Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Planis

Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 15 Δεκ 2020, 23:34

Μόλις πριν λίγο ολοκλήρωσα τα οκτώ επεισόδια του δεύτερου κύκλου της σειράς «Έτερος Εγώ» σε παραγωγή Cosmote tv μέσα από την πλατφόρμα της. Δεν θέλω να κάνω ενδελεχή κριτική ακόμα, αλλά μερικά σχόλια επί τροχάδην.

-Η παραγωγή είναι αρκετά υψηλού επιπέδου σίγουρα για τα ελληνικά δεδομένα και ίσως προσεγγίζει κάπως και πολύ πιο ακριβοπληρωμένες ξένες παραγωγές. Με έξυπνα κόλπα μάλλον έδωσαν την αίσθηση μιας πολύ πιο ακριβής παραγωγής.

-Η ατμόσφαιρα και το κλίμα της σειράς απέχει παρασάγγας από το να την χαρακτηρίσει ελληνική καθώς δεν είναι προσαρμοσμένη στην ελληνική πραγματικότητα παρ' ότι η γλώσσα είναι τα ελληνικά και διαδραματίζεται στην Ελλάδα. Αν άλλαζε κάποιος τη γλώσσα και τα ονόματα, θα μπορούσε άνετα να διαδραματίζεται σε μία πόλη των ΗΠΑ. Δεν θα πάρω πάντως θέση στο αν αυτό είναι θετικό ή αρνητικό. Είμαι ουδέτερος προς το παρόν. Ίσως ήταν ένας τρόπος ώστε ο σεναριογράφος να έχει μία μεγαλύτερη ελευθερία ως προς την πλοκή και τα σκηνικά.

-Σεναριακά βρίσκω κάποια θέματα και νομίζω ότι κάποιες σεναριακές λύσεις είναι λιγάκι εύκολες και τραβηγμένες από τα μαλλιά. Δεν βρίσκω με λίγα λόγια πλήρη εσωτερική συνοχή στα τεκταινόμενα της σειράς. Το σενάριο πάντως σε γενικές γραμμές είναι καλογραμμένο.

-Σε κάποια σημεία οι σκηνές βίας είναι εξόχως ανατριχιαστικές (ιδίως σε ένα συγκεκριμένο όπου θα συμφωνήσουν μαζί μου όλοι όσοι έχουν δει ή θα δουν τη σειρά) και ενώ η σειρά είναι για άνω των δεκαέξι δεν έβαλαν καθόλου σεξουαλικό στοιχείο αν και η υπόθεση στηρίζεται ακριβώς στη δράση ενός γραφείου συνοδών πολυτελείας. Προσωπικά θα ήθελα και λίγες «πικάντικες» πινελιές. :003:

-Οι ηθοποιοί γενικά παίζουν πειστικά. Ο Γεννατάς έχει ρόλο που φέρνει ανάμεσα στον Αλ Καπόνε της ταινίας «Οι Αδιάφθοροι» (Ρόμπερτ ντε Νίρο) και τον Brick Top από το «Snatch» (Alan Ford). Ο Δαδακαρίδης όπως και στην ταινία αλλά και στην πρώτο κύκλο δεν με πείθει καθόλου για κάποιον ο οποίος ανήκει στο φάσμα του αυτισμού επειδή τυγχάνει να έχω εμπειρία με τέτοιες περιπτώσεις. Μιμείται μόνο κάποια εξωτερικά συμβεβηκότα και δεν δίνει καθόλου την εσωτερικότητα μίας τέτοιας ψυχοσύνθεσης. Η παρουσία του Μαρκουλάκη -όχι πάντως για λόγους υποκριτικής- θα μπορούσε να αποφευχθεί.

Σε γενικές γραμμές καλή, αν και πάντοτε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 16 Δεκ 2020, 00:29


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Δεκ 2020, 00:39

Όποιος ρίξει σπόιλερ τον βατεψα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 16 Δεκ 2020, 00:47

Στα προηγούμενα που έχω δει η ηθοποιία ήταν άθλια , μου ερχόταν να γελάσω
Και σε όσους το λέω μου λένε ηθοποιαρα ο πυγμαλιων απλά είναι ο χαρακτήρας του έτσι να φαίνεται τόσο άθλιος γελάει ο κόσμος

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10298
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 16 Δεκ 2020, 01:08

jason έγραψε:
16 Δεκ 2020, 00:47
Στα προηγούμενα που έχω δει η ηθοποιία ήταν άθλια , μου ερχόταν να γελάσω
Και σε όσους το λέω μου λένε ηθοποιαρα ο πυγμαλιων απλά είναι ο χαρακτήρας του έτσι να φαίνεται τόσο άθλιος γελάει ο κόσμος
Εγώ είδα την ταινία μόνον και αποκόμισα την ίδια εντύπωση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απέκτησε οπαδούς.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12486
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 16 Δεκ 2020, 18:16

Ερμής έγραψε:
16 Δεκ 2020, 00:39
Όποιος ρίξει σπόιλερ τον βατεψα
ο kayser soze ειναι ο κουτσος :003:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Δεκ 2020, 00:04

Δε καταλαβαίνω τι δε σας άρεσε. Είδα κ τα 8.
Αν περιμένετε να δείτε οσκαρικες ερμηνείες Ναι δε θα δείτε. Για τα ελ δεδομένα είναι πολύ μπροστά. Κάτι που ειπώθηκε παραπάνω ο Γεννατας παίζει στην ουσία τον ίδιο ρόλο με τα Μεσάνυχτα με παραλλαγές. Όντως φέρνει του Άδωνι κάποιες στιγμές :lol:
Σίγουρα σε σενάριο έχει βάλει χεράκι και ο Ρισβας.
Έχει ωραίες ανατροπές.
Φεύγουν 8 επεισόδια νεράκι.
Περιμένουμε τώρα του χρόνου τη Νεμεση
alekhine έγραψε:
16 Δεκ 2020, 18:16
Ερμής έγραψε:
16 Δεκ 2020, 00:39
Όποιος ρίξει σπόιλερ τον βατεψα
ο kayser soze ειναι ο κουτσος :003:
Έσπαγα το κεφάλι μου να δω τι εννοείς όσο το εβλεπα... Αν το έχεις δει όντως πέταξες σποιλερια αλλά και δε πέταξες σποιλερια... χειρουργικά το έκανες. Δε λέω τπτ άλλο γιατί όντως θα είναι σποιλερια
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 20 Δεκ 2020, 00:58

Ερμής έγραψε:
20 Δεκ 2020, 00:04
Έσπαγα το κεφάλι μου να δω τι εννοείς όσο το εβλεπα...
Όπως φαίνεται δεν έχεις δει τους Συνήθεις Υπόπτους. Αστο, πάει τώρα..
Είχε γίνει μεγάλος ντόρος τότε, με αγωνία που κορυφώνεται με την αποκάλυψη του δολοφόνου στο τέλος της. Αν είχες σποϊλεριαστει έχανες όλη τη μαγεία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Δεκ 2020, 01:01

Japetus έγραψε:
20 Δεκ 2020, 00:58
Ερμής έγραψε:
20 Δεκ 2020, 00:04
Έσπαγα το κεφάλι μου να δω τι εννοείς όσο το εβλεπα...
Όπως φαίνεται δεν έχεις δει τους Συνήθεις Υπόπτους. Αστο, πάει τώρα..
Είχε γίνει μεγάλος ντόρος τότε, με αγωνία που κορυφώνεται με την αποκάλυψη του δολοφόνου στο τέλος της. Αν είχες σποϊλεριαστει έχανες όλη τη μαγεία.
Λες να μη το έχω δει;
Εκεί όμως μου είχε περάσει από το μυαλό ότι παίζει να είναι αυτός που ήταν. Γι'αυτό και είπα πως έσπαγα το κεφάλι μου
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23147
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Δεκ 2020, 01:06

Και εγω εχω ακουσει τις καλυτερες κριτικές, μεχρι τωρα. Καλυτερο απο το προηγουμενο, λενε. Αναμένομε με ανυπομονησία και την προβολη του απο το σταρ (οπως και το προηγουμενο, λογικα), οσοι πλεμπαίοι δεν εχομεν κοσμοτετβ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Δεκ 2020, 01:13

Αξίζει βαντονε. Ξαναλέω αν περιμένει κάποιος να δει ερμηνείες godfather, δε θα δει. Αλλά για τα ελ δεδομένα είναι μακράν μπροστά. Λίγο διαφορετικό από το προηγούμενο στο στορι αλλά σε κρατάει το ίδιο και περισσότερο.
Άραγε κανονικά ή μπατσία έχει τέτοια μέσα; θα έχει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12486
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 20 Δεκ 2020, 12:00

Ερμής έγραψε:
20 Δεκ 2020, 00:04
Έσπαγα το κεφάλι μου να δω τι εννοείς όσο το εβλεπα... Αν το έχεις δει όντως πέταξες σποιλερια αλλά και δε πέταξες σποιλερια... χειρουργικά το έκανες. Δε λέω τπτ άλλο γιατί όντως θα είναι σποιλερια
αυτο που λεει ο Japetus ειναι ρε

το συγκεκριμενο σποιλερ ειχε γινει διασημο επειδη καποιοι βγαινοντας απο τα σινεμα τοτε το ριχνανε σε οσους μπαινανε μεσα για την επομενη προβολη :003:

με το συγκεκριμενο σιριαλ δεν εχω ασχοληθει καθολου παντως - μαλλον πρεπει να δεις την ταινια πρωτα πριν το αρχισεις

λενε παντως οτι η σειρα ειναι ανωτερη της αρχικης ταινιας
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 20 Δεκ 2020, 12:04

Πρέπει να έχει δει κάποιος τον πρώτο κύκλο πρώτα;
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Δεκ 2020, 12:40

Όχι αναγκαστικά, απλά αν την έχεις δει θα έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
alekhine έγραψε:
20 Δεκ 2020, 12:00
Ερμής έγραψε:
20 Δεκ 2020, 00:04
Έσπαγα το κεφάλι μου να δω τι εννοείς όσο το εβλεπα... Αν το έχεις δει όντως πέταξες σποιλερια αλλά και δε πέταξες σποιλερια... χειρουργικά το έκανες. Δε λέω τπτ άλλο γιατί όντως θα είναι σποιλερια
αυτο που λεει ο Japetus ειναι ρε

το συγκεκριμενο σποιλερ ειχε γινει διασημο επειδη καποιοι βγαινοντας απο τα σινεμα τοτε το ριχνανε σε οσους μπαινανε μεσα για την επομενη προβολη :003:

με το συγκεκριμενο σιριαλ δεν εχω ασχοληθει καθολου παντως - μαλλον πρεπει να δεις την ταινια πρωτα πριν το αρχισεις

λενε παντως οτι η σειρα ειναι ανωτερη της αρχικης ταινιας
Ρε ξέρω τους Συνήθεις υπόπτους αλλά νόμιζα πως πέταξες συγκεκαλυμμένη σποιλερια Για τη σειρά.
Και όμως αυτό που είπες έχει μια βάση. Βασικά κάτι που λέει ο Γεννατας σε κάποια φάση καταλαβαίνεις που πάει το πράγμα, χωρίς φυσικά να καταλαβαίνεις το τέλος.
Για εμένα η σειρά είναι ανώτερη, δε μπορώ να ξεχωρίσω ποιος από τους δύο κύκλους είναι καλύτερος. Τους θεωρώ ισαξιους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Έτερος Εγώ - Κάθαρσις (2020)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 20 Δεκ 2020, 12:44

Prepon έγραψε:
20 Δεκ 2020, 12:04
Πρέπει να έχει δει κάποιος τον πρώτο κύκλο πρώτα;
Όχι απαραίτητα, παρά μόνο αν θέλεις να δεις πώς συναντήθηκαν οι κεντρικοί χαρακτήρες. Υπάρχουν βέβαια κάποιες διάσπαρτες αναφορές, αλλά σε κάθε κύκλο είναι τελείως διαφορετική υπόθεση που ξεκινά από την αρχή.
Η κεντρική και ενδιαφέρουσα ιδέα είναι ότι οι υποθέσεις έχουν να κάνουν με τη λύση κάποιου ιδιοφυούς μυστηρίου από κάποιον έξυπνο και μορφωμένο δολοφόνο που απαιτεί την έρευνα να στραφεί σε μαθηματικές και ιστορικές περιπλανησεις.

Ε, στον τελευταίο κύκλο κάτι τέτοιο δεν υπάρχει, μία απλή αστυνομική υπόθεση είναι γι αυτό και με απογοήτευσε..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών