Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23083
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Οκτ 2021, 01:46

Ο "δολοφόνος με το πριόνι" είναι ριμέικ από ταινία του 1974

https://www.imdb.com/title/tt0072271/
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 12:31

AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 01:46
Ο "δολοφόνος με το πριόνι" είναι ριμέικ από ταινία του 1974

https://www.imdb.com/title/tt0072271/
Ναι, την έχω παρακολουθήσει.
Ένας ηθοποιός που είχε πολεμήσει μάλιστα στο Βιετνάμ έλεγε ότι τα γυρίσματα ήταν οι χειρότερες στιγμές της ζωής του... :o
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23083
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Οκτ 2021, 12:40

Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:31
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 01:46
Ο "δολοφόνος με το πριόνι" είναι ριμέικ από ταινία του 1974

https://www.imdb.com/title/tt0072271/
Ναι, την έχω παρακολουθήσει.
Ένας ηθοποιός που είχε πολεμήσει μάλιστα στο Βιετνάμ έλεγε ότι τα γυρίσματα ήταν οι χειρότερες στιγμές της ζωής του... :o
Εγώ μόνο αυτή έχω δει γιατί γενικά δεν μου αρέσει να βλέπω ριμέικ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 12:48

AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:40
Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:31
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 01:46
Ο "δολοφόνος με το πριόνι" είναι ριμέικ από ταινία του 1974

https://www.imdb.com/title/tt0072271/
Ναι, την έχω παρακολουθήσει.
Ένας ηθοποιός που είχε πολεμήσει μάλιστα στο Βιετνάμ έλεγε ότι τα γυρίσματα ήταν οι χειρότερες στιγμές της ζωής του... :o
Εγώ μόνο αυτή έχω δει γιατί γενικά δεν μου αρέσει να βλέπω ριμέικ.
Κοίτα, γενικά συμφωνώ μαζί σου, τα ριμέικ συνήθως είναι κατώτερα από τα ορίτζιναλ πχ το Poltergeist του Σπίλπεργκ της δεκαετίας του 1980 ήταν ταινιάρα αλλά το πρόσφατο ριμέικ ήταν σχεδόν τραγικό.
Απλά συνήθως τα horror με αίματα και φόνους των 70s και των 80s μου φαίνονται για κάποιον λόγο πιο ρεαλιστικά (ίσως λόγω της κακής ποιότητας της κάμερας) και με αποξενώνουν, προτιμώ σε αυτές τις περιπτώσεις τα ριμέικ...
Άποψη μου.
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23083
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Οκτ 2021, 12:57

Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:48
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:40
Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:31


Ναι, την έχω παρακολουθήσει.
Ένας ηθοποιός που είχε πολεμήσει μάλιστα στο Βιετνάμ έλεγε ότι τα γυρίσματα ήταν οι χειρότερες στιγμές της ζωής του... :o
Εγώ μόνο αυτή έχω δει γιατί γενικά δεν μου αρέσει να βλέπω ριμέικ.
Κοίτα, γενικά συμφωνώ μαζί σου, τα ριμέικ συνήθως είναι κατώτερα από τα ορίτζιναλ πχ το Poltergeist του Σπίλπεργκ της δεκαετίας του 1980 ήταν ταινιάρα αλλά το πρόσφατο ριμέικ ήταν σχεδόν τραγικό.
Απλά συνήθως τα horror με αίματα και φόνους των 70s και των 80s μου φαίνονται για κάποιον λόγο πιο ρεαλιστικά (ίσως λόγω της κακής ποιότητας της κάμερας) και με αποξενώνουν, προτιμώ σε αυτές τις περιπτώσεις τα ριμέικ...
Άποψη μου.
Θα σου πω μια ενδιαφέρουσα άποψη. Βλέπω ότι έχεις εντοπίσει τη δυσαρέσκεια με τον αμερικάνικο νότο (που όντως υπάρχει σε αρκετές ταινίες). Μήπως είσαι υπερ των ρεπουμπλικάνων;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 13:03

Συνεχίζουμε τα σχόλια επάνω στην ταινία :smt023
SpoilerShow
2:49 Επιτέλους έγχρωμο φιλμ. Αρχίζουμε να τρώμε λίγα ποπ κορν ξέροντας ότι τώρα ξεκινάει η ταινία... :popc:
Στο 3:00 πληροφορούμαστε ότι η ταινία διαδραματίζεται στις 18 Αυγούστου 1973... και οι πρωταγωνιστές μας ακούν το τραγούδι Sweet Home Alabama :smt020 το οποίο κυκλοφόρησε το 1974! :o
Στο 3:08 βλέπουμε ένα άκυρο γλωσσόφιλο διότι... αμερικάνικη ταινία είμαστε, ή που θα έχουμε άκυρο γαμήσι ή που θα έχουμε ακυρό γυμνό ή που θα έχουμε άκυρα γλωσσόφιλα. :102:

Οκ μόλις μέχρι το 4:14 έχουμε διακρίνει απολύτως την ψυχοσύνθεση όλων των πρωταγωνιστών ευκολότερα και από το εσωτερικό ενός κρυστάλλινου ποτηριού με ουίσκι, κόκα κόλα και πάγο. Είναι η κλασσική, τυπική, κλισέ παρέα Αμερικανών χαζοέφηβων που σατυρίζεται θαυμάσια στο Cambin in the Woods (2012). Έχουμε τον αρχηγό, τον Αφεντικό από Κούνια, της παρέας (οδηγός βαν με το γενάκι) ο οποίος το παίζει σκληρός αλλά κατά την διάρκεια της ταινίας θα δείξει την ευαίσθητη πλευρά του (και θα πεθάνει). Έχουμε τον αθληταρά γόη της παρέας (ο ξανθός που τα έφτιαξε με την άλλην σε μία μέρα), γιατί σε κάθε αμερικανική παρέα ως γνωστόν υπάρχει και ένας πρόχειρος παίκτης του ράγκμπι, ο οποίος το παίζει πολύ σκληρός για να πεθάνει αλλά ξέρουμε εκ των προτέρων ότι θα πεθάνει από την αρχή. Έχουμε την "πόρνη" (η γκόμενα που έκανε ώτο-στοπ και τα έφτιαξε με τον αθληταρά γόη της παρέας) η οποία ξέρουμε ότι θα πεθάνει. Έχουμε τον ηλίθιο (ο νέρντουλας με τα γυαλιά που έκανε το αστείο με τα αφροδίσια νοσήματα) ο οποίος αντέχει συνήθως μέχρι το τέλος της ταινίας. Και έχουμε και την τυπική παρθενώπη, την τύπισσα που υποτίθεται ότι δεν έχει το παραμικρό ελάττωμα, θέλει πάντα να βοηθάει τους άλλους και ξέρουμε 100% ότι θα επιβιώσει στο τέλος. Ουσιαστικά για εμάς τους ψαγμένους αποκαλύφθηκε η υπόθεση της ταινίας μέσα σε τέσσερα λεπτά.
Στο 5:20 ο ηλίθιος ανάβει χασίς για να καπνίσει. Γενικά έχει καταντήσει πολύ κλισέ αυτή η σκηνή των b-movies να καπνίζουν όλοι χασίς και να μιλάνε για LSD και ναρκωτικά. :smt033
Προηγουμένως η πόρνη αναρωτιόταν "πόσες πιθανότητες είχατε να περνούσατε από το σημείο που έκανα ώτο-στοπ και να με πάρετε για να πάμε στο Ντάλας;"
Δεν ξέρω αλλά σίγουρα αρκετές για να μπορέσει να φτιαχτεί ένα βολικό σενάριο... :8)

Στο 6:25 ο ηλίθιος ομολογεί ότι η παρέα έχει δύο λίβρες χασίς μέσα στο βανάκι! Και η Παρθενώπη (η ηθική της παρέας που είναι πάντοτε και γκόμενα του αρχηγού της παρέας) δεν κατάλαβε τίποτα τόσες μέρες! Καλά βρε Παρθενώπη, δεν σου μύριζε τίποτα τόσες μέρες εκεί μέσα στο αυτοκίνητο; Δεν ψειλιάστηκες καθόλου ότι αυτοί κουβαλάνε χόρτο μαζί τους;

Και ο Αρχηγός από Κούνια της παρέας στο 6:50 προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα με ένα ενοχικό γέλιο που στον πραγματικό κόσμο θα σήμανε καμπανάκι σε όλες τις γκόμενες απανταχού της γης ότι ο γκόμενος τους τις λέει ψέματα και θα άρχιζαν τις ανακριτικές ερωτήσεις καλύτερα και από τον αστυνόμο Μπέκα εν ώρα δράσης αλλά για χάριν της πλοκής της υπόθεσης η γκόμενα της ταινίας το καταπίνει αμάσητο ότι δεν άκουσε καλά και ότι η παρέα της δεν έχει χόρτο (προς Θεού, το χόρτο που κάπνιζαν όλοι πριν λίγο τυχαία εμφανίστηκε). :hammer:

Στο 7:04 βλέπουμε τον Αρχηγό από Κούνια να φιλάει την Παρθενώπη γκόμενα του και να παίρνει τα μάτια του από το τιμόνι. Όλοι ξέρουμε τι συνεπάγεται αυτό... Θα πέσουν πάνω σε κάτι ή κάποιον!

Και όντως! Στο 7:11 επαληθεύτηκα!

Εν τω μεταξύ τι φάση; Τόσην ώρα ο Αρχηγός από Κούνια οδηγούσε κανονικά και δεν έβλεπε τίποτα στον δρόμο και με το που πήρε μια στιγμή τα μάτια του από τον δρόμο ξεπετάχτηκε από το πουθενά μια άγνωστη γυναίκα; Με διακτινισμό εμφανίστηκε στον δρόμο; Δηλαδή αν έμπαινε ένα μυγαράκι στα μάτια του και τα ανοιγόκλεινε για λίγη ώρα, παίζει και να τράκερναν με καμία μάντρα με γελάδια στην μέση της ερήμου;...

Στο 7:24 το βανάκι έβγαλε τόσο διοξείδιο του άνθρακα από την εξάτμιση του που οι Πέντε Πλανητάρχες από το γνωστό παιδικό θα έπρεπε να ενώσουν τα δαχτυλίδια τους για να το αντιμετωπίσουν αλλά η άγνωστη κοπέλα δεν φαίνεται να βγάζει ούτε ένα τόσο δα βηχάκι!

Στο 7:55 η άγνωστη κοπέλα (που εμένα μου θυμίζει την αμερικάνικη εκδοχή της Δάφνης Λαμπρογιάννη) βλέπουμε να έχει προχωρήσει μέσα σε λίγες στιγμές όσο ένα κωλοφτιαγμένο σκουτεράκι βίγκαν οικολόγου χίπη αντί για μία γυναίκα σε ταραχή που περπατά αργά-αργά.
Από το 8:52 έχουμε έναν διάλογο (ο Θεός να τον κάνει) με την άγνωστη κοπέλα η οποία αντί να μας εξηγήσει τι ακριβώς της συνέβη και πώς της συνέβη, λέει αοριστολογίες και ασάφειες που δεν βοηθούν κανέναν να βγάλουμε συμπεράσματα αλλά απλώς δημιουργεί εντυπώσεις... Κλισέ! :zz:

9:15 Ο ηλίθιος λέει στον Αρχηγό από Κούνια "Κέμπερ, δεν σου έμαθε η μητέρα σου να μην παίρνεις περιπλανώμενους;". Excuse me, πριν μια μέρα πήρατε και ένα ακόμη περιπλανώμενο άτομο (την νυν γκόμενα του αθληταρά γόη που μόλις σε μία μέρα γνωρίστηκαν), αυτή δεν μετράει επειδή ζέχνει πλήθος από θηλυκές ορμόνες;
Στο 9:25 η Αμερικανίδα Δάφνη Λαμπρογιάννη τους λέει ότι έχουν πάρει λάθος κατεύθυνση... Ααα περίεργο! Γιατί όλως τυχαίως πάνε προς την ίδια κατεύθυνση που πήγαινες και εσύ πριν λίγο!
Στο 10:10 η άγνωστη κοπέλα βγάζει ένα πιστόλι από το πουθενά... Καλά μαρή, πού το είχες κρυμμένο το πιστόλι, στο μ**νι σου;! Και άντε και πες ότι είχες πιστόλι, γιατί δεν πυροβόλησες με αυτό τον δολοφόνο με το πριόνι να τελειώνει μια και καλή η ταινία;
Στο 10:24 η τρύπα στο πίσω τζάμι είναι μικρότερη από την αντίστοιχη τρύπα στο ίδιο τζάμι στο 10:35...
Στο 12:50 ο Αρχηγός από Κούνια αποφασίζει να πετάξει το αλογάκι με την μαριχουάνα σε ένα χωράφι. Ωω ναι Αρχηγέ, και νομίζεις ότι έτσι απλά θα γλυτώσεις από την αστυνομία του Τέξας; Θα σας πιάσουν και θα σας πιούν το αίμα όχι με το καλαμάκι αλλά με το μπουρί της σόμπας...
Στο 12:53 έχουμε ένα μίνι αστείο στιγμιότυπο όπου μια αγελάδα στο χωράφι κοιτάζει προς την μαριχουάνα. Φαντάζεστε αγελάδα να "φτιάχνεται" από μαριχουάνα; :smt033
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 13:03

AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:57
Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:48
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:40


Εγώ μόνο αυτή έχω δει γιατί γενικά δεν μου αρέσει να βλέπω ριμέικ.
Κοίτα, γενικά συμφωνώ μαζί σου, τα ριμέικ συνήθως είναι κατώτερα από τα ορίτζιναλ πχ το Poltergeist του Σπίλπεργκ της δεκαετίας του 1980 ήταν ταινιάρα αλλά το πρόσφατο ριμέικ ήταν σχεδόν τραγικό.
Απλά συνήθως τα horror με αίματα και φόνους των 70s και των 80s μου φαίνονται για κάποιον λόγο πιο ρεαλιστικά (ίσως λόγω της κακής ποιότητας της κάμερας) και με αποξενώνουν, προτιμώ σε αυτές τις περιπτώσεις τα ριμέικ...
Άποψη μου.
Θα σου πω μια ενδιαφέρουσα άποψη. Βλέπω ότι έχεις εντοπίσει τη δυσαρέσκεια με τον αμερικάνικο νότο (που όντως υπάρχει σε αρκετές ταινίες). Μήπως είσαι υπερ των ρεπουμπλικάνων;
Γενικά ναι, αν ήμουν Αμερικάνος θα ψήφιζα πιο πολύ Ρεπουμπλικάνους.
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23083
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Οκτ 2021, 13:10

Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:03
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:57
Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:48


Κοίτα, γενικά συμφωνώ μαζί σου, τα ριμέικ συνήθως είναι κατώτερα από τα ορίτζιναλ πχ το Poltergeist του Σπίλπεργκ της δεκαετίας του 1980 ήταν ταινιάρα αλλά το πρόσφατο ριμέικ ήταν σχεδόν τραγικό.
Απλά συνήθως τα horror με αίματα και φόνους των 70s και των 80s μου φαίνονται για κάποιον λόγο πιο ρεαλιστικά (ίσως λόγω της κακής ποιότητας της κάμερας) και με αποξενώνουν, προτιμώ σε αυτές τις περιπτώσεις τα ριμέικ...
Άποψη μου.
Θα σου πω μια ενδιαφέρουσα άποψη. Βλέπω ότι έχεις εντοπίσει τη δυσαρέσκεια με τον αμερικάνικο νότο (που όντως υπάρχει σε αρκετές ταινίες). Μήπως είσαι υπερ των ρεπουμπλικάνων;
Γενικά ναι, αν ήμουν Αμερικάνος θα ψήφιζα πιο πολύ Ρεπουμπλικάνους.
Προσωπικά θεωρώ τους δημοκρατικούς ως κεντροδεξιούς και αν ήμουν αμερικάνος, μπορεί να ψήφιζα κι αυτούς (για παράδειγμα θεωρώ τον Ομπάμα ως τον τελευταίο πραγματικά άξιο πρόεδρο τον ΗΠΑ).

ΟΜΩΣ: Αν ερευνήσεις νομοσχέδια και έρευνες που έχουν τον χαρακτήρα λογοκρισίας και απαγόρευσης στην ποπ κουλτούρα, θα διαπιστώσεις ότι αυτοί που υποστηρίζουν την απαγόρευση και τη λογοκρισία, είναι πάντα οι δημοκρατικοί.

- Καίγανε τα κόμιξ στη δεκαετία του 40 γιατί θεωρούσαν ότι διαφθείρουν τη νεολαία.
- Θεωρούσαν ότι οι ταινίες τρόμου στα 80s δημιουργούσαν δολοφόνους.
- Θεωρούσαν ότι τα βιντεοπαιχνίδια στα 90s δημιουργούσαν mass shooters.
- Θεωρούσαν ότι τα βιντεοπαιχνίδια μετά το gamergate δημιουργούν σεξιστές.
- Θεωρούν ότι τα κόμιξ δημιουργούν σεξιστές.
- Θεωρούν ότι η ταινία Τζόκερ δημιουργεί ίνσελς.

Δεν ξέρω γιατί έχει κάτσει έτσι στους δημοκρατικούς να θεωρούν ότι η ποπ κουλτούρα "επηρεάζει" τους δέκτες της.

Αντίθετα οι ρεπουμπλικανοί δεν ασχολούνται με αυτά, διότι είναι πολύ περισσότερο υπέρ της "ελεύθερης οικονομίας" και θεωρούν ότι οτιδήποτε πουλάει, είναι οκ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 13:16

AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:10
Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:03
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:57


Θα σου πω μια ενδιαφέρουσα άποψη. Βλέπω ότι έχεις εντοπίσει τη δυσαρέσκεια με τον αμερικάνικο νότο (που όντως υπάρχει σε αρκετές ταινίες). Μήπως είσαι υπερ των ρεπουμπλικάνων;
Γενικά ναι, αν ήμουν Αμερικάνος θα ψήφιζα πιο πολύ Ρεπουμπλικάνους.
Προσωπικά θεωρώ τους δημοκρατικούς ως κεντροδεξιούς και αν ήμουν αμερικάνος, μπορεί να ψήφιζα κι αυτούς (για παράδειγμα θεωρώ τον Ομπάμα ως τον τελευταίο πραγματικά άξιο πρόεδρο τον ΗΠΑ).

ΟΜΩΣ: Αν ερευνήσεις νομοσχέδια και έρευνες που έχουν τον χαρακτήρα λογοκρισίας και απαγόρευσης στην ποπ κουλτούρα, θα διαπιστώσεις ότι αυτοί που υποστηρίζουν την απαγόρευση και τη λογοκρισία, είναι πάντα οι δημοκρατικοί.

- Καίγανε τα κόμιξ στη δεκαετία του 40 γιατί θεωρούσαν ότι διαφθείρουν τη νεολαία.
- Θεωρούσαν ότι οι ταινίες τρόμου στα 80s δημιουργούσαν δολοφόνους.
- Θεωρούσαν ότι τα βιντεοπαιχνίδια στα 90s δημιουργούσαν mass shooters.
- Θεωρούσαν ότι τα βιντεοπαιχνίδια μετά το gamergate δημιουργούν σεξιστές.
- Θεωρούν ότι τα κόμιξ δημιουργούν σεξιστές.
- Θεωρούν ότι η ταινία Τζόκερ δημιουργεί ίνσελς.

Δεν ξέρω γιατί έχει κάτσει έτσι στους δημοκρατικούς να θεωρούν ότι η ποπ κουλτούρα "επηρεάζει" τους δέκτες της.

Αντίθετα οι ρεπουμπλικανοί δεν ασχολούνται με αυτά, διότι είναι πολύ περισσότερο υπέρ της "ελεύθερης οικονομίας" και θεωρούν ότι οτιδήποτε πουλάει, είναι οκ.
Όντως πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου! :smt023
Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι το κόμμα που κατήργησε την δουλεία έστω και από σπόντα ήταν οι Ρεπουμπλικάνοι με τον Αβραάμ Λίνκολν :)
Ο κύριος λόγος που οι Νότιοι ψήφιζαν Δημοκρατικούς μέχρι το 1964 :lol:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23083
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Οκτ 2021, 13:28

Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:16
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:10
Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:03


Γενικά ναι, αν ήμουν Αμερικάνος θα ψήφιζα πιο πολύ Ρεπουμπλικάνους.
Προσωπικά θεωρώ τους δημοκρατικούς ως κεντροδεξιούς και αν ήμουν αμερικάνος, μπορεί να ψήφιζα κι αυτούς (για παράδειγμα θεωρώ τον Ομπάμα ως τον τελευταίο πραγματικά άξιο πρόεδρο τον ΗΠΑ).

ΟΜΩΣ: Αν ερευνήσεις νομοσχέδια και έρευνες που έχουν τον χαρακτήρα λογοκρισίας και απαγόρευσης στην ποπ κουλτούρα, θα διαπιστώσεις ότι αυτοί που υποστηρίζουν την απαγόρευση και τη λογοκρισία, είναι πάντα οι δημοκρατικοί.

- Καίγανε τα κόμιξ στη δεκαετία του 40 γιατί θεωρούσαν ότι διαφθείρουν τη νεολαία.
- Θεωρούσαν ότι οι ταινίες τρόμου στα 80s δημιουργούσαν δολοφόνους.
- Θεωρούσαν ότι τα βιντεοπαιχνίδια στα 90s δημιουργούσαν mass shooters.
- Θεωρούσαν ότι τα βιντεοπαιχνίδια μετά το gamergate δημιουργούν σεξιστές.
- Θεωρούν ότι τα κόμιξ δημιουργούν σεξιστές.
- Θεωρούν ότι η ταινία Τζόκερ δημιουργεί ίνσελς.

Δεν ξέρω γιατί έχει κάτσει έτσι στους δημοκρατικούς να θεωρούν ότι η ποπ κουλτούρα "επηρεάζει" τους δέκτες της.

Αντίθετα οι ρεπουμπλικανοί δεν ασχολούνται με αυτά, διότι είναι πολύ περισσότερο υπέρ της "ελεύθερης οικονομίας" και θεωρούν ότι οτιδήποτε πουλάει, είναι οκ.
Όντως πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου! :smt023
Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι το κόμμα που κατήργησε την δουλεία έστω και από σπόντα ήταν οι Ρεπουμπλικάνοι με τον Αβραάμ Λίνκολν :)
Ο κύριος λόγος που οι Νότιοι ψήφιζαν Δημοκρατικούς μέχρι το 1964 :lol:
Ξέχασα να αναφέρω ότι με την ίδρυση του διαδικτύου στη δεκαετία του 90, η κυβέρνηση του Μπιλ Κλίντον ψήφισε νόμο, ο οποίος απαγόρευε την ανάρτηση "ενοχλητικών εικόνων" . Ως μια μορφή αντίδρασης του κοινού σε αυτό τον νόμο, δημιουργήθηκαν ιστοσελίδες που ήταν φουλ στις αποτρόπαιες εικόνες, όπως πτώματα σε νεκροτομεία, διαμελισμένοι άνθρωποι από ατυχήματα κλπ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 14:33

SpoilerShow
Στο 13:56 ο αθληταράς γόης της παρέας κυριολεκτικά έκλεψε την ατάκα του ηλίθιου μέσα από το στόμα του ("κάπως έτσι θα πρέπει να μοιάζουν τα μυαλά... σαν λαζάνια...). :003:
Στο 15:24 ποιο το νόημα να υπάρχουν στην βιτρίνα χοιρομέρια τα οποία είναι γεμάτα με μύγες πέραν του να δώσουν απλώς μια πιο αποκρουστική χροιά στην ταινία; :-?
15:54 "Μεγάλοι αδερφοί" (για όταν προσπαθούσε η παρθενώπη να παραβιάσει την κλειδαριά)]
Είμαι βέβαιος ότι αυτή η λεπτομέρεια δεν θα παίξει κανεεεεενα ρόλο στην υπόλοιπη ταινία.
17:17 Και όπως σε κάθε σωστό κλισέ αμερικάνικο horror movie έτσι και εδώ υπάρχει μία "φευγάτη" θρησκόληπτη προτεστάντισα Αμερικανίδα γιαγιάκα μπροστά στην οποία η Ελένη Λουκά θα πρέπει να ωχρυά (και αυτό φαίνεται κυρίως στην ταινία του 2006)... Είμαι βέβαιος ότι θα πιστεύει κιόλας σαν θηλυκός Δικαστής Φρόλλο ότι η Κόλαση είναι πελώρια καζάνια φωτιάς και λάβας, ότι η Γη έχει ηλικία 7500 χρόνων και ότι οι άγγελοι είναι ανθρωπάκια στον ουρανό με φτερά και φωτοστέφανα...
18:20 Η παρέα με το βανάκι της κόβει δρόμο και μπαίνει μέσα σε έναν δρυμό και καταφέρνει παρόλαυτα να προσανατολιστεί χωρίς να έχουν ακόμη GPS και χωρίς να υπάρχει ασφαλτοστρωμένος δρόμος ή κάποιος να τον ρωτήσουν πού είναι το παλιό Κρόφορντ Μιλ :smt023
19:30 Η γνωστή κλισέ σκηνή όπου η παρέα θα πρέπει να επιλέξει αν θα κρύψει το πτώμα ή αν θα πάει στις αρχές, θαρρείς και θα είχαν καμία ελπίδα να κρύψουν για πάντα το πτώμα από τις αρχές. Άσε που θα έπρεπε να εξηγήσουν και σε όλους πώς δημιουργήθηκε η τρύπα στο τζάμι του οχήματος και από πού προέρχονται τα αίματα...
20:14 Και φυσικά ξέρουμε ότι ο αρχηγός της παρέας όσο σκληρός και αν το παίζει στο τέλος θα ακούσει αυτό που του λέει η γκόμενα του! :hebit:
21:11 Ο ηλίθιος με τα γυαλιά ορκίζεται στον Θεό ότι είδε κάποιον να περπατά μέσα στο κτίριο... Μόνο που εκείνη την στιγμή αυτός δεν κοίταζε προς εκείνη την κατεύθυνση... :smt018
21:19 Η κλισέ σκηνή όλων των αμερικανικών ταινιών όπου η γκόμενα ενώ ξέρει (ή την προειδοποιούν) ότι κάποιος βρίσκεται μέσα στα σκοτάδια, εντούτοις αυτή αντί να απομακρυνθεί με ταχύτητα φωτονίου από εκεί πέρα για να μην της συμβεί κανένα κακό πάει και μου χώνεται μέσα στα σκοτάδια για να εξακριβώσει ΑΝ ΟΝΤΩΣ κρύβεται κάποιος στα σκοτάδια :fp: ... Σαν την κλισέ σκηνή όπου κάποιος ξυπνάει στο σπίτι του μέσα στα άγρια μεσάνυχτα επειδή μπήκαν μέσα διαρρήκτες (ή υπάρχουν φαντάσματα, αναλόγως το είδος της ταινίας) και αυτός κατεβαίνει τις σκάλες άοπλος για να φωνάξει "hello?" και "is anybody there?"... "Ναι, εγώ ο διαρρήκτης είμαι και ήρθα να σου κλέψω μερικά χρυσαφικά αφού πρώτα σε βιάσω και σου κάνω παιδάκι από τον κώλο"... :hammer:
21:53 Καλά ρε τύποι, τρεις μαλάκες ολόκληρα γομάρια και αφήσατε μία κοπέλα να πάει μόνη της στα σκοτάδια χωρίς να την ακολουθήσετε όταν ξέρετε κιόλας ότι κάποιος κρύβεται εκεί μέσα;
22:25 Ποιος ο καλύτερος τρόπος να ανατριχιάσουμε τις σινεφίλ γκόμενες που θα παρακολουθούν την ταινία; Να δείξουμε για μισό δευτερόλεπτο κοντινό πλάνο ενός ποντικιού, αρκετά κοντινό και σύντομο ώστε κανείς να μην καταλάβει ότι τραβήχτηκε σε ξεχωριστή σκηνή...
22:35 "Θα πρέπει να είναι τοπικό κατοικίδιο" (το ποντίκι)
Ναι, το εξηγήσαμε από την αρχή ότι συνήθως οι Αμερικανοί σκηνοθέτες δεν γουστάρουν και πολύ τον Νότο...
Επίσης, τι φάση; Αφού όλοι (πλην της παρθενώπης) είδαν ξεκάθαρα μια σκιά που άνηκε σε άνθρωπο, γιατί θεωρούν (αφού γελάνε) ότι τελικά ήταν ιδέα τους;
24:51 Ο ηλίθιος με τα γυαλιά θυμάται ΑΚΟΜΗ την συναυλία για την οποία κράτησαν εισητήρια! Το ασήμαντο γεγονός ότι μόλις προ ολίγου μια άγνωστη γυναίκα τίναξε τα μυαλά της στον αέρα μέσα στο βανάκι τους και οι ίδιοι θα έχουν μπλεξίματα με την αστυνομία, μάλλον δεν του τριβελίζει αρκετά το μυαλό...
Στο 25:15 ο Αρχηγός και η Παρθενώπη πηγαίνουν να βρουν τον σερίφη χωρίς τον πιτσιρικά που ήξερε ακριβώς πού μένει και άρα θα μπορούσε να τους δείξει κατευθείαν πού είναι ο σερίφης για να κερδίσουν χρόνο... :102:
27:56 Τελικά αυτός ο σερίφης είναι ο ίδιος ο Φαντομάς ή ο Αόρατος Άνθρωπος; Τον πήραν δύο φορές τηλέφωνο, πήγαν να τον βρουν στο παλιό Κρόφορντ Μιλ και πήγαν να τον βρουν και στο σπίτι του και ακόμη είναι καπνός...
28:38 ΙΙΙΟΥΥΥΥ! Αυτήν την σκηνή την έβαλαν και καλά για να δείξουν εκ των προτέρων πόσο σκληρός και γαμάοα είναι ο σερίφης :078:
29:06 ΩΩΩ SHIT! Ο σερίφης που ήρθε δεν είναι ο αληθινός σερίφης!
Τότε ποιός είναι αυτός ο τύπος και γιατί κυκλοφορεί με ένα περιπολικό και φοράει στολή σερίφη αν δεν είναι ο ίδιος αληθινός σερίφης; Σαν να έχει κενά η ταινία... :smt017
29:20 Σε αυτό το σημείο, όπου η πρωταγωνίστρια καλείται από τον ανάπηρο άντρα να τον βοηθήσει, ξέρεις ότι κανονικά (αυτή) πρέπει να το βάλει στα πόδια...
Αλήθεια αφού το σπίτι είναι διώροφο και αφού ο ανάπηρος άντρας θέλει να το διατηρεί καθαρό (λίγο δύσκολο να το καθαρίζει ο ίδιος στην κατάσταση του), δεν προκύπτει το άμεσο συμπέρασμα ότι μένει με κάποιον ακόμη στο ίδιο σπίτι;
Χμμ με ποιον άραγε; Ξύνω το γένι μου από την περιέργεια... :003:
Και πράγματι στο 29:45 επιβεβαιώνομαι αφού εμφανίζεται από το πουθενά μία σκιά. Αλήθεια αφού υπάρχει και άλλος άνθρωπος στο σπίτι που μένει μαζί με τον ανάπηρο, τότε γιατί ο ανάπηρος άντρας ζήτησε από την παρθενώπη να τον βοηθήσει να τον σηκώσει;
Edit: Έχοντας δει αρκετές φορές την ταινία μου δημιουργήθηκε μια θεωρία (film theory). Ότι ίσως επίτηδες ο ανάπηρος άντρας απασχόλησε και καθυστέρησε την παρθενώπη προκειμένου ο Αρχηγός της παρέας των νεαρών να μπει μέσα στο σπίτι του (παρότι τον πρόσταξε να μην μπει μέσα). Έτσι θα ερχόταν αντιμέτωπος με τον άλλον κάτοικο του σπιτιού... Αυτό 'όμως δεν βγάζει νόημα γιατί τότε για ποιον λόγο ο ανάπηρος άντρας να πάρει τηλέφωνο τον αληθινό σερίφη όταν του το ζήτησε η παρθενώπη;
30:40 Άγγιξε το πιστόλι από τον τόπο του εγκλήματος με γυμνά χέρια και κανείς δεν δείχνει να το παίρνει χαμπάρι... :smt071
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 14:35

AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:28
Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:16
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:10


Προσωπικά θεωρώ τους δημοκρατικούς ως κεντροδεξιούς και αν ήμουν αμερικάνος, μπορεί να ψήφιζα κι αυτούς (για παράδειγμα θεωρώ τον Ομπάμα ως τον τελευταίο πραγματικά άξιο πρόεδρο τον ΗΠΑ).

ΟΜΩΣ: Αν ερευνήσεις νομοσχέδια και έρευνες που έχουν τον χαρακτήρα λογοκρισίας και απαγόρευσης στην ποπ κουλτούρα, θα διαπιστώσεις ότι αυτοί που υποστηρίζουν την απαγόρευση και τη λογοκρισία, είναι πάντα οι δημοκρατικοί.

- Καίγανε τα κόμιξ στη δεκαετία του 40 γιατί θεωρούσαν ότι διαφθείρουν τη νεολαία.
- Θεωρούσαν ότι οι ταινίες τρόμου στα 80s δημιουργούσαν δολοφόνους.
- Θεωρούσαν ότι τα βιντεοπαιχνίδια στα 90s δημιουργούσαν mass shooters.
- Θεωρούσαν ότι τα βιντεοπαιχνίδια μετά το gamergate δημιουργούν σεξιστές.
- Θεωρούν ότι τα κόμιξ δημιουργούν σεξιστές.
- Θεωρούν ότι η ταινία Τζόκερ δημιουργεί ίνσελς.

Δεν ξέρω γιατί έχει κάτσει έτσι στους δημοκρατικούς να θεωρούν ότι η ποπ κουλτούρα "επηρεάζει" τους δέκτες της.

Αντίθετα οι ρεπουμπλικανοί δεν ασχολούνται με αυτά, διότι είναι πολύ περισσότερο υπέρ της "ελεύθερης οικονομίας" και θεωρούν ότι οτιδήποτε πουλάει, είναι οκ.
Όντως πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου! :smt023
Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι το κόμμα που κατήργησε την δουλεία έστω και από σπόντα ήταν οι Ρεπουμπλικάνοι με τον Αβραάμ Λίνκολν :)
Ο κύριος λόγος που οι Νότιοι ψήφιζαν Δημοκρατικούς μέχρι το 1964 :lol:
Ξέχασα να αναφέρω ότι με την ίδρυση του διαδικτύου στη δεκαετία του 90, η κυβέρνηση του Μπιλ Κλίντον ψήφισε νόμο, ο οποίος απαγόρευε την ανάρτηση "ενοχλητικών εικόνων" . Ως μια μορφή αντίδρασης του κοινού σε αυτό τον νόμο, δημιουργήθηκαν ιστοσελίδες που ήταν φουλ στις αποτρόπαιες εικόνες, όπως πτώματα σε νεκροτομεία, διαμελισμένοι άνθρωποι από ατυχήματα κλπ.
Η πιο άρρωστη ιστοσελίδα που έχω δει (που περιλαμβάνει και τέτοιες εικόνες αλλά και βίντεο) ήταν το BestGore...
Θυμάμαι ένα βίντεο με μία χοντρή μαύρη που είχε αρπάξει έναν νεαρό κλέφτη από κάποια σκατοχώρα και του έκοψε τα δάχτυλα με μπαλτά :o:-?
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 15:09

SpoilerShow
31:17 Μου αρέσει που ο ανάπηρος άντρας ζήτησε από την παρθενώπη να σκουπίσει τα πόδια της στο πατάκι όταν το εσωτερικό του σπιτιού του είναι γεμάτο γουρούνια... :kthnaki:
32:10 Τέλειος συγχρονισμός γκριμάτσας κινούμενου σχεδίου με σπλατεριά. Για όσους αναρωτιούνται, αυτός που σκότωσε τον Αρχηγό από Κούνια είναι ο δολοφόνος με το πριόνι...
Ο οποίος, παρεπιμπτόντως, βλέπει ακόμη κινούμενα σχέδια...
Καρδιά μικρού παιδιού! :hebit:
32:25 παρθενώπη "τι ήταν αυτό;"
Αα σοβαρά; Τόσην ώρα που ο boyfriend σου φώναζε το όνομα σου μπαίνοντας μέσα στο σπίτι του ανάπηρου δεν άκουγες τίποτα; Τώρα ξαφνικά σου ξεβούλωσαν τα αυτιά;
34:37 Πώς ακριβώς ο ανάπηρος άντρας κατόρθωσε μόνος του να ανέβει πάλι πάνω στο καροτσάκι; Με τηλεμεταφορά; Ή με μετεωρισμό;
35:29 Πόρνη "Μου φαίνεται τόσο λάθος" (ο τρόπος που φέρεται ο "σερίφης" στο πτώμα)
Ναι, αν εξαιρέσουμε ότι ο σερίφης έκανε νεκροφιλικά αστεία πάνω από ένα πτώμα και έπιανε τον βύζο μιας νεκρής γυναίκας, κατά τα άλλα απλά σου φαίνεται...
"Σερίφης" (αμέσως μετά προς την πόρνη): "Μην λες ανοησίες, μικρή μου! Σέβομαι την νεκρή όσο όλους εδώ πέρα!"
Και αμέσως μετά (προς τους δύο άντρες που πάνε να βάλουν το πτώμα στο πίσω κάθισμα): "Ειιι! Πάρτε αυτό το άσχημο πράγμα μακριά από το αυτοκίνητο μου!"
Οκ, ο σεναριογράφος προφανώς θέλει σε κάθε του ατάκα να μας δείχνει πόσο κακός και αλλοπρόσαλος και badass είναι ο "σερίφης". Με το να βάζεις όμως έναν από τους κεντρικούς κακούς να προβάλουν συνέχεια την κακία τους όπως ο Τάκης Τσουκαλάς προβάλει συνέχεια το μένος του υπέρ του Ολυμπιακού, καταλήγεις να τον κάνεις σχεδόν κωμικό χαρακτήρα.
38:40 Ποιός και για ποιον λόγο ακούμπησε ένα ξερόκλαδο πάνω στην κόρνα ενός αυτοκινήτου; Βασικά ο μόνος που μπορώ να υποθέσω ότι το έκανε είναι ο "μικρός μεταλλαγμένος πιτσιρικάς" που γνωρίσαμε προηγουμένως αλλά γιατί; Απλό! Γιατί μόνον έτσι θα προχωρήσει η πλοκή της ταινίας... :102:
39:35 Καλά ρε @@, είδες μια γυναίκα να αυτοκτονεί μέσα στο βανάκι σου το οποίο δεν θα καθαριστεί ούτε μέχρι ο ΟΦΗ να πάρει πρωτάθλημα, γνώρισες τον πιο ανώμαλο σερίφη που θα μπορούσε να υπάρξει σε ταινία τρόμου, ανακαλύψατε με την παρέα σου ένα μπρελόκ που αντί για χάντρες έχει δόντια και το κυριότερο, ο φίλος σου έχει εξαφανιστεί μυστηριωδώς, και εσύ έχεις όρεξη για ηλίθια αστεία; Αλλά φαίνεται πόσο νομουπανο είσαι και από το γεγονός ότι την κρίσιμη στιγμή θέλησες να εγκαταλείψεις τον φίλο σου...
Και btw γιατί έβαλες το χέρι σου σε εκείνη την τρύπα; Και τι δουλειά είχαν αυτές οι φωτογραφίες εκεί μέσα; Και πώς ήξερες ότι υπήρχαν εκεί μέσα; Σαν πολλές τυχαιότητες να διαδραματίζονται για να προχωρήσει η πλοκή...
41:22 Ohh shit! Θυμάστε στην αρχή της ταινίας που ο Αρχηγός είπε στην παρθενώπη ότι κάποια μέρα θα πάρει το δαχτυλίδι της; Εε αυτό που έπεσε κάτω στην μπανιέρα ήταν αυτό το δαχτυλίδι το οποίο προφανώς θα της το πρόσφερνε στην συναυλία που θα πήγαιναν...

Εν τω μεταξύ έχουν περάσει πάνω από σαράντα λεπτά της ταινίας και ακόμη δεν έχουμε δει ούτε τα τρία από αυτά τον δολοφόνο με το πριόνι!
41:35 Εφόσον το κτίριο έχει σκαλοπάτια στην είσοδο και ο ανάπηρος άντρας βρίσκεται έξω, δεν αναρωτήθηκαν οι δυο τους πώς ακριβώς ένας ανάπηρος άντρας βγήκε έξω; Προφανώς κάποιος ακόμη βρίσκεται μέσα στο σπίτι...
42:55 Υποθέτω (film theory) ότι αυτά τα κρέατα που κρέμονται από τα τσιγκέλια μέσα στο σπίτι (τα οποία δεν υπήρχαν προηγουμένως) δεν είναι χοιρινής προέλευσης αλλά μάλλον πιο... ανθρώπινης... Και συγκεκριμένα του νεκρού τους φίλου...
43:52 Πώς ο ανάπηρος άντρας μπόρεσε και ανέβηκε τα σκαλοπάτια μπροστά από την είσοδο και να μπει μέσα στο σπίτι και μάλιστα τόσο γρήγορα;
44:20 Film theory: Παρατηρήσατε ότι στα σημεία όπου χτυπάει το μπαστούνι του ο ανάπηρος άντρας υπάρχουν σχηματισμένα μερικά κυκλάκια ακριβώς στην διάμετρο του μπαστουνιού; Υποθέτω ότι και άλλοι άνθρωποι έχουν εισέλθει κατά το παρελθόν στο σπίτι του για να ψάξουν φίλους τους που προηγουμένως είχαν εξαφανιστεί και ο ανάπηρος όταν τους έπιανε χτυπούσε δυνατά το μπαστούνι για να καλέσει τον δολοφόνο...

Btw αφού ο δολοφόνος με το πριόνι 'ήξερε ότι ένας άγνωστος άντρας είχε εισβάλει στο σπίτι του, γιατί δεν του επιτέθηκε κατευθείαν (όπως έκανε στον Αρχηγό) αλλά περίμενε στωικά το κάλεσμα του ανάπηρου;

45:25 Συμπέρασμα: Όταν θες να ξεφύγεις από κάποιον παχύσαρκο μανιακό που σε κυνηγάει με ένα βαρύ αλυσοπρίονο (άρα κινείται πιο αργά από εσένα) φρόντισε τουλάχιστον να τρέχεις ευθεία και όχι πέρα-δώθε γιατί απλά θα σε προλάβει...
46:37 Και ως συνήθως, η γνωστή κλισέ σκηνή των ταινιών τρόμου... Ή που δεν θα έχει σήμα το κινητό τηλέφωνο (εν προκειμένω είμαστε στα 70s όποτε δεν υπάρχουν κινητά τηλέφωνα) ή που για κάποιον μυστηριώδη λόγο δεν θα παίρνει μπροστά η μηχανή του αυτοκινήτου... :zz:
47:10 Αφού ο Αρχηγός είχε πετάξει όλο το χασίς σε εκείνο το χωράφι, πώς βρέθηκε αυτό το αναμμένο χόρτο;
50:42 Ο Λόρδος Βόλντεμορτ από το Χάρρυ Πόττερ εγκατέλειψε το Κουίντις και τις μαγικές τέχνες και έπιασε την ραπτομηχανή;
Αλήθεια, γιατί άραγε ο δολοφόνος με το πριόνι δεν έχει μύτη; Του την έφαγε ο σκύλος που έχει ο ανάπηρος άντρας; :p2:
54:12 Ήταν φανερό εξ αρχής ότι ο "σερίφης" έπαιζε την γάτα με το ποντίκι με το άδειο πιστόλι. Αλλά πόσο πιθανό ήταν να τραυματίζονταν επειδή ο ηλίθιος με τα γυαλιά θα πατούσε την σκανδάλη; Έχετε ακούσει που λένε "ακόμη και τα άδεια όπλα σκοτώνουν"; :smt071
57:15 Σερίφης "Εκείνες οι δύο κοπελίτσες καλά θα 'έκαναν να φύγουν"
Καταλαβαίνω ότι θες να παίξεις την γάτα με το ποντίκι με τα υποψήφια θύματα σου αλλά γιατί να θες να φύγουν; Απλούστατα θα σε κυνηγήσουν κάποια στιγμή... Βέβαια ταινία είμαστε, αυτά λογικό είναι να γίνονται
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 24 Οκτ 2021, 15:20

SpoilerShow
57:51 Η παρθενώπη ξέρει να παίζει με τα καλωδιάκια του αυτοκινήτου και να το βάζει μπρος χωρίς κλειδί.
Είμαι βέβαιος ότι αυτό δεν παίξει κανεεεεενα ρόλο στην υπόλοιπη ταινία... :roll:
59:02 Πώς έγινε αυτό και βγήκαν οι ρόδες από το όχημα;
1:00:00 παρθενώπη "Run" (προς την πόρνη που την κυνηγάει ο δολοφόνος με το πριόνι)
Ναι, αλλά το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ, κοπελιά ... Προς την αντίθετη κατεύθυνση και μακριά από τον δολοφόνο...
1:01:24 Η κλισέ σκηνή όπου κάποιος πιάνει με το χέρι του κάποιον άλλον που έχει γυρισμένη την πλάτη αντί να του πει σαν άνθρωπος "τι στον διάτανο θέλεις τέτοια ώρα και κοπανάς την γαμημένη την πόρτα;"
1:02:04 "Τίποτα δεν είναι καλύτερο από ένα φλιτζάνι ζεστό τσάι"
Τότε μάλλον δεν έχεις πιεί φραπεδιά και ελληνικό καφέ.
1:04:21 Στο τροχόσπιτο υπάρχουν φωτογραφίες της γυναίκας που αυτοκτόνησε και του παιδιού της. Πράγμα που μας κάνει να αναρωτιόμαστε: αφού οι κακοί απήγαγαν το μωρό της και ήθελαν να το μεγαλώσουν οι ίδιοι, τότε γιατί να κρατήσουν τις φωτογραφίες της αληθινής μητέρας του; :p2:
1:06:21 Film Theory: Υποθέτω ότι και ο "μικρός μεταλλαγμένος πιτσιρικάς" που προσπάθησε να βοηθήσει τους νεαρούς ήταν παιδί κάποιων άλλων ανθρώπων που δολοφονήθηκαν από τον μανιακό με το πριόνι...
1:06:40 Ο δολοφόνος με το πριόνι έχει επιστρέψει στην παλιά του μάσκα...
1:07:50 Γιατί το υπόγειο των Χιούιτ είναι πλημμυρισμένο;
1:10:19 Ξέρουμε ότι ο δολοφόνος με το πριόνι δεν είναι ιδιαίτερα έξυπνος αλλά στα αλήθεια άφησε ένα υποψήφιο θύμα του μέσα σε ένα υπόγειο γεμάτο μαχαίρια και άλλα όπλα;
1:14:15 Άφησαν τα θύματα τους σε ένα υπόγειο από το οποίο μπορούσαν να το σκάσουν μέσα από εκείνη την καταπακτή! Πολύ πρόχειροι αυτοί οι μανιακοί δολοφόνοι... Είναι να απορείς πώς κατόρθωσαν να σκοτώσουν τόσους πολλούς ανθρώπους...
1:17:00 Γιατί η παρθενώπη δεν κρύφτηκε μαζί με τον φίλο της;
1:17:45 Αυτός ο δολοφόνος με το πριόνι ποιος είναι πια; Ο Χουλκ;
1:18:23 Αντί να αρπάξει το αλυσοπρίονο που έπεσε κάτω, η παρθενώπη επέλεξε να αρχίσει να χτυπάει τον δολοφόνο θαρρείς και με τις σφαλιάρες της θα καταλάβαινε τίποτα... Darwin awards...
Στο 1:19:17 βλέπουμε παραλίγο να σκίζεται το πόδι του δολοφόνο0υ με το πριόνι και χαμογελώντας χαιρέκακα με το πάθημα του από το ίδιο του το όπλο πίνουμε λίγο ακόμη από το αναψυκτικό μας.
Στο 1:22:38 ο δολοφόνος με το πριόνι για κάποιον δικό του λόγο ανοίγει το σύστημα πυρόσβεσης μάλλον για να την κάνει να γλιστρίσει στο βρεγμένο δάπεδο.
Στο 1:23:52 η παρθενώπη έχει κρυφτεί από τον δολοφόνο και παρόλα αυτά σε μία κίνηση darwin awards τον φωνάζει για να την βρει θέλοντας να πιστεύει ότι με τον μπαλτά θα μπορέσει να νικήσει ένα αλυσοπρίονο...
Στο 1:24:45 έχουμε άλλη μία σύμπτωση αφού ένα γουρούνι σαν από μηχανής θεός σώζει την κατάσταση επειδή κάνει θόρυβο άθελα του και αποπροσανατολίζει τον δολοφόνο... :kthnaki:
Αλήθεια τι δουλειά είχε ένα γουρούνι μέσα στο ντουλαπάκι; :kthnaki:
1:28:44 Όλοι οι κακοί βγαίνουν έξω αφήνοντας το μωρό πίσω μόνο του μόνο και μόνο για να μπορέσει να το πάρει μαζί της η παρθενώπη...
1:29:30 Τι σας είπα προηγουμένως; Ότι και καλά δεν θα έπαιζε κανεεεενα ρόλο στην υπόλοιπη ταινία το ότι η παρθενώπη ξέρει να βάζει μπρος αυτοκίνητο χωρίς κλειδί στην μίζα;
1:31:15 Το μωρό κάθεται στην θέση του συνοδηγού και όμως δεν έπαθε τίποτα παρόλα τα τραντάγματα του αυτοκινήτου...
1:31:35 Πώς ήξερε ο δολοφόνος με το πριόνι ότι στο περιπολικό του σερίφη βρισκόταν η παρθενώπη; Και πώς μπόρεσε με ένα μόνο χέρι να βάλει μπροστά το αλυσοπρίονο;
1:31:50 Και ξαναγυρίζουμε στο ασπρόμαυρο φιλμ που βλέπαμε στην αρχή της ταινίας το οποίο μετά από 1,5 ώρα το έχουμε πια ξεχάσει...
1:32:45 Όπου παραδόξως η εικόνα του Τόμας Χιούιτ στο ασπρόμαυρο δήθεν αληθινό φιλμ είναι ακριβώς ίδια, τάλε κουά ρε παιδί μου, με τον δολοφόνο με το πριόνι της ταινίας που μόλις είδαμε...
1:32:50 "Η υπόθεση παραμένει ανοιχτή μέχρι σήμερα"
Κλισέ φινάλε... Σαν το φινάλε της ταινίας The House of Wax το οποίο δεν θα αναφέρω για να μην κάνω από τώρα spoiler, ίσως να ασχοληθώ μελλοντικά με την ταινία...
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23083
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Spoilers, film theories, σχολιασμοί και κυρίως θάψιμο ταινιών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Οκτ 2021, 17:32

Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 14:35
AlienWay έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:28
Ju-87 έγραψε:
24 Οκτ 2021, 13:16


Όντως πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου! :smt023
Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι το κόμμα που κατήργησε την δουλεία έστω και από σπόντα ήταν οι Ρεπουμπλικάνοι με τον Αβραάμ Λίνκολν :)
Ο κύριος λόγος που οι Νότιοι ψήφιζαν Δημοκρατικούς μέχρι το 1964 :lol:
Ξέχασα να αναφέρω ότι με την ίδρυση του διαδικτύου στη δεκαετία του 90, η κυβέρνηση του Μπιλ Κλίντον ψήφισε νόμο, ο οποίος απαγόρευε την ανάρτηση "ενοχλητικών εικόνων" . Ως μια μορφή αντίδρασης του κοινού σε αυτό τον νόμο, δημιουργήθηκαν ιστοσελίδες που ήταν φουλ στις αποτρόπαιες εικόνες, όπως πτώματα σε νεκροτομεία, διαμελισμένοι άνθρωποι από ατυχήματα κλπ.
Η πιο άρρωστη ιστοσελίδα που έχω δει (που περιλαμβάνει και τέτοιες εικόνες αλλά και βίντεο) ήταν το BestGore...
Θυμάμαι ένα βίντεο με μία χοντρή μαύρη που είχε αρπάξει έναν νεαρό κλέφτη από κάποια σκατοχώρα και του έκοψε τα δάχτυλα με μπαλτά :o:-?
Ολα αυτά προσπάθησα να τα αποφεύγω όσο μπορώ γιατί πίστευα ότι ήταν για αρρωστημένα μυαλά. Το πρώτο που βγήκε ήταν το Rotten.com, το οποίο είχε ιδεολογική ατζέντα, να καταργήσει το επίμαχο νομοσχέδιο που φίμωνε την ελευθερία του λόγου. Οταν είχε βγει, μου είχε δείξει ένας φίλος μία εικόνα από αυτή και μου γύρισαν τα σωθικά (ήταν κάποιο θύμα μοτοσικλετιστικού δυστυχήματος, που του είχε φύγει εντελώς το σαγόνι).

Ακόμη και σήμερα αποφέυγω όσο μπορώ τέτοιες εικόνες. Ωστόσο, άλλαξα την άποψη που είχα γι' αυτές τις σελίδες, όταν έμαθα πως ο λόγος της δημιουργίας τους ήταν η κατάργηση της λογοκρισίας.

Να από που το έμαθα.



Βέβαια εννοείται ότι ακόμη τα αποφεύγω σαν την πανούκλα, ωστόσο γνωρίζω πλέον ότι δημιουργήθηκαν για καλό σκοπό.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών