H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 22 Μαρ 2022, 09:56

georgebi έγραψε:
10 Οκτ 2021, 14:11
Το μποξ διαχρονικά δίνει καλές ταινίες
+1

τσέκαρε αυτό το διαμάντι

https://www.imdb.com/title/tt0056406/
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”


Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20138
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Μαρ 2022, 11:46

sharp έγραψε:
22 Μαρ 2022, 03:00
georgebi έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:12
Δυστυχώς η Αθήνα δεν ευτύχισε στις αθλητικές ταινίες :e040:

Δεν είναι ταινία, αλλά μπορεί να σε ενδιαφέρει

https://www.ert.gr/ert-arxeio/9o-eyropa ... ivoy-1969/
Thanks :smt023

Δεν το ήξερα ότι το είχε ανεβάσει η ΕΡΤ...το κατέβασα και το έβαλα στο αρχείο μου






Lugozzi έγραψε:
22 Μαρ 2022, 09:56
georgebi έγραψε:
10 Οκτ 2021, 14:11
Το μποξ διαχρονικά δίνει καλές ταινίες
+1

τσέκαρε αυτό το διαμάντι

https://www.imdb.com/title/tt0056406/
Αγαπημένη μου :smt023

....αλλά την εχω βάλει ήδη .......

georgebi @ H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό




Tarkovsky έγραψε:
22 Μαρ 2022, 01:48
georgebi έγραψε:
10 Οκτ 2021, 14:11
Το μποξ διαχρονικά δίνει καλές ταινίες
σωστό!

αν και σωστότερα "καλές αμερικάνικες ταινίες"

και ακόμα σωστότερα "καλά αμερικάνικα κοινωνικά δράματα"

όπως ΟΛΕΣ που προαναφέρθηκαν, ακόμα και το Rocky (Ι) :lol:


και το Fat City του Τζον Χιούστον, με Στέισι Κιτς, νεαρό Τζεφ Μπρίτζες και


μια απαράμιλλη ερμηνεία της Σούζαν Ταϊρέλ που κόντεψε να της δώσει Όσκαρ β΄ γυναικείου
Τιτάνας ο Χιούστον με μισό αιώνα γόνιμη σκηνοθετική καριέρα (και εχω δει σχεδόν τα άπαντα του)

με αριστουργήματα σε όλο το χρονικό εύρος της καριέρας του [The Treasure of the Sierra Madre (1948) Reflections in a Golden Eye (1967) The Man Who Would Be King (1975) Prizzi's Honor (1985)]

αλλά και πολλές άνισες δουλείες... Το Fat City θεωρώ πως ανήκει σ αυτές

Και όταν δεν γούσταρε να σκηνοθετήσει έκανε μέτριες ταινίες όπως π.χ. το The African Queen (1951)

Γι αυτή τη ταινία του, τα έχει πει καλύτερα ο Κλιντ ( ο οποίος υποδύεται εξαιρετικά τον ίδιο τον Χιούστον) στο White Hunter Black Heart (1990)

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Μαρ 2022, 11:51

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
22 Μαρ 2022, 10:00
Ο Εσκενάζι κάνει μπάσιμο σχεδόν στη ρακέτα και ο άλλος λέει τρίποντο. :smt005:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 22 Μαρ 2022, 13:36

αλλη μια εξαιρετικη και προσφατη ταινια



παιρνει εξτρα ποντους για το πως κανεις μια θεαρα σαν την Margot Robbie να μοιαζει μπαλοτσα της σειρας, αλλα και το ποσο μοιαζουν οι αντρικοι ρολοι στους τυπους της πραγματικης ιστοριας



απροσμενα καλη ερμηνεια απο τον γιο του Ντενζελ Ουασιγκτον, ο οποιος ειναι μπασκετμπολιστας και οχι ηθοποιος
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 22 Μαρ 2022, 16:15

georgebi έγραψε:
22 Μαρ 2022, 11:46
sharp έγραψε:
22 Μαρ 2022, 03:00
georgebi έγραψε:
10 Οκτ 2021, 15:12
Δυστυχώς η Αθήνα δεν ευτύχισε στις αθλητικές ταινίες :e040:

Δεν είναι ταινία, αλλά μπορεί να σε ενδιαφέρει

https://www.ert.gr/ert-arxeio/9o-eyropa ... ivoy-1969/
Thanks :smt023

Δεν το ήξερα ότι το είχε ανεβάσει η ΕΡΤ...το κατέβασα και το έβαλα στο αρχείο μου
Πώς το κατέβασες; Γιατί εγώ αναγκάστηκα να το κάνω video capture

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20138
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Μαρ 2022, 16:38

sharp έγραψε:
22 Μαρ 2022, 16:15

Πώς το κατέβασες; Γιατί εγώ αναγκάστηκα να το κάνω video capture
Oλα τα βίντεο τα κατεβάζω με τον Internet Download Manager (IDM)

https://www.internetdownloadmanager.com/

που όμως ειναι επί πληρωμή

Φυσικά παίζει και σπασμένος.....

Παρ όλα αυτά μπορείς να κατεβάζεις νόμιμα με το λίγο μπελαλίδικο πρόσθετο του firefox,και χωρίς όλη τη ταχύτητα σου

https://addons.mozilla.org/el/firefox/a ... oadhelper/

Υπάρχει και στον edge

https://microsoftedge.microsoft.com/add ... iipiilhldn
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 22 Μαρ 2022, 16:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 22 Μαρ 2022, 16:40

georgebi έγραψε:
22 Μαρ 2022, 16:38
:smt023

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20138
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Μαρ 2022, 16:41

sharp έγραψε:
22 Μαρ 2022, 16:40
georgebi έγραψε:
22 Μαρ 2022, 16:38
:smt023
ΟΚ
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 23 Μαρ 2022, 01:38

georgebi έγραψε:
22 Μαρ 2022, 11:46
Τιτάνας ο Χιούστον με μισό αιώνα γόνιμη σκηνοθετική καριέρα (και εχω δει σχεδόν τα άπαντα του)

με αριστουργήματα σε όλο το χρονικό εύρος της καριέρας του [The Treasure of the Sierra Madre (1948) Reflections in a Golden Eye (1967) The Man Who Would Be King (1975) Prizzi's Honor (1985)]

αλλά και πολλές άνισες δουλείες... Το Fat City θεωρώ πως ανήκει σ αυτές

Και όταν δεν γούσταρε να σκηνοθετήσει έκανε μέτριες ταινίες όπως π.χ. το The African Queen (1951)
όλα είναι καθαρά υποκειμενικά

στηρίζω να μην βάζεις στα αριστουργήματά του π.χ Το γεράκι της Μάλτας ή το Τσάιναταουν

όμως η Βασίλισσα της Αφρικής είναι για μένα η κορυφαία του μαζί με τη Σιέρα Μάντρε (από κοντά και η Νύχτα της Ιγκουάνα)

νομίζω ότι είχε ένα απίστευτο χάρισμα να επιλέγει τους εκάστοτε πρωταγωνιστές/ριες και να παίρνει από αυτούς/ες το μάξιμουμ υποκριτικής, μετατρέποντας απλώς καλά φιλμ σε ταινίες συγκλονιστικής ερμηνείας (Κάτω από το ηφαίστειο με τον Άλμπερτ Φίνεϊ, Wise Blood με τον Μπραντ Ντούριφ, Μόμπι Ντικ με τον Γκρέγκορι Πεκ, Moulin Rouge με τον Χοσέ Φερέρ, Οι Αταίριαστοι με την Μονρόε, πέραν όσων μεγάλων επιτυχιών του έχουν ήδη αναφερθεί) - μέχρι και που εξασφάλισε Όσκαρ β΄ ανδρικού για τη Σιέρα Μάντρε στον πατέρα του που την ηθοποιία την είχε για δεύτερο επάγγελμα :lol:

σε κάθε περίπτωση μιλάμε για τον πληθωρικότερο σε παραγωγή Αμερικανό σκηνοθέτη ever (= αντικειμενική κρίση) και τον επιδραστικότερο μετά τους Γουέλς και Κιούμπρικ (= προσωπική κρίση)



btw, έχει γυρίσει και δεύτερη ταινία με αθλητικό ενδιαφέρον, αλλά εκείνη κι αν ήταν άνιση :cry
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20138
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 23 Μαρ 2022, 12:33

Tarkovsky έγραψε:
23 Μαρ 2022, 01:38
georgebi έγραψε:
22 Μαρ 2022, 11:46
Τιτάνας ο Χιούστον με μισό αιώνα γόνιμη σκηνοθετική καριέρα (και εχω δει σχεδόν τα άπαντα του)

με αριστουργήματα σε όλο το χρονικό εύρος της καριέρας του [The Treasure of the Sierra Madre (1948) Reflections in a Golden Eye (1967) The Man Who Would Be King (1975) Prizzi's Honor (1985)]

αλλά και πολλές άνισες δουλείες... Το Fat City θεωρώ πως ανήκει σ αυτές

Και όταν δεν γούσταρε να σκηνοθετήσει έκανε μέτριες ταινίες όπως π.χ. το The African Queen (1951)
όλα είναι καθαρά υποκειμενικά

στηρίζω να μην βάζεις στα αριστουργήματά του π.χ Το γεράκι της Μάλτας ή το Τσάιναταουν

όμως η Βασίλισσα της Αφρικής είναι για μένα η κορυφαία του μαζί με τη Σιέρα Μάντρε (από κοντά και η Νύχτα της Ιγκουάνα)

νομίζω ότι είχε ένα απίστευτο χάρισμα να επιλέγει τους εκάστοτε πρωταγωνιστές/ριες και να παίρνει από αυτούς/ες το μάξιμουμ υποκριτικής, μετατρέποντας απλώς καλά φιλμ σε ταινίες συγκλονιστικής ερμηνείας (Κάτω από το ηφαίστειο με τον Άλμπερτ Φίνεϊ, Wise Blood με τον Μπραντ Ντούριφ, Μόμπι Ντικ με τον Γκρέγκορι Πεκ, Moulin Rouge με τον Χοσέ Φερέρ, Οι Αταίριαστοι με την Μονρόε, πέραν όσων μεγάλων επιτυχιών του έχουν ήδη αναφερθεί) - μέχρι και που εξασφάλισε Όσκαρ β΄ ανδρικού για τη Σιέρα Μάντρε στον πατέρα του που την ηθοποιία την είχε για δεύτερο επάγγελμα :lol:

σε κάθε περίπτωση μιλάμε για τον πληθωρικότερο σε παραγωγή Αμερικανό σκηνοθέτη ever (= αντικειμενική κρίση) και τον επιδραστικότερο μετά τους Γουέλς και Κιούμπρικ (= προσωπική κρίση)



btw, έχει γυρίσει και δεύτερη ταινία με αθλητικό ενδιαφέρον, αλλά εκείνη κι αν ήταν άνιση :cry
Γενναιόδωρη και ουσιαστική απάντηση και σε ευχαριστώ γι αυτό :smt023

Όποτε δικαιούσαι και συ μια εξ ίσου γενναιόδωρη απάντηση

Ακολουθεί σεντόνι...... :-?






Λοιπόν....φυσικά - σχεδόν - όλα είναι υποκειμενικά όταν μιλάμε για σινεμά

π.χ. κάποιες απ τις ταινίες του Χιουστον που έβαλες τις αξιολογώ και εγώ ψηλά

Το ''The Night of the Iguana'' άνετα το βάζω δίπλα στο ''Reflections in a Golden Eye''

Στο ''Moby Dick'' και στο ''Under the Volcano'' οι ερμηνείες ήταν όντος ολκής

Απ την άλλη το ΄΄The African Queen'' το θεωρώ απλά χαριτωμένο. Το παρεμφερές δικό του ''Heaven Knows, Mr. Allison'' ήταν κατ εμέ καλύτερο

Το ''Moulin Rouge'' δεν το θυμόμουνα καν.Είδα το τρειλερ και επιβεβαιώθηκα γιατί ενώ το εχω δει δεν το θυμάμαι

Το ''Wise Blood'' ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν το εχω δει :oops:

Απ την άλλη συμφωνούμε οτι είχε ένα απίστευτο χάρισμα να επιλέγει τους εκάστοτε πρωταγωνιστές/ριες και να παίρνει από αυτούς/ες το μάξιμουμ υποκριτικής

σ αυτό ήταν σχεδόν ισάξιος του Elia Kazan :g030:

Επίσης συμφωνούμε, το διεκπεραιωτικό ''Victory'' μόνο ταινία auteur δεν ειναι

ενώ ανάμεσα στο ''The Maltese Falcon'' και το επίσης δικο του noir ''The Asphalt Jungle'' φυσικά προτιμώ το δεύτερο

Φυσικά σαν noir και τα δυο τους δεν πιάνουν μια μπρος στο ''Night and the City'' του Dassin ή το ''The Killing'' του Kubrick

Εννοείται συμφωνούμε πως ο Kubrick ειναι ο επιδραστικότερος - και πολλά άλλα - όλων :smt023

Για τον Welles όχι και τόσο, καθώς ενώ έχουμε δει ψήγματα του μεγαλείου του σχεδόν σε όλη τη φιλμογραφια του ( τα Σαιξπηρικά του, το ''Touch of Evil'', ''The Trial'') το πλήρες tour de force μόνο στον ''Citizen Kane'' και στους 'The Magnificent Ambersons'' μπόρεσε να το παρουσιάσει

Αλλά να ειναι επιδραστικότερος ο Huston από τον David Lean (και την ασπρόμαυρη και την ''επική'' του περίοδο) η τον Kurosawa (και αρκετούς άλλους υποθέτω) επέτρεψε μου να διαφωνήσω

Επίσης όταν μιλάμε για τον πληθωρικότερο σε παραγωγή Αμερικανό σκηνοθέτη ever (= αντικειμενική κρίση) στο μυαλό μου μου έρχεται ο σχεδόν συνομήλικός του Huston, ο John Ford του οποίου από τις 140 ταινίες που έχει κάνει, ακόμα και αν πετάξουμε απ έξω καμιά 90αρια της βουβής περιόδου του και της πρώιμης ομιλούσας

και πιάνοντας την αρίθμηση από το πρώτο του από τα πολλά που θα ακολουθήσουν αριστουργήματά, τον ''The Informer ''1935 μας μένουν καμιά 50αρια (10 περισσότερες από τις 40 περίπου του Huston)




Θέλω να πιστεύω πως δεν κούρασα με το σεντόνι μου

και παρ όλο που υποκειμενικά

μικρή εκτίμηση εχω στον συνονόματο σου Tarkovsky (εχω δει σχεδόν τα άπαντα του)

ενώ με την Τριλογία της αποξένωσης του Antonioni (τα εχω δει και τα τρία :a040: )

(καταλαβαίνεις γιατί στο ξεκάρφωτο το αναφέρω ) :smt047

κυριολεκτικά βέλαξα :102:



έχεις την εκτίμηση μου :smt023




Χάρηκα με την κουβέντα και θα σε παρακολουθώ :wave:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 24 Μαρ 2022, 02:08

georgebi έγραψε:
23 Μαρ 2022, 12:33
ενώ με την Τριλογία της αποξένωσης του Antonioni (τα εχω δει και τα τρία :a040: )

(καταλαβαίνεις γιατί στο ξεκάρφωτο το αναφέρω ) :smt047

κυριολεκτικά βέλαξα :102:
:lol:


georgebi έγραψε:
23 Μαρ 2022, 12:33
έχεις την εκτίμηση μου :smt023
Χάρηκα με την κουβέντα και θα σε παρακολουθώ :wave:
:sal5:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20138
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 26 Μαρ 2022, 11:58

Not bad.....not bad at all..... :smt023

Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΩΝ ΓΟΥΙΛΙΑΜΣ (2021) (KING RICHARD)

https://freecinema.gr/movies/king-richard/



Ο πάτερ φαμίλιας Ρίτσαρντ Γουίλιαμς αγωνίζεται για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά του, με ένα υπερφιλόδοξο όνειρο για δύο από τις κόρες του, τη Βίνας και τη Σερίνα: να γίνουν παγκόσμιες πρωταθλήτριες στο άθλημα του tennis.

Υπάρχουν ιστορίες που τις βλέπεις στο σινεμά και λες… «αυτά, δε γίνονται!». Και πολλές φορές έχουν βάσεις ολότελα ρεαλιστικές. Που ξεπερνούν κάθε φαντασία σεναριογράφου και φιλμικής δραματουργίας.

Μία τέτοια περίπτωση είναι η «Μέθοδος των Γουίλιαμς», ενός κοινωνικού δράματος που δεν επιδιώκει να σε πνίξει στη θλίψη, αλλά να σου περάσει με τίμιο τρόπο ένα αίσθημα θετικότητας, το οποίο καταλήγει στον πλέον feelgood στόχο: του να έχεις περάσει καλά στον κινηματογράφο. Γιατί υπήρχαν τα σωστά υλικά. Χωρίς πολλά-πολλά (καλλιτεχνικά).

Το γιατί η «Μέθοδος των Γουίλιαμς» προτάθηκε για έξι βραβεία Όσκαρ (καλύτερης ταινίας, πρωτότυπου σεναρίου, πρώτου ανδρικού ρόλου, δεύτερου γυναικείου ρόλου, μοντάζ και τραγουδιού) φαίνεται στη μεγάλη οθόνη.

H μεγάλη σεκάνς του αγώνα tennis στο φινάλε βγάζει μαεστρία και σασπένς χωρίς να γίνεται φιγουρατζίδικη και, όσο και να ‘ναι γνωστή η κατάληξη της προσπάθειας των αδελφών Γουίλιαμς, ο θεατής βγαίνει σαφώς κερδισμένος από την αίθουσα. Ίσως περισσότερο απ’ όσο θα περίμενε!

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20138
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: H καλύτερη ταινία μέχρι σήμερα για τον αθλητισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 11 Ιουν 2022, 01:47

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών