Zack Snyder's Justice League

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 22 Μάιος 2020, 12:12

Stalker έγραψε:
22 Μάιος 2020, 10:08
To Sucker Punch στην αρχή το σχεδιάζανε για μιούζικαλ, πολύ θα ήθελα να το είχα δει αυτό.

O Zack Snyder είναι τρομερός οπτικός σκηνοθέτης άλλα επιφανειακός σε σημείο να αναρωτιέσαι αν είναι στο φάσμα, αν έχει θέματα ενσυναίσθησης δηλαδή. Απ'ότι βλέπω ετοιμάζεται να σκηνοθετήσει μεταφορά του The Fountainhead, οπότε μάλλον ρητορικό το ερώτημα.

Σε ότι αφορά το ότι έκανε τον Σούπερμαν τον Απίθανο Ιπτάμενο Μπλε Φασίστα και τον Μπατμαν σειριακό δολοφόνο, αυτό έρχεται καπάκι αφού έκανε ένα Watchmen με τους πρωταγωνιστές να έχουν πραγματικές υπερδυνάμεις και να επιδίδονται σε καλογυαλισμένη στερεοτυπική κουλ βία.

Θέλω να πω, καταλαβαίνω προφανώς ότι εν τέλει δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις κατά γράμμα την υπάρχουσα φιλολογία, αλλά αν πρόκειται να κατουρήσεις την θεματική του έργου που κάνεις μεταφορά, τουλάχιστον αντικατέστησέ την με κάτι που δεν είναι αντιφατικό και ηλίθιο, κάθε φορά.

Πρέπει να ξαναδώ το Dawn of the Dead κάποια στιγμή. Μου είχε φανεί κάπως αμερικανιά όταν το πρωτοείδα (έμφαση στα όπλα και όχι στο κρέας) αλλά πάνε δεκαετίες.
Τον ιπτάμενο μπλε φασίστα; Α χαχαχαχα.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 22 Μάιος 2020, 12:25

Αυταρχισμός με μεσσιανικό imagery, ναι.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Μάιος 2020, 09:38

Έχουμε δει πως είναι ο σωστός Superman :003:

Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Μάιος 2020, 11:13

enterprise-psi έγραψε:
23 Μάιος 2020, 09:38
Έχουμε δει πως είναι ο σωστός Superman :003:

Red Son
Αν το έκανε μεταφορά αυτό ο Σνάιντερ κάπως θα κατάφερνε να το κάνει να περνάει μήνυμα ότι το κράτος παρακολούθησης είναι καλό πράγμα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Μάιος 2020, 14:28

Stalker έγραψε:
23 Μάιος 2020, 11:13
enterprise-psi έγραψε:
23 Μάιος 2020, 09:38
Έχουμε δει πως είναι ο σωστός Superman :003:

Red Son
Αν το έκανε μεταφορά αυτό ο Σνάιντερ κάπως θα κατάφερνε να το κάνει να περνάει μήνυμα ότι το κράτος παρακολούθησης είναι καλό πράγμα.
Αυτό κάνει με τον ιπτάμενο φασίστα δηλαδή;

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Μάιος 2020, 15:51

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Μάιος 2020, 14:28
Stalker έγραψε:
23 Μάιος 2020, 11:13
enterprise-psi έγραψε:
23 Μάιος 2020, 09:38
Έχουμε δει πως είναι ο σωστός Superman :003:

Red Son
Αν το έκανε μεταφορά αυτό ο Σνάιντερ κάπως θα κατάφερνε να το κάνει να περνάει μήνυμα ότι το κράτος παρακολούθησης είναι καλό πράγμα.
Αυτό κάνει με τον ιπτάμενο φασίστα δηλαδή;
Να χάνει το πόιντ του χαρακτήρα με κωμικοτραγικό τρόπο;

Ναι.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Μάιος 2020, 16:11

Ώη παναΐαμ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Μάιος 2020, 21:13

Stalker έγραψε:
23 Μάιος 2020, 15:51
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Μάιος 2020, 14:28
Stalker έγραψε:
23 Μάιος 2020, 11:13


Αν το έκανε μεταφορά αυτό ο Σνάιντερ κάπως θα κατάφερνε να το κάνει να περνάει μήνυμα ότι το κράτος παρακολούθησης είναι καλό πράγμα.
Αυτό κάνει με τον ιπτάμενο φασίστα δηλαδή;
Να χάνει το πόιντ του χαρακτήρα με κωμικοτραγικό τρόπο;

Ναι.
Ενώ ο χαρακτήρας που έπεσε από τα άστρα, υιοθετήθηκε απο ένα ανδρόγυνο χωρίς παιδιά κι είχε συγκεκριμένο χριστιανικό κώδικα ηθικής σε συνδυασμό με υπερφυσικές δυνάμεις δεν είχε εξαρχής καμία μεσσιανική απόχρωση. Ομοίως και στην πρώτη ταινία του Ντόνερ που ο Θεός Μάρλον παρουσιάζεται με τα κυματιστά μαλλιά του πάνω σε γαλαξίες δεν είχε καμία σχέση με Θεό. Αυτό το μύθο τον καταρρίψαμε φιλε στόκερ. Τώρα μένει να καταδείξουμε τη φασιστική νοοτροπία του Σούπερμαν που σώζει πεντακόσιες φορές το ανθρώπινο γένος.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Μάιος 2020, 21:24

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το πώς χειρίστηκε το σενάριο ο Σνάιντερ. Έχω πρόβλημα με το ότι είναι ικανός να πάρει τα στρουμφάκια και να βάρει τον Γκαργκαμέλ να τρώει ένα δυο και να τρέχουν τα αίματα απ' το σαγόνι του. Να πάρει τον Αστερίξ και να κινηματογραφήσει (μες στη σκοτεινιά πάντα) τους Ρωμαίους να αιμορραγούν, να σπάνε τα κόκαλά τους από τις πτώσεις και να υποφέρουν.
Φκιάχνει το μαν οβ στιλ.
Πατώνει.
Φκιάχνει το μπάτμαν βι σούπερμαν.
Έχει μείνει θρυλικό στο πόσο κακό ήταν.
Κι ύστερα του δίνεις και το τζάστις λιγκ; Με ποια λογική;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 23 Μάιος 2020, 21:26

Βλήμα έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:24
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το πώς χειρίστηκε το σενάριο ο Σνάιντερ. Έχω πρόβλημα με το ότι είναι ικανός να πάρει τα στρουμφάκια και να βάρει τον Γκαργκαμέλ να τρώει ένα δυο και να τρέχουν τα αίματα απ' το σαγόνι του. Να πάρει τον Αστερίξ και να κινηματογραφήσει (μες στη σκοτεινιά πάντα) τους Ρωμαίους να αιμορραγούν, να σπάνε τα κόκαλά τους από τις πτώσεις και να υποφέρουν.
Φκιάχνει το μαν οβ στιλ.
Πατώνει.
Φκιάχνει το μπάτμαν βι σούπερμαν.
Έχει μείνει θρυλικό στο πόσο κακό ήταν.
Κι ύστερα του δίνεις και το τζάστις λιγκ; Με ποια λογική;
το BvS στην μεγαλη εκδοση του, κοντα στο 3ωρο, ηταν πολυ ωραιο

επισης το man of steel δεν νομιζω οτι πατωσε

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Μάιος 2020, 21:30

talaipwros έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:26
Βλήμα έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:24
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το πώς χειρίστηκε το σενάριο ο Σνάιντερ. Έχω πρόβλημα με το ότι είναι ικανός να πάρει τα στρουμφάκια και να βάρει τον Γκαργκαμέλ να τρώει ένα δυο και να τρέχουν τα αίματα απ' το σαγόνι του. Να πάρει τον Αστερίξ και να κινηματογραφήσει (μες στη σκοτεινιά πάντα) τους Ρωμαίους να αιμορραγούν, να σπάνε τα κόκαλά τους από τις πτώσεις και να υποφέρουν.
Φκιάχνει το μαν οβ στιλ.
Πατώνει.
Φκιάχνει το μπάτμαν βι σούπερμαν.
Έχει μείνει θρυλικό στο πόσο κακό ήταν.
Κι ύστερα του δίνεις και το τζάστις λιγκ; Με ποια λογική;
το BvS στην μεγαλη εκδοση του, κοντα στο 3ωρο, ηταν πολυ ωραιο

επισης το man of steel δεν νομιζω οτι πατωσε
Για να μπω στις πληροφορίες για το box office στο imdb πρέπει να πληρώσω συνδρομή :o .
Τσαντίστηκα τώρα.
Τέλος πάντων, μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό. Κι εγώ είχα πάει να το δω, πήγα σαν πρεζάκι να πάρω την δόση μου κι απογοητεύτηκα, η απογοήτευσή μου όμως δεν φάνηκε στις εισπράξεις, το είχα πληρώσει το εισιτήριο. Αλλά φάνηκε στις εισπράξεις του batman v superman.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 23 Μάιος 2020, 21:37

Βλήμα έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:30
talaipwros έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:26
Βλήμα έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:24
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το πώς χειρίστηκε το σενάριο ο Σνάιντερ. Έχω πρόβλημα με το ότι είναι ικανός να πάρει τα στρουμφάκια και να βάρει τον Γκαργκαμέλ να τρώει ένα δυο και να τρέχουν τα αίματα απ' το σαγόνι του. Να πάρει τον Αστερίξ και να κινηματογραφήσει (μες στη σκοτεινιά πάντα) τους Ρωμαίους να αιμορραγούν, να σπάνε τα κόκαλά τους από τις πτώσεις και να υποφέρουν.
Φκιάχνει το μαν οβ στιλ.
Πατώνει.
Φκιάχνει το μπάτμαν βι σούπερμαν.
Έχει μείνει θρυλικό στο πόσο κακό ήταν.
Κι ύστερα του δίνεις και το τζάστις λιγκ; Με ποια λογική;
το BvS στην μεγαλη εκδοση του, κοντα στο 3ωρο, ηταν πολυ ωραιο

επισης το man of steel δεν νομιζω οτι πατωσε
Για να μπω στις πληροφορίες για το box office στο imdb πρέπει να πληρώσω συνδρομή :o .
Τσαντίστηκα τώρα.
Τέλος πάντων, μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό. Κι εγώ είχα πάει να το δω, πήγα σαν πρεζάκι να πάρω την δόση μου κι απογοητεύτηκα, αυτό όμως δεν φάνηκε στις εισπράξεις. Φάνηκε στις εισπράξεις του batman v superman όμως.
Ναι, διοτι στον κινηματογράφο έλλειπε το 20% της ταινίας με αποτελεσμα να μην βγαζει νόημα

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Μάιος 2020, 21:42

talaipwros έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:37
Ναι, διοτι στον κινηματογράφο έλλειπε το 20% της ταινίας με αποτελεσμα να μην βγαζει νόημα
Όχι, αλλά γιατί δεν πήγα ούτε εγώ ούτε άλλοι να το δούμε γιατί είχαμε απογοητευτεί από το man of steel. Από την στιγμή που πληρώνεις εισιτήριο δεν έχει σημασία αν σου άρεσε η ταινία ή όχι, τα χρήματά της τα βγάζει. Αν το man of steel ήταν έστω αξιοπρεπές θα είχα πάει να δω το batman v superman στο σινεμά, έστω κι αν δεν έβγαζε νόημα γιατί δεν θα ήξερα πριν το δω ότι δεν βγάζει νόημα. Μπορούσα όμως να ξέρω ότι το man of steel ήταν κακό κι ότι ήταν ο ίδιος σκηνοθέτης. H ποιότητα καθαυτού του batman v superman δεν έπαιξε ρόλο.

Επίσης τι ήταν αυτό το τρεντ αυτόν τον καιρό; Η μια υπερωική ταινία ήταν πιο μεγάλη από την άλλη. Το 3ωρο σε μια ταινία που λέγεται batman v superman είναι από μόνο του φάουλ. Τι νομίζεις ότι έρχομαι να δω; Μπέλα Ταρ;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Μάιος 2020, 14:25

Βλήμα έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:42
talaipwros έγραψε:
23 Μάιος 2020, 21:37
Ναι, διοτι στον κινηματογράφο έλλειπε το 20% της ταινίας με αποτελεσμα να μην βγαζει νόημα
Όχι, αλλά γιατί δεν πήγα ούτε εγώ ούτε άλλοι να το δούμε γιατί είχαμε απογοητευτεί από το man of steel. Από την στιγμή που πληρώνεις εισιτήριο δεν έχει σημασία αν σου άρεσε η ταινία ή όχι, τα χρήματά της τα βγάζει. Αν το man of steel ήταν έστω αξιοπρεπές θα είχα πάει να δω το batman v superman στο σινεμά, έστω κι αν δεν έβγαζε νόημα γιατί δεν θα ήξερα πριν το δω ότι δεν βγάζει νόημα. Μπορούσα όμως να ξέρω ότι το man of steel ήταν κακό κι ότι ήταν ο ίδιος σκηνοθέτης. H ποιότητα καθαυτού του batman v superman δεν έπαιξε ρόλο.

Επίσης τι ήταν αυτό το τρεντ αυτόν τον καιρό; Η μια υπερωική ταινία ήταν πιο μεγάλη από την άλλη. Το 3ωρο σε μια ταινία που λέγεται batman v superman είναι από μόνο του φάουλ. Τι νομίζεις ότι έρχομαι να δω; Μπέλα Ταρ;
Γιατί απογοητεύτηκες από το μαν οφ στιλ; Ταινιάρα ήταν. Όσο για τα χρήματα της μια χαρά τα έβγαλε και με το παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Zack Snyder's Justice League

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 24 Μάιος 2020, 14:31

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
24 Μάιος 2020, 14:25
Γιατί απογοητεύτηκες από το μαν οφ στιλ; Ταινιάρα ήταν. Όσο για τα χρήματα της μια χαρά τα έβγαλε και με το παραπάνω.
Διότι δεν ήταν επαρκώς έγχρωμο: Για να καταλάβ'ς, ο Φρανκ Μίλερ, ένας από τους πιο σημαντικούς δημιουργούς (μέχρι πρότεινως πριν γίνει για δέσιμο) είχε πει το εξής σωστό: Η Metropolis είναι η Νέα Υόρκη την ημέρα, γεμάτη ζωή και φως. H Gotham είναι η Νέα Υόρκη τη νύχτα: γεμάτη κινδύνους και σκοτάδι.

Είχε καμιά σχέση με φως το μαν οβ στιλ;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών