Predator 5

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 06 Αύγ 2022, 14:20

Gordian Knot έγραψε:
06 Αύγ 2022, 11:07
Εικόνα

Το είδα (σε 2160p Η.265 - το αναφέρω γιατί κάποιος νωρίτερα έγραψε πως το κατέβασε σε 1080p και, το κυριότερο, χ264. Εν έτει 2022!) και παρότι συμφωνώ σε όλα τα σημεία που θίγει ο reviewer στο screenshot (με εξαίρεση το CGI το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό), του έβαλα πάνω από τη βάση.
Ναι, υπάρχουν δεκάδες ανορθογραφίες και το “girl power” είναι εξόφθαλμο, αλλά το cringe factor σε αυτό genre είναι αναμενόμενο. Το ζητούμενο είναι να μην ΕΠΙΣΚΙΑΖΕΙ την πλοκή της ταινίας, να μην αναγκάσει τον θεατή να αποχωρήσει από την αίθουσα/κλείσει την τηλεόραση.
Μάλλον βάζω χαμηλά τον πήχη...
Τι να πω, με αυτά που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια έχω φτάσει σε σημείο να αισθάνομαι ανακουφισμένος που ο σεναριογράφος δεν έκανε την ηρωίδα λεσβία και τον Predator ντιγκιντάγκα. Να κρατάει ως τρόπαια τις ψωλές των αντιπάλων αντί για τα κεφάλια τους.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 06 Αύγ 2022, 14:20

Ασέβαστος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 13:08
Gordian Knot έγραψε:
06 Αύγ 2022, 11:07
Εικόνα

Το είδα (σε 2160p Η.265 - το αναφέρω γιατί κάποιος νωρίτερα έγραψε πως το κατέβασε σε 1080p και, το κυριότερο, χ264. Εν έτει 2022!) και παρότι συμφωνώ σε όλα τα σημεία που θίγει ο reviewer στο screenshot (με εξαίρεση το CGI το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό), του έβαλα πάνω από τη βάση.
Ναι, υπάρχουν δεκάδες ανορθογραφίες και το “girl power” είναι εξόφθαλμο, αλλά το cringe factor σε αυτό genre είναι αναμενόμενο. Το ζητούμενο είναι να μην ΕΠΙΣΚΙΑΖΕΙ την πλοκή της ταινίας, να μην αναγκάσει τον θεατή να αποχωρήσει από την αίθουσα/κλείσει την τηλεόραση.
Μάλλον βάζω χαμηλά τον πήχη...
Τι να πω, με αυτά που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια έχω φτάσει σε σημείο να αισθάνομαι ανακουφισμένος που ο σεναριογράφος δεν έκανε την ηρωίδα λεσβία και τον Predator ντιγκιντάγκα. Να κρατάει ως τρόπαια τις ψωλές των αντιπάλων αντί για τα κεφάλια τους.
γω περιμενα μεχρι το τελος να φιλιωσουν, να κατσουν σε ενα τραπεζι να πινουν τσαι και να ανταλλασουν συνταγες για κουλουρακια.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6581
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 06 Αύγ 2022, 15:18

αυτό με το λαιμό που την έπιασε και με τους Γάλλους έχει δίκιο. ΤΟ είδα και εγώ και λέω wtf .Το καλό είναι ότι είναι 1.5 ώρα μόνο και δεν βαριέσαι πολύ . Απλώς σε εμένα άφησε μια απορία πως οι Γάλλοι ήξεραν για τον Predator και γιατί τον κυνηγούσαν. Το άφησε φλου τελείως. Μάλιστα τα Γαλλάκια ήταν ποιο ικανοί από τον Αρνι και την παρέα του Τον τραυμάτισαν καλά τον Κυνηγό.
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 06 Αύγ 2022, 17:34

hades έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:18
αυτό με το λαιμό που την έπιασε και με τους Γάλλους έχει δίκιο. ΤΟ είδα και εγώ και λέω wtf .Το καλό είναι ότι είναι 1.5 ώρα μόνο και δεν βαριέσαι πολύ . Απλώς σε εμένα άφησε μια απορία πως οι Γάλλοι ήξεραν για τον Predator και γιατί τον κυνηγούσαν. Το άφησε φλου τελείως. Μάλιστα τα Γαλλάκια ήταν ποιο ικανοί από τον Αρνι και την παρέα του Τον τραυμάτισαν καλά τον Κυνηγό.
Ειχαν δει το 1 φαινεται και εμαθαν μπαλα

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Apodutika
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 10 Αύγ 2019, 18:58

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apodutika » 06 Αύγ 2022, 18:01

Καλα αυτα δεν με ενοχλησαν.ουτως η αλλως το ειδος το εχουν ξεσκισει οποτε μπορω να πω με χαμηλες προσδοκιες η ταινια μου αρεσε.Θα γουσταρα να δω predator στην χρονολογια που υπαρχει και στο Lore δλδ στο μελλον με marines κτλ.

Gordian Knot έγραψε:
06 Αύγ 2022, 11:07

Τι να πω, με αυτά που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια έχω φτάσει σε σημείο να αισθάνομαι ανακουφισμένος που ο σεναριογράφος δεν έκανε την ηρωίδα λεσβία και τον Predator ντιγκιντάγκα. Να κρατάει ως τρόπαια τις ψωλές των αντιπάλων αντί για τα κεφάλια τους.
Και θα αφηνει κ ενα πλακατ που θα λεει ας πεθανεικ ενας αντρας :lol::lol::lol:

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 06 Αύγ 2022, 19:25

Μου κίνησαν την περιέργεια οι θετικές κριτικές από κοινό και κριτικούς και την είδα. Μπορώ να πω ότι σίγουρα ΔΕΝ είναι άθλια ταινία.

Κατ' αρχάς το κίνητρο της Ινδιάνας "θέλω να γίνω κυνηγός επειδή κανείς σας δεν πιστεύει ότι μπορώ" (και όχι επειδή πχ πέθανε ο πατέρας και τα αδέλφια μου) είναι μια φεμινιστική χαζομάρα την οποία αναμέναμε.

Δεύτερον οι ερμηνείες των Ινδιάνων δεν είναι ικανοποιητικές καθώς θυμίζουν ηθοποιούς που παίζουν για ντοκιμαντέρ του National Geographic. Η δε πρωταγωνίστρια είναι πολύ στρογγυλοπρόσωπη και καλοθρεμμένη.

Και τρίτον υπάρχει σοβαρό κενό στο σενάριο με την εμφάνιση των Γάλλων οι οποίοι γνωρίζουν για τον Κυνηγό αν και αυτός έχει μόλις φτάσει στην αρχή της ταινίας.

Στο δια ταύτα τώρα, να επισημάνουμε ότι ο Κυνηγός δεν είναι τόσο προηγμένος όσο ξέραμε. Δεν έχει κανόνι πλάσματος και πολεμάει με τελείως παραδοσιακά όπλα (λεπίδες, δίχτυα, δόρατα). Επίσης σε όλη την ταινία δέχεται τραύματα (πολλά τραύματα) κάτι που δείχνει έλλειψη εμπειρίας. Άλλωστε στην αρχή πρώτα σκοτώνει έναν λύκο και μετά μια αρκούδα. Και παρά τα μερικά υπερβολικά σημεία που αφορούν κυρίως τις μαχητικές ικανότητες της Ινδιάνας, η ταινία εν γένει αποπνέει αρκετό ρεαλισμό που δεν περίμενα. Και φυσικά στο τέλος τον νικάει με στρατηγική.

Βέβαια ένα φάουλ του σκηνοθέτη είναι ότι δείχνει υπερβολικά τον Κυνηγό. Το δυνατό σημείο της πρώτης ταινίας ήταν ότι η παρουσία του γινόταν αντιληπτή μέσα από τον θερμογράφο πριν αποκαλυφθεί πλήρως.

Ένα τελευταίο που μου άρεσε είναι ότι εξηγείται το πιστόλι που είδαμε στην δεύτερη ταινία να δίνει στον Γκλόβερ ο αρχηγός του σκάφους στο τέλος της ταινίας.

6/10
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 06 Αύγ 2022, 21:10

Καβαλάρης έγραψε:
06 Αύγ 2022, 19:25
Μου κίνησαν την περιέργεια οι θετικές κριτικές από κοινό και κριτικούς και την είδα. Μπορώ να πω ότι σίγουρα ΔΕΝ είναι άθλια ταινία.

Κατ' αρχάς το κίνητρο της Ινδιάνας "θέλω να γίνω κυνηγός επειδή κανείς σας δεν πιστεύει ότι μπορώ" (και όχι επειδή πχ πέθανε ο πατέρας και τα αδέλφια μου) είναι μια φεμινιστική χαζομάρα την οποία αναμέναμε.

Δεύτερον οι ερμηνείες των Ινδιάνων δεν είναι ικανοποιητικές καθώς θυμίζουν ηθοποιούς που παίζουν για ντοκιμαντέρ του National Geographic. Η δε πρωταγωνίστρια είναι πολύ στρογγυλοπρόσωπη και καλοθρεμμένη.

Και τρίτον υπάρχει σοβαρό κενό στο σενάριο με την εμφάνιση των Γάλλων οι οποίοι γνωρίζουν για τον Κυνηγό αν και αυτός έχει μόλις φτάσει στην αρχή της ταινίας.

Στο δια ταύτα τώρα, να επισημάνουμε ότι ο Κυνηγός δεν είναι τόσο προηγμένος όσο ξέραμε. Δεν έχει κανόνι πλάσματος και πολεμάει με τελείως παραδοσιακά όπλα (λεπίδες, δίχτυα, δόρατα). Επίσης σε όλη την ταινία δέχεται τραύματα (πολλά τραύματα) κάτι που δείχνει έλλειψη εμπειρίας. Άλλωστε στην αρχή πρώτα σκοτώνει έναν λύκο και μετά μια αρκούδα. Και παρά τα μερικά υπερβολικά σημεία που αφορούν κυρίως τις μαχητικές ικανότητες της Ινδιάνας, η ταινία εν γένει αποπνέει αρκετό ρεαλισμό που δεν περίμενα. Και φυσικά στο τέλος τον νικάει με στρατηγική.

Βέβαια ένα φάουλ του σκηνοθέτη είναι ότι δείχνει υπερβολικά τον Κυνηγό. Το δυνατό σημείο της πρώτης ταινίας ήταν ότι η παρουσία του γινόταν αντιληπτή μέσα από τον θερμογράφο πριν αποκαλυφθεί πλήρως.

Ένα τελευταίο που μου άρεσε είναι ότι εξηγείται το πιστόλι που είδαμε στην δεύτερη ταινία να δίνει στον Γκλόβερ ο αρχηγός του σκάφους στο τέλος της ταινίας.

6/10
Συμφωνω!

Ειδικα στο δευτερο!

Στο μονο που διαφωνω, ειναι στη βαθμολογια που εβαλες, θεωρω οτι ειναι 4/10!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 06 Αύγ 2022, 23:53

Καβαλάρης έγραψε:
06 Αύγ 2022, 19:25
η ταινία εν γένει αποπνέει αρκετό ρεαλισμό που δεν περίμενα. Και φυσικά στο τέλος τον νικάει με στρατηγική.

6/10
Ο αδερφος της ( ο οποιος ηταν war leader ? ) τον παιζει καλη μπαλίτσα , σε σημειο που ο κυνηγος γυρναει σε στελθ και τον σκοτώνει απο πίσω με το λεπιδι . καπου στα επεξηγηματικα βίντεο πρωτού την πρεμιερα λέγαν πως ισως ειναι bad blood , και σιγουρα αρχαριος .



Άβαταρ μέλους
Mel
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2021, 18:04

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mel » 07 Αύγ 2022, 10:55

Σαν ταινία θα της έβαζα 2/10 αλλά μιας και μιλάμε για το χιλιοταλαιπωρημενο φραντσαιζ του Κυνηγού με αποκορύφωμα το τελευταίο έκτρωμα του Shane Black, βαθμολογώ με 7/10.

Υπήρχε κόμικ που εξηγούσε την προέλευση του πιστολιού.Αν θυμάμαι καλά ανήκε σε πειρατή (Ραφαέλ Αντολινι)που οι δικοί του στράφηκαν εναντίον του επειδή ήθελε να επιστρέψει χρυσάφι που έκλεψαν από μια εκκλησία.Εγινε μάχη και εμφανίστηκε και ένας Predator που βοήθησε τον πειρατή.Στο τέλος ο πειρατής πέθανε αλλά έδωσε το πιστόλι στον Predator δώρο.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 07 Αύγ 2022, 11:10

© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 07 Αύγ 2022, 11:14

Mel έγραψε:
07 Αύγ 2022, 10:55
Σαν ταινία θα της έβαζα 2/10 αλλά μιας και μιλάμε για το χιλιοταλαιπωρημενο φραντσαιζ του Κυνηγού με αποκορύφωμα το τελευταίο έκτρωμα του Shane Black, βαθμολογώ με 7/10.

Υπήρχε κόμικ που εξηγούσε την προέλευση του πιστολιού.Αν θυμάμαι καλά ανήκε σε πειρατή (Ραφαέλ Αντολινι)που οι δικοί του στράφηκαν εναντίον του επειδή ήθελε να επιστρέψει χρυσάφι που έκλεψαν από μια εκκλησία.Εγινε μάχη και εμφανίστηκε και ένας Predator που βοήθησε τον πειρατή.Στο τέλος ο πειρατής πέθανε αλλά έδωσε το πιστόλι στον Predator δώρο.
7/10;

Αρκετα υψηλη βαθμολογια, διαφωνω!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 07 Αύγ 2022, 11:21

Tην ειδα χθες.
Νταξ.Πιο αηδια πεθαινεις.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 07 Αύγ 2022, 11:35

stergiosbik έγραψε:
07 Αύγ 2022, 11:21
Tην ειδα χθες.
Νταξ.Πιο αηδια πεθαινεις.
:lol::lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4494
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 07 Αύγ 2022, 11:37

Green Dragon έγραψε:
06 Αύγ 2022, 08:21
Τι συζητάτε ρε σεις, τα 2 πρώτα ήταν ταινιάρες, από κει και πέρα το χάος. Εντάξει, πήγα και είδα και το Alien vs Predator όταν είχε βγει γνωρίζοντας με βεβαιότητα 100% ότι θα ήταν μπούρδα, τιμής ένεκεν. Από τότε τίποτα απολύτως.
Το AvP ήταν - τηρουμένων των αναλογιών- ταινιαρος.
Η σύζευξη των 2 ειδών ήταν σεναριακα υπέροχη.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 08 Αύγ 2022, 05:07

Δεν ήταν άσχημο εργάκι. Θα το κατέτασσα 3ο από άποψη ποιότητας μετά το 1ο και το 2ο Predator. Για το σεναριακό κενό με τους Γάλλους, μπορούμε να υποθέσουμε ότι θα είχαν ξαναδεί τέτοιο πλάσμα και θα είχε μεγάλη αξία το κυνήγι του. Ενδιαφέρον είχε η σειρά με την οποία σκότωσε ο εξωγήινος τα πλάσματα από το πιο αδύναμο στο πιο ισχυρό(φίδι-λύκος-αρκούδα-άνθρωπος) αν και αυτό στέρησε από την ταινία την αίσθηση της μυστηριώδους απειλής όπως σωστά γράφτηκε πιο πάνω.

Πολύ καλή η χορογραφία στις μάχες με τους Ινδιάνους. Τις απόλαυσα περισσότερο σε σχέση με τους Γάλλους παρότι με τους δεύτερους χήθηκε πιο πολύ αίμα. Εντυπωσιακά επίσης τα τοπία και η μάχη με την αρκούδα. Ο σκύλος της ηρωίδας πάντως παραήταν κωλόφαρδος σε μη πιστευτό βαθμό.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών