Είδα σε DVD

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Animal
Δημοσιεύσεις: 1118
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020, 18:58

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Animal » 23 Ιαν 2021, 12:10

Βeasts of no nation

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 23 Ιαν 2021, 13:26

Eίδα το triple 9 με περίπου μηδέν προσδοκίες, τελικά ήταν αρκετά καλό στο είδος του. Δείτε το αν σας αρέσει το ζενρ.

Επίσης είδα το monuments men, λέω δεν είναι δυνατόν τόσοι καλοί ηθοποιοί και να είναι τόσο βαρετή ταινία όσο λένε.
Κι όμως. Επίτευγμα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Φεβ 2021, 09:36

Είδα το The little things. Καθόλου άσχημο. Λόγω ξηρασίας είδα τα κλασικά: Amadeus, Adaptation, στη φωλιά του κούκου, the right stuff. Ταινιάρες.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8657
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 01 Φεβ 2021, 22:00

έβαλα να δω το where does a body end*


μου κόπηκε η ανάσα από τα πρώτα λεπτά
το έβγαλα γιατί ακόμη δεν έχω κάνει διαθήκη

σκαρώνω μία στα πρόχειρα και το ξαναβάζω σε λίγο,
μαζοχίζομαι έντονα


αν μ έχει φάει η σούζα όταν θα με βρούνε, "χαλάλι της" να τους πείτε



*θερμές ευχαριστίες <3
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 05 Φεβ 2021, 11:20

δεν την παλεύω, φρίκη, από μαλακία σε μαλακία πέφτω και μιλάμε για μήνες τώρα, μπορεί και χρόνια
δεν υπάρχει περίπτωση, έχουνε βγάλει app που γράφει σενάρια, δεν εξηγείται αλλιώς.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 05 Φεβ 2021, 11:28

Chilloutbuddy έγραψε:
05 Φεβ 2021, 11:20
δεν την παλεύω, φρίκη, από μαλακία σε μαλακία πέφτω και μιλάμε για μήνες τώρα, μπορεί και χρόνια
δεν υπάρχει περίπτωση, έχουνε βγάλει app που γράφει σενάρια, δεν εξηγείται αλλιώς.
Έτσι είναι. Κάνε ότι κι εγώ. Γύρνα στα παλιά. Citizen Kane, Kazablanca κτλ.

Von Mackensen

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 05 Φεβ 2021, 11:44

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
05 Φεβ 2021, 11:28
Chilloutbuddy έγραψε:
05 Φεβ 2021, 11:20
δεν την παλεύω, φρίκη, από μαλακία σε μαλακία πέφτω και μιλάμε για μήνες τώρα, μπορεί και χρόνια
δεν υπάρχει περίπτωση, έχουνε βγάλει app που γράφει σενάρια, δεν εξηγείται αλλιώς.
Έτσι είναι. Κάνε ότι κι εγώ. Γύρνα στα παλιά. Citizen Kane, Kazablanca κτλ.
Τα ίδια και δω. Μόνο που εγώ βλέπω τις action 80λες.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 05 Φεβ 2021, 12:05

Von Mackensen έγραψε:
05 Φεβ 2021, 11:44
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
05 Φεβ 2021, 11:28
Chilloutbuddy έγραψε:
05 Φεβ 2021, 11:20
δεν την παλεύω, φρίκη, από μαλακία σε μαλακία πέφτω και μιλάμε για μήνες τώρα, μπορεί και χρόνια
δεν υπάρχει περίπτωση, έχουνε βγάλει app που γράφει σενάρια, δεν εξηγείται αλλιώς.
Έτσι είναι. Κάνε ότι κι εγώ. Γύρνα στα παλιά. Citizen Kane, Kazablanca κτλ.
Τα ίδια και δω. Μόνο που εγώ βλέπω τις action 80λες.
Παρεξηγημένο genre και δεκαετία. Από που ν' αρχίσει κανείς. Rambo, predator, hot shots, top secret.

Von Mackensen

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 05 Φεβ 2021, 13:19

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
05 Φεβ 2021, 12:05
Von Mackensen έγραψε:
05 Φεβ 2021, 11:44
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
05 Φεβ 2021, 11:28


Έτσι είναι. Κάνε ότι κι εγώ. Γύρνα στα παλιά. Citizen Kane, Kazablanca κτλ.
Τα ίδια και δω. Μόνο που εγώ βλέπω τις action 80λες.
Παρεξηγημένο genre και δεκαετία. Από που ν' αρχίσει κανείς. Rambo, predator, hot shots, top secret.
Πράγματι από που να τα πιάσεις... Aliens με Ριντλει Σκοτ στα καλά του, Εξολοθρευτής, buddie movies τύπου Φονικο Όπλο,Μπρους Γουιλις στην πλατεία Νακατομι, Σβαρτσενεγκερ στα καλά του(πρώτη μου ταινία στη μεγάλη οθόνη το Αποστόλη εκτός έδρας) οπως και ο ημίθεος Μελ Γκιμπσον.Μην ξεχνάμε και τις <<χοντράδες>> τύπου Τρελές Σφαίρες.

Και φυσικά πολλες ταινίες τρόμου, body horror του Κρονενμπεργ, ταινίες του Κάρπεντερ (The thing, Η ομίχλη, Halloween, Χαμος στην Τσαιναταουν, Απόδραση από τη Νέα Υόρκη, Ζουν ανάμεσα μας)

Μπορώ επίσης να δω άνετα τα Σούπερμαν με τον συγχωρεμένο τον Κρίστοφερ Ριβ η τα παλιά Μπάτμαν αλλά όχι τις τωρινές ταινίες με τους υπερηρωες της Μάρβελ. Σε μπουκώνουν,ίσως επειδή ο σκηνοθέτης προσπαθεί να μην αφήσει τον πιτσιρικά να πιάσει το κινητό του και να παρατήσει την ταινία.

Το καλό είναι ότι έχουν κυκλοφορήσει πολλές από αυτές σε ανάλυση 4k και αν έχεις αντίστοιχη τηλεόραση είναι ακόμα καλύτερη η εμπειρία.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 07 Φεβ 2021, 22:29

Επιστημονική φαντασία, μια καλή και μια κακή επιλογή.

Πρώτα η κακή: Oblivion (2013)

Αξίζει να τη δεις για τα εντυπωσιακά οπτικά εφέ. Τα καλά τελειώνουν εδώ. Ένα σενάριο συνονθύλευμα από ιδέες σε άλλες ταινίες του είδους και ένας πολύ κακός Tom Cruise, χωρίς ενέργεια, σα να κάνει αγγαρεία.

Children of Men (2006)

Αυτή είναι η καλή επιλογή. Εξαιρετική παραγωγή, πολύ καλός Michael Caine, πολύ καλές σκηνές μάχης. Και μια ταινία που το τέλος της δεν απογοητεύει. Το αντίθετο.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14640
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 08 Φεβ 2021, 14:18



η καλύτερη ταινία που έχω δει τον τελευταίο χρόνο
SpoilerShow
επίσης είναι η μοναδική ταινία που έχω δει τον τελευταίο χρόνο :smt005:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 08 Φεβ 2021, 22:06

Dear Comrades (2020)
https://www.imdb.com/title/tt10796286/

Πω πω πω τι ταινιάρα. Ρωσική βασισμένη σε πραγματικό γεγονός, το σοβιετικό έγκλημα της δολοφονίας άοπλων εργατών το 1962, επειδή τόλμησαν να απεργήσουν γιατί οι τιμές ανέβηκαν και οι μισθοί τους κόπηκαν και η απόπειρα συγκάλυψης κατόπιν. Έβαλαν όσους μπορούν να είχαν γνώση να υπογράψουν δηλώσεις εχεμύθειας επί ποινή θανάτου και έθαψαν πολλά από τα πτώματα σε τάφους άλλων.

Όλα τα γεγονότα δίνονται μέσα από τα μάτια μίας γυναίκας, στελέχους του κόμματος στην περιοχή, της οποίας η κόρη εξαφανίζεται στα γεγονότα και αυτή ψάχνει να την βρει στους μυστικούς τάφους. 26-80 νεκροί, μόνο εκτιμήσεις μπορούν να γίνουν γιατί οι σοβιετικές αρχές είχαν κάνει τα πάντα για να θάψουν (κυριολεκτικά. Πέρα από τους τάφους είχαν ρίξει και άσφαλτο στους δρόμους γιατί το αίμα δε μπορούσε να ξεπλυθεί) το γεγονός. Στο τέλος η πρωταγωνίστρια έχοντας χάσει ψευδαίσθηση λέει "What am I supposed to believe in, if not communism,"

Γυρισμένη ασπρόμαυρη, ψυχρή, ρεαλιστική. Πολύ καλό σενάριο, φωτογραφία και η πρωταγωνίστρια. Το 7/10 στο imdb την αδικεί, συμφωνώ με τη βαθμολογία σε rotten tomatoes και metacritic. Βραβείο κριτικής επιτροπής στο φεστιβάλ της Βενετίας και ταινία της χρονιάς στη Ρωσία.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 01 Μαρ 2021, 00:41

Καλά ρε, σταματήσατε να βλέπετε ταινίες; Χάνετε, υπάρχουν αριστουργήματα εκεί έξω.

Knockin' on Heaven's Door (1997)
https://www.imdb.com/title/tt0119472/

Ναι, το τραγούδι του Bob Dylan έχει σχέση. Η κλασική γερμανική κωμωδιάρα. Αν μου έλεγε κι εμένα ένας γιατρός "τα ψωμιά σου είναι μετρημένα" πολύ πιθανόν να ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο.

Investigation of a Citizen Above Suspicion (1970)
https://www.imdb.com/title/tt0065889/

Κι αυτή ταινιάρα αλλά άλλη φάση. Ο αρχηγός της εγκληματολογικής υπηρεσίας διαπράττει έγκλημα και αφήνει παντού στοιχεία για την ενοχή του. Ο σκοπός του: να τεστάρει τη θεωρία του ότι οι (πρώην) υφιστάμενοι του θα αρνηθούν να δουν τα στοιχεία που τον ενοχοποιούν λόγω της θέσης του και της δύναμης του. Και παρόλο που τους καθοδηγεί. Αν εξαιρέσεις ότι λόγω της αριστερίλας του ο σκηνοθέτης προσπαθεί να παρουσιάσει μια εξίσωση αστυνομία = φασισμός, πρόκειται για μια πολύ καλή ταινία.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7458
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 01 Μαρ 2021, 12:46

ειδα Equalizer :003:

https://www.imdb.com/title/tt0455944/

Denzel να πετσοκοβει

Άβαταρ μέλους
The Great Leader
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 12:30

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Great Leader » 02 Μαρ 2021, 22:25

While at War



Ωραίο έργο για τον Ισπανικό εμφύλιο και για την πλάνη που μπορεί να έχει μερικές φορές η διανόηση σε τέτοιες κοσμοϊστορικές καταστάσεις.

Rocketman



Βιογραφία του Έλτον Τζον. Την βρήκα πιο ευχάριστη από το Bohemian Rapsody.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών