Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Νοέμ 2021, 17:37

Ju-87 έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 14:09

Παλιότερα γενικά είχα μια έφεση στις άρρωστες ταινίες :-? καθαρά από περιέργεια για το μέχρι πού μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη φαντασία και διαστροφή σχετικά με το ανθρώπινο σώμα και την ανθρώπινη υπόσταση. Σχεδόν καμία δεν με είχε σοκάρει (και ούτε βεβαίως η τωρινή αν και η δεύτερη ταινία Human Centipede: Full Secuence μου είχε προκαλέσει προς το τέλος δυσάρεστα αισθήματα). Θεωρούσα γενικά (και ιδιαίτερα από όταν είδα την ταινία Human Centipede) ότι είχα εξαντλήσει τους ορίζοντες της ανθρώπινης διαστροφής μέσα από τις ταινίες και ότι δεν έμενε πια τίποτα άλλο να δω. Πόσο ανόητος ήμουν... Τελικά είδα δύο ταινίες που με έκαναν να αλλάξω τελείως εικόνα για το ανθρώπινο είδος και που με έκαναν να κόψω σχεδόν μαχαίρι τις άρρωστες ταινίες... Δεν ήθελα να έχω σχέση πλέον μαζί τους :-?
Και πολύ καλά έκανες.
Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις,αλλά σου μιλώ σαν "πατέρας" αυτή τη στιγμή.
Σε αυτό το στάδιο με τις άρρωστες ταινίες ήμουν κάποτε κι εγώ,ήθελα να δοκιμάσω τα όρια μου στη θέαση δυσάρεστων σκηνών.ΕΥΤΥΧΩΣ που το συνειδητοποίησα σχετικά γρήγορα,ότι αυτού του είδους ο κινηματογράφος είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ βλαβερός και στην πραγματικότητα,δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Είδα πάμπολλες όμως,σε μία εποχή που εδώ στην πόλη μου δεν είχε ιδέα κανείς για την ύπαρξή τους.Η πλάκα είναι ότι έδινα αγώνα για να τις βρω και να τις παρακολουθήσω.
Τέλος πάντων,αυτά είναι στάδια που περνάμε.
Καλά κάνεις και δεν βλέπεις πλέον τέτοια αρρωστημένα σκηνικά.

Το Human Centipede βγήκε την ίδια περίοδο που ήμασταν Γερμανία,αλλά δεν το είδα και ούτε πρόκειται.
Δεν υπάρχει λόγος να δω κάτι τέτοιο.Βασικά,βλέπω ελάχιστο κινηματογράφο πλέον - μουσικά ντοκυμαντέρ ή καμμία cult ταινία που ψάχνω να βρω εδώ και χρόνια.

Ανησυχώ βασικά για τον φίλο μας τον Otto Weininger,ο οποίος έχει έφεση σε αυτά.Αλλά είναι νέος ακόμα,σε δέκα χρόνια πιστεύω θα του έχει φύγει τελείως η κάβλα.

ΠιΕς - το Serbian Film το είδα...αν σου πω ότι ούτε κρύο,ούτε ζέστη ; Ποτέ δεν κατάλαβα το σούπερ ντόρο.Η σκηνή με το γιο του ; Αυτά γίνονται σε πάμπολλα σπίτια,σε όλο τον κόσμο βασικά :102:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23108
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Νοέμ 2021, 17:53

Ju-87 έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:21
AlienWay έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:10
Ju-87 έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:03


Για αυτό είπα ότι το a Serbian Film κάνει πουστια με τον τίτλο που το κάνει να φαίνεται σαν μια απλή ταινία. :wink

Είχα ακούσει μια άποψη: ότι ο σκηνοθέτης της ταινίας ήθελε να καταδείξει τις φρικαλεότητες του ΝΑΤΟ εις βάρος της άτυχης Σερβίας. Κάποτε ο σκηνοθέτης της ταινίας είχε συναντηθεί με δύο εκπροσώπους του ΝΑΤΟ οι οποίοι τον ρώτησαν "εσύ είσαι αυτός που έκανε το A Serbian Film?" και εκείνος απάντησε "όχι, εσείς..." :102:
Το ξέρω, γιατί το διάστημα που την είδα αναζήτησα να μαθω τι σκατά είχε στο μυαλό του. Ωστόσο δεν με έπεισε. Αυτά τα είπε για να παραστήσει τον κουλτουριάρη.
Από σχόλιο στο youtube: "Δεν θα ήθελα να μάθω το ιστορικό αναζήτησης του εν λόγω σκηνοθέτη στον υπολογιστή του" .... 🙄😰😖
Υπάρχουν "παλικάρια" που δεν τα καταφέρνουν καλά στη ζωή. Άνθρωποι κοινωνιοπαθείς, που δεν την παλεύουν με το κοινωνικό σύνολο και ωστόσο κάνουν ταινίες όπου βγάζουν μέσα αρρώστια πολλή. Ο συγκεκριμένος δε νομίζω ότι είναι ένας από αυτούς. Μοιαζει περισσότερο ότι έστυψε το μυαλό του για να βρει όλες τις ανείπωτες διαστροφές που υπάρχουν, να τις κάνει ταινία, ώστε να την απαγορεύσουν και να αποκτήσει μια underground φήμη. Πίστευε ότι μόνο στο dark web θα κυκλοφορούσε ελεύθερη η ταινία του.

Ε, όμως τελικά η ταινία απαγορεύτηκε σε ελάχιστες χώρες και δεν το πέτυχε αυτό που ήθελε. Ο βλαξ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 01 Νοέμ 2021, 19:41

AlienWay έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:53
Ju-87 έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:21
AlienWay έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:10


Το ξέρω, γιατί το διάστημα που την είδα αναζήτησα να μαθω τι σκατά είχε στο μυαλό του. Ωστόσο δεν με έπεισε. Αυτά τα είπε για να παραστήσει τον κουλτουριάρη.
Από σχόλιο στο youtube: "Δεν θα ήθελα να μάθω το ιστορικό αναζήτησης του εν λόγω σκηνοθέτη στον υπολογιστή του" .... 🙄😰😖
Υπάρχουν "παλικάρια" που δεν τα καταφέρνουν καλά στη ζωή. Άνθρωποι κοινωνιοπαθείς, που δεν την παλεύουν με το κοινωνικό σύνολο και ωστόσο κάνουν ταινίες όπου βγάζουν μέσα αρρώστια πολλή. Ο συγκεκριμένος δε νομίζω ότι είναι ένας από αυτούς. Μοιαζει περισσότερο ότι έστυψε το μυαλό του για να βρει όλες τις ανείπωτες διαστροφές που υπάρχουν, να τις κάνει ταινία, ώστε να την απαγορεύσουν και να αποκτήσει μια underground φήμη. Πίστευε ότι μόνο στο dark web θα κυκλοφορούσε ελεύθερη η ταινία του.

Ε, όμως τελικά η ταινία απαγορεύτηκε σε ελάχιστες χώρες και δεν το πέτυχε αυτό που ήθελε. Ο βλαξ.
Η Αυστραλία έχω παρατηρήσει ότι έχει παράδοση στην απαγόρευση τέτοιων ταινιών.
Μου αρέσει που στην Ελλάδα επιτρέπεται η κυκλοφορία τέτοιων ταινιών αλλά την ταινία Ελένη του 1985 που αναφέρονταν στον εμφύλιο την απαγόρευσε... :fp:
Σοβιετια!
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 01 Νοέμ 2021, 19:48

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:37
Ju-87 έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 14:09

Παλιότερα γενικά είχα μια έφεση στις άρρωστες ταινίες :-? καθαρά από περιέργεια για το μέχρι πού μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη φαντασία και διαστροφή σχετικά με το ανθρώπινο σώμα και την ανθρώπινη υπόσταση. Σχεδόν καμία δεν με είχε σοκάρει (και ούτε βεβαίως η τωρινή αν και η δεύτερη ταινία Human Centipede: Full Secuence μου είχε προκαλέσει προς το τέλος δυσάρεστα αισθήματα). Θεωρούσα γενικά (και ιδιαίτερα από όταν είδα την ταινία Human Centipede) ότι είχα εξαντλήσει τους ορίζοντες της ανθρώπινης διαστροφής μέσα από τις ταινίες και ότι δεν έμενε πια τίποτα άλλο να δω. Πόσο ανόητος ήμουν... Τελικά είδα δύο ταινίες που με έκαναν να αλλάξω τελείως εικόνα για το ανθρώπινο είδος και που με έκαναν να κόψω σχεδόν μαχαίρι τις άρρωστες ταινίες... Δεν ήθελα να έχω σχέση πλέον μαζί τους :-?
Και πολύ καλά έκανες.
Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις,αλλά σου μιλώ σαν "πατέρας" αυτή τη στιγμή.
Σε αυτό το στάδιο με τις άρρωστες ταινίες ήμουν κάποτε κι εγώ,ήθελα να δοκιμάσω τα όρια μου στη θέαση δυσάρεστων σκηνών.ΕΥΤΥΧΩΣ που το συνειδητοποίησα σχετικά γρήγορα,ότι αυτού του είδους ο κινηματογράφος είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ βλαβερός και στην πραγματικότητα,δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Είδα πάμπολλες όμως,σε μία εποχή που εδώ στην πόλη μου δεν είχε ιδέα κανείς για την ύπαρξή τους.Η πλάκα είναι ότι έδινα αγώνα για να τις βρω και να τις παρακολουθήσω.
Τέλος πάντων,αυτά είναι στάδια που περνάμε.
Καλά κάνεις και δεν βλέπεις πλέον τέτοια αρρωστημένα σκηνικά.

Το Human Centipede βγήκε την ίδια περίοδο που ήμασταν Γερμανία,αλλά δεν το είδα και ούτε πρόκειται.
Δεν υπάρχει λόγος να δω κάτι τέτοιο.Βασικά,βλέπω ελάχιστο κινηματογράφο πλέον - μουσικά ντοκυμαντέρ ή καμμία cult ταινία που ψάχνω να βρω εδώ και χρόνια.

Ανησυχώ βασικά για τον φίλο μας τον Otto Weininger,ο οποίος έχει έφεση σε αυτά.Αλλά είναι νέος ακόμα,σε δέκα χρόνια πιστεύω θα του έχει φύγει τελείως η κάβλα.

ΠιΕς - το Serbian Film το είδα...αν σου πω ότι ούτε κρύο,ούτε ζέστη ; Ποτέ δεν κατάλαβα το σούπερ ντόρο.Η σκηνή με το γιο του ; Αυτά γίνονται σε πάμπολλα σπίτια,σε όλο τον κόσμο βασικά :102:
Άσε φίλε, βρήκα την ψυχική μου υγεία! :wave:
Την περίοδο που παρακολουθούσα ανηλεώς τέτοιες ταινίες ήμουνα σε βαριά κατάθλιψη, κυριολεκτικά δεν είχα διάθεση να βγω από το σπίτι, μισούσα τον κόσμο. Θα μου πεις, ρε μαλακα, είχες κατάθλιψη και έβλεπες τέτοιες ταινίες; Τι να κάνουμε, ήθελα να μείνω αγκιστρωμένος στα σκατα...

Τώρα έχει βελτιωθεί πολύ η ζωή μου και άμα είναι να δω καμιά ταινία τρόμου θα δω κάτι κλασικό π.χ.εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες, Παρασκευή και 13 κλπ.
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 01 Νοέμ 2021, 20:01

Πάμε λοιπόν! :smt041

https://tainio-mania.online/load/tr_moy ... 1-1-0-7596
Η ταινία ξεκινάει κατευθείαν χωρίς πολλές εισαγωγές και λογότυπα και αναφορές σε ηθοποιούς, σκηνοθέτες, βοηθούς μανεκέν κλπ (δηλαδή μας τους αναφέρει αλλά τουλάχιστον δεν βλέπουμε αυτήν την εκνευριστική μαυρίλα σαν φόντο που έχουν οι περισσότερες ταινίες όταν αρχίζουν, τώρα βλέπουμε και κάτι). Το πλάνο της ταινίας είναι φτωχό έως πάμφτωχο (βέβαια σε ταινία με τέτοια υπόθεση δεν θα περίμενε κανείς και πολλά ειδικά εφέ) αν και κάτι τέτοιο μάλλον ευνοεί τον ρεαλισμό του έργου. Χαρούμενοι που από τα πρώτα δεύτερα βλέπουμε εικόνα, πίνουμε λίγο από το αναψυκτικό μας και περιμένουμε... Και περιμένουμε... Έχοντας περάσει πάνω από ένα ολόκληρο λεπτό βλέποντας την ίδια εικόνα νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει ότι βρισκόμαστε σε έναν αυτοκινητόδρομο τον οποίον διασχίζουν πολλά οχήματα! Υποπτευόμαστε προς μεγάλη μας απογοήτευση ότι τελικά η ταινία μάλλον θα προχωράει αργά... Πολύ πολυυυυυ αργά όπως άλλωστε και οι περισσότερες ταινίες του είδους...
Στο 1:37 βλέπουμε μέσα σε ένα σταματημένο αυτοκίνητο μια αρκούντως διεστραμμένη και σάικο φάτσα με μαύρα γυαλιά, γωνίες στο πρόσωπο, γλοιώδη φάτσα σαν του γυμνοσάλιαγκα με περουκίνι, αργές ψυχοπαθείς κινήσεις και καθόλου ζυγωματικά που μας κάνουν να συμπεραίνουμε ότι ο ηθοποιός (Dieter Laser) ήταν (πέθανε το 2019) ο πιο κατάλληλος για αυτόν τον ρόλο ψυχοπαθούς εγκληματία γιατρού.
Παρεπιμπτόντως, όταν είδα τον τρελογιατρό μέσα στο αυτοκίνητο να κουνιέται αργά-αργά, το κεφάλι του συγκεκριμένα πήγαινε λίγο πάνω-κάτω συστηματικά, νόμιζα ότι την παίζει αλλά τελικά διαπίστωσα ότι απλά καθάριζε μια φωτογραφία (με ένα από τα χειρότερα photoshops στην ιστορία των photoshops)...με κάτι σκύλους που... έχουν ραφτεί η μούρη του ενός στην κωλοτρυπίδα του άλλου... Ο τύπος καταλαβαίνουμε ότι είναι χειρότερος και από τον Μένγκελε γιατί όχι μόνο κάνει πειράματα σε ανθρώπους αλλά και στα ίδια του τα κατοικίδια (οι ναζί απαγορεύονταν να κάνουν πειράματα σε ζώα, βέβαια ασήμαντη λεπτομέρεια στην σκέψη ότι οι γιατροί έκαναν πειράματα σε ανθρώπους)...
Και αφού προσπερνάμε το κωμικό του θεάματος των τριων σκύλων να έχει ο ένας την μουσούδα του μέσα στην κωλοτρυπίδα του άλλου, τελικά μπροστά από το αυτοκίνητο του τρελογιατρού σταματάει μια νταλίκα. Ακολουθεί μία περιττή σκηνή με κωλόχαρτα που εμένα προσωπικά μου θύμισε όταν την είδα το ανέκδοτο με τον νταλικιέρη και τους εξωγήινους.
Παρεπιμπτόντως, ευτυχώς που ο σκηνοθέτης με τα poop fetish δεν είπε στον ηθοποιό που κάνει τον νταλικιέρη να αμολήσει και καμία πορδή για να είναι πιο παραστατική η σκηνή του χεσίματος (αν και από αυτά υπάρχουν στις εν λόγω ταινίες)... Όπως και να έχει ο τρελογιατρός κατορθώνει να πιάσει τον νταλικιέρη και αυτό το καταλαβαίνουμε με ένα απότομο κούνημα της κάμερας και έναν διαπεραστικό ήχο που υποδηλώνει το πάτημα της σκανδάλης του όπλου. :xena:

Στο 4:20 η ταινία ξεκινάει με τις δύο Αμερικανίδες όπου η μία από αυτές μιλάει στο τηλέφωνο για να πάρει πληροφορίες για το πού βρίσκεται ένα κλαμπ και η άλλη μιλάει στο δικό της τηλέφωνο με μία κοινή φίλη που δεν ήρθε μαζί τους (δεν φαντάζεσαι πόσο τυχερή ήσουν, κοπελιά!) στην οποία αναλύει όλα τα ταξίδια τους στην Ευρώπη... Ολλανδία, Ιταλία, Γερμανία... Ναι, το καταλάβαμε, έχετε ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη! Δηλαδή τι άλλο μένει για να καταλάβουμε ότι είστε δύο Αμερικανίδες που ταξιδεύετε στην Ευρώπη; Να αρχίσετε να μας βαράτε στο κεφάλι με γαλλικές μπαγκέτες; :hammer:

Όπως και να έχει στην αμέσως επόμενη σκηνή οι δύο Αμερικανίδες βρίσκονται μέσα στο αυτοκίνητο που έχουν νοικιάσει για να πάνε στο κλαμπ που έχουν κανονίσει... Και καταλήγουν ΣΕ ΔΑΣΟΣ! ΜΑΛΑΚΑ, κατέληξαν από την πόλη σε ένα δάσος... Πώς ακριβώς οι δύο νεαρές κοπέλες που κατευθύνονταν προς το κλαμπ βρέθηκαν μέσα σε ένα δάσος; Και τέλος πάντων, γάμα τον προσανατολισμό, είμαστε στο 2009, GPS δεν είχανε;...
Και έχουμε και την οδηγό να τα χώνει στην φίλη της που είδαμε ότι θα έπρεπε να ξέρει τον δρόμο για το κλαμπ... Ναι, κοπελιά, να της τα ψάλλεις αλλά και εσύ που οδηγάς το αμάξι και βλέπεις να εμφανίζονται δέντρα από ένα δάσος μπροστά σου δεν παραξενεύεσαι ότι "ρε γαμώτο, μήπως κάναμε λάθος στην στροφή;"
Και φυσικά όπως συμβαίνει σε κάθε ταινία τρόμου, ιδίως b-movie, ακολουθεί η κλισέ σκηνή όπου το αυτοκίνητο μένει από λάστιχο στην μέση του πουθενά... Και η ακόμη πίο κλισέ σκηνή κατά την οποία δεν υπάρχει σήμα στο κινητό για να μπορέσουν οι πρωταγωνίστριες να καλέσουν βοήθεια...
Στο 7:09 η μία κοπέλα λέει "There's always a signal"
(Ακριβώς, κοπελιά! Παντού υπάρχει σήμα. Άρα η ταινία μας δουλεύει ήδη από τα πρώτα λεπτά...) :102:
Για να της απαντήσει η φίλη της στο 7:10 "Όχι εδώ, στην μέση του πουθενά" :smt005:
Καλά, υποτίθεται ότι δεν βρίσκεστε λίγο πιο έξω από την πόλη; Ποια μέση του πουθενά; :102:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Νοέμ 2021, 22:20

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:37


Ανησυχώ βασικά για τον φίλο μας τον Otto Weininger,ο οποίος έχει έφεση σε αυτά.Αλλά είναι νέος ακόμα,σε δέκα χρόνια πιστεύω θα του έχει φύγει τελείως η κάβλα.
Tα έχω κόψει εδώ και καιρό. Ταινίες τρόμου ναι, αλλά ταινίες στην κατηγορία "Disturbing" όχι πλέον. Συν του ότι πάντα είχα ισορροπία :lol:
Ας πούμε Σάββατο πρωί, πάντα βάζω κινούμενα σχέδια 80s-90s, όπως Ducktales, Scooby Doo, Smurfs κλπ και βλέπω.

Γενικά είχα πάντα περισσότερο φως από σκοτάδι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Νοέμ 2021, 22:21

Otto Weininger έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:20


Tα έχω κόψει εδώ και καιρό. Ταινίες τρόμου ναι, αλλά ταινίες στην κατηγορία "Disturbing" όχι πλέον. Συν του ότι πάντα είχα ισορροπία :lol:
Ας πούμε Σάββατο πρωί, πάντα βάζω κινούμενα σχέδια 80s-90s, όπως Ducktales, Scooby Doo, Smurfs κλπ και βλέπω.

Γενικά είχα πάντα περισσότερο φως από σκοτάδι.
Σωστός ! Ειλικρινά σε είχα έγνοια,γιατί νόμιζα ότι το είχες πάρει πατριωτικά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Νοέμ 2021, 22:22

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:21
Otto Weininger έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:20


Tα έχω κόψει εδώ και καιρό. Ταινίες τρόμου ναι, αλλά ταινίες στην κατηγορία "Disturbing" όχι πλέον. Συν του ότι πάντα είχα ισορροπία :lol:
Ας πούμε Σάββατο πρωί, πάντα βάζω κινούμενα σχέδια 80s-90s, όπως Ducktales, Scooby Doo, Smurfs κλπ και βλέπω.

Γενικά είχα πάντα περισσότερο φως από σκοτάδι.
Σωστός ! Ειλικρινά σε είχα έγνοια,γιατί νόμιζα ότι το είχες πάρει πατριωτικά.
Κάποτε ναι, αλλά άρχισε να με χαλάει. Οπότε μια, δυό, είπα τέλος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Νοέμ 2021, 22:29

Ju-87 έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 20:01


Και φυσικά όπως συμβαίνει σε κάθε ταινία τρόμου, ιδίως b-movie, ακολουθεί η κλισέ σκηνή όπου το αυτοκίνητο μένει από λάστιχο στην μέση του πουθενά... Και η ακόμη πίο κλισέ σκηνή κατά την οποία δεν υπάρχει σήμα στο κινητό για να μπορέσουν οι πρωταγωνίστριες να καλέσουν βοήθεια...
Ή,που δεν παίρνει μπρος το αμάξι,έτσι,επειδή γουστάρει.
Ή,που μπαίνουν στο πιο τρομακτικό σπίτι που υπάρχει στον πλανήτη,που ούτε από απόσταση χιλιομέτρων δεν θα περνούσε κανείς,και φωνάζουν "Hello ? Is anybody here ?"

Βασικά για κάτι τέτοιους λόγους σταμάτησα να βλέπω ταινίες τρόμου (όχι μόνο disturbing,αλλά και απλές ταινίες τρόμου).Τα έχω βαρεθεί όλα αυτά και με εκνευρίζουν.
Για τους ίδιους λόγους θεωρώ επίσης ότι ταινίες όπως αυτή που σχολιάσαμε στα αρχικά μηνύματα,το original Texas Chainsaw Massacre δηλαδή,ή, το Halloween,ή,το Willow's Creek π.χ. (ΟΚ,αυτό είναι και found footage style),είναι και γαμώ,διότι σπάνε όλα αυτά τα χαζά σεναριακά στερεότυπα και σε στέλνουν αδιάβαστο με άλλο τρόπο,πολύ πιο arthouse που λέμε και στα χωριά μας.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Νοέμ 2021, 22:30

Otto Weininger έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:22

Κάποτε ναι, αλλά άρχισε να με χαλάει. Οπότε μια, δυό, είπα τέλος.
Τελικά,όλοι όσοι ασχοληθήκαμε, το πάθαμε αυτό.
Όποιος δε, συνεχίζει να βλέπει εμμονικά τέτοιες ταινίες,μάλλον χρειάζεται ψυχίατρο και το εννοώ.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Νοέμ 2021, 22:36

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:30
Otto Weininger έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:22

Κάποτε ναι, αλλά άρχισε να με χαλάει. Οπότε μια, δυό, είπα τέλος.
Τελικά,όλοι όσοι ασχοληθήκαμε, το πάθαμε αυτό.
Όποιος δε, συνεχίζει να βλέπει εμμονικά τέτοιες ταινίες,μάλλον χρειάζεται ψυχίατρο και το εννοώ.
Εννοείται. Είχα γνωρίσει έναν Έλληνα πριν χρόνια στην Ιταλία, που πραγματικά έβλεπε αποκλειστικά τέτοιες ταινίες. Ευγενέστατος πάντα, αλλά το παρουσιάστικό του σου έδινε την εντύπωση ότι αργά ή γρήγορα θα μπουκάρει κάπου με όπλο και δε θα μείνει κολυμπηθρόξυλο.

Λέγαμε πως κάποτε θα τον δούμε στις ειδήσεις. Ελπίζω όχι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Νοέμ 2021, 22:39

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:29
Ju-87 έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 20:01


Και φυσικά όπως συμβαίνει σε κάθε ταινία τρόμου, ιδίως b-movie, ακολουθεί η κλισέ σκηνή όπου το αυτοκίνητο μένει από λάστιχο στην μέση του πουθενά... Και η ακόμη πίο κλισέ σκηνή κατά την οποία δεν υπάρχει σήμα στο κινητό για να μπορέσουν οι πρωταγωνίστριες να καλέσουν βοήθεια...
Ή,που δεν παίρνει μπρος το αμάξι,έτσι,επειδή γουστάρει.
Ή,που μπαίνουν στο πιο τρομακτικό σπίτι που υπάρχει στον πλανήτη,που ούτε από απόσταση χιλιομέτρων δεν θα περνούσε κανείς,και φωνάζουν "Hello ? Is anybody here ?"
Στις 9/10 ταινίες τρόμου,πάντα έλεγα ότι εγώ θα επιβίωνα. Ακριβώς επειδή δεν θα έκανα την μια μαλακία πίσω από την άλλη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Νοέμ 2021, 22:43

Otto Weininger έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:20
BigChiefWahoo έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:37


Ανησυχώ βασικά για τον φίλο μας τον Otto Weininger,ο οποίος έχει έφεση σε αυτά.Αλλά είναι νέος ακόμα,σε δέκα χρόνια πιστεύω θα του έχει φύγει τελείως η κάβλα.
Tα έχω κόψει εδώ και καιρό. Ταινίες τρόμου ναι, αλλά ταινίες στην κατηγορία "Disturbing" όχι πλέον. Συν του ότι πάντα είχα ισορροπία :lol:
Ας πούμε Σάββατο πρωί, πάντα βάζω κινούμενα σχέδια 80s-90s, όπως Ducktales, Scooby Doo, Smurfs κλπ και βλέπω.

Γενικά είχα πάντα περισσότερο φως από σκοτάδι.
Πίνεις και Caotonic, δικέ μου;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 01 Νοέμ 2021, 22:44

Otto Weininger έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:39

Στις 9/10 ταινίες τρόμου,πάντα έλεγα ότι εγώ θα επιβίωνα. Ακριβώς επειδή δεν θα έκανα την μια μαλακία πίσω από την άλλη.
Το θέμα είναι ότι πως αυτά υποτίθεται ότι ενισχύουν το σενάριο,αλλά έλεος πια με τις ίδιες και τις ίδιες μαλακίες,νισάφι.
Μία ταινία που με τρόμαξε πάντως ήταν το Conjuring.
Hats off.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Νοέμ 2021, 22:54

Feindflug έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:43
Otto Weininger έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 22:20
BigChiefWahoo έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 17:37


Ανησυχώ βασικά για τον φίλο μας τον Otto Weininger,ο οποίος έχει έφεση σε αυτά.Αλλά είναι νέος ακόμα,σε δέκα χρόνια πιστεύω θα του έχει φύγει τελείως η κάβλα.
Tα έχω κόψει εδώ και καιρό. Ταινίες τρόμου ναι, αλλά ταινίες στην κατηγορία "Disturbing" όχι πλέον. Συν του ότι πάντα είχα ισορροπία :lol:
Ας πούμε Σάββατο πρωί, πάντα βάζω κινούμενα σχέδια 80s-90s, όπως Ducktales, Scooby Doo, Smurfs κλπ και βλέπω.

Γενικά είχα πάντα περισσότερο φως από σκοτάδι.
Πίνεις και Caotonic, δικέ μου;
υπάρχει ακόμα;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών