Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23244
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Φεβ 2022, 17:32

George_V έγραψε:
08 Φεβ 2022, 17:25
vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 17:19
alekhine έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:35


:+1::goodpost::bravo:

μπορει καποιος να ειναι πολυ καλος ηθοποιος αλλα αν δεν εχει τα κονε για να προβληθει κατανταει να παιζει σε κανεναν ερασιτεχνικο θιασο

τις προαλλες επεσα σε ενα σιριαλ βραδινο κατα τυχη και επαιζε μια η οποια ηταν σαν να διαβαζε τα λογια απο autocue - μετα εμαθα οτι ηταν η κορη της παπουλια :fp::fp:

και την κορη αθεριδη που ειχα δει μια απο τα ιδια μου φανηκε - αλλα αμα εχεις τα κονε σιγα μην παρουν κανενα πραγματικο ταλεντακι :102::102::102:
Το έχω πετύχει κι εγώ το συγκεκριμένο. Και το πέτυχα σε μια σκηνή που τη φάσωνε ένας κρεμανταλάς με τεράστιο σαγόνι, ακόμα πιο ατάλαντος απο αυτη, που μιλούσε εντελώς σαν καθυστερημένος και έβγαζε μια φωνή τίγκα στα κοκκοράκια, σαν να είχε καταπιεί αλουμινόχαρτο.
Ομορφούλα πάντως, η Παπούλια τζούνιορ.
Mε Αψβουργο φασωνοταν? Ετσι οπως τον περιγραφεις ειναι σαν να βλέπω πριγκιπα των Αψβουργων. :003:
Νομιζω οτι ειναι βορειοευρωπαϊκής καταγωγής
Εικόνα

Liam Ireland λεγεται. Κι εγώ τωρα τον εμαθα, με το γκουγκλαρισμα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Φεβ 2022, 19:02

George_V έγραψε:
08 Φεβ 2022, 15:37
Η παλια ταινια εχει καλο κειμενο και τρομερες εκτελεσεις απο Ριζο, Αυλωνιτη, Βασιλειαδου.

Το ριμεικ τους ειναι μια παπαρια και μιση. Βασικα προσπαθουν να μιμηθουν τους παλιους ηθοποιους με αποτελεσμα να βγαινει καρικατουρα το ολο επιχειρημα.
Δεν το ήξερα πως το ξαναγυρίσανε. Εγώ μιλούσα για το παλιό, με τον Αυλωνίτη. Ίσως το καλύτερο σενάριο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Φεβ 2022, 19:06

Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 19:02
George_V έγραψε:
08 Φεβ 2022, 15:37
Η παλια ταινια εχει καλο κειμενο και τρομερες εκτελεσεις απο Ριζο, Αυλωνιτη, Βασιλειαδου.

Το ριμεικ τους ειναι μια παπαρια και μιση. Βασικα προσπαθουν να μιμηθουν τους παλιους ηθοποιους με αποτελεσμα να βγαινει καρικατουρα το ολο επιχειρημα.
Δεν το ήξερα πως το ξαναγυρίσανε. Εγώ μιλούσα για το παλιό, με τον Αυλωνίτη. Ίσως το καλύτερο σενάριο.
Δυστυχως το ξαναγυρισαν και βγηκε αυτο το εμετικο κατασκεύασμα



Κανονικα θα επρεπε να ειχαν συλληφθει ολοι και εκτελεστει για την κακοποιηση της ταινιας και εγκλημα καθοσιωσεως προσπαθωντας να μιμηθουν Αυλωνιτη, Βασιλειαδου και Ριζο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23244
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Φεβ 2022, 19:14

George_V έγραψε:
08 Φεβ 2022, 19:06
Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 19:02
George_V έγραψε:
08 Φεβ 2022, 15:37
Η παλια ταινια εχει καλο κειμενο και τρομερες εκτελεσεις απο Ριζο, Αυλωνιτη, Βασιλειαδου.

Το ριμεικ τους ειναι μια παπαρια και μιση. Βασικα προσπαθουν να μιμηθουν τους παλιους ηθοποιους με αποτελεσμα να βγαινει καρικατουρα το ολο επιχειρημα.
Δεν το ήξερα πως το ξαναγυρίσανε. Εγώ μιλούσα για το παλιό, με τον Αυλωνίτη. Ίσως το καλύτερο σενάριο.
Δυστυχως το ξαναγυρισαν και βγηκε αυτο το εμετικο κατασκεύασμα



Κανονικα θα επρεπε να ειχαν συλληφθει ολοι και εκτελεστει για την κακοποιηση της ταινιας και εγκλημα καθοσιωσεως προσπαθωντας να μιμηθουν Αυλωνιτη, Βασιλειαδου και Ριζο.
Πράγματι. Εκτός από τα γκομενάκια που κερνούσαν τίμια κώλους και βυζιά στα 2/3 της ταινίας, όλοι οι άλλοι έπρεπε να φάνε ισόβια για αυτό το έκτρωμα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 08 Φεβ 2022, 21:58

George_V έγραψε:
08 Φεβ 2022, 15:41
alekhine έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:35
vatraxos έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:32
Δεν είναι το βασικό υλικό, είναι το προβαλλόμενο υλικό, έχει διαφορά. Και στο τραγούδι τα πρώτα ονόματα είναι κάτι Ρέμοι/Οικονομόπουλοι/Αργυροί αλλά δε σημαίνει ότι δεν έχουμε φωνάρες (π.χ. Μπάμπης Βελισσάριος).

Αν θέλουν οι παραγωγές, ηθοποιούς βρίσκουν.
:+1::goodpost::bravo:

μπορει καποιος να ειναι πολυ καλος ηθοποιος αλλα αν δεν εχει τα κονε για να προβληθει κατανταει να παιζει σε κανεναν ερασιτεχνικο θιασο

τις προαλλες επεσα σε ενα σιριαλ βραδινο κατα τυχη και επαιζε μια η οποια ηταν σαν να διαβαζε τα λογια απο autocue - μετα εμαθα οτι ηταν η κορη της παπουλια :fp::fp:

και την κορη αθεριδη που ειχα δει μια απο τα ιδια μου φανηκε - αλλα αμα εχεις τα κονε σιγα μην παρουν κανενα πραγματικο ταλεντακι :102::102::102:
Οι ηθοποιοι εχουν καταντησει σαν τους πολιτικους. Νομιζουν οτι επειδη εκαναν αυτοι μια επιτυχια καποτε θα κανει και το παιδι τους το οποιο θεωρουν δεδομένο οτι θα γινει τεραστιος ηθοποιος επειδη ο μπαμπας του και η μαμα του ηταν ηθοποιοι.

Ετσι αν σε μια οντισιον παει το ταλέντο ηθοποιος κα. Καραβουρδουμπαση και συναγωνιστει με την αταλαντη αλλα κορη της γνωστης ηθοποιου Αγγουροβα τοτε το ρολο θα τον παρει η κορη Αγγουροβα γιατι η μαμα της θα εχει παρει μερικα τηλεφωνα πρωτα, αφηνοντας το ταλέντο στην απεξω.
Και πού δεν γίνεται αυτό ρε δικέ μου;

Οντισιόν για καμμία σειρά στην ελληνική τηλεόραση είναι, όχι υποψηφιότητες για Άρειο Πάγο.

Εσύ δηλαδή δεν θα θέλεις να βοηθήσεις το παιδί σου, αν ακολουθήσει το επάγγελμά σου;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Φεβ 2022, 22:00

Feindflug έγραψε:
08 Φεβ 2022, 21:58
George_V έγραψε:
08 Φεβ 2022, 15:41
alekhine έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:35


:+1::goodpost::bravo:

μπορει καποιος να ειναι πολυ καλος ηθοποιος αλλα αν δεν εχει τα κονε για να προβληθει κατανταει να παιζει σε κανεναν ερασιτεχνικο θιασο

τις προαλλες επεσα σε ενα σιριαλ βραδινο κατα τυχη και επαιζε μια η οποια ηταν σαν να διαβαζε τα λογια απο autocue - μετα εμαθα οτι ηταν η κορη της παπουλια :fp::fp:

και την κορη αθεριδη που ειχα δει μια απο τα ιδια μου φανηκε - αλλα αμα εχεις τα κονε σιγα μην παρουν κανενα πραγματικο ταλεντακι :102::102::102:
Οι ηθοποιοι εχουν καταντησει σαν τους πολιτικους. Νομιζουν οτι επειδη εκαναν αυτοι μια επιτυχια καποτε θα κανει και το παιδι τους το οποιο θεωρουν δεδομένο οτι θα γινει τεραστιος ηθοποιος επειδη ο μπαμπας του και η μαμα του ηταν ηθοποιοι.

Ετσι αν σε μια οντισιον παει το ταλέντο ηθοποιος κα. Καραβουρδουμπαση και συναγωνιστει με την αταλαντη αλλα κορη της γνωστης ηθοποιου Αγγουροβα τοτε το ρολο θα τον παρει η κορη Αγγουροβα γιατι η μαμα της θα εχει παρει μερικα τηλεφωνα πρωτα, αφηνοντας το ταλέντο στην απεξω.
Και πού δεν γίνεται αυτό ρε δικέ μου;

Οντισιόν για καμμία σειρά στην ελληνική τηλεόραση είναι, όχι υποψηφιότητες για Άρειο Πάγο.

Εσύ δηλαδή δεν θα θέλεις να βοηθήσεις το παιδί σου, αν ακολουθήσει το επάγγελμά σου;
Αν εχει τα προσοντα βεβαιως. Οχι επειδη θα εχει διασημο ονομα.

Αν ειναι αγγουρι (σε οποια δουλεια και αν ειναι αυτη) θα του πω να κανει κατι αλλο για να μη ρεζιλευομαστε και εγω και αυτο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1006
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 19 Απρ 2022, 13:37

vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:15
Αν κρίνεις με χολυγουντιανά ή ευρωπαϊκά πρότυπα, σίγουρα μπορει να μη βλέπεται. Αν κρινεις με ελ πρότυπα, ειναι ο,τι καλύτερο έχει επιδείξει η χώρα μέχρι στιγμής. Απο 'κει και πέρα έχεις τον Κλεαρχο τη Μαρινα και τον κοντό σε ριμέικ με τον Ευρυπιώτη, τον Τσιμιτσέλη και τον Βισκαδουράκη. Άντε και κανέναν Οικονομίδη.
Σόρρυ, έψαχνα καιρό να βρω αντίστοιχο νήμα αλλά δεν βρήκα οπότε καταθέτω εδώ.
Η ταινία "Έτερος εγώ", ΔΕΝ βλέπεται. Κάποιος που είχα σε εκτίμηση μου την πρότεινε και του έκοψα την καλημέρα.
Ωραία ιδέα αλλά στην εφαρμογή φαρσοκωμωδία.
Π.χ. ο πρωταγωνιστής φτάνει στην σκηνή του πρώτου εγκλήματος. Έξω από το χώρο βρίσκονται δύο περιπολικά της αστυνομίας σταθμευμένα. Έρχεται ο ανεκδιήγητος τύπος με το αμάξι του, παρκάρει στον δρόμο "κλείνοντας" τα δύο περιπολικά, και οι δύο αστυνομικοί που κάθονται έξω από το σπίτι σε στάση προσοχής, κανείς δεν λέει τίποτα, κανείς δεν τον ρωτάει τίποτα, σαν να μην υπάρχει. Ο τύπος μπαίνει μόνος του μέσα στο σπίτι (σκηνή εγκλήματος) και κάααποια στιγμή, πέφτει πάνω σε ένα αστυνομικό, ο οποίος τον ρωτάει: "Ορίστε;" Όπως μπαίνουμε ασπούμε σε ένα ψιλικατζίδικο.

Ο τύπος υπεραγαπάει τον πατέρα του που είναι σε κώμα σε κλινική (ή σε νοσοκομείο σοβαρής χώρας) και μιλάμε ξημεροβραδιάζεται πάνω από τον άρρωστο. Εκεί τρώει, εκεί κοιμάται κλπ. Στο ξεκούδουνο, στον διάδρομο παρακαλώ, πέφτει πάνω στον γιατρό που τον παρακολουθεί, ο οποίος του προτείνει να αφαιρέσει την μηχανική υποστήριξη του ασθενή, αφού δεν υπάρχει καμιά αλλαγή στην κατάσταση του. Στο όρθιο. Στον διάδρομο.

Ο καθηγητής που τον στέλνει και καλά να συνεργαστεί με την αστυνομία, θεωρεί απαραίτητο να εξηγήσει στον βοηθό και πουλέν του on camera ότι "ξέρεις καμιά φορά ζητούν τη συνεργασία μας". Ντόρα! Μπότα! Που είναι ο χάρτης;

Ο δολοφόνος αφήνει αρχαιοελληνικά γκράφιτυ με αίμα (ή κόκκινη μπογιά), μεγάλων διαστάσεων στα οποία δεν έχει ούτε ένα στάξιμο! Μπογιατζής να ήταν δεν θα τα κατάφερνε τόσο καλά!

Όλα αυτά στο πρώτο εικοσάλεπτο που άντεξα να δω.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών