Είδα σε DVD

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 19 Ιούλ 2021, 21:39

Stalker έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 12:36
Η θεωρία μου είναι ότι σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο η ζωή συνεχίζεται κανονικά με τα εναπομείναντα τέρατα είτε σε ζωολογικούς κήπους είτε με τα βαλσαμωμένα κεφάλια τους να κοσμούν τοίχους κυνηγών και οι ήρωες απλά έχουν ξεμείνει σε κάποιο ξεγραμμένο και περιφραγμένο ground zero χωρίς να παίρνουν χαμπάρι λόγω off the grid survivalism φετιχισμού.
Σε όλες τις κριτικές για την πρώτη ταινία λένε ότι τα τέρατα εξαφάνισαν το μεγαλύτερο μέρος της ανθρωπότητας.

Εγώ βλέπω ένα πιο παραδοσιακό για Sci-Fi σειρές τέλος: μεταδίδουμε με χίλιες δυσκολίες το όπλο που βρήκαμε. Ακολουθούν μάχες, τις οποίες η ανθρωπότητα κερδίζει με μεγάλη δυσκολία. Επιβιώνουν λίγοι και καλοί και ξεκινούν απ' την αρχή.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Ιούλ 2021, 10:29

Jack Shephard έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 21:39
Stalker έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 12:36
Η θεωρία μου είναι ότι σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο η ζωή συνεχίζεται κανονικά με τα εναπομείναντα τέρατα είτε σε ζωολογικούς κήπους είτε με τα βαλσαμωμένα κεφάλια τους να κοσμούν τοίχους κυνηγών και οι ήρωες απλά έχουν ξεμείνει σε κάποιο ξεγραμμένο και περιφραγμένο ground zero χωρίς να παίρνουν χαμπάρι λόγω off the grid survivalism φετιχισμού.
Σε όλες τις κριτικές για την πρώτη ταινία λένε ότι τα τέρατα εξαφάνισαν το μεγαλύτερο μέρος της ανθρωπότητας.

Εγώ βλέπω ένα πιο παραδοσιακό για Sci-Fi σειρές τέλος: μεταδίδουμε με χίλιες δυσκολίες το όπλο που βρήκαμε. Ακολουθούν μάχες, τις οποίες η ανθρωπότητα κερδίζει με μεγάλη δυσκολία. Επιβιώνουν λίγοι και καλοί και ξεκινούν απ' την αρχή.
Ναι, και η πρώτη ταινία ξεκινούσε με τοίχο με αποκόμματα εφημερίδων που έλεγαν ότι τα τανκς δεν τους κάνουν τίποτα και τέτοια, απλά κοροϊδεύω ότι η ταινία έχει αδύναμο setting που δεν προσφέρεται για εμβάθυνση. Στην πρώτη τα τέρατα δούλευαν καλύτερα σαν απειλή επειδή ουσιαστικά τα έβλεπες μόνο στο τέλος, όπου αποδείχτηκε ότι ακόμα και χωρίς το τσητ με τα ακουστικά μια κουτσή λεχώνα με τα ανήλικά της αρκούν για να τα φέρουν στα όριά τους.

Στο παρτ 2 μαθαίνουμε ότι
SpoilerShow
Αυστραλίες, Αγγλίες κ.λπ. είναι λογικά κομπλέ, αφού τα τέρατα έχουν σοβαρό θέμα υδροδυναμικότητας :smt005: .
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 30 Ιούλ 2021, 12:41

Εικόνα

Vicious Fun (2020)

Αποτυχημένο scream-οειδές σλάσερ που για κάποιο λόγο έχει 85% στο RT. Κανένας endearing χαρακτήρας ή έστω χαρισματική ερμηνεία, γεμάτο από ρηχές αναφορές σε άλλα καλύτερα θρίλλερ χωρίς καμιά διάθεση αποδόμησης ή σχολιασμού. Ούτε ένα novelty kill της προκοπής, είδαμε ένα πνιγμό με έντερο και ένα καρφί στο κούτελο και ιδρώσαμε, ταινία για να παίζει ενώ απλώνεις ρούχα ή παίζεις με το κινητό.

Μια εύκολη βελτίωση θα ήταν αν ξεκινούσε in media res κόβοντας το πρώτο μισάωρο που βασικά εξυπηρετεί μόνο για να στήσει το αστείο με τα ταξί και να κάνει establish τι cringelord είναι ο πρωταγωνιστής, που είναι εντελώς περιττό αφού η κριντζιά δεν κρύβεται, καμιά ανάγκη να μας το τρίβετε στη μάπα. Είναι που είναι ανύπαρκτο το πρωταγωνιστικό δίδυμο του τουρμπιλόφλοκου με την ανέκφραστη τερμινατριξ απ τα λιντλ, λίγο περισσότερο μυστήριο μπας και ενεργοποιηθεί καμιά ανώτερη εγκεφαλική λειτουργία στον θεατή θα βοηθούσε να κρατήσει το ενδιαφέρον πολύ περισσότερο από την μέτρια κλισέ δράση.

Δεν θα χρειαζόταν καν να αλλάξουν οι διάλογοι, αφού έτσι κι αλλιώς στο πνεύμα των χαμηλών προσδοκιών για την ευφυΐα του θεατή οι διάλογοι ανακεφαλαιώνουν το premise κάθε τρεις και λίγο για να μην χανόμαστε.

Μόνο για τελειωμένα πρεζόνια της ψευδο80ίλικης νέον αισθητικής.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 31 Ιούλ 2021, 07:48

Ξαναείδα τα Σαγόνια του Καρχαρία.
Πράγματι δεν τις γυρίζουν όπως παλιά. Μουσική σύνθεση αποκλειστικά για την ταινία, δεν υπάρχει αίσθημα βιασύνης αλλά ούτε και διεκπαιρεωτική διάθεση ολοκλήρωσης των γυρισμάτων.
Η μοναδική διαφορά σε σχέση με τη πρώτη προβολή πριν από χρόνια είναι ότι αυτή τη φορά υποστήριζα τον καρχαρία αντί για τους ανθρώπους.
Και γενικά μου φάνηκε καλή ως κωμωδία.
Υπάρχει μια κωμικότητα στις επιθέσεις του καρχαρία και στον τρόπο που πέθαιναν οι άνθρωποι.
Πρέπει να αρχίσω να ξαναβλέπω περισσότερες ταινίες τρόμου από τις δεκαετίες των εβδομήντα κι ογδόντα.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 31 Ιούλ 2021, 18:28

Ύστερα από εκατοντάδες χρόνια,είδαμε ξανά (εγώ δηλαδή,η σύζυγος κάπου στο μισάωρο εγκατέλειψε απογοητευμένη) το αριστούργημα της Τέχνης που ονομάζεται Basket Case.
Τα λόγια δεν είναι αρκετά για να περιγράψουν το μεγαλείο αυτής της ταινίας,που είναι γυρισμένη το 1982 και αποτελεί ένα ορόσημο για τις C-Movies :003:

Τι ταινιάρα ! Το είχα παραγγείλει σε dvd,μαζί με άλλες ταινίες,κάπου στο 2012-13,αλλά εσείς μπορείτε να το δείτε (και πρέπει να το δείτε) εδώ !



Δεν γυρίζονται πια τέτοια καλλιτεχνήματα.

Αγαπημένη performance αυτή στο 1:14:44,θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον έλαβε υποψηφιότητα για όσκαρ Β΄ Γυναικείου ρόλου :003:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 31 Ιούλ 2021, 18:45

Και επειδή,λόγω ζέστης,η σπαρίλα έχει χτυπήσει τιλτ,αργά το βράδυ θα βάλω ανεμιστήρα και θα ξαναδώ το αγαπημένο μου ντοκυμαντέρ Mondo Hollywood,στο soundtrack του οποίου υπάρχει και αυτό το διαμαντάκι (The Magic Night)



το οποίο βέβαια έγινε ένα Northern Soul classic,διασκευασμένο από τον Jerry Naylor



Το ντοκυμαντέρ είναι μία ανεπανάληπτη και άμεση καταγραφή της αποκρυφιστικής ελίτ του Hollywood,με παρέλαση ονομάτων όπως Jay Sebring,Gail Zappa,Karl Franzoni και φυσικά,Vito Paulekas (αυτοί οι δύο πήγαιναν πακέτο),καθώς και πολλών άλλων διασημοτήτων-μάγων της νέας Aquarian Age.

Στο πάνω-πάνω βίντεο τους βλέπετε να απεικονίζονται στο εξώφυλλο του soundtrack,ο Franzoni πρώτο πλάνο και ο Paulekas,πίσω δεξιά,ενώ από πάνω τους δεσπόζει,κλασσικά,τι άλλο,Eye of Horus :8)


Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Ιούλ 2021, 18:48

πάλι τα ίδια; :102:
BigChiefWahoo έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 18:45
Και επειδή,λόγω ζέστης
μάλλον αυτό θα είναι :102:

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4210
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 31 Ιούλ 2021, 19:08

BigChiefWahoo έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 20:33
Stalker έγραψε:
18 Ιούλ 2021, 01:14
Εικόνα

Pig (2021)

Eye of Horus.
Εικόνα
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 31 Ιούλ 2021, 19:46

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 19:08


Εικόνα
Spot on :smt023
Μέχρι και στα παιδικά,παντού :011:
Χτες το είδα σε διαφήμιση χυμού πορτοκαλιού από τα ...Market In,σε υποκατάστημα της πόλης !
Μία γκόμενα κρατάει μία φέτα πορτοκάλι μπροστά από το μάτι της για να διαφημίσει...χυμό.

Και το ψυχασθενές αρρωστάκι kongrosian,με τις πολλαπλές προσωπικότητες,κάθεται και μου τη "λέει",ενώ θα έπρεπε να βρίσκεται σε ψυχιατρική συνεδρία !
Την τύφλα του δεν βλέπει,αλλά,ΟΚ,είναι άρρωστος ο τύπος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9804
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Ιούλ 2021, 20:19

BigChiefWahoo έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 18:28
Ύστερα από εκατοντάδες χρόνια,είδαμε ξανά (εγώ δηλαδή,η σύζυγος κάπου στο μισάωρο εγκατέλειψε απογοητευμένη) το αριστούργημα της Τέχνης που ονομάζεται Basket Case.
Τα λόγια δεν είναι αρκετά για να περιγράψουν το μεγαλείο αυτής της ταινίας,που είναι γυρισμένη το 1982 και αποτελεί ένα ορόσημο για τις C-Movies :003:

Τι ταινιάρα ! Το είχα παραγγείλει σε dvd,μαζί με άλλες ταινίες,κάπου στο 2012-13,αλλά εσείς μπορείτε να το δείτε (και πρέπει να το δείτε) εδώ !



Δεν γυρίζονται πια τέτοια καλλιτεχνήματα.

Αγαπημένη performance αυτή στο 1:14:44,θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον έλαβε υποψηφιότητα για όσκαρ Β΄ Γυναικείου ρόλου :003:
Γαμάτο :D
Το είδα μια φορά πατώντας κάθε 2 δευτερόλεπτα το κουμπί που πάει 5 δευτερόλεπτα μπροστά, και μετά γύρισα πίσω και το ξαναείδα όλο κανονικά. Μπράβο
Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 31 Ιούλ 2021, 21:31

Το δείπνο του βοσκού το είδε κανείς?
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Ιούλ 2021, 21:57

BigChiefWahoo έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 19:46
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 19:08


Εικόνα
Spot on :smt023
Μέχρι και στα παιδικά,παντού :011:
Χτες το είδα σε διαφήμιση χυμού πορτοκαλιού από τα ...Market In,σε υποκατάστημα της πόλης !
Μία γκόμενα κρατάει μία φέτα πορτοκάλι μπροστά από το μάτι της για να διαφημίσει...χυμό.

Και το ψυχασθενές αρρωστάκι kongrosian,με τις πολλαπλές προσωπικότητες,κάθεται και μου τη "λέει",ενώ θα έπρεπε να βρίσκεται σε ψυχιατρική συνεδρία !
Την τύφλα του δεν βλέπει,αλλά,ΟΚ,είναι άρρωστος ο τύπος.
επειδή έχω πάει ουκ ολίγες φορές στον ψυχ, στα λέω αυτά! μήπως να ψαχτείς λίγο κι εσύ;; :102:

τεσπά. καλή καρδιά. :wave:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 31 Ιούλ 2021, 22:46

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 20:19

Γαμάτο :D
Το είδα μια φορά πατώντας κάθε 2 δευτερόλεπτα το κουμπί που πάει 5 δευτερόλεπτα μπροστά, και μετά γύρισα πίσω και το ξαναείδα όλο κανονικά. Μπράβο
Εικόνα
Απλά,αριστούργημα :g030:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 31 Ιούλ 2021, 22:47

kongrosian έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 21:57


επειδή έχω πάει ουκ ολίγες φορές στον ψυχ, στα λέω αυτά! μήπως να ψαχτείς λίγο κι εσύ;; :102:

τεσπά. καλή καρδιά. :wave:
Λυπάμαι,είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος,δεν χρειάζομαι ψυχίατρο.

Καλές συνεδρίες να έχεις.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Είδα σε DVD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Αύγ 2021, 01:38

BigChiefWahoo έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 22:47
kongrosian έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 21:57


επειδή έχω πάει ουκ ολίγες φορές στον ψυχ, στα λέω αυτά! μήπως να ψαχτείς λίγο κι εσύ;; :102:

τεσπά. καλή καρδιά. :wave:
Λυπάμαι,είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος,δεν χρειάζομαι ψυχίατρο.

Καλές συνεδρίες να έχεις.

Εικόνα

:D:wave:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών