Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 12 Μαρ 2021, 16:28

hellegennes έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:26
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:08
Αλλά επίσης, πιο ωραίοι είναι οι μύες κάτω από ρούχα.
Δεν είναι μυς, είναι σπογγώδης ιστός.
Το σφουγγαράκι δεν είναι ωραίο να φαίνεται. Αλλά οι θωρακικοί να ξεχωρίζουν κάτω από φαρδύ μπλουζάκι, αυτό κάτι κάνει.
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2021, 16:29

Feindflug έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:25
Ρόκυ με τύπισσα πότε βγαίνει, τύποι;
Ρόκα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14093
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 12 Μαρ 2021, 16:31

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:17
panos291 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:08

Τι δεν σας αρέσει; Το είδος; Αφού σας άρεσαν τα προηγούμενα.
Εσένα δηλαδή σου αρέσουν όλα τα σικουελ που έχεις δει?
Αν τα έχω δει ξέρω αν μου άρεσαν ή όχι. Αν δεν τα έχω δει τότε κρίνω από τα προηγούμενα. Εσύ έχεις δει το Predator 5;
Οχι και ούτε πρόκειται. Τα Predator τα βλέπω για το brainless fun και όχι για να μου περάσουν τα κοινωνικά μηνυματα τους. Αν με πληρώσουν για να τα ακούσω, το συζητάμε.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Μαρ 2021, 16:35

panos291 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:17
panos291 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:13

Εσένα δηλαδή σου αρέσουν όλα τα σικουελ που έχεις δει?
Αν τα έχω δει ξέρω αν μου άρεσαν ή όχι. Αν δεν τα έχω δει τότε κρίνω από τα προηγούμενα. Εσύ έχεις δει το Predator 5;
Οχι και ούτε πρόκειται. Τα Predator τα βλέπω για το brainless fun και όχι για να μου περάσουν τα κοινωνικά μηνυματα τους. Αν με πληρώσουν για να τα ακούσω, το συζητάμε.
Δε σου απαγορεύει κάνεις να τα δεις για brainless fun νομίζω. Οπως τα μηνύματα των προηγούμενων πέρασαν και δεν ακούμπησαν, μια χαρά θα τα κατάφερνες και μ αυτό.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2021, 16:36

Green Dragon έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:19
Τότε δεν υπήρχε πρόθεση (εμένα πάντως δεν μου φαίνεται άσχημη η Σιγκούρνεϊ Γουίβερ αλλά γούστα είναι αυτά). Το εκβιαστικό, το ψεύτικο, το φορετό, το καταναγκαστικό είναι που με εκνευρίζει.
Θυμήθηκα ένα άρθρο μιας τύπισσας για το ποιος πρέπει να σκηνοθετήσει το επόμενο Jurassic Park. Έβαλε μόνο γυναίκες και τουίταρε κατόπιν ότι στο άρθρο της δεν υπάρχουν λευκοί άνδρες σκηνοθέτες και δεν αισθάνεται καθόλου τύψεις γι' αυτό.

Και από το ίδιο το γεγονός αλλά και από το άρθρο, είναι φανερό ότι δεν έβαλε ποιοι κατά την γνώμη της θα έκαναν την καλύτερη ταινία αλλά μερικές γυναίκες σκηνοθέτριες γιατί ήθελε μόνο γυναίκες. Στην ανάλυσή της λέει δε ξεκάθαρα για καθεμιά ότι δεν έχει ακολουθήσει ιδιαίτερα το έργο και την πορεία της ή έχει βάλει γυναίκες που έκαναν μόνο διαφημιστικά.

Είναι γελοίο, δε, γιατί υπάρχουν σπουδαίες σκηνοθέτριες που έδωσαν πολύ καλά έργα αλλά προφανώς η μπλογκερού δεν τις ξέρει καν και δεν την ενδιαφέρει η ποιότητα του τελικού αποτελέσματος, παρά μόνο η άσκηση πολιτικής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14093
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 12 Μαρ 2021, 16:39

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:35
panos291 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:17

Αν τα έχω δει ξέρω αν μου άρεσαν ή όχι. Αν δεν τα έχω δει τότε κρίνω από τα προηγούμενα. Εσύ έχεις δει το Predator 5;
Οχι και ούτε πρόκειται. Τα Predator τα βλέπω για το brainless fun και όχι για να μου περάσουν τα κοινωνικά μηνυματα τους. Αν με πληρώσουν για να τα ακούσω, το συζητάμε.
Δε σου απαγορεύει κάνεις να τα δεις για brainless fun νομίζω. Οπως τα μηνύματα των προηγούμενων πέρασαν και δεν ακούμπησαν, μια χαρά θα τα κατάφερνες και μ αυτό.
Τι μηνυματα διέκρινες στα προηγούμενα?
Τοξική αρρενωποτητα? Πατριαρχια? Σεξισμο?
Βοήθησε μας και εμάς που δεν καταφέρνουμε να τα δούμε.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 12 Μαρ 2021, 16:41

Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 15:04
Χμμμ, είδα την περίληψη του πρέντατορ. Καλή τύχη να βρουν γυναίκα θεατή, ακόμα και όλο το καστ να ναι γυναίκες. Η ταινία είναι μπουμερικός τοξικός ανδρισμός από τη γέννεση της.
Σωστά, θα έπρεπε να ήταν ισπανική παραγωγή με gender fluid εξωηγήινους που εκφράζουνε σε συνεντευξιακό πλαίσιο το abuse που είχαν υποστεί κατά την εκπαίδευση τους στο κυνήγι xenomorphs.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Μαρ 2021, 16:51

panos291 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:39
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:35
panos291 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:31

Οχι και ούτε πρόκειται. Τα Predator τα βλέπω για το brainless fun και όχι για να μου περάσουν τα κοινωνικά μηνυματα τους. Αν με πληρώσουν για να τα ακούσω, το συζητάμε.
Δε σου απαγορεύει κάνεις να τα δεις για brainless fun νομίζω. Οπως τα μηνύματα των προηγούμενων πέρασαν και δεν ακούμπησαν, μια χαρά θα τα κατάφερνες και μ αυτό.
Τι μηνυματα διέκρινες στα προηγούμενα?
Τοξική αρρενωποτητα? Πατριαρχια? Σεξισμο?
Βοήθησε μας και εμάς που δεν καταφέρνουμε να τα δούμε.
Αν γκουγκλάρεις θα βρεις. Μπορεί να σου αρέσουν μπορεί όχι. Σε μια διαφήμιση λίγων δευτερολέπτων μπορείς να καταλάβεις πολλά για τις παραδοχές της κοινωνίας που τη δημιούργησε, πόσο μάλλον σε μια ταινία. Όποιος νομίζει ότι μπορεί καν να δημιουργηθεί politics-free ταινία πλανάται. Απλά αν η ταινία δέχεται τα πάντα ως παραδοχές και όχι κάτι για το οποίο υπάρχει σύγκρουση, τότε είναι εύκολο να μην το καταλάβεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 12 Μαρ 2021, 18:56

klg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:41
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 15:04
Χμμμ, είδα την περίληψη του πρέντατορ. Καλή τύχη να βρουν γυναίκα θεατή, ακόμα και όλο το καστ να ναι γυναίκες. Η ταινία είναι μπουμερικός τοξικός ανδρισμός από τη γέννεση της.
Σωστά, θα έπρεπε να ήταν ισπανική παραγωγή με gender fluid εξωηγήινους που εκφράζουνε σε συνεντευξιακό πλαίσιο το abuse που είχαν υποστεί κατά την εκπαίδευση τους στο κυνήγι xenomorphs.
Αυτό είναι για πολύ εξειδικευμένο κοινό, δεν ξέρω καν τις μισές λέξεις που λες.

Γενικά βαριέμαι τους εξωγήινους να πω την αλήθεια. Εκτός από την τελευταία φουρνιά σταρ γουορς
Z

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Μαρ 2021, 18:59

Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 18:56
klg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:41
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 15:04
Χμμμ, είδα την περίληψη του πρέντατορ. Καλή τύχη να βρουν γυναίκα θεατή, ακόμα και όλο το καστ να ναι γυναίκες. Η ταινία είναι μπουμερικός τοξικός ανδρισμός από τη γέννεση της.
Σωστά, θα έπρεπε να ήταν ισπανική παραγωγή με gender fluid εξωηγήινους που εκφράζουνε σε συνεντευξιακό πλαίσιο το abuse που είχαν υποστεί κατά την εκπαίδευση τους στο κυνήγι xenomorphs.
Αυτό είναι για πολύ εξειδικευμένο κοινό, δεν ξέρω καν τις μισές λέξεις που λες.

Γενικά βαριέμαι τους εξωγήινους να πω την αλήθεια. Εκτός από την τελευταία φουρνιά σταρ γουορς
Ya basic
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 12 Μαρ 2021, 21:28

Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 18:56
klg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:41
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 15:04
Χμμμ, είδα την περίληψη του πρέντατορ. Καλή τύχη να βρουν γυναίκα θεατή, ακόμα και όλο το καστ να ναι γυναίκες. Η ταινία είναι μπουμερικός τοξικός ανδρισμός από τη γέννεση της.
Σωστά, θα έπρεπε να ήταν ισπανική παραγωγή με gender fluid εξωηγήινους που εκφράζουνε σε συνεντευξιακό πλαίσιο το abuse που είχαν υποστεί κατά την εκπαίδευση τους στο κυνήγι xenomorphs.
Αυτό είναι για πολύ εξειδικευμένο κοινό, δεν ξέρω καν τις μισές λέξεις που λες.

Γενικά βαριέμαι τους εξωγήινους να πω την αλήθεια. Εκτός από την τελευταία φουρνιά σταρ γουορς
Βέβαια το να βαριέσαι τους εξωγήινους είναι κάπως διαφορετικό από το να είναι η ταινία μπουμερικός τοξικός ανδρισμός.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2021, 21:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:51
panos291 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:39
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:35

Δε σου απαγορεύει κάνεις να τα δεις για brainless fun νομίζω. Οπως τα μηνύματα των προηγούμενων πέρασαν και δεν ακούμπησαν, μια χαρά θα τα κατάφερνες και μ αυτό.
Τι μηνυματα διέκρινες στα προηγούμενα?
Τοξική αρρενωποτητα? Πατριαρχια? Σεξισμο?
Βοήθησε μας και εμάς που δεν καταφέρνουμε να τα δούμε.
Αν γκουγκλάρεις θα βρεις. Μπορεί να σου αρέσουν μπορεί όχι. Σε μια διαφήμιση λίγων δευτερολέπτων μπορείς να καταλάβεις πολλά για τις παραδοχές της κοινωνίας που τη δημιούργησε, πόσο μάλλον σε μια ταινία. Όποιος νομίζει ότι μπορεί καν να δημιουργηθεί politics-free ταινία πλανάται. Απλά αν η ταινία δέχεται τα πάντα ως παραδοχές και όχι κάτι για το οποίο υπάρχει σύγκρουση, τότε είναι εύκολο να μην το καταλάβεις.
Αυτό που λες είναι σοφιστεία. Είναι ταυτολογία να λες ότι οποιαδήποτε δημιουργία εμπεριέχει μέσα στοιχεία της κουλτούρας που την δημιούργησε.

Αλλά επίσης είναι και τεράστια γενικότητα και τεντώνει τον όρο «πολιτική». Βαριέμαι όταν οι ορισμοί που χρησιμοποιούμε για λέξεις είναι τόσο γενικοί που τα πάντα είναι επιστήμη, τα πάντα είναι τέχνη, τα πάντα είναι πολιτική, τα πάντα είναι συναισθήματα, τα πάντα είναι πάλη, τα πάντα είναι αγώνας, τα πάντα είναι διάκριση. Καταλήγουμε στο ότι οι λέξεις δεν έχουν νόημα και τα πάντα είναι τα πάντα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 12 Μαρ 2021, 23:52

klg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 21:28
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 18:56
klg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 16:41


Σωστά, θα έπρεπε να ήταν ισπανική παραγωγή με gender fluid εξωηγήινους που εκφράζουνε σε συνεντευξιακό πλαίσιο το abuse που είχαν υποστεί κατά την εκπαίδευση τους στο κυνήγι xenomorphs.
Αυτό είναι για πολύ εξειδικευμένο κοινό, δεν ξέρω καν τις μισές λέξεις που λες.

Γενικά βαριέμαι τους εξωγήινους να πω την αλήθεια. Εκτός από την τελευταία φουρνιά σταρ γουορς
Βέβαια το να βαριέσαι τους εξωγήινους είναι κάπως διαφορετικό από το να είναι η ταινία μπουμερικός τοξικός ανδρισμός.
Ναι, την ταινία όμως τη διάβασα την περίληψη στο γουϊκι. Έχουμε και λέμε:
--μόνο άντρες πλην μιας γυναίκας στο καστ
--μεσήλικες ακροδεξιοί αμερικάνοι με βαρύ οπλισμό (όλο τυχαίως μπούμερς)
-- ένας αρσενικός κυνηγός που κυνηγά για λόγους διασκέδασης και έχει και κώδικα αντρικής τιμής
-- τελειώνει μα μάχη μανο-α-μάνο

Δηλαδή πώς ακριβώς διασώζεται αυτή η σειρά;
Z

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10305
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 13 Μαρ 2021, 00:24

Λεγεών έγραψε:
12 Μαρ 2021, 15:16

Δηλαδή ΟΚ, δεν είδες διδακτισμό τότε και overcome gender norms γιατί δεν ήταν στην κορυφή της ατζέντας της εποχής ή αυτά που σκεφτόσουν, αλλά είδες αυτό στο σίκουελ;
https://lwlies.com/articles/alien-gende ... n-lambert/

When Ripley is debriefed by her employers at the Weyland-Yutani Corporation over the destruction of the Nostromo in James Cameron’s pitch perfect 1986 sequel Aliens, a vital blink-and-you’ll-miss-it moment occurs. The inhumane capitalist firm is skeptical of Ripley’s claims that an Alien killed the ship’s entire crew in the previous film. As they sarcastically dismiss her, short biographies of each of the deceased flash up on a computer screen. Lambert’s bio reads: “Despite conversion at birth from male to female, so far there are no signs of suppressed trauma from gender reassignment.”
Δεν υπάρχει αυτό στην ταινία όμως. Είναι ένα έξτρα κάπου βαθιά στα μενού της ειδικής έκδοσης κασετίνας dvd που είχε βγει πριν μερικά χρόνια.
Στην ταινία φαίνεται αυτό:
Εικόνα
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Predator 5: Ταινία-γροθιά στην πατριαρχία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 13 Μαρ 2021, 00:29

Εμένα από όλα του franchise περισσότερο με άρεσαν τα The Predators, Prometheus και Covenant, τι ταινιάρες!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών