Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Απρ 2021, 12:22

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Απρ 2021, 11:32
the comet the course the tail έγραψε:
18 Απρ 2021, 11:30
Naida έγραψε:
18 Απρ 2021, 11:11


Κάνω δίαιτα εντάξει; :evil:
μην παρεξηγείς. εννοώ πως η άποψή σου για την ταινία θα έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. μια σε έχουμε εδώ πέρα, τόσο μαχητική και προσηλωμένη στα δικαιώματα των γυναικών.
Οι γυναίκες δεν την έχουν διορίσει ούτε εκφραστή ούτε συνήγορο υπερασπιστή των δικαιωμάτων τους ..
Είμαι, που να σκας από το κακό σου. Και θα τις κάμω όλες φεμινίστριες.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Απρ 2021, 12:25

Naida έγραψε:
18 Απρ 2021, 12:22
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Απρ 2021, 11:32
the comet the course the tail έγραψε:
18 Απρ 2021, 11:30


μην παρεξηγείς. εννοώ πως η άποψή σου για την ταινία θα έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. μια σε έχουμε εδώ πέρα, τόσο μαχητική και προσηλωμένη στα δικαιώματα των γυναικών.
Οι γυναίκες δεν την έχουν διορίσει ούτε εκφραστή ούτε συνήγορο υπερασπιστή των δικαιωμάτων τους ..
Είμαι, που να σκας από το κακό σου. Και θα τις κάμω όλες φεμινίστριες.
Σεξ να κάνουν καλό και ..ας είναι και φεμινίστριες !!! :smt005:

Στο κρεβάτι δεν συζητούμε φιλοσοφικά ζητημάτα .. :003:


Σημ
Εάν ξέρεις να χειρίζεσαι το γυναικείο φύλο , χειρίζεσαι και φεμινίστριες και μη φεμινίστριες ..

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Απρ 2021, 12:28

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Απρ 2021, 12:25
Naida έγραψε:
18 Απρ 2021, 12:22
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Απρ 2021, 11:32


Οι γυναίκες δεν την έχουν διορίσει ούτε εκφραστή ούτε συνήγορο υπερασπιστή των δικαιωμάτων τους ..
Είμαι, που να σκας από το κακό σου. Και θα τις κάμω όλες φεμινίστριες.
Σεξ να κάνουν καλό και ..ας είναι και φεμινίστριες !!! :smt005:

Στο κρεβάτι δεν συζητούμε φιλοσοφικά ζητημάτα .. :003:


Σημ
Εάν ξέρεις να χειρίζεσαι το γυναικείο φύλο , χειρίζεσαι και φεμινίστριες και μη φεμινίστριες ..
Ε τότε τι ζορίζεσαι αν εκπροσωπούν οι απόψεις μου ολες τις γυναίκες; και ποιες είναι οι απόψεις μου που τις φοβάσαι πχια;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 18 Απρ 2021, 13:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Απρ 2021, 13:30

κψμ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Απρ 2021, 17:42

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Απρ 2021, 12:25
Naida έγραψε:
18 Απρ 2021, 12:22
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Απρ 2021, 11:32


Οι γυναίκες δεν την έχουν διορίσει ούτε εκφραστή ούτε συνήγορο υπερασπιστή των δικαιωμάτων τους ..
Είμαι, που να σκας από το κακό σου. Και θα τις κάμω όλες φεμινίστριες.
Σεξ να κάνουν καλό και ..ας είναι και φεμινίστριες !!! :smt005:

Στο κρεβάτι δεν συζητούμε φιλοσοφικά ζητημάτα .. :003:


Σημ
Εάν ξέρεις να χειρίζεσαι το γυναικείο φύλο , χειρίζεσαι και φεμινίστριες και μη φεμινίστριες ..

.







.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 20 Απρ 2021, 06:49

Την ταινία είχα σκοπό να την συμπεριλάβω στις σινεκριτικές του βλήματος.

Είναι το πρώτο ψυχαγωγικό προϊόν με φεμινιστική ρητορεία που είναι πραγματικά ψυχαγωγικό. Ο κανόνας είναι παραστάσεις σταντ απ με λιγότερα αστεία κι από διάλεξη λογιστικής, κόμιξ λιγότερο ψυχαγωγικά κι από θρησκευτικό κείμενο, ταινίες που αν καταφέρεις να τις δεις μέχρι την μέση θεωρείσαι ήρωας. Οι δημιουργοί πιστεύουν τόσο πολύ σε αυτό που κηρύττουν που δεν θεωρούν καθόλου αναγκαίο να χρησιμοποιήσουν κάποιο ταλέντο και το να καταναλώσεις το προϊόν τους πιο πολύ μοιάζει με ακτιβιστική δράση παρά με στιγμές τέρψης που προσφέρεις στον εαυτό σου.

Η συγκεκριμένη ταινία όμως γάμησε. Είναι γεμάτη ανατροπές, όμορφα χρώματα και την θυμάσαι για καιρό. Περιγράφει ένα υπάρχον πρόβλημα με ειλικρινή τρόπο και αναλύει το με ποιους τρόπους είμαστε συνυπεύθυνοι στον βιασμό χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε. Η μόνη μου ένσταση είναι στο κατά πόσον η καθηγήτρια που είχαν πάει να διαμαρτυρηθούν το θύμα κι η φίλη της είναι εξίσου συνυπεύθυνη με τους υπολοίπους. Η πικρή αλήθεια είναι ότι στο θέμα του βιασμού δεν γίνεται να προστατεύσεις τους αθώους κατηγορούμενους χωρίς να προστατεύσεις και τους ενόχους. Το να κάνεις ότι αγνοείς έναν βιασμό που ξέρεις σίγουρα ότι έγινε δεν είναι καθόλου το ίδιο με το να μην δέχεσαι ότι έγινε και να μην επιβάλεις κυρώσεις αν δεν έχεις αποδείξεις,

βαθμολογία 4/5.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 20 Απρ 2021, 08:02

Γυναικεία εκδίκηση έπειτα από ομαδικό βιασμό...

Πφφ, χιλιομπαλωμενο το σενάριο.

Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 20 Απρ 2021, 08:32

:giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

lagavulis
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 19:04
Phorum.gr user: lagavulis

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lagavulis » 20 Απρ 2021, 10:02

klg έγραψε:
18 Απρ 2021, 10:20
Το είδα πρόσφατα και πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ τη συλλογιστική πορεία που θα καταλήξει στο ότι αυτή η χλιαρή PC παπαριά είναι αριστούργημα πάντως.
Προσυπογράφω.
Μου φαίνονται απίστευτα όλα τα κολακευτικά σχόλια που διαβάζω δεξιά αριστερά για αυτή τη χαζομάρα. Δηλαδή, με το πες-πες, αυτή η ταινία θα φτάσει να κονταροχτυπηθεί με το Nomadland στα Όσκαρ και μπορεί να τσιμπήσει και κανένα βραβείο. Σιγά το θεσμό θα μου πεις, βέβαια, και δε θα 'χεις άδικο...

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 20 Απρ 2021, 17:53

klg έγραψε:
18 Απρ 2021, 10:20
Το είδα πρόσφατα και πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ τη συλλογιστική πορεία που θα καταλήξει στο ότι αυτή η χλιαρή PC παπαριά είναι αριστούργημα πάντως.
Όταν λέμε "σπόιλερ", εννοούμε σπόιλερ, δλδ δεν θα πρότεινα σε κάποιον ή κάποια που δεν έχει δει την ταινία και θέλει να το κάνει να διαβάσει αυτό που θα γράψω παρακάτω.
SpoilerShow
Διαφωνώ μαζί σου. Χρησιμοποίησε κάποιες συμβάσεις χλιαρών ταινιών για να μειώσει τις αντιστάσεις των θεατών, να κερδίσει το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού και να κάνει πιο συγκλονιστικό το φινάλε. Προσωπικά μου φαίνεται ιδιοφυής ο τρόπος που έπαιξε με αυτές.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 20 Απρ 2021, 18:02

Είδα την ταινία και ήταν μετριότατη. Καργα στα κλισέ και τις τυποποιημένες βλακίες που προωθεί η φεμινιστική ιδεολογία.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Απρ 2021, 18:35

Βλήμα έγραψε:
20 Απρ 2021, 17:53
klg έγραψε:
18 Απρ 2021, 10:20
Το είδα πρόσφατα και πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ τη συλλογιστική πορεία που θα καταλήξει στο ότι αυτή η χλιαρή PC παπαριά είναι αριστούργημα πάντως.
Όταν λέμε "σπόιλερ", εννοούμε σπόιλερ, δλδ δεν θα πρότεινα σε κάποιον ή κάποια που δεν έχει δει την ταινία και θέλει να το κάνει να διαβάσει αυτό που θα γράψω παρακάτω.
SpoilerShow
Διαφωνώ μαζί σου. Χρησιμοποίησε κάποιες συμβάσεις χλιαρών ταινιών για να μειώσει τις αντιστάσεις των θεατών, να κερδίσει το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού και να κάνει πιο συγκλονιστικό το φινάλε. Προσωπικά μου φαίνεται ιδιοφυής ο τρόπος που έπαιξε με αυτές.
Μου φαίνεται εξόχως υπερβολικό το να θεωρείς το ότι η πρωταγωνίστρια σε revenge chick flick στο τέλος πήρε την εκδίκησή γης = συγκλονιστικό φινάλε. Οκ, έγινε delivered με αλλοπρόσαλλο τρόπο (αν και μου φάνηκε λίγο telegraphed η φάση, δεν θα το αναλύσω γιατί θα κάνω spoil) αλλά από το είδος της ταινία, ipso facto εκεί θα κατέληγε η υπόθεση.

Προσωπικά εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η επιλογή και κατ'επέκταση η ερμηνεία της πρωταγωνίστριας. Μου έβγαζε ότι έκανε film τις σκηνές ενώ είχε κουμπώσει 4-5 lexotanil. Κινηματογραφικά ήταν παντελώς αδιάφορη σαν ταινία, αλλά οκ δεν είναι ότι είχα και κάποια ιδιαίτερη απαίτηση. Γενικά τη θεωρώ μέτρια με βαρετό κλισέ core concept και ότι ο μόνος λόγος που έχει απήχηση είναι το επίσης βαρετό PC frenzy που μας έχει γαμήσει stateside.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 20 Απρ 2021, 18:55

klg έγραψε:
20 Απρ 2021, 18:35
Βλήμα έγραψε:
20 Απρ 2021, 17:53
klg έγραψε:
18 Απρ 2021, 10:20
Το είδα πρόσφατα και πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ τη συλλογιστική πορεία που θα καταλήξει στο ότι αυτή η χλιαρή PC παπαριά είναι αριστούργημα πάντως.
Όταν λέμε "σπόιλερ", εννοούμε σπόιλερ, δλδ δεν θα πρότεινα σε κάποιον ή κάποια που δεν έχει δει την ταινία και θέλει να το κάνει να διαβάσει αυτό που θα γράψω παρακάτω.
SpoilerShow
Διαφωνώ μαζί σου. Χρησιμοποίησε κάποιες συμβάσεις χλιαρών ταινιών για να μειώσει τις αντιστάσεις των θεατών, να κερδίσει το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού και να κάνει πιο συγκλονιστικό το φινάλε. Προσωπικά μου φαίνεται ιδιοφυής ο τρόπος που έπαιξε με αυτές.
Μου φαίνεται εξόχως υπερβολικό το να θεωρείς το ότι η πρωταγωνίστρια σε revenge chick flick στο τέλος πήρε την εκδίκησή γης = συγκλονιστικό φινάλε. Οκ, έγινε delivered με αλλοπρόσαλλο τρόπο (αν και μου φάνηκε λίγο telegraphed η φάση, δεν θα το αναλύσω γιατί θα κάνω spoil) αλλά από το είδος της ταινία, ipso facto εκεί θα κατέληγε η υπόθεση.

Προσωπικά εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η επιλογή και κατ'επέκταση η ερμηνεία της πρωταγωνίστριας. Μου έβγαζε ότι έκανε film τις σκηνές ενώ είχε κουμπώσει 4-5 lexotanil. Κινηματογραφικά ήταν παντελώς αδιάφορη σαν ταινία, αλλά οκ δεν είναι ότι είχα και κάποια ιδιαίτερη απαίτηση. Γενικά τη θεωρώ μέτρια με βαρετό κλισέ core concept και ότι ο μόνος λόγος που έχει απήχηση είναι το επίσης βαρετό PC frenzy που μας έχει γαμήσει stateside.
Σε ο,τι αφορά τα περί λεξοτανίλ: Αυτό είναι η κατάθλιψη. Η ερμηνεία της ήταν τέ-λει-α. Λειτουργική και χωρίς φανφάρες
Σε ό,τι αφορά την ιστορία εκδίκησης: Την υποτιμάς γιατί οι ιστορίες εκδίκησης είναι πολύ πιο γραμμικές. Κάποιανού του κάνουν κάτι κακό, ορκίζεται εκδίκηση, παίρνει την εκδίκηση και τέλος. Εδώ η ανάπτυξη του χαρακτήρα κι η διαδοχή των γεγονότων ήταν πολύ πιο πολύπλοκη κι ενδιαφέρουσα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 20 Απρ 2021, 19:09

Εγώ περιμένω να δω την ταινία για την φοιτήτρια σε αμερικανικό η βρετανικό πανεπιστήμιο που πίνει παραπάνω αλκοόλ και πηδιέται ασύστολα μεν αλλά συναινετικά και την επόμενη μέρα με τύψεις και ενοχές και για να μην θεωρηθεί και τσουλα αποφασίζει ότι έπεσε θύμα βιασμού και καταστρέφει την ζωή ενός ξένοιαστου εικοσάρη φοιτητή. Οποίος έχει κάνε πανεπιστήμιο ΗΠΑ η UK ξέρει.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Promising Young Woman: Mια φεμινιστική ιστορία εκδίκησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 20 Απρ 2021, 19:16

Fairfax έγραψε:
20 Απρ 2021, 19:09
Εγώ περιμένω να δω την ταινία για την φοιτήτρια σε αμερικανικό η βρετανικό πανεπιστήμιο που πίνει παραπάνω αλκοόλ και πηδιέται ασύστολα μεν αλλά συναινετικά και την επόμενη μέρα με τύψεις και ενοχές και για να μην θεωρηθεί και τσουλα αποφασίζει ότι έπεσε θύμα βιασμού και καταστρέφει την ζωή ενός ξένοιαστου εικοσάρη φοιτητή. Οποίος έχει κάνε πανεπιστήμιο ΗΠΑ η UK ξέρει.
Εχω δει στο παρελθόν τέτοια ταινία του Χολιγουντ με αυτό το σενάριο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών