Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.

Καρέζη η Βουγιουκλάκη?

Καρεζη
25
69%
Βουγιουκλακη
7
19%
Είμαι αναποφασιστος
1
3%
Δεν ξέρω/Δεν απαντω
3
8%
 
Σύνολο ψήφων: 36

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39350
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Μάιος 2021, 17:35

Maspoli έγραψε:
17 Μάιος 2021, 17:14
Για την Καρέζη καλύτερη ερμηνεία θεωρώ πως ήταν στη Λόλα.


Ηταν οντως συγκλονιστικη ερμηνεια και το σπουδαιοτερο οτι ενα τοσο δυσκολο ρολο τον επαιξε η Καρεζη παροτι νεοτατη με ωριμοτητα και αυτοπεποιθηση ηθοποιου 40-45 χρονων.

.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Μάιος 2021, 18:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Μάιος 2021, 16:37
Συμφωνώ. Αλλά έχω την εντύπωση ότι η Καρέζη κάπου "εγκλωβίστηκε" με τον Καζάκο.
Αυτό δεν μπορώ να το πω. Ήμουν πολύ νέος όταν έβλεπα τις παραστάσεις τους. Στην προ Καζάκου εποχή δεν την είδα στη σκηνή, παρά μόνο στην οθόνη. Ήταν πολύ καλή στην παράσταση του Οιδίποδα σε σκηνοθεσία Στούρουα, ήμουν τότε 17 ετών και έκαναν μια μεγάλη δουλειά, και οι ουρακοτάγκοι ούρλιαζαν στην Επίδαυρο επειδή η Μακράκη ως εξάγγελος άναψε τσιγάρο. Δηλαδή, ανούσια πράγματα. Και στον Βυσσινόκηπο ήταν εξαιρετική, όλη η δουλειά ήταν αριστουργηματική, σκηνοθεσία Εφραίμοφ. Είχε την πάστα να τη στήσει ένας σκηνοθέτης τέλεια, αλλά δεν νομίζω πως είχε την τεχνική ενός μεγάλου ηθοποιού. Πήγαινε κυρίως με το ένστικτο. Για τη Βουγιουκλάκη πρέπει να πω, ότι είχε πιο πολύ ταλέντο από το να τη θεωρείς απλώς γατούλα νιάου. Δεν είχε τις δυνατότητες της Καρέζη, αλλά είχε πράμα. Δεν έγινε τυχαία ό,τι έγινε.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Μάιος 2021, 18:55

Λάσκαρη-Καραγιάννη ήταν ψάρια (φωνή - κορμί).
Παρακάτω ήταν καρακτερίστριες όλες, η Δέσποινα Συλιανοπούλου, η Τασσώ Καβαδία, η Σαπφώ ...
Ξεχώριζε φυσικά η Ρένα, στο είδος της.
Μεταξύ των δύο δεν συζητείται αλλά τι να λαίμαι τώρα.
Η Βουγιουκλάκη δεν ήταν δεξιά βέβαια - αφού είχε κάψει με το τσιγάρο τον χουντάκια δημοσιογράφο. Η άλλη ήταν απριλιέϊσιον αναντάμ παπαντάμ, μέχρι που ανακάλυψε την Ιερουσαλήμ ...
Ο μπαμπάς της Βουγιουκλάκη τώρα ήταν στην κατοχική κυβέρνηση αλλά η δουλειά του ήταν να μοιράζει συσίτια - όπως έκανε και ο δήμαρχος του Πειραιά ο οποίος σήμερα θεωρείται ιστορικός δήμαρχος. Μάλλον αθώος, μαρτύρησε στα χέρια των κομμουνιστών.

Στην αρχή της απριλιέϊσιον πάντως όλο το παλκοσένικο και όλοι οι μπουζουκο-μπαγλαμαδοποιοί ήταν με το bird μέχρι θανάτου.
Για τη Βίκυ είπαμε ενώ και ο Ζαμπέτας είχε κάνει δηλώσεις (πολύ αργότερα είπε το όααααα).
Ο Σερ Μπιθί τουλάχιστον δικαιολογήθηκε στον Μίκυ ότι τον απείλησαν για τον ύμνο.
Ο λόγος τώρα που συνέβαινε αυτό μεταξύ των ηθοποιών-μουζικάντηδων ήταν βέβαια και για να τα έχουν καλά με την εξουσία αλλά βασικά επειδή την είδαν ότι η επανάστασις θα εξόντωνε την μπητλομανία και θα πούλαγαν μόνο αυτοί.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69697
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μάιος 2021, 20:43

Cavaliere έγραψε:
17 Μάιος 2021, 18:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Μάιος 2021, 16:37
Συμφωνώ. Αλλά έχω την εντύπωση ότι η Καρέζη κάπου "εγκλωβίστηκε" με τον Καζάκο.
Αυτό δεν μπορώ να το πω. Ήμουν πολύ νέος όταν έβλεπα τις παραστάσεις τους. Στην προ Καζάκου εποχή δεν την είδα στη σκηνή, παρά μόνο στην οθόνη. Ήταν πολύ καλή στην παράσταση του Οιδίποδα σε σκηνοθεσία Στούρουα, ήμουν τότε 17 ετών και έκαναν μια μεγάλη δουλειά, και οι ουρακοτάγκοι ούρλιαζαν στην Επίδαυρο επειδή η Μακράκη ως εξάγγελος άναψε τσιγάρο. Δηλαδή, ανούσια πράγματα. Και στον Βυσσινόκηπο ήταν εξαιρετική, όλη η δουλειά ήταν αριστουργηματική, σκηνοθεσία Εφραίμοφ. Είχε την πάστα να τη στήσει ένας σκηνοθέτης τέλεια, αλλά δεν νομίζω πως είχε την τεχνική ενός μεγάλου ηθοποιού. Πήγαινε κυρίως με το ένστικτο. Για τη Βουγιουκλάκη πρέπει να πω, ότι είχε πιο πολύ ταλέντο από το να τη θεωρείς απλώς γατούλα νιάου. Δεν είχε τις δυνατότητες της Καρέζη, αλλά είχε πράμα. Δεν έγινε τυχαία ό,τι έγινε.
Aν και δεν έχω τις δικές σου θεατρικές γνώσεις, συμφωνώ σ' αυτό γιατί έχω σκεφτεί το ίδιο σε κινηματογραφική εκδοχή αλλά στον ξένο και όχι στον ελληνικό κινηματογράφο. Κυρίως σε γαλλικές ταινίες... και όχι λόγω μύτης. :)

Η Βουγιουκλάκη σαφώς και δεν ήταν η γατούλα αλλά η τίγρις του χώρου. Ουσιαστικώς, αυτή σκηνοθετούσε τον εαυτό της. Απλώς έδινε στο κοινό αυτό που ήθελε να δει. Όσες φορές επιχείρησε κάτι παραπάνω "έφαγε πόρτα" όχι επειδή δεν ήταν καλή αλλά επειδή δεν ήταν η Αλίκη που αγαπούσε το κοινό. Απίστευτα δυνατή και πειθαρχημένη γυναίκα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69697
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μάιος 2021, 20:53

Αρίστος έγραψε:
17 Μάιος 2021, 17:35
Maspoli έγραψε:
17 Μάιος 2021, 17:14
Για την Καρέζη καλύτερη ερμηνεία θεωρώ πως ήταν στη Λόλα.
Ηταν οντως συγκλονιστικη ερμηνεια και το σπουδαιοτερο οτι ενα τοσο δυσκολο ρολο τον επαιξε η Καρεζη παροτι νεοτατη με ωριμοτητα και αυτοπεποιθηση ηθοποιου 40-45 χρονων.
.
Η Καρέζη με τον Κούρκουλο ήταν από τα πιο ωραία κινηματογραφικά ζευγάρια.

Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Μάιος 2021, 20:53

Θα στηρίξω την συντρόφισσα, στρατευμένη για το δίκηο του λαού.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39350
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Μάιος 2021, 21:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Μάιος 2021, 20:53
Αρίστος έγραψε:
17 Μάιος 2021, 17:35
Maspoli έγραψε:
17 Μάιος 2021, 17:14
Για την Καρέζη καλύτερη ερμηνεία θεωρώ πως ήταν στη Λόλα.
Ηταν οντως συγκλονιστικη ερμηνεια και το σπουδαιοτερο οτι ενα τοσο δυσκολο ρολο τον επαιξε η Καρεζη παροτι νεοτατη με ωριμοτητα και αυτοπεποιθηση ηθοποιου 40-45 χρονων.
.
Η Καρέζη με τον Κούρκουλο ήταν από τα πιο ωραία κινηματογραφικά ζευγάρια.



Η αληθεια ειναι οτι ο Κουρκουλος δεν εβρισκε ανταξιες διπλα του και με την Καρεζη βρηκε εκρηκτικο ταιρι.

Ρεσιταλ ομως εδωσε και ο Παντελης Ζερβος.

.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 28 Δεκ 2022, 23:32

Νομίζω πως η Βουγιουκλάκη ήταν καλύτερη ηθοποιός.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15279
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 28 Δεκ 2022, 23:39

Για μένα το κριτήριο του καλού ηθοποιού είναι να μπορεί να υποδύεται δραματικούς και κωμικούς ρόλους, το ίδιο πειστικά.

Οπότε ψηφίζω Καρέζη.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Δεκ 2022, 23:41

Καρέζη. Όχι λόγω αριστεράς κτλ. αλλά και πιο όμορφη ήταν και καλύτερη ηθοποιός.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Το δίπολο του θεατρου/κινηματογράφου Καρέζη vs Βουγιουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Δεκ 2022, 00:09

Karambabas έγραψε:
28 Δεκ 2022, 23:32
Νομίζω πως η Βουγιουκλάκη ήταν καλύτερη ηθοποιός.
Κάποια στιγμή, στο Θέατρο στο Τρίτο είχε βάλει μια ραδιοφωνική της ανάγνωση ενός θεατρικού μονολόγου από τα χρόνια του '50. Ήταν καταπληκτική!

Νομίζω ότι η Βουγιουκλάκη ήταν πολύ καλύτερη ηθοποιός απο αυτό που έδειχνε. Αλλά παγιδεύτηκε στην εικόνα της
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών