Είδα σε DVD

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 29 Μάιος 2021, 10:59

stergiosbik έγραψε:
29 Μάιος 2021, 10:10
Ναι,κι εμενα μου αρεσε πολυ αυτη η ταινια.
Τρομου δεν την λες ομως.
Περισσοτερο αγωνια ειχε.
ΟΚ, το είδος είναι και λίγο πως το ερμηνεύει ο καθένας, στο imdb την έχουν σαν horror.

Η ταινία όμως, ειδικά ο ήχος, είναι πολύ καλή.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Μάιος 2021, 11:33

Ποτέ δεν κατάλαβα από πού κι ως πού το Bone Tomahawk θεωρείται σκηνοθετική επιτυχία. Τόση πολλή βία για μένα είναι φάουλ και κόκκινη κάρτα γιατί καταντάει απλά αηδία.

Είναι σα να λες τους τάϊσα ψάρι με σαντυγί και ξεράσανε όλοι, άρα η παρουσία μου ήταν έντονη και αισθητή και είμαι μεγάλος σεφ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 29 Μάιος 2021, 11:52

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Μάιος 2021, 11:33
Ποτέ δεν κατάλαβα από πού κι ως πού το Bone Tomahawk θεωρείται σκηνοθετική επιτυχία. Τόση πολλή βία για μένα είναι φάουλ και κόκκινη κάρτα γιατί καταντάει απλά αηδία.

Είναι σα να λες τους τάϊσα ψάρι με σαντυγί και ξεράσανε όλοι, άρα η παρουσία μου ήταν έντονη και αισθητή και είμαι μεγάλος σεφ.
Το Bone Tomahawk δεν έχει ιδιαίτερη βία εν συγκρίσει π.χ. με το Army of the Dead που είναι πιο σπλάτερ από σπλάτερ και είναι στα τοπ-10 most watched του netflix αυτές τις μέρες στην ελλάδα και υποθέτω αλλού.

Η βία που έχει όμως είναι γειωμένη και συμβαίνει σε κανονικούς χαρακτήρες αντί για b-movie ανδρείκελα που υπάρχουν μόνο για να πεθάνουν με πρωτότυπους τρόπους, οπότε σε χτυπάει αλλιώς.

Δεν είναι η υπερβολική βία το θέμα δηλαδή, είναι ότι είναι βαρύ γενικότερα.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27151
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 29 Μάιος 2021, 12:02

το τόμαχωκ είναι σπουδαίο γιατί δεν έχει γραμμική βία όπως οι στάνταρ ταινίες αλλά εκθετική κλιμάκωση. κάπως έτσι είναι και το έτερο έπος βαλχάλα ρέιζινγκ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Μάιος 2021, 15:22

Έλα ρε μλκ, δεν προσθέτει κάτι να το δω λάιβ που τον σχίζουν τον άλλον στα δύο, υπάρχουν χίλιοι τρόποι να μου δώσεις να καταλάβω ότι αυτό έγινε. Αηδία.
Αν είναι κάθομαι να βλέπω κι εγχειρήσεις
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 30 Μάιος 2021, 23:52

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Μάιος 2021, 15:22
Έλα ρε μλκ, δεν προσθέτει κάτι να το δω λάιβ που τον σχίζουν τον άλλον στα δύο, υπάρχουν χίλιοι τρόποι να μου δώσεις να καταλάβω ότι αυτό έγινε. Αηδία.
Αν είναι κάθομαι να βλέπω κι εγχειρήσεις
Καλά εσύ Μόρταλ Κόμπατ μικρός δεν έπαιζες; :lol:

Αν δεις το Army of the Dead που είναι εκατόνεικοσιπέντε φορές πιο βίαιο κατά πάσα πιθανότητα δεν θα παίξει ούτε το βλέφαρό σου. Αν το Bone Tomahawk κάνει τον σημερινό θεατή να μην αισθάνεται άνετα με το στοχευμένο gore του αυτό είναι κατόρθωμα διόλου ευκαταφρόνητο. Δεν είναι φτηνή η βία του με άλλα λόγια.

Από κει και πέρα, περί ορέξεως. Απλά λέω ότι για horror δεν είναι gratuitous.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 31 Μάιος 2021, 00:03

Εικόνα

Είδα το Wrath of Man του Guy Ritchie. Μια χαρά περιπέτεια δράσης, σαν το payback με τον gibson στο πιο αμερικανιά. Κανένα ουσιαστικό παράπονο. Δεν νομίζω πια κανείς να περιμένει το νέο Lock Stock ή Snatch, απλά εύχεσαι να μην είναι Βασιλιάς Αρθούρος φάση.

Λίγο χαλαρό δομικά, π.χ. κάποια εκτενή φλασμπακ πιστεύω ο μόνος λόγος ύπαρξης είναι συμβόλαιο που λέει ότι ο τάδε ηθοποιός πρέπει να είναι τουλάχιστον τόσα λεπτά στην ταινία και να πει τόσες λέξεις.

Θα μου άρεζε περισσότερο αν ακουμπούσε πιο πολύ στα έντονα High Plains Drifter στοιχεία που έχει στην αρχή, και τα φλάσμπακ ας τα έβαζε για επίλογο μετά τον πανικό της τρίτης πράξης, να μαθαίνεις στο τέλος τι έφταιξαν και μετά τίτλοι.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 07 Ιουν 2021, 18:47

Είδα το καινούριο Conjuring, μια χαρά, καλύτερο από το προηγούμενο και αφήνει πίσω με μεγάλη διαφορά τα διάφορα άναμπελ και σατανικές καλόγριες. Από τον σκηνοθέτη της επίσης conjurverse ταινίες το The Llorona, το όποιο από όσο θυμάμαι ήταν μια μπούρδα και μισή. Εδώ πάντως έχει γίνει καλή δουλειά, μέχρι και η φωτογραφία λέει.

Κατά τα άλλα τι έγινε, μόνο εγώ έμεινα να βλέπω και ταινίες που δεν έχει το netflix; Ή βλέπουν όλοι τον vintage τίτλο του νήματος και το προσπερνάνε; :lol:
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 08 Ιουν 2021, 07:56

Είδα το The Empty Man. Ως τρόμου πλασάρεται αλλά είναι περισσότερο θρίλερ συνωμοσίας που σε κρατάει σε αγωνία.
Αργό σε στιγμές και σε άλλες ακατανόητο, αλλά όλα δένουν στο τέλος.
Κατά κάποιο τρόπο παρόμοιο με το Hereditary.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιουν 2021, 16:10

Εικόνα
the end

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 21 Ιουν 2021, 12:31

Παρακολούθησα κι εγώ το Κάλεσμα 3: Ο Διάβολος με Έκανε να το Κάνω (όχι να δω την ταινία, αυτός είναι ο τίτλος της) μετά τα καλά λόγια που διάβασα εδώ.
Γενικά δεν είμαι οπαδός της τριλογίας κι όλων των παράγωγων της. Μόνο το Κάλεσμα 1 μου είχε προξενήσει εντύπωση γιατί ξεχώριζε από το τότε νέο κύμα ταινιών που αφορούσε στοιχειωμένα σπίτια και πνεύματα.
Στη πορεία αγνόησα το είδος μέχρι που ήρθε ο καιρός να έρθω σε επαφή με το 3.
Στηρίζεται λιγότερο σε jumpscares κι εισήγαγε περισσότερα στοιχεία περιπέτειας και δράσης.
Διαρκεί περίπου δυο ώρες αλλά δεν καταντάει βαρετό. Περνάει ευχάριστα και σε αυτό βοηθούν οι ερμηνείες του πρωταγωνιστικού αντρόγυνου αλλά και της ανταγωνίστριας.
Η πλοκή είναι προβλέψιμη και μέχρι τα μισά ήδη είχα μαντέψει τί παίζεται αλλά αυτό δεν έκανε την ταινία λιγότερο διασκεδαστική.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3706
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 02 Ιούλ 2021, 00:36

Becket ξένη ταινία που γυρίστηκε στην Ελλάδα εξ ολοκλήρου(στην οποία άλλωστε διαδραματίζεται η υπόθεση) και θέλω να την δω: .

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 05 Ιούλ 2021, 23:22

The Tomorrow War

Παρωδία ταινιών δράσης που ξέχασαν να πουν στους συντελεστές ότι είναι παρωδία. Με την ευφυΐα που διακρίνει τον μέσο χαρακτήρα σε αυτή την ταινία διόλου παράξενο που στο μελλοντικό τάιμλαϊν κατάφεραν να χάσουν πόλεμο ενάντια σε εξωγήινες κατσαρίδες που η βασική τους αδυναμία είναι το ξύλο και οι σφαίρες. Δηλαδή νταξ και στο Quiet Place το πρώτο τα υπερζωντόβολα που εξαφάνισαν τον αμερικανικό στρατό τελικά αποδείχθηκε ότι αρκεί μια κουτσή λεχώνα με καραμπίνα για να τα κάνει καλά, αλλά εδώ ούτε τα προσχήματα, η ανθρωπότητα ατομικά και ως σύνολο είναι αυτοκτονικά χαζοί και ολόκληρη η ταινία είναι ένα συνεχόμενο plot hole επειδή this is not how any of this works.

τλδρ Καλογυρισμένη κλισεδιάρικη παπαριά που η επιθετική ηλιθιότητα της πλοκής σε συνδυασμό με αδυσώπητη σοβαροφάνεια δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις να το χαρείς. Καμία ανάγκη να το δει κανείς, καλύτερα κάντε υπομονή να βγάλει βίντεο που το κοροϊδεύει ο αγαπημένος σας γιουτουμπάς.

Οι χαρακτήρες του Prometheus είναι νομπελίστες σε σχέση με το τί γίνεται σε αυτή την ταινία.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 05 Ιούλ 2021, 23:32

Stalker έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 23:22
The Tomorrow War

... Καμία ανάγκη να το δει κανείς, καλύτερα κάντε υπομονή να βγάλει βίντεο που το κοροϊδεύει ο αγαπημένος σας γιουτουμπάς.


Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 08 Ιούλ 2021, 02:47

Όντως ήταν άθλιο ...
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών