκανε αξίωση η SME

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Μου έκανε αξίωση η SME

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 10 Μάιος 2020, 11:23

Η SME (Sony Music Entertainment) μου έκανε αξιωση πνευματικών δικαιωμάτων.
Έχω ανεβάσει το παρακάτω video στο youtube:



Αλλά δεν πρόκειται για το έργο.
Πρόκειται για το μουσικό χαλί του έργου.
Αυτό λέγεται -λέει η αξίωση- square dance.
Δεν το ήξερα το άσμα. Μοιάζει να είναι παλιό Αμερικάνικο γουέστερν. Αλλά ποιό είναι το κομμάτι ακριβώς ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Μου έκανε αξίωση η SME

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 10 Μάιος 2020, 11:37

δεν ξερω, καλυτερα γραψου σε καποιο μουσικο φορουμ και πες εκει τον πονο σου. νομιζω θα σε βοηθησουν.
βεβαια θα πρεπει να πληρωσεις για οτι θες να κανεις εναντιον του δισκογραφικου σκουπιδιου

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μου έκανε αξίωση η SME

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 10 Μάιος 2020, 11:54

bolek έγραψε:
10 Μάιος 2020, 11:37
δεν ξερω, καλυτερα γραψου σε καποιο μουσικο φορουμ και πες εκει τον πονο σου. νομιζω θα σε βοηθησουν.
βεβαια θα πρεπει να πληρωσεις για οτι θες να κανεις εναντιον του δισκογραφικου σκουπιδιου
Τι να πληρώσω ;
Το άσμα δεν το ξέρω. Μου φαίνεται πολύ παλιό -της εποχής Oh Susannah. Είναι δυνατόν να έχει κοπυράϊ ;
Και έπειτα αυτοί που έφτιαξαν την Ελληνική ταινία δεν καλύπτουν και το κοπυράϊτ ;
Εν τοιαύτη περιπτώσει αν μου δώσει εμένα η παραγωγός της ταινίας εταιρεία την άδεια να παίξω όλο το έργο τότε θα πρέπει να κατέβει λόγω square dance !
Μου έχουν κάνει κι άλλες. Για τις σκηνές από την Χαρτοπαίκτρα που την απέσυραν όμως και ο Αντέννα για τη διαφήμιση με τον παίκτη του πάμε στοίχημα στο κυνήγι της αλεπούς (ευτυχώς όμως εξακολουθεί να υπάρχει αυτό από άλλον user).
Επίσης για ένα Ολλανδέζικο τραγούδι που υπάρχει σε 188 εκτελέσεις (!) και δύο για Χίτλερ από την Costantin φυσικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών