The Batman

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 22 Οκτ 2021, 12:12

Σοβαρά τώρα;
Ο Μπέιλ ήταν μακράν ο καλύτερος Μπάτμαν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Οκτ 2021, 16:45

Kotas έγραψε:
22 Οκτ 2021, 12:10
σωστα αλλα και ο κιτον ειχε καποιες σκηνες με κοσμο και ηταν πολυ σφιγμενος για μπρους γουειν
Ναι, ήταν, αλλά τον ήθελε έτσι η εκδοχή του Μπάρτον.

Συμφωνώ ότι η απεικόνιση του Μπάτμαν από τον Μπάρτον δεν είναι τόσο κοντά στην κομιξική εκδοχή, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον ηθοποιό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Οκτ 2021, 16:47

stergiosbik έγραψε:
22 Οκτ 2021, 12:12
Σοβαρά τώρα;
Ο Μπέιλ ήταν μακράν ο καλύτερος Μπάτμαν.
Σαν Γουέιν ήταν καλύτερος, σαν Μπάτμαν παίζει και ο Κλούνεϊ να ήταν καλύτερος από τον Μπέιλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 22 Οκτ 2021, 22:18

Δημοκράτης έγραψε:
22 Οκτ 2021, 04:07
Ελπιζω καποια στιγμη να κανουν ταινια baman beyond και ο κιον να παιξει τον μπατμαν στην 3η ηλικια
The Flash
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 27 Δεκ 2021, 22:26

Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Φεβ 2022, 21:36

Είδαμε το «The Batman». Πρώτα σχόλια. Χωρίς spoilers.


Εικόνα
https://freecinema.gr/we-saw-the-batman ... -spoilers/

Α) Ένα μεγάλο μπράβο στο studio της Warner Bros. που σεβάστηκε και παρέμεινε πιστό στο ύφος του «Joker» (2019), επιτρέποντας να βγει από το Χόλιγουντ μια τέτοια παραγωγή.

Σκοτεινή, πεσιμιστική, νοσηρή ψυχαναλυτικά, αντι-ηρωική, αναρχική, με το ρίσκο μιας σχεδόν απαγορευτικής διάρκειας (175 λεπτά!). Ναι, το έκαναν πάλι (ή, πιο σωστά, τα κατάφεραν πάλι)!

Μ’ ένα έργο που δεν είναι copy / paste της ταινίας του Τοντ Φίλιπς. Έχει άλλη προσωπικότητα. Κι ας κλείσω τούτη την παράγραφο με ένα bonus clue. Μια λέξη (που θεωρώ πως αποτελεί) «κλειδί»: «Se7en»! :8)

Β) Το «The Batman» είναι η δεύτερη καλύτερη ταινία που έγινε ποτέ γι’ αυτόν τον ήρωα! :p2:

Και μην ακούσω ή δω ανόητες ερωτήσεις, έτσι; (Θα το κάνετε, αλλά δεν πειράζει. Θα σας περάσει.) :102:

Γ) Προσκυνήστε. Την εκδίκηση. Του καλού σινεμά. Κομιξάδικου ή μη. He is vengeance! :xena:

Το «The Batman» προβάλλεται στους ελληνικούς κινηματογράφους από την Πέμπτη 3 Μαρτίου
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Φεβ 2022, 21:58

REVIEW
2/28/2022
​By Matt Neglia

ΕικόναΕικόνα

https://www.nextbestpicture.com/the-batman.html

Heavy rain falls on Gotham City.

Crime is on the rise, and the people are as mistrusting as ever of their elected officials and systems of power put in place to keep them safe.

Mirroring our own reality in many eery ways, director Matt Reeves ("War For The Planet Of The Apes") has pulled Batman out of the D.C. Cinematic Universe, giving him his own standalone film, and the result is what might be the definitive Batman movie.

Surpassing even Christopher Nolan's Dark Knight Trilogy, "The Batman" is the bleakest, most realistic, and faithful Batman film ever committed to cinema.

Fans of the iconic comic book character will be rewarded with a thrillingly unique adaptation that is as far away from what most other blockbusters are delivering to today's modern audiences: a thematically rich, hard-boiled, three-hour-long detective neo-noir which happens to feature a vigilante named Batman, teaming up with the Gotham City Police on a manhunt for a serial killer in the world's most dangerous city.

Borrowing elements from "Se7en," "Zodiac," and dozens of police procedurals, "The Batman" is a masterwork of character, design, and mood, pushing audiences past their cinematic comfort zones and into the kind of storytelling that even Martin Scorsese would be proud of in today's mainstream IP driven entertainment landscape.

ΕικόναΕικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10140
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 08 Μαρ 2022, 01:13

Μόλις γυρισα απ το μπατμαν
Τι 3ωρη μαλακία
Τουλάχιστον έφαγα ντορίτος και ήπια μια κόκα

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 08 Μαρ 2022, 10:19

Ίσως η καλύτερη ταινία Μπάτμαν που έχω δει. Και τις έχω δει όλες.

Η μουσική επένδυση της ταινίας είναι συγκλονιστική. Η ατμόσφαιρα νουάρ τα έσπαγε.

Ο Πάτισον ο πλέον ρεαλιστικός και ανθρώπινος Μπάτμαν που έχω δει.

Σε ρόλο έκπληξη ο Κόλιν Φάρελ.

Υ.Γ.: Η σκηνή με την καταδίωξη, είναι από τις καλύτερες σκηνές με αυτοκίνητα που έχω δει.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23285
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Μαρ 2022, 11:06

Ενδιαφέρουσα η ταινια (απ'οτι βλέπω στο τρέιλερ) αλλά ο Πάτησ'τον δεν βλέπεται, ρε μάγκες. Μου ειναι μακράν από τους πιο αχώνευτους ηθοποιούς. Ουτε σε εκεινη την ταινια με το Φάρο δεν κατάφερα να τον αντέξω, με το μεγαθήριο τον Νταφόε δίπλα του, που ουτε καν αυτός κατάφερε να του δώσει ένα boost.

Σαν Μπάτμαν πώς είναι? Οριακά καλύτερος απο Κλούνει και Άφλεκ, ή χειρότερος?

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Μαρ 2022, 11:13

Δεν έχω δει ακόμη την ταινία, αλλά στα σπόιλερ φρη ρίβιου, διαπιστώνω το εξής:

Οι μπούμερς και οι Xers εκτίμησαν την ερμηνεία του Πάτισον, διότι γι' αυτούς ο πρώτος Μπάτμαν ήταν ο Κήτον. Και επειδή γρήγορα τον διαδέχτηκαν ο Κίλμερ και ο Κλούνεη, έχουν εξοικειωθεί στην ιδέα ότι "ο μπάτμαν αλλάζει".

Αντίθετα οι μιλλένιοι, ξινίζουν, όπως ξίνισαν και με άφλεκ. Αυτοί γνώρισαν τον Μπάτμαν μέσω Μπέηλ και γι' αυτούς ο Μπάτμαν θα είναι πάντα ο Μπέηλ, δεν αλλάζει.

Κατ' εμέ, από την τριλογία του Νόλαν, άξιζε πραγματικά το The Dark Knight, που όντως ήταν αριστούργημα, αλλά το begins και το rises περιλάμβανε την ιστορία του Ραζ Μαγκούλ και της κόρης του, που σε γενικές γραμμές, μου ήταν αδιάφορη.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Μαρ 2022, 11:23

Αργό καταθλιπτικό πολύ σοβαρό και βαρετό διαβάζω. Γενικά δε μου αρεσουν οι ταινίες σούπερ ηρώων, άρα θα προσπεράσω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23285
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Μαρ 2022, 11:26

Εμένα δεν μ'αρεσε ως Μπάτμαν ο Μπέιλ, ενώ μ'αρέσει ως ηθοποιός γενικά. Ακριβώς το ίδιο και με τον Άφλεκ. Ο Κίτον ηταν ο καλύτερος για μένα, αλλά είχε σοβαρό θέμα PR, οπως ειπώθηκε και σε προηγουμενες σελίδες. Δεν πολυέπειθε ως Γουέιν.

Ο Πάτινσον δεν μ'αρεσει γενικα σαν ηθοποιος, αλλα δεν ξερω πως θα ειναι σαν Μπάτμαν.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12488
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 08 Μαρ 2022, 11:35

ωραιο θεμα για νημα - ποιος ηταν ο καλυτερος μπατμαν του σινεμα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: The Batman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Μαρ 2022, 11:40

Ο Κήτον ως Μπρους Γουέιν εμφανίζεται σαν ένας απομονωμένος, αντικοινωνικός τύπος, που όταν οργανώνει πάρτι στην έπαυλή του, οι καλεσμένοι δεν γνωρίζουν καν ποιος είναι, γιατί δεν τον έχουν δει σε συνεντεύξεις κλπ.

Γενικά η διλογία του Μπάρτον εισήγαγε έναν Μπρους Γουέην και Μπατμαν που είναι ψυχολογικά τραυματισμένος και οι "κακοί" που αντιμετωπίζει είναι περισσότερο ψυχολογικά τραυματισμένοι από αυτόν.

Εκεί που το έχασε ο μπάρτον είναι ότι τον καιρό εκείνο δεν είχαν ωριμάσει ακόμη οι συνθήκες για ένα πιο "ενήλικο" θέαμα με σουπερ-ήρωες, αλλά οι ταινίες αυτές θεωρούνταν ότι απευθύνονται σε οικογένειες, γι' αυτό και έβλεπες μέσα οχήματα-πάπιες, καραγκιοζοπαρελάσεις και άλλα χαριτωμένα.

Στου Νόλαν υπήρξε η απαραίτητη στροφή προς τον ρεαλισμό και το πιο ενήλικο θέαμα, αλλά κάπου χάθηκε το στοιχείο του ψυχολογικού τραύματος. Το Dark Knight ήταν επιτυχημένο, ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί περιλάμβανε ψήγματα αυτού του στοιχείου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 08 Μαρ 2022, 13:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών