Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20166
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 03 Σεπ 2020, 18:58

Δυο λόγια για μένα πριν παρουσιάσω την είδηση.
Έχω δει και έχω απολαύσει (άλλες λιγότερο,άλλες περισσότερο) ολοκληρωμένες όλες τις σειρές του STAR TREK. Το Original Series (1966–1969) και το The Next Generation (1987–1994) πάνω από μια φορά...Το Deep Space Nine (1993–1999) μάλιστα το ολοκλήρωσα πριν 2-3 χρονιά

Επίσης έχω δει και όλες τις ταινίες, μέχρι και τις Animated Series :oops:

Οι μόνες σειρές που απέτυχα να ολοκληρώσω ούτε καν τον πρώτο κυκλο τους ήταν το Discovery (2017-present)
Εικόνα
και το Picard (2020–present)Εικόνα
Μαλλον είμαι old dog for new tricks :102:




Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του
https://www.protothema.gr/culture/artic ... toria-tou/

Από το ξεκίνημά του, δεκαετίες πριν, το «Star Trek» υπήρξε πρωτοποριακό και είχε πάντα το βλέμμα στραμμένο προς το μέλλον. Η βασική αυτή αρχή επικράτησε σε όλες τις μετέπειτα αναβιώσεις αλλά στις νέες εκδοχές της θρυλικής τηλεοπτικής σειράς επιστημονικής φαντασίας η οποία συνεχίζει να συναρπάζει το παγκόσμιο τηλεοπτικό κοινό. Αυτή τη φορά, μάλιστα, οι παραγωγοί του αποφάσισαν να προχωρήσουν ένα βήμα παρακάτω εισάγοντας στο καστ τους πρώτους τρανσέξουαλ και άφυλους χαρακτήρες στην ιστορία του.

Στον νέο, τρίτο κύκλο του «Star Trek: Discovery», που θα αρχίσει να προβάλλεται τον Οκτώβριο στην αμερικανική τηλεόραση, θα γνωρίσουμε τον Gray, τον οποίο θα υποδύεται ο τρανσέξουαλ ηθοποιός Ian Alexander αλλά και την άφυλη Adira που θα ενσαρκώνει η Blu del Barrio η οποία έχει επιλέξει ανάλογο κοινωνικό - σεξουαλικό προσανατολισμό και στην προσωπική της ζωή.

«Αποστολή του «Star Trek» ήταν ανέκαθεν να φωτίζει υποεκπροσωπούμενες κοινότητες» δήλωσε χαρακτηριστικά ένας από τους παραγωγούς της διάσημης σειράς η οποία, σύμφωνα με την παραγωγό Michelle Paradise «θέλει να περάσει το μήνυμα πως είναι το χέρι μας να φτιάξουμε ένα μέλλον χωρίς διακρίσεις που βασίζεται στην εθνικότητα, το φύλο και τις σεξουαλικές επιλογές».
Εικόνα
Η Blu del Barrio, πάντως, η οποία συνηθίζει να προσφωνεί τον αυτό της στον πληθυντικό προκειμένου να υπογραμμίσει την πολύπλοκη φύση της, δηλώνει ενθουσιασμένη με τον νέο της ρόλο: «Όταν με ειδοποίησαν πως θα συμμετέχω στο καστ ως Adira δεν είχα ενημερώσει ακόμη τους φίλους μου και την οικογένειά μου για το γεγονός ότι είναι άφυλη. Αυτό το τηλεφώνημα λοιπόν έμοιαζε σαν μού λέει το σύμπαν προχώρα» δήλωσε με νόημα η ίδια.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 03 Σεπ 2020, 19:18

Το Star Trek: Discovery πήγε να ξεκινήσει συμπαθητικά ο πρώτος κύκλος, αλλά έκλεισε όχι και τόσο ικανοποιητικά. Ο δεύτερος ήταν λίγο παρακμή. Τα δυο πράγματα που με ενόχλησαν ιδιαίτερα ήταν:
SpoilerShow
1. Το υβριδικό σύστημα προώθησης, που βασίζεται στην κβαντοβιολογία (sic and wtf) και στους... μύκητες. Table flip.
2. Το ταξίδι στον χρόνο που μπήκε τσόντα στον δεύτερο κύκλο. Τι το ήθελαν το ρημάδι; Δεν βγάζει νόημα και δημιουργεί παράδοξα γαμώ το στανιό τους. Είχε πλάκα στο Terminator και στο Back to the Future, αλλά το ταξίδι στο χρόνο γαμάει σενάρια. Γι αυτό και έκατσε όπως ήταν στον δεύτερο κύκλο και ευτυχώς δεν πρόκειται να δούμε την συνέχειά του.
Τώρα, τα γκεϊλίκια δεν με ενόχλησαν και τόσο, καταλαβαίνω πως το Star Trek franchise προσπαθεί να κάνει breakthrough και να πάει κόντρα στις τρέχουσες αντιλήψεις της εποχής (μην ξεχνάμε οτι το original Star Trek είχε μια μαύρη γυναίκα να παίζει τον ρόλο μιας αξιωματικού την εποχή που οι μαύροι μόλις έβγαιναν από ένα καθεστώς πολιτών δεύτερης κατηγορίας). Αλλά για να είμαι ειλικρινής, με ενοχλούν τα οποιαδήποτε love stories και οι τσόντες γενικά σε ταινίες, που δεν αποτελούν το main story του έργου. Εντάξει καταλαβαίνω πως ο έρωτας είναι καλή πηγή έμπνευσης για τους καλλιτέχνες και είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας, αλλά και το παρκάρισμα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας, δεν έχω δει ούτε μια ταινία που να έχει έστω και μια ρεαλιστική σκηνή αναζήτησης πάρκινγκ και παρκαρίσματος.

edit: Fuck, μόλις είδα στο op οτι θα ξεκινήσει τρίτος κύκλος για το Star Trek: Discovery. Προφανώς και δεν θα το δω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος a8s την 03 Σεπ 2020, 19:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 03 Σεπ 2020, 19:26

Μιλάμε για μεγάλη μούφα το Star Trek: Discovery . Μια σειρά ντροπή είναι και τίποτα άλλο..ούτε την πρώτη σεζόν δεν άντεξα.

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 03 Σεπ 2020, 19:29

a8s έγραψε:
03 Σεπ 2020, 19:18
Το Star Trek: Discovery πήγε να ξεκινήσει συμπαθητικά ο πρώτος κύκλος, αλλά έκλεισε όχι και τόσο ικανοποιητικά. Ο δεύτερος ήταν λίγο παρακμή. Τα δυο πράγματα που με ενόχλησαν ιδιαίτερα ήταν:
SpoilerShow
1. Το υβριδικό σύστημα προώθησης, που βασίζεται στην κβαντοβιολογία (sic and wtf) και στους... μύκητες. Table flip.
2. Το ταξίδι στον χρόνο που μπήκε τσόντα στον δεύτερο κύκλο. Τι το ήθελαν το ρημάδι; Δεν βγάζει νόημα και δημιουργεί παράδοξα γαμώ το στανιό τους. Είχε πλάκα στο Terminator και στο Back to the Future, αλλά το ταξίδι στο χρόνο γαμάει σενάρια. Γι αυτό και έκατσε όπως ήταν στον δεύτερο κύκλο και ευτυχώς δεν πρόκειται να δούμε την συνέχειά του.
Τώρα, τα γκεϊλίκια δεν με ενόχλησαν και τόσο, καταλαβαίνω πως το Star Trek franchise προσπαθεί να κάνει breakthrough και να πάει κόντρα στις τρέχουσες αντιλήψεις της εποχής (μην ξεχνάμε οτι το original Star Trek είχε μια μαύρη γυναίκα να παίζει τον ρόλο μιας αξιωματικού την εποχή που οι μαύροι μόλις έβγαιναν από ένα καθεστώς πολιτών δεύτερης κατηγορίας). Αλλά για να είμαι ειλικρινής, με ενοχλούν τα οποιαδήποτε love stories και οι τσόντες γενικά σε ταινίες, που δεν αποτελούν το main story του έργου. Εντάξει καταλαβαίνω πως ο έρωτας είναι καλή πηγή έμπνευσης για τους καλλιτέχνες και είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας, αλλά και το παρκάρισμα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας, δεν έχω δει ούτε μια ταινία που να έχει έστω και μια ρεαλιστική σκηνή αναζήτησης πάρκινγκ και παρκαρίσματος.

edit: Fuck, μόλις είδα στο op οτι θα ξεκινήσει τρίτος κύκλος για το Star Trek: Discovery. Προφανώς και δεν θα το δω.
Και ο Ηikaru Sulu gay ήταν και όχι μόνο ο χαρακτήρας στην σειρά....

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 03 Σεπ 2020, 19:36

Keyser Soze έγραψε:
03 Σεπ 2020, 19:29

Και ο Ηikaru Sulu gay ήταν και όχι μόνο ο χαρακτήρας στην σειρά....
Γνώριζα οτι ο George Takei είναι gay (που υποδύεται τον Sulu στην αρχική σειρά), αλλά ο χαρακτήρας στο original serie έχω την αίσθηση πως δεν ήταν. Νομίζω σαν φόρο τιμής στον Takei τον έκαναν gay και στις ταινίες του J.J. Abrams. Βέβαια δεν ξέρω, μπορεί και να 'χεις δίκιο (αν και το original series δεν ασχολιόταν με love stories).

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 03 Σεπ 2020, 19:40

Αν θέλετε, δείτε το the Orville, είναι παρόμοια σειρά με το star trek

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Σεπ 2020, 19:41

Το ντισκάβερη από υπόθεση ΓΑΜΑΕΙ, ίσως η καλλίτερη υπόθεση μέχρι στιγμής κατά την μη ταπεινή μου γνώμη, τώρα το θέμα των υποκριτών είναι σκέτο δράμα, παν ιντέντηντ.
Τα πουστράκια οκ είναι άθλια υποκριτικά και δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στην γενική υπόθεση τα πουτσιλίκια τους, αυτή που με την δίνει πολύ άσκημα στα νεύρα και πραγματικά χαλάει εντελώς το κλίμα, το σενάριο, όλα, με την άθλια της υποκριτική είναι η μαύρη πρωταγωνίστρια και φυσικά ο λέλεκας ο εξωγήινος με τα βράγχια, ελεεινός. Η υπόθεση πάντως πραγματικά αξίζει και ΓΑΜΑΕΙ, επίσης τι ταξείδι στο χρόνο ρε κάγκουρα, σε παράλληλο σύμπαν πάει να βγάλει άκρη με την βορειοκορεάτισσα Γεωργία Φιλίππου. 😂
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 03 Σεπ 2020, 19:42

Μην σποϊλάρεις ρε τελεμέ :D
SpoilerShow
Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει ταξίδι στον χρόνο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος a8s την 03 Σεπ 2020, 19:51, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 03 Σεπ 2020, 19:43

Bipsco έγραψε:
03 Σεπ 2020, 19:40
Αν θέλετε, δείτε το the Orville, είναι παρόμοια σειρά με το star trek
Κλασσικό Star Trek είναι...
Μην σου πω και καλύτερο σε κάποιες περιπτώσεις...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Σεπ 2020, 19:48

Δε με νοιάζει προφανώς τι είναι κάθε χαρακτήρας, αυτό που μου τη σπάει είναι ότι το Σταρ Τρεκ κατά τη γνώμη μου δεν είναι Σταρ Τρεκ αν αφαιρέσεις σχεδόν εντελώς το ουτοπικό πνεύμα που χαρακτήριζε τις 2 πρώτες σειρές.
Για μένα το Deep Space 9 πέτυχε την τέλεια ισορροπία.

Τα σημερινά είναι λίγο άντε γαμηθείτε εσείς και το νταρκ γκρίτυ έτζι γκέιμ οβ θρόουνς ιν σπέις σας.


Το Orville το θεωρώ όντως δυνατό Star Trek.

Πλέον παίζει και το animated Star Trek: Lower Decks αλλά δεν το έχω δει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20166
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 03 Σεπ 2020, 20:51

Πάντως τα παιδιά έχουν κάτι το....."εξωγήινο'....
Εικόνα

Εικόνα


Επίσης για πάρα πολλούς ΑΥΤΟ θα ήταν το καλύτερο STAR TREK εδώ και πολλαααα χρόνια ΑΝ του επιτρεπόταν να συνεχιστεί η παραγωγή. Δείτε το αξίζουν και τα 21 του λεπτά!!!
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Maejima

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maejima » 03 Σεπ 2020, 20:56

sys3x έγραψε:
03 Σεπ 2020, 19:41
Το ντισκάβερη από υπόθεση ΓΑΜΑΕΙ, ίσως η καλλίτερη υπόθεση μέχρι στιγμής κατά την μη ταπεινή μου γνώμη, τώρα το θέμα των υποκριτών είναι σκέτο δράμα, παν ιντέντηντ.
Τα πουστράκια οκ είναι άθλια υποκριτικά και δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στην γενική υπόθεση τα πουτσιλίκια τους, αυτή που με την δίνει πολύ άσκημα στα νεύρα και πραγματικά χαλάει εντελώς το κλίμα, το σενάριο, όλα, με την άθλια της υποκριτική είναι η μαύρη πρωταγωνίστρια και φυσικά ο λέλεκας ο εξωγήινος με τα βράγχια, ελεεινός. Η υπόθεση πάντως πραγματικά αξίζει και ΓΑΜΑΕΙ, επίσης τι ταξείδι στο χρόνο ρε κάγκουρα, σε παράλληλο σύμπαν πάει να βγάλει άκρη με την βορειοκορεάτισσα Γεωργία Φιλίππου. 😂
Έλα, ρε κολλητέ, που γαμάει κιόλας, κάθισα και το είδα λίγο, τρελά non canon δεξιά και αριστερά, τριγυρνούσε η πρωταγωνίστρια όπου γούσταρε απρόσκλητη γιατί έτσι, και σε κάποια φάση μπαίνει στο γραφείο της Admiral, χωρίς να προσκληθεί χωρίς χαιρετισμό, και αρχίζει να την κράζει (την admiral).

Σιγά, μωρή, μαγαζί του παππού σου είναι ο Starfleet;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Σεπ 2020, 20:56

Ναι μπάη Ζορζ, είναι της εξωγήινης φυλής τρειστομπούτσοκλαίγανε. 😁
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Star Trek: Τρανσέξουαλ και άφυλοι πρωταγωνιστές για πρώτη φορά στην ιστορία του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 03 Σεπ 2020, 21:00

Καλό.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών