Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Φεβ 2022, 14:16

alekhine έγραψε:
07 Φεβ 2022, 22:07
vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2022, 21:44
Ίσως στις ταινίες να επιχειρείται αντιγραφή χωρίς να προστίθεται κάτι το νέο, διαφορετικό, που να έχει να δώσει ξανά στον θεατή μέσα από μία άλλη ματιά. Μήπως τελικά φταίνε οι σκηνοθεσίες, αναρωτιέμαι.
ναι ο σκηνοθετης φταιει που καθε φορα που πρεπει να γινει ριμεικ πρεπει να βρεθει ρολος για τον τσιμιτσελη και τον τσαλταμπαση :102::102::102:
με πρόλαβες. :lol:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Φεβ 2022, 14:19

vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:15
Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:10
vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:08

Τα έτερος εγώ του Τσαφούλια (και η ταινία και οι σειρές) ειναι το μοναδικό ελ προϊόν μεχρι στιγμης που θα μπορούσε ανετα να σταθει νετφλιξ. Του ειχε γινει και προταση καποτε αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν έκατσε η συμφωνία.
Όχι, ρε παιδιά. Όχι. Μόνο ο Αντώνης Αντωνίου παίζει εκεί μέσα λίγο. Η ταινία δεν βλέπεται.
Αν κρίνεις με χολυγουντιανά ή ευρωπαϊκά πρότυπα, σίγουρα μπορει να μη βλέπεται. Αν κρινεις με ελ πρότυπα, ειναι ο,τι καλύτερο έχει επιδείξει η χώρα μέχρι στιγμής. Απο 'κει και πέρα έχεις τον Κλεαρχο τη Μαρινα και τον κοντό σε ριμέικ με τον Ευρυπιώτη, τον Τσιμιτσέλη και τον Βισκαδουράκη. Άντε και κανέναν Οικονομίδη.
Έλα, ρε. Ο Τσιμιτσέλης δεν είναι ατάλαντος. Κι ο Κλέαρχος με τον κοντό έχουν αριστουργηματικό κείμενο. Όσο για νέες ταινίες, δες το digger να σου φύγει η μαγκιά. Το Έτερος Εγώ είναι στομφώδες, εγκεφαλικό, και παιδαριώδες.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 08 Φεβ 2022, 14:20

Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:19
vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:15
Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:10
Όχι, ρε παιδιά. Όχι. Μόνο ο Αντώνης Αντωνίου παίζει εκεί μέσα λίγο. Η ταινία δεν βλέπεται.
Αν κρίνεις με χολυγουντιανά ή ευρωπαϊκά πρότυπα, σίγουρα μπορει να μη βλέπεται. Αν κρινεις με ελ πρότυπα, ειναι ο,τι καλύτερο έχει επιδείξει η χώρα μέχρι στιγμής. Απο 'κει και πέρα έχεις τον Κλεαρχο τη Μαρινα και τον κοντό σε ριμέικ με τον Ευρυπιώτη, τον Τσιμιτσέλη και τον Βισκαδουράκη. Άντε και κανέναν Οικονομίδη.
Έλα, ρε. Ο Τσιμιτσέλης δεν είναι ατάλαντος. Κι ο Κλέαρχος με τον κοντό έχουν αριστουργηματικό κείμενο. Όσο για νέες ταινίες, δες το digger να σου φύγει η μαγκιά. Το Έτερος Εγώ είναι στομφώδες, εγκεφαλικό, και παιδαριώδες.
ελα ρε συ ημαρτον

οτι ρολο και να παιζει τις ιδιες μουτες κανει - και ο κολιν φαρελ το ιδιο κανει,αλλα ειναι λιγο διαφορετικα τα μεγεθη :102::102::102:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Φεβ 2022, 14:27

vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2022, 21:44
Τέχνη ο κινηματογράφος, τέχνη και το τραγούδι αλλά στο τραγούδι έχουμε έξοχες επανεκτελέσεις, αναρωτιέμαι γιατί δεν πετυχαίνουν το σκοπό τους οι ταινίες.
Δε μπορεί να είναι μόνο θέμα ταλέντου και μην ακούω για σούπερ παλαιές γενιές και μαύρα χάλια στις νεότερες, αυτό είναι κλασική νοοτροπία σε κάθε πτυχή της ζωής.

Ίσως στις ταινίες να επιχειρείται αντιγραφή χωρίς να προστίθεται κάτι το νέο, διαφορετικό, που να έχει να δώσει ξανά στον θεατή μέσα από μία άλλη ματιά. Μήπως τελικά φταίνε οι σκηνοθεσίες, αναρωτιέμαι.
Οταν το βασικό υλικό σαν χώρα ειναι τύπου Τσιμιτσέληδες, τσαλταμπασαίοι, βισκαδουράκηδες, αποστολακηδες κτλ, μόνο κανενα I love Karditsa εισαι καταδικασμένος να φτιάξεις, δεν εισαι για παραπάνω, όσο σκηνοθετικό ταλέντο κι αν είσαι. Ειναι σαν την εθνική Ελλάδος η φάση, που εδω και πόσα χρόνια η ομάδα απαρτίζεται απο κάτι λιμά, και εμάς μας φταίνε οι προπονητές που αλλάζουμε σαν πουκαμισα επειδη δεν να κανουν τίποτα.
Αυτη τη στιγμή μόνο ενα top5-6 ηθοποιών υπάρχει στην Ελλάδα (Στάνκογλου, Τσακίρογλου, Μουρίκης, Ορκόπουλος, Μάινας, Νούσιας) και μετά το μαυρο χάος. Όποιος μπορεσει να τους εκμεταλλευτεί σωστά, όλο και κάτι καλό θα βγάλει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 08 Φεβ 2022, 14:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Φεβ 2022, 14:29

alekhine έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:20
Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:19
vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:15

Αν κρίνεις με χολυγουντιανά ή ευρωπαϊκά πρότυπα, σίγουρα μπορει να μη βλέπεται. Αν κρινεις με ελ πρότυπα, ειναι ο,τι καλύτερο έχει επιδείξει η χώρα μέχρι στιγμής. Απο 'κει και πέρα έχεις τον Κλεαρχο τη Μαρινα και τον κοντό σε ριμέικ με τον Ευρυπιώτη, τον Τσιμιτσέλη και τον Βισκαδουράκη. Άντε και κανέναν Οικονομίδη.
Έλα, ρε. Ο Τσιμιτσέλης δεν είναι ατάλαντος. Κι ο Κλέαρχος με τον κοντό έχουν αριστουργηματικό κείμενο. Όσο για νέες ταινίες, δες το digger να σου φύγει η μαγκιά. Το Έτερος Εγώ είναι στομφώδες, εγκεφαλικό, και παιδαριώδες.
ελα ρε συ ημαρτον

οτι ρολο και να παιζει τις ιδιες μουτες κανει - και ο κολιν φαρελ το ιδιο κανει,αλλα ειναι λιγο διαφορετικα τα μεγεθη :102::102::102:
Εγώ θεωρώ πως το παιδί μπορεί να παίζει συμπαθητικότατα, αν έχει σωστή παραγωγή.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 08 Φεβ 2022, 14:32

vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:27
vatraxos έγραψε:
07 Φεβ 2022, 21:44
Τέχνη ο κινηματογράφος, τέχνη και το τραγούδι αλλά στο τραγούδι έχουμε έξοχες επανεκτελέσεις, αναρωτιέμαι γιατί δεν πετυχαίνουν το σκοπό τους οι ταινίες.
Δε μπορεί να είναι μόνο θέμα ταλέντου και μην ακούω για σούπερ παλαιές γενιές και μαύρα χάλια στις νεότερες, αυτό είναι κλασική νοοτροπία σε κάθε πτυχή της ζωής.

Ίσως στις ταινίες να επιχειρείται αντιγραφή χωρίς να προστίθεται κάτι το νέο, διαφορετικό, που να έχει να δώσει ξανά στον θεατή μέσα από μία άλλη ματιά. Μήπως τελικά φταίνε οι σκηνοθεσίες, αναρωτιέμαι.
Οταν το βασικό υλικό σαν χώρα ειναι τύπου Τσιμιτσέληδες, τσαλταμπασαίοι, βισκαδουράκηδες, αποστολακηδες κτλ, μόνο κανενα I love Karditsa εισαι καταδικασμένος να φτιάξεις, δεν εισαι για παραπάνω, όσο σκηνοθετικό ταλέντο κι αν είσαι. Ειναι σαν την εθνική Ελλάδος η φάση, που εδω και πόσα χρόνια η ομάδα απαρτίζεται απο κάτι λίμα, και εμάς μας φταίνε οι προπονητές που αλλάζουμε σαν πουκαμισα επειδη δεν να κανουν τίποτα.
Αυτη τη στιγμή μόνο ενα top5-6 ηθοποιών υπάρχει στην Ελλάδα (Στάνκογλου, Τσακίρογλου, Μουρίκης, Ορκόπουλος, Μάινας, Νούσιας) και μετά το μαυρο χάος. Όποιος μπορεσει να τους εκμεταλλευτεί σωστά, όλο και κάτι καλό θα βγάλει.
Δεν είναι το βασικό υλικό, είναι το προβαλλόμενο υλικό, έχει διαφορά. Και στο τραγούδι τα πρώτα ονόματα είναι κάτι Ρέμοι/Οικονομόπουλοι/Αργυροί αλλά δε σημαίνει ότι δεν έχουμε φωνάρες (π.χ. Μπάμπης Βελισσάριος).

Αν θέλουν οι παραγωγές, ηθοποιούς βρίσκουν.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 08 Φεβ 2022, 14:35

vatraxos έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:32
Δεν είναι το βασικό υλικό, είναι το προβαλλόμενο υλικό, έχει διαφορά. Και στο τραγούδι τα πρώτα ονόματα είναι κάτι Ρέμοι/Οικονομόπουλοι/Αργυροί αλλά δε σημαίνει ότι δεν έχουμε φωνάρες (π.χ. Μπάμπης Βελισσάριος).

Αν θέλουν οι παραγωγές, ηθοποιούς βρίσκουν.
:+1::goodpost::bravo:

μπορει καποιος να ειναι πολυ καλος ηθοποιος αλλα αν δεν εχει τα κονε για να προβληθει κατανταει να παιζει σε κανεναν ερασιτεχνικο θιασο

τις προαλλες επεσα σε ενα σιριαλ βραδινο κατα τυχη και επαιζε μια η οποια ηταν σαν να διαβαζε τα λογια απο autocue - μετα εμαθα οτι ηταν η κορη της παπουλια :fp::fp:

και την κορη αθεριδη που ειχα δει μια απο τα ιδια μου φανηκε - αλλα αμα εχεις τα κονε σιγα μην παρουν κανενα πραγματικο ταλεντακι :102::102::102:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Φεβ 2022, 15:30

Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:05
Και γιατί να μη δοκιμάσουν και άλλοι σε αυτά τα έργα; Τι είναι, άβατο; Πάτε καλά, ρε;
Μα σαφώς και δεν είναι άβατο. Και όσοι θέλουν να δοκιμάσουν, δοκιμάζουν.

Πού ακριβώς είναι το πρόβλημα; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27219
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Φεβ 2022, 15:37

Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:19
vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:15
Cavaliere έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:10
Όχι, ρε παιδιά. Όχι. Μόνο ο Αντώνης Αντωνίου παίζει εκεί μέσα λίγο. Η ταινία δεν βλέπεται.
Αν κρίνεις με χολυγουντιανά ή ευρωπαϊκά πρότυπα, σίγουρα μπορει να μη βλέπεται. Αν κρινεις με ελ πρότυπα, ειναι ο,τι καλύτερο έχει επιδείξει η χώρα μέχρι στιγμής. Απο 'κει και πέρα έχεις τον Κλεαρχο τη Μαρινα και τον κοντό σε ριμέικ με τον Ευρυπιώτη, τον Τσιμιτσέλη και τον Βισκαδουράκη. Άντε και κανέναν Οικονομίδη.
Έλα, ρε. Ο Τσιμιτσέλης δεν είναι ατάλαντος. Κι ο Κλέαρχος με τον κοντό έχουν αριστουργηματικό κείμενο. Όσο για νέες ταινίες, δες το digger να σου φύγει η μαγκιά. Το Έτερος Εγώ είναι στομφώδες, εγκεφαλικό, και παιδαριώδες.
Η παλια ταινια εχει καλο κειμενο και τρομερες εκτελεσεις απο Ριζο, Αυλωνιτη, Βασιλειαδου.

Το ριμεικ τους ειναι μια παπαρια και μιση. Βασικα προσπαθουν να μιμηθουν τους παλιους ηθοποιους με αποτελεσμα να βγαινει καρικατουρα το ολο επιχειρημα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Φεβ 2022, 15:39

vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:13
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
07 Φεβ 2022, 22:04
Ήμαρτον, εδώ πέφτουμε κατά λάθος στις ορίτζιναλ και σβήνουμε το κανάλι από τη μνήμη του τηλεκοντρόλ, και θα δούμε τα ριμέικ;
:+1::smt005:
Απο μικρό παιδί με απωθούσαν, δεν εχω κάτσει να δω ουτε μία ολοκληρη ποτέ μου, και μεγάλωσα και με πατέρα που παίζει να εχει μάθει τους διαλόγους απ'εξω σχεδον ολων αυτων των ταινιων. Οταν τις έβλεπε σε επαναλήψεις επί επαναλήψεων, άλλαζα δωμάτιο κατευθειαν.
Εγώ δεν έχω δει ούτε μια ολόκληρη βιντεοταινία των έιτις, που γαλούχησαν τις τότε :) νέες γενιές και ήταν πολύ προχώ σε σύγκριση με τις ασπρόμαυρες.

Κατά τα άλλα, σαφώς και υπάρχει εξήγηση για τη συγκεκριμένη απώθηση, vantono μας. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27219
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Φεβ 2022, 15:41

alekhine έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:35
vatraxos έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:32
Δεν είναι το βασικό υλικό, είναι το προβαλλόμενο υλικό, έχει διαφορά. Και στο τραγούδι τα πρώτα ονόματα είναι κάτι Ρέμοι/Οικονομόπουλοι/Αργυροί αλλά δε σημαίνει ότι δεν έχουμε φωνάρες (π.χ. Μπάμπης Βελισσάριος).

Αν θέλουν οι παραγωγές, ηθοποιούς βρίσκουν.
:+1::goodpost::bravo:

μπορει καποιος να ειναι πολυ καλος ηθοποιος αλλα αν δεν εχει τα κονε για να προβληθει κατανταει να παιζει σε κανεναν ερασιτεχνικο θιασο

τις προαλλες επεσα σε ενα σιριαλ βραδινο κατα τυχη και επαιζε μια η οποια ηταν σαν να διαβαζε τα λογια απο autocue - μετα εμαθα οτι ηταν η κορη της παπουλια :fp::fp:

και την κορη αθεριδη που ειχα δει μια απο τα ιδια μου φανηκε - αλλα αμα εχεις τα κονε σιγα μην παρουν κανενα πραγματικο ταλεντακι :102::102::102:
Οι ηθοποιοι εχουν καταντησει σαν τους πολιτικους. Νομιζουν οτι επειδη εκαναν αυτοι μια επιτυχια καποτε θα κανει και το παιδι τους το οποιο θεωρουν δεδομένο οτι θα γινει τεραστιος ηθοποιος επειδη ο μπαμπας του και η μαμα του ηταν ηθοποιοι.

Ετσι αν σε μια οντισιον παει το ταλέντο ηθοποιος κα. Καραβουρδουμπαση και συναγωνιστει με την αταλαντη αλλα κορη της γνωστης ηθοποιου Αγγουροβα τοτε το ρολο θα τον παρει η κορη Αγγουροβα γιατι η μαμα της θα εχει παρει μερικα τηλεφωνα πρωτα, αφηνοντας το ταλέντο στην απεξω.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 08 Φεβ 2022, 16:17

Τα τραγούδια υφίστανται επανεκτελέσεις, διασκευές και "εκτελέσεις" (στα τρία μέτρα).
Επανεκτελέσεις αξιολογότατες υπάρχουν. Διασκευές (πειράγματα) και "εκτελέσεις", δυστυχώς, είναι πάμπολλες.
Έχω ακούσει πειραγμένο το "πες μου μια λέξη"...σε ρυθμό "τσίκι τσίκι τσίκι" και την τραγουδίστρια να φαλτσάρει για να κρατήσει τον σκοπό μέσα στο τσίκι τσίκι...
Έχω ακούσει διασκευές/πειραγμένα αθάνατα του Μάρκου, και όχι μόνον, τραγούδια, που μόνον από τον στίχο καταλαβαίνεις πιο τραγούδι είναι...
Μέχρι και σε ραπ τα έχουν πειράξει...
Γενικά, ένας μεγαλοπρεπής εμετός οι διασκευές και οι επανεκτελέσεις-εκτελέσεις...

Από την άλλη, το τραγούδι είναι 95% ακουστική υπόθεση...
Αλλά αν είσαι εθισμένος στην κατά 70% οπτική απεικόνιση ενός τραγουδιού, λογικό είναι να θέλεις οπωσδήποτε βίντεοκλιπ και δεν μπορείς αλλιώς να ακούσεις τραγούδι. Βλέπεις το βίντεοκλιπ, στρογγυλεύει κατά πολύ την αφωνία...
...διότι ως γνωστόν, "από φωνή μ@υνί, αλλά από μ@υνί φωνάρα"

Άν δεν μπορείς να γράψεις ένα τραγούδι της προκοπής, άσ' το πουλάκι μου...
...δεν υπάρχει λόγος να δολοφονείς τεράστια τραγούδια για να πουλ μουρ.
Ή επειδή με τρία χιλιάρικα μπορείς να προωθήσεις στο youtube τον εμετό που έχεις γράψει και το θεωρείς τραγούδι...


Τέλος, όταν έχεις βομβαρδιστεί πανταχόθεν από Σεφερλίδικη κουλτούρα, λογικό είναι τα αστεία που σου αρέσουν, σε μια ταινία, σε μία θεατρική επιθεώρηση ή πρόζα, να είναι οι πορδές από γέρους, οι αναφορές στα γεννητικά όργανα, στα βυζιά κ.λπ. και διάφορες "πιπεράτες" λέξεις, όπως μαλάκας και "μωρή χαμούρα".
Μόνον τότε θα γελάσεις...

Το να αντιληφθείς και να απολαύσεις τις συνεχείς ατάκες σε ένα σενάριο με αληθινό χιούμορ, είναι μια ικανότητα που δεν έχει αναπτυχθεί, αφού έχεις σφυρηλατηθεί με τις γελοιότητες του κάθε Σεφερλή και τις απίστευτες ηλιθιότητες των βιντεοταινιών των 80's.
Πως να γελάσεις με τις ατάκες ενός Λογοθετίδη ή τους διαλόγους ενός Αυλωνίτη με Ρίζο και με Βασιλειάδου, αφού δεν κλάνουν και δεν λένε μαλ@κα, κ@ριόλα, χαμούρα, κάθε πέντε με δέκα λέξεις...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Φεβ 2022, 17:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Φεβ 2022, 15:39
vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:13
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
07 Φεβ 2022, 22:04
Ήμαρτον, εδώ πέφτουμε κατά λάθος στις ορίτζιναλ και σβήνουμε το κανάλι από τη μνήμη του τηλεκοντρόλ, και θα δούμε τα ριμέικ;
:+1::smt005:
Απο μικρό παιδί με απωθούσαν, δεν εχω κάτσει να δω ουτε μία ολοκληρη ποτέ μου, και μεγάλωσα και με πατέρα που παίζει να εχει μάθει τους διαλόγους απ'εξω σχεδον ολων αυτων των ταινιων. Οταν τις έβλεπε σε επαναλήψεις επί επαναλήψεων, άλλαζα δωμάτιο κατευθειαν.
Εγώ δεν έχω δει ούτε μια ολόκληρη βιντεοταινία των έιτις, που γαλούχησαν τις τότε :) νέες γενιές και ήταν πολύ προχώ σε σύγκριση με τις ασπρόμαυρες.

Κατά τα άλλα, σαφώς και υπάρχει εξήγηση για τη συγκεκριμένη απώθηση, vantono μας. :wink
Τί εξήγηση υπάρχει? :kthnaki:

Σε εητίλα έβρισκα περισσότερο ενδιαφέρον ενα καιρο μπορώ να πω, κυρίως σε κατι μαλακίτσες με Ψάλτη, Μουστάκα, Γαρδέλη. Αλλά λίγο καιρό μετά έκλεισα τα 16 μου, και έπαψα να τις θεωρώ αστείες. Και για λίγο καιρο αργότερα το γύρισα στην καλτ ντράμα εητίλα, με Διονύση Ξανθό και τέτοια, που για κάποιο λόγο τις έβρισκα πολύ ενδιαφέρουσες σχετικά με την περιγραφή/απεικόνισή τους για μια εποχή που δεν είχα ζήσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 08 Φεβ 2022, 17:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Φεβ 2022, 17:19

alekhine έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:35
vatraxos έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:32
Δεν είναι το βασικό υλικό, είναι το προβαλλόμενο υλικό, έχει διαφορά. Και στο τραγούδι τα πρώτα ονόματα είναι κάτι Ρέμοι/Οικονομόπουλοι/Αργυροί αλλά δε σημαίνει ότι δεν έχουμε φωνάρες (π.χ. Μπάμπης Βελισσάριος).

Αν θέλουν οι παραγωγές, ηθοποιούς βρίσκουν.
:+1::goodpost::bravo:

μπορει καποιος να ειναι πολυ καλος ηθοποιος αλλα αν δεν εχει τα κονε για να προβληθει κατανταει να παιζει σε κανεναν ερασιτεχνικο θιασο

τις προαλλες επεσα σε ενα σιριαλ βραδινο κατα τυχη και επαιζε μια η οποια ηταν σαν να διαβαζε τα λογια απο autocue - μετα εμαθα οτι ηταν η κορη της παπουλια :fp::fp:

και την κορη αθεριδη που ειχα δει μια απο τα ιδια μου φανηκε - αλλα αμα εχεις τα κονε σιγα μην παρουν κανενα πραγματικο ταλεντακι :102::102::102:
Το έχω πετύχει κι εγώ το συγκεκριμένο. Και το πέτυχα σε μια σκηνή που τη φάσωνε ένας κρεμανταλάς με τεράστιο σαγόνι, ακόμα πιο ατάλαντος απο αυτη, που μιλούσε εντελώς σαν καθυστερημένος και έβγαζε μια φωνή τίγκα στα κοκκοράκια, σαν να είχε καταπιεί αλουμινόχαρτο.
Ομορφούλα πάντως, η Παπούλια τζούνιορ.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27219
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Συγχρονα ριμεικ παλιων ελληνικών ταινιών. Συμφωνειτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Φεβ 2022, 17:25

vantono έγραψε:
08 Φεβ 2022, 17:19
alekhine έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:35
vatraxos έγραψε:
08 Φεβ 2022, 14:32
Δεν είναι το βασικό υλικό, είναι το προβαλλόμενο υλικό, έχει διαφορά. Και στο τραγούδι τα πρώτα ονόματα είναι κάτι Ρέμοι/Οικονομόπουλοι/Αργυροί αλλά δε σημαίνει ότι δεν έχουμε φωνάρες (π.χ. Μπάμπης Βελισσάριος).

Αν θέλουν οι παραγωγές, ηθοποιούς βρίσκουν.
:+1::goodpost::bravo:

μπορει καποιος να ειναι πολυ καλος ηθοποιος αλλα αν δεν εχει τα κονε για να προβληθει κατανταει να παιζει σε κανεναν ερασιτεχνικο θιασο

τις προαλλες επεσα σε ενα σιριαλ βραδινο κατα τυχη και επαιζε μια η οποια ηταν σαν να διαβαζε τα λογια απο autocue - μετα εμαθα οτι ηταν η κορη της παπουλια :fp::fp:

και την κορη αθεριδη που ειχα δει μια απο τα ιδια μου φανηκε - αλλα αμα εχεις τα κονε σιγα μην παρουν κανενα πραγματικο ταλεντακι :102::102::102:
Το έχω πετύχει κι εγώ το συγκεκριμένο. Και το πέτυχα σε μια σκηνή που τη φάσωνε ένας κρεμανταλάς με τεράστιο σαγόνι, ακόμα πιο ατάλαντος απο αυτη, που μιλούσε εντελώς σαν καθυστερημένος και έβγαζε μια φωνή τίγκα στα κοκκοράκια, σαν να είχε καταπιεί αλουμινόχαρτο.
Ομορφούλα πάντως, η Παπούλια τζούνιορ.
Mε Αψβουργο φασωνοταν? Ετσι οπως τον περιγραφεις ειναι σαν να βλέπω πριγκιπα των Αψβουργων. :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών