remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Nero

remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Σεπ 2018, 16:27

Τα μεγάλα μυαλά της ελληνικής tv με 3-4 χρόνια μυρίστικαν παραδάκι βλέποντας την επιστροφή του full house,της Ροζαν κλπ και είπαν να βουτήξουν. Απο άποψη -τόσο κακό που είναι καλό- πρέπει να έχει ενδιαφέρον



και καλά οι περιπτώσεις "κάτι κουρασμένα παλικάρια" όπως η παραπάνω. Σε άλλες,που η σειρά ήταν ήδη παρωχημένη την εποχή που έπαιζε το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι πολύ αστείο :D
Ο Χάρης Ρώμας παραχώρησε συνέντευξη στο TV Έθνος και, μεταξύ άλλων, μίλησε στον Αλέξη Μίχα για την επιστροφή του "Καφέ της Χαράς".

"Το σίκουελ του "Καφέ της Χαράς" θα ξεκινήσει γυρίσματα την επόμενη άνοιξη. Θα συνεργαστούμε και πάλι με την Άννα Χατζησοφιά και φυσικά όλο το πρωταγωνιστικό καστ όπως το είχε γνωρίσει και αγαπήσει το τηλεοπτικό κοινό. Όταν το είπα στην ανιψιά μου (Έφη Ρασιά), που μόλις πήρε το πτυχίο της στη Νομική, συγκινήθηκε και χάρηκε πολύ. Και τα δύο παιδιά έχουν χαρεί καθώς η σειρά τους άλλαξε τη ζωή. Ήταν η κατάλληλη στιγμή για το σίκουελ και θα γίνει με τον τρόπο που πρέπει να γίνει. Είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί. Γιατί η επιστροφή του "Καφέ της Χαράς" συμπίπτει με το τέλος της κρίσης έστω και τύποις. Θέλουμε το "Καφέ" να σηματοδοτήσει την έναρξη μιας νέας εποχής. Θέλουμε το “Καφέ” να μας ξαναφέρει το χαμόγελο. Δεν θα δείτε τραβηγμένες καταστάσεις. Θα είναι πραγματική συνέχεια της σειράς. Δεν θα είναι ξαναζεσταμένο φαγητό. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που αποδέχθηκα να γίνει αυτή η σειρά σίκουελ. Παλαιότερα μου είχαν προταθεί από τον ΑΝΤ1 και οι "Μεν και οι Δεν", αλλά και το "Κωνσταντίνου και Ελένης". Δεν ήθελα. Αυτά ναι, ίσως να ήταν ξαναζεσταμένο φαγητό", είπε χαρακτηριστικά.

https://www.fthis.gr/celebrity/news/h-a ... -gyrismata
:smt005:

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 06 Σεπ 2018, 16:44

Nero έγραψε:
06 Σεπ 2018, 16:27
Τα μεγάλα μυαλά της ελληνικής tv με 3-4 χρόνια μυρίστικαν παραδάκι βλέποντας την επιστροφή του full house,της Ροζαν κλπ και είπαν να βουτήξουν. Απο άποψη -τόσο κακό που είναι καλό- πρέπει να έχει ενδιαφέρον



και καλά οι περιπτώσεις "κάτι κουρασμένα παλικάρια" όπως η παραπάνω. Σε άλλες,που η σειρά ήταν ήδη παρωχημένη την εποχή που έπαιζε το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι πολύ αστείο :D
Ο Χάρης Ρώμας παραχώρησε συνέντευξη στο TV Έθνος και, μεταξύ άλλων, μίλησε στον Αλέξη Μίχα για την επιστροφή του "Καφέ της Χαράς".

"Το σίκουελ του "Καφέ της Χαράς" θα ξεκινήσει γυρίσματα την επόμενη άνοιξη. Θα συνεργαστούμε και πάλι με την Άννα Χατζησοφιά και φυσικά όλο το πρωταγωνιστικό καστ όπως το είχε γνωρίσει και αγαπήσει το τηλεοπτικό κοινό. Όταν το είπα στην ανιψιά μου (Έφη Ρασιά), που μόλις πήρε το πτυχίο της στη Νομική, συγκινήθηκε και χάρηκε πολύ. Και τα δύο παιδιά έχουν χαρεί καθώς η σειρά τους άλλαξε τη ζωή. Ήταν η κατάλληλη στιγμή για το σίκουελ και θα γίνει με τον τρόπο που πρέπει να γίνει. Είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί. Γιατί η επιστροφή του "Καφέ της Χαράς" συμπίπτει με το τέλος της κρίσης έστω και τύποις. Θέλουμε το "Καφέ" να σηματοδοτήσει την έναρξη μιας νέας εποχής. Θέλουμε το “Καφέ” να μας ξαναφέρει το χαμόγελο. Δεν θα δείτε τραβηγμένες καταστάσεις. Θα είναι πραγματική συνέχεια της σειράς. Δεν θα είναι ξαναζεσταμένο φαγητό. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που αποδέχθηκα να γίνει αυτή η σειρά σίκουελ. Παλαιότερα μου είχαν προταθεί από τον ΑΝΤ1 και οι "Μεν και οι Δεν", αλλά και το "Κωνσταντίνου και Ελένης". Δεν ήθελα. Αυτά ναι, ίσως να ήταν ξαναζεσταμένο φαγητό", είπε χαρακτηριστικά.

https://www.fthis.gr/celebrity/news/h-a ... -gyrismata
:smt005:
Δεν το θυμάμαι πολύ είναι η αλήθεια γιατί δεν το έχω ξαναδεί από τότε αλλά όταν έπαιζε νομίζω ήταν γαμω τις σειρές, και οι ηθοποιοί που συμμετείχαν ήταν όλοι τους πολύ ταλαντούχοι. Γενικά πάντως οι σειρές της Μιρελας Παπαοικονόμου αν και η θεματολογία τους ήταν πολύ συγκεκριμένη και προβλέψιμη, στο είδος της όμως ήταν πάρα πολύ καλή, οι παραγωγές ήταν πάντα πολύ αξιόλογες (ειδικά δε στο μουσικο κομμάτι, Παπαδημητρίου κτλ) και έπαιζαν πάντα οι καλύτεροι ηθοποιοί αυτής της γενιας (ειδικά ο Χειλακη για μένα είναι κορυφή και δυστυχώς δεν έπαιζε σε αυτή τη σειρά). Καλά γούστα είναι βέβαια αυτά. Πάντως ειδικά το "η ζωή που δεν εζησα" και το "έτσι ξαφνικά" που είδα πάλι σχετικά πρόσφατα ήταν πολύ δυνατές!
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Nero

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Σεπ 2018, 16:48

btw μετά από εμπειρία 2563 επαναλήψεων,τείνω να πιστέψω ότι το καφέ τη χαράς είναι η χειρότερη ελληνική σειρά όλων των εποχών και όχι μόνο γιατί είναι ξεδιάντροπη,υποδεέστερη κόπια του σοκολά με τη Ζιλιετ Μπινος,κυρίως για την απλότητά του σεναρίου και του χιούμορ που δε βρίσκεις ούτε σε ρωμαϊκές κωμωδίες του Λίβιου Ανδρόνικου,τότε που οι Ρωμαίοι ίσα που ήξεραν να γράφουν

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 06 Σεπ 2018, 16:48

Καλά για Ρωμα-Χατζησοφια δεν το συζητάω, κορυφή και οι 2 και το μόνο που τους αδικεί είναι η υπερπροβολή του "Κωνσταντίνου και Ελένης" και του "καφέ της Χαράς". Ε καλύτερα δεν είναι τότε να βγάλουν καινουργια επεισόδια από το να παίζουν πάλι τα ίδια;;
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Nero

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Σεπ 2018, 16:55

the_black_planet έγραψε:
06 Σεπ 2018, 16:48
Καλά για Ρωμα-Χατζησοφια δεν το συζητάω, κορυφή και οι 2 και το μόνο που τους αδικεί είναι η υπερπροβολή του "Κωνσταντίνου και Ελένης" και του "καφέ της Χαράς". Ε καλύτερα δεν είναι τότε να βγάλουν καινουργια επεισόδια από το να παίζουν πάλι τα ίδια;;

ναι,γιατί είναι σίγουρο ότι έχουν κάτι καινούργιο να δείξουν απο αστεία για τον πούστη,τη χοντρή,τον τσιγκούνη,τον τρελό και τον τύπο που κάνει σαρδάμ+ σχολικά λογοπαίγνια

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 06 Σεπ 2018, 16:57

Nero έγραψε:
06 Σεπ 2018, 16:48
btw μετά από εμπειρία 2563 επαναλήψεων,τείνω να πιστέψω ότι το καφέ τη χαράς είναι η χειρότερη ελληνική σειρά όλων των εποχών και όχι μόνο γιατί είναι ξεδιάντροπη,υποδεέστερη κόπια του σοκολά με τη Ζιλιετ Μπινος,κυρίως για την απλότητά του σεναρίου και του χιούμορ που δε βρίσκεις ούτε σε ρωμαϊκές κωμωδίες του Λίβιου Ανδρόνικου,τότε που οι Ρωμαίοι ίσα που ήξεραν να γράφουν
Καλά και εγώ ομολογώ ότι δεν το παρακολουθούσα φανατικά, ήμουν πιο πολύ φαντων παλιών πιο φευγατων κωμικών σειρών του διδύμου, από "Μεν και δεν" μέχρι "Λίφτινγκ" που ήταν για να κοπανιεσαι στο γέλιο, οι πιο σοβαρές δεν είναι του στυλ μου, όπως πχ και με τον Μπέζο ό,τι έκανε μετά το Ζαχο Δογκανο δεν γουσταρα ιδιαίτερα, για παράδειγμα πάλι το "Ευτυχισμένοι μαζί" μπορώ να το δω άνετα αλλά δεν τρελαίνομαι κι όλας. Αλλά επειδή τους εκτιμώ πάρα πολύ σαν δημιουργούς δεν θέλω να τους κρίνω αυστηρά.
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 06 Σεπ 2018, 17:09

Nero έγραψε:
06 Σεπ 2018, 16:55
the_black_planet έγραψε:
06 Σεπ 2018, 16:48
Καλά για Ρωμα-Χατζησοφια δεν το συζητάω, κορυφή και οι 2 και το μόνο που τους αδικεί είναι η υπερπροβολή του "Κωνσταντίνου και Ελένης" και του "καφέ της Χαράς". Ε καλύτερα δεν είναι τότε να βγάλουν καινουργια επεισόδια από το να παίζουν πάλι τα ίδια;;

ναι,γιατί είναι σίγουρο ότι έχουν κάτι καινούργιο να δείξουν απο αστεία για τον πούστη,τη χοντρή,τον τσιγκούνη,τον τρελό και τον τύπο που κάνει σαρδάμ+ σχολικά λογοπαίγνια
Θεωρώ υπερβολικους τους χαρακτηρισμούς σου. Για τους ομοφυλόφιλους πχ δεν νομίζω ότι ποτέ τους αντιμετώπιζαν υποτιμητικά στις σειρές τους εκτός αν ξεχνάω κάτι αλλά δεν νομίζω, θα ήταν και παράλογο για τη Ρωμα. Και όπου θυμάμαι έχει πιάσει το θέμα της ομοφυλοφιλίας πχ στο "Ροζ Ολοταχώς" ή σε κάποια επεισόδια "οι Μεν και οι δεν" (διαφήμιση τσίπουρο Τριανταφυλλίδης :003: ) το έχουν κάνει πολύ πετυχημένα κατα τη γνώμη μου. Αυτό που αναγνωρίζω είναι ότι πιθανόν είναι (οι παλιές σειρές) εκτός εποχής πλέον, δηλαδή για την νέα γενιά μάλλον το χιούμορ τους δεν σημαίνει πολλά, δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό από κάποιον που δεν έχει ζήσει εκείνα τα χρόνια γιατί έχουν αλλάξει πολλά...
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 06 Σεπ 2018, 17:17

Ωραίος τίτλος.
Ισχύουν οι παρενθέσεις.

Η ελ τηλεόραση είναι ομφαλοσκοπική.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Nero

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Σεπ 2018, 17:20

the_black_planet έγραψε:
06 Σεπ 2018, 17:09

Θεωρώ υπερβολικους τους χαρακτηρισμούς σου. Για τους ομοφυλόφιλους πχ δεν νομίζω ότι ποτέ τους αντιμετώπιζαν υποτιμητικά στις σειρές τους εκτός αν ξεχνάω κάτι αλλά δεν νομίζω, θα ήταν και παράλογο για τη Ρωμα.
:smt018


Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 06 Σεπ 2018, 17:26

Nero έγραψε:
06 Σεπ 2018, 16:27
Τα μεγάλα μυαλά της ελληνικής tv με 3-4 χρόνια μυρίστικαν παραδάκι βλέποντας την επιστροφή του full house,της Ροζαν κλπ και είπαν να βουτήξουν. Απο άποψη -τόσο κακό που είναι καλό- πρέπει να έχει ενδιαφέρον



και καλά οι περιπτώσεις "κάτι κουρασμένα παλικάρια" όπως η παραπάνω. Σε άλλες,που η σειρά ήταν ήδη παρωχημένη την εποχή που έπαιζε το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι πολύ αστείο :D
Η συγκεκριμένη σειρά ηταν πολύ πετυχημένη.
Θυμάμαι πολλά κοριτσάκια στο σχολείο έκαναν τα μαλλιά τους όπως η Βολιώτη..
(Θέλω να πώ ότι ανάλογα το τάργκετ γκρούπ της εποχής .επηρεάζονται τα νεαρά ατομα.
εσεις επηρεαστήκατε από τα ΕΜΟ,μην το αρνείσαι!)
παρόλαυτα δεν ξέρω αν μπορεί να έχει επιτυχία μόνο και μόνο στο να ποντάρει στην νοσταλγία των μεγαλυτέρων...




Nero έγραψε:
06 Σεπ 2018, 16:27
Ο Χάρης Ρώμας παραχώρησε συνέντευξη στο TV Έθνος και, μεταξύ άλλων, μίλησε στον Αλέξη Μίχα για την επιστροφή του "Καφέ της Χαράς".

"Το σίκουελ του "Καφέ της Χαράς" θα ξεκινήσει γυρίσματα την επόμενη άνοιξη. Θα συνεργαστούμε και πάλι με την Άννα Χατζησοφιά και φυσικά όλο το πρωταγωνιστικό καστ όπως το είχε γνωρίσει και αγαπήσει το τηλεοπτικό κοινό. Όταν το είπα στην ανιψιά μου (Έφη Ρασιά), που μόλις πήρε το πτυχίο της στη Νομική, συγκινήθηκε και χάρηκε πολύ. Και τα δύο παιδιά έχουν χαρεί καθώς η σειρά τους άλλαξε τη ζωή. Ήταν η κατάλληλη στιγμή για το σίκουελ και θα γίνει με τον τρόπο που πρέπει να γίνει. Είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί. Γιατί η επιστροφή του "Καφέ της Χαράς" συμπίπτει με το τέλος της κρίσης έστω και τύποις. Θέλουμε το "Καφέ" να σηματοδοτήσει την έναρξη μιας νέας εποχής. Θέλουμε το “Καφέ” να μας ξαναφέρει το χαμόγελο. Δεν θα δείτε τραβηγμένες καταστάσεις. Θα είναι πραγματική συνέχεια της σειράς. Δεν θα είναι ξαναζεσταμένο φαγητό. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που αποδέχθηκα να γίνει αυτή η σειρά σίκουελ. Παλαιότερα μου είχαν προταθεί από τον ΑΝΤ1 και οι "Μεν και οι Δεν", αλλά και το "Κωνσταντίνου και Ελένης". Δεν ήθελα. Αυτά ναι, ίσως να ήταν ξαναζεσταμένο φαγητό", είπε χαρακτηριστικά.

https://www.fthis.gr/celebrity/news/h-a ... -gyrismata
:smt005:
λογικό ρε συ....
η Χατζησοφιά όπως και η Μαρία Κανελλοπούλου Συριζαίες είναι.έχουν πολιτευτεί με τον Σύριζα και η Κανελλοπούλου βγήκε και βουλευτής..
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 06 Σεπ 2018, 17:26

στο ίδιο πνεύμα και για το ίδιο κοινό με τις χιπστεράδικες τζιπσυ τζαζ διασκευές σε παλιό λαϊκό- νοσταλγία και αρχιδιές, κλασικά δείγματα παρακμής
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Nero

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Σεπ 2018, 17:30

Τώρα που το σκέφτομαιίσως όντως να υπερέβαλα. Χειρότερη όλων των εποχών θα έλεγα ότι είναι το παρα 5. Σε ξεγελάει στην αρχή και λες "είναι δυνατόν,γίνεται να είναι αυτή η πρώτη ελληνική σειρά με πλοκή?" Μέχρι που καταλαβαίνεις ότι ΌΛΑ μα όλα τα νήματα λύνονται με γελοίους απο μηχανής θεούς λες και ο σεναριογράφος έχει πάθει εγκεφαλικό και δεν μπορεί να λύσει ούτε παιδικό παζλ χωρίς μαγία,υποτιμώντας παράλληλα και τη δική συο νοημοσύνη

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 06 Σεπ 2018, 17:33

Nero έγραψε:
06 Σεπ 2018, 17:30
Τώρα που το σκέφτομαιίσως όντως να υπερέβαλα. Χειρότερη όλων των εποχών θα έλεγα ότι είναι το παρα 5. Σε ξεγελάει στην αρχή και λες "είναι δυνατόν,γίνεται να είναι αυτή η πρώτη ελληνική σειρά με πλοκή?" Μέχρι που καταλαβαίνεις ότι ΌΛΑ μα όλα τα νήματα λύνονται με γελοίους απο μηχανής θεούς λες και ο σεναριογράφος έχει πάθει εγκεφαλικό και δεν μπορεί να λύσει ούτε παιδικό παζλ χωρίς μαγία,υποτιμώντας παράλληλα και τη δική συο νοημοσύνη
μια χαρά ήταν το παρα 5.
άπλωσε την πλοκή σε 2 χρόνια κι αυτό κούρασε!
αν το κρατούσε εναν χρόνο θα ήταν καλύτερο,αλλά δεν.... και κατάντησε σαπουνόπερα!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Σεπ 2018, 17:53

Nero έγραψε:
06 Σεπ 2018, 17:20
the_black_planet έγραψε:
06 Σεπ 2018, 17:09

Θεωρώ υπερβολικους τους χαρακτηρισμούς σου. Για τους ομοφυλόφιλους πχ δεν νομίζω ότι ποτέ τους αντιμετώπιζαν υποτιμητικά στις σειρές τους εκτός αν ξεχνάω κάτι αλλά δεν νομίζω, θα ήταν και παράλογο για τη Ρωμα.
:smt018

καλά το συγκεκριμένο ήταν για τις ανάγκες του ρόλου,δεν σημαίνει σωνει και καλά ότι ο Ρώμας (που ο ίδιος ειναι γκέι άλλωστε) φέρεται ή προσπαθει να περάσει υποτιμητικά και ρατσιστικά μηνύματα κατά των γκέι. Μην ξεχναμε ότι στο ρόλο του γκέι στο καφέ της χαράς πχ (ο λεγόμενος Αστέρης), έβαλε να τον παίξει ένας τύπος 2 μετρα, σωματώδης και φουλ αρρενωπός δίχως πουστοστερεότυπα με σπασίματα καρπών κτλ.
Για το παρα5 συμφωνω απολύτως. Ό,τι αθλιότερο,πραγματικά. Κατα την άποψη μου οι μονες σειρες της ελ tv με κάποιο στοιχειωδώς ευφυές χιούμορ(αν μπορουσαμε να το χαρακτηρισουμε ετσι) ηταν τα Εγκλήματα και τα Μαύρα Μεσάνυχτα. Και μια προσωπικη αδυναμια,οχι τρομερα αστειο,αλλα σε καποιες σκηνές με ειχε κανει να λυθώ στο γέλιο, ηταν το LAPD.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: remake dated ελληνικών σειρών που (δεν)αγαπήσαμε(ποτέ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 06 Σεπ 2018, 23:38

Nero έγραψε:
06 Σεπ 2018, 17:20
the_black_planet έγραψε:
06 Σεπ 2018, 17:09

Θεωρώ υπερβολικους τους χαρακτηρισμούς σου. Για τους ομοφυλόφιλους πχ δεν νομίζω ότι ποτέ τους αντιμετώπιζαν υποτιμητικά στις σειρές τους εκτός αν ξεχνάω κάτι αλλά δεν νομίζω, θα ήταν και παράλογο για τη Ρωμα.
:smt018

Συμφωνώ με vanfono, σε βρίσκω υπερβολικό... Να σε ρωτήσω, για τον χαρακτήρα του Μπέζου στους Απαραδεκτους έχεις την ίδια άποψη;;

Για το παρα5 τώρα, μπορεί να έχεις δίκιο σ'αυτα που λες για την πλοκή αλλά πόσο σημαντική να είναι η πλοκή σε μια κωμωδία;; Αν θες πλοκή δες κάνα αστυνομικό, εμένα προσωπικά οι αγαπημένες μου κωμικές σειρές είναι αυτές με χαλαρό σενάριο και κυρίως με αυτοτελή επεισόδια αλλά γούστα είναι αυτά. Τέλος για το Καφέ της Χαράς, το να είναι το setting γνώριμο δεν μου λέει απαραίτητα κάτι, και ο Κάκος Βεζύρης πχ έχει παρει την κεντρική ιδέα από τον Ιζνογκούντ αλλά είναι ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ!!! Βέβαια όπως σου είπα δεν το παρακολουθούσα φανατικά, ούτε το Σοκολα το θυμάμαι καλά για να ξέρω αν το έχει αντιγραψει πιο εκτενώς, αλλά το να πάρεις ένα γνωστό setting και να το χρησιμοποιήσεις απλά σαν υπόβαθρο για τη δική σου ιστορία και χαρακτήρες δεν είναι κάτι που με χαλάει.
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών