Είδα σε DVD

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9942
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Μαρ 2019, 02:31

Eίδα το the mule, ε, οκ.
Είδα τη μαρία τη βασίλισσα των Σκωτσέζων, το μισό άντεξα
Είδα ένα με ένα υποβρύχιο που πήγε στη Ρωσία να σώσει τον Ρώσο πρωθυπουργό από πραξικόπημα, καλή μαλακίτσα να τη δεις με το φαγητό στον καναπέ, αλλά βοηθάει ότι έχω και ψύχωση με τα υποβρύχια για κάποιο λόγο, σαν ταινία ήταν κακή.
Είδα εκείνο που έλεγε την ιστορία της πρώτης πτήσης στη σελήνη (First Man), με τράβηξε μέσα η πρώτη σκηνή που ήταν γαμάτη με το αεροπλάνο που βγαίνει απ'την ατμόσφαιρα το '60. Αλλά το υπόλοιπο με απογοήτευσε.

Γενικά ρε παιδιά το παλεύω αλλά έχω χρόνια να δω ταινία πραγματικά να με καθηλώσει, τι γίνεται ρε γμτ :(

Και δε λέω τώρα για ψαγμένα σινεφίλ αριστουργήματα, αλλά συνηθισμένες mainstream κατηγορίες μπλοκμπαστερ. Παράδειγμα πολεμικές ιστορίες, έβλεπες ξέρω γω το Στρατιώτης Ράϊαν ή το Das Boot ή το Band of Brothers και ήτανε γαμάτο, πόσο καιρό έχει να βγει τόσο καλή πολεμική ταινία (ή σειρά);

Ή ξέρω γω, μαφιόζικο. Tελευταίο που άξιζε ήταν το Sopranos για μένα, και πάνε τόσα χρόνια.
Ή underground αγγλικα του τύπου trainspotting/snatch/lock stock and two smoking barrels.
Ή ψευδοιστορικά τύπου Braveheart ή Vikings (οι πρώτοι κύκλοι)

Το ιντερστέλαρ όντως κάτι είπε αλλά γενικά μας έχουν ταράξει στις χαζοκωμωδίες ta 007 και τα marvel comics, έλεος, νισάφι. Καλές ταινίες ήταν και το wolf of wall street, Revenant, Sicario, the big short, captain philips, αλλά πολύ αραιά ρε φίλε
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Nero

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 28 Μαρ 2019, 02:54

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μαρ 2019, 02:31
Eίδα το the mule, ε, οκ.
Είδα τη μαρία τη βασίλισσα των Σκωτσέζων, το μισό άντεξα
Είδα ένα με ένα υποβρύχιο που πήγε στη Ρωσία να σώσει τον Ρώσο πρωθυπουργό από πραξικόπημα, καλή μαλακίτσα να τη δεις με το φαγητό στον καναπέ, αλλά βοηθάει ότι έχω και ψύχωση με τα υποβρύχια για κάποιο λόγο, σαν ταινία ήταν κακή.
Είδα εκείνο που έλεγε την ιστορία της πρώτης πτήσης στη σελήνη (First Man), με τράβηξε μέσα η πρώτη σκηνή που ήταν γαμάτη με το αεροπλάνο που βγαίνει απ'την ατμόσφαιρα το '60. Αλλά το υπόλοιπο με απογοήτευσε.

Γενικά ρε παιδιά το παλεύω αλλά έχω χρόνια να δω ταινία πραγματικά να με καθηλώσει, τι γίνεται ρε γμτ :(

Και δε λέω τώρα για ψαγμένα σινεφίλ αριστουργήματα, αλλά συνηθισμένες mainstream κατηγορίες μπλοκμπαστερ. Παράδειγμα πολεμικές ιστορίες, έβλεπες ξέρω γω το Στρατιώτης Ράϊαν ή το Das Boot ή το Band of Brothers και ήτανε γαμάτο, πόσο καιρό έχει να βγει τόσο καλή πολεμική ταινία (ή σειρά);

Ή ξέρω γω, μαφιόζικο. Tελευταίο που άξιζε ήταν το Sopranos για μένα, και πάνε τόσα χρόνια.
Ή underground αγγλικα του τύπου trainspotting/snatch/lock stock and two smoking barrels.
Ή ψευδοιστορικά τύπου Braveheart ή Vikings (οι πρώτοι κύκλοι)

Το ιντερστέλαρ όντως κάτι είπε αλλά γενικά μας έχουν ταράξει στις χαζοκωμωδίες και τα marvel comics, έλεος, νισάφι
τα περισσότερα απο αυτά που γράφεις είναι κινηματογραφικές υπερπαραγωγές και το σινεμά σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες είναι είδος προς εξαφάνιση τα τελευταία χρόνια :lol: Δεν πρόκειται να ξαναδείς ταινίες τύπου Μπεν Χουρ κλπ. Η τελευταία μάλλον ήταν ο άρχοντας. Επίσης δε βοηθάει ότι η αγορά είναι πλέον μονοπώλιο. 9/10 μεγαλύτερες επιτυχίες στο box office τα τελευταία χρόνια είναι του Μικι Μάους και τωρα που κατάπιε και τη fox θα γίνει ακόμα χειρότερο. Όταν όλες οι ταινίες βγαίνουν απο το ίδιο στούντιο η θυγατρικά πάει να πει ότι ακολουθούν την επιχειρηματική πολιτική άρα και την ίδια συνταγή. Αν δε θες κομικοταινίες η μόνη επιλογή πλέον είναι να κάτσεις σπίτι να δεις νετφλιξ. Ξέρω γω βάλε το triple frontier να ξεχαρμανιάσεις με καλτ, 80'ς style πιστολίδι :lol:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9942
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Μαρ 2019, 02:59

Nero έγραψε:
28 Μαρ 2019, 02:54
τα περισσότερα απο αυτά που γράφεις είναι κινηματογραφικές υπερπαραγωγές και το σινεμά σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες είναι είδος προς εξαφάνιση τα τελευταία χρόνια :lol:
όχι δεν το πρόσεξα για να πώ την αλήθεια, ισχύει; :o

βασικά τι εννοείς ακριβώς "εξαφάνιση";
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Nero

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 28 Μαρ 2019, 03:22

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μαρ 2019, 02:59
Nero έγραψε:
28 Μαρ 2019, 02:54
τα περισσότερα απο αυτά που γράφεις είναι κινηματογραφικές υπερπαραγωγές και το σινεμά σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες είναι είδος προς εξαφάνιση τα τελευταία χρόνια :lol:
όχι δεν το πρόσεξα για να πώ την αλήθεια, ισχύει; :o

βασικά τι εννοείς ακριβώς "εξαφάνιση";
σαν μέσο διασκέδασης. Μπορεί να ακούς εδω κι εκεί για ταινίες που σπάνε τα ταμεία κλπ αλλά είναι όλες της ντισνευ (η μαρβελ είναι επίσης ιδιοκτησία του Μικη, μην το ξεχνάς). Ο κόσμος γενικά, στη Αμερική τουλάχιστον τείνει να το κόψει το σπορ και από την άλλη μεριά όλα τα ταλέντα οι άνθρωποι που έχουν κάτι να πουν τουλάχιστον το γυρνάνε στην tv που έχει περισσότερα λεφτά, λιγότερη πίεση και λιγότερη κοπτοραπτική από το στουντιο. ίσως να είναι και αυτό φούσκα που θα σκάσει κάποια στιγμή αλλά οι execs του νετφλιξ έχουν στήσει ένα πάγκο έξω από τα γραφεία και μοιράζουν ένα τσουβάλι λεφτά σε όποιον περαστικό θέλει να κάνει ταινία η σειρά :lol: εκεί γίνονται πλέον οι δουλειές και γι'αυτό βλέπεις μέχρι και σουπερ σταρ που πριν 20 30 χρόνια την tv την είχαν στο φτύσιμο να παίζουν σε σειρές. Το σινεμά με τον τρόπο που το έχει στήσει στη γωνία και το πασπατεύει το ποντίκι σε λίγο δεν θα έχει άλλη χρήση πέρα από το να δεις το avengers 25 ή το σταρ γουορς 42. Θα γίνει..η μάλλον έχει γίνει ένα κλαμπ για λίγους, όσους έχουν τα λεφτά και τα κονέ.

Ενδεικτικά σε λίγες μερες βγάζουν το ρι- μεικ του νταμπο

https://www.imdb.com/title/tt3861390/?ref_=nv_sr_1

τον παρα- άλλο μήνα βγαίνει ο Αλαντιν

https://www.imdb.com/title/tt6139732/?ref_=nv_sr_1

και το καλοκαίρι έχει το μεγαθήριο

https://www.imdb.com/title/tt6105098/?ref_=nv_sr_1

και αυτά είναι ΜΟΝΟ απο τη μαμά ντισνευ χωρίς να μετράμε τις θυγατρικές με τους avengers κλπ που θα βγαίνουν παράλληλα. Δεν υπάρχει περίπτωση να το ανταγωνιστεί κανείς αυτό το πράγμα και σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσει να ανταγωνιστεί στήνοντας μια τρίωρη υπερπαραγωγή. Θα φαλιρίσει :003:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9942
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Μαρ 2019, 05:32

Ok, κοίτα, κι αν εξαφανιστεί ο κινηματογράφος βασικά στ'αρχίδια μου :003:
Ή θα έπρεπε να αγχωθώ;

Εγώ απλά θέλω να βλέπω καμμιά καλή ταινία απ'όπου κι αν προέρχεται :lol:
Δεν έχω κόλλημα να βγω απ'το σπίτι να πάω να τη δώ, έχω χίλιες άλλες αφορμές να βγω αν θέλω.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 28 Μαρ 2019, 08:36

Να πα να βλέπετε αρτχαουζ στα σινεμα, να γενείτε ανθρώποι
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 28 Μαρ 2019, 19:12

dragged across concrete. Ταινιάρα.

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8283
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 30 Μαρ 2019, 04:12

Albrecht έγραψε:
27 Μαρ 2019, 23:44
Έτσι. 2 φορές το είδα στο σινεμά και καμια δεκαρια ακόμα φορές απο τότε.

Ανατριχίλα να το βλέπεις στη μεγάλη οθόνη
Σοφή αναλογία. Μία φορά, άντε δύο, στο σινεμά είναι αρκετή - το εικαστικό λειτουργεί ως distraction από τον πυρήνα του Ιντερστέλαρ (ή μάλλον τους πυρήνες).

Είμαστε ευλογημένοι που οι Άλλοι έστειλαν τον Νόλαν (ή μάλλον τους Νόλαν) στη γενιά μας - έτσι μπορούμε κι εμείς, όπως όλες οι προηγούμενες, να παρακολουθούμε το έργο ενός σπουδαίου διανοητή σε πραγματικό χρόνο κι όχι σε ρετρό αναδρομές. Η Δουνκέρκη ήταν η νομοτελειακή εξαίρεση για την επιβεβαίωση του κανόνα. Ήδη έχει αυξήσει το χρόνο μεταξύ των δημιουργιών του σε 3ετία, μία ένδειξη ότι τα καλύτερα είναι μπροστά...


Το 1999 έφυγε ο Κιούμπρικ, το 1999 εμφανίστηκε ο Νόλαν.
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 30 Μαρ 2019, 23:19

The Μule. Καλούτσικο. 7.5/10.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Von Mackensen

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 30 Μαρ 2019, 23:33

Cloud87 έγραψε:
30 Μαρ 2019, 23:19
The Μule. Καλούτσικο. 7.5/10.
Ο ορισμος της μετριας ταινιας.Και λυπαμαι που το λεω διοτι ο Κλιντ ειναι πολυαγαπημενος :cry

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 30 Μαρ 2019, 23:38

Von Mackensen έγραψε:
30 Μαρ 2019, 23:33
Cloud87 έγραψε:
30 Μαρ 2019, 23:19
The Μule. Καλούτσικο. 7.5/10.
Ο ορισμος της μετριας ταινιας.Και λυπαμαι που το λεω διοτι ο Κλιντ ειναι πολυαγαπημενος :cry
Μ' άρεσε πολύ η ερμηνεία του...
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 31 Μαρ 2019, 01:36

Τriple Threat

Εικόνα

Νταξ, κάνεις τον κόπο να μαζέψεις all-star καστ από πρωταγωνιστές ταινιών πολεμικών τεχνών (Ong Bak, Undisputed, The Raid) και στο 95% της ταινίας τους έχεις να κυνηγιούνται με πολυβόλα; Πόσο φέηλ... Και το περιστασιακό ξύλο όταν υπάρχει μπορούσε να είναι πολύ πιο πρωτότυπο και καλογυρισμένο, δεδομένου του διαθέσιμου ταλέντου. Ελπίζω να πάρουν αφορμή που βρέθηκαν όλοι μαζί αυτοί και να κάνουν κάτι πιο ποιοτικό από πλευράς ξύλου στην πορεία. Στο μεταξύ δείτε το The Night Comes For Us, που τουλάχιστον πάει για κάτι σχετικά πρωτότυπο αισθητικά με το ακατάσχετο σπλαττερόξυλο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 01 Απρ 2019, 02:00

Εικόνα
Der plötzliche Reichtum der armen Leute von Kombach
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 01 Απρ 2019, 06:02

Mule , καλούτσικο - σίγουρα βλέπεται άνετα . Τιμη και δοκσα στο θρύλο κλιντ που στα 90του σκηνοθετεί και παράγει

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9942
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Απρ 2019, 07:36

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
28 Μαρ 2019, 19:12
dragged across concrete. Ταινιάρα.
Το είδα κι εγώ, καλό, καλό
Θέλω να το ξαναδώ με υπότιτλους μόλις βγούνε γιατί δεν τα έπιασα όλα έτσι που μουρμουρίζανε όλοι
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών