Predator 5

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 20 Μάιος 2022, 12:13

:popc:

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Μάιος 2022, 13:46

Το Predator ήταν ταινία-μονόκερος, ήθελε πολλούς αστερισμούς να ευθυγραμμιστούν συν random συμπτώσεις, όπως να αλλάξουν τέρας την τελευταία στιγμή, για να βγει αυτή η μυστήρια μίξη commando + alien + conan και να δουλεύει. Σε μεγάλο βαθμό έτυχε, δεν πέτυχε, οπότε δεν άφησε κάποια συνταγή να ακολουθήσουν οι συνέχειες.

Το Predator 2 δεν είναι άσχημη ταινία αλλά η φιλοσοφία της ήταν περισσότερο τι θα γινόταν αν ο jason ήταν ο predator παράλληλα αντικαθιστώντας την επικούρα του πρώτου με urban γκανγκστεροναρκοδυστοπία που ακόμα και τότε είχε αρχίσει να γίνεται κλισέ, με αποτέλεσμα να μην κατάφερε ούτε να αγγίξει το πολιτιστικό κεφάλαιο του πρώτου.

Το Predators ήταν τίμια ταινία, έκανε κάποια πράγματα για να προχωρήσει το lore αλλά κατά βάση σαν homage το είδα. Δεν έχω πρόβλημα με την διαπίστωση ότι είναι καλύτερο και πιο αξιομνημόνευτο από το δεύτερο.

Το Predator (2018) ήταν χαζό και φτηνιάρικο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23056
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Μάιος 2022, 14:13

Keyser Soze έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:57
Για όσους δεν έχουν πάρει χαμπάρι το franchise Predator το έχει πάρει η Disney .. εάν δεν έχει πρωταγωνιστικό ρόλο ένα τρανς ινδιανα καλά θα είναι :roll:
Ακριβώς. Το Hulu το έχει η ντίσνευ και τα δικαιώματα του franchise (όπως και του Alien) τα έχει αποκτήσει η ντίσνευ. Επί ντίσνευ έγινε και το προηγούμενο (το 4) το οποίο εκτός από εκτρωματικό, διακατεχόταν από μία αποκρουστική έλλειψη φαντασίας (π.χ. ο "σούπερ predator" ήταν ένας predator που ήταν διπλάσιος σε μέγεθος. Τα σκυλιά predator ήταν μπουλντόγκ με φάτσα predator). Η έλλειψη φαντασίας ήταν ακόμη πιο ενοχλητική από τα SJW μηνύματα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Μάιος 2022, 14:30

Keyser Soze έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:57
Για όσους δεν έχουν πάρει χαμπάρι το franchise Predator το έχει πάρει η Disney .. εάν δεν έχει πρωταγωνιστικό ρόλο ένα τρανς ινδιανα καλά θα είναι :roll:
Η ίδια ντίσνεϋ που θέλει να περάσει τον χοντρό από την πεντάμορφη κττ σαν γκέι εκπροσώπηση και που σβήνει τους μαύρους από τα πόστερ στις ασιατικές αγορές;

Μην γίνεστε ζαβά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 20 Μάιος 2022, 14:39

Εδώ όλο το Hollywood εδώ και 10 χρόνια είναι anti-male .Στην Disney θα κολλήσουμε . Εδώ δεν μπορώ να βρω καινούργια κινούμενα σχέδια με αγόρια/ανδρες πρωταγωνιστές για το γιο μου ... Πλάκα μου κάνετε !!! Είναι μικρός ακόμα για Anime !!!

Είδα το τρέιλερ του Obi Wan και στο cast ο Ewan είναι από τους λίγους άνδρες που παίζουν στην σειρά !! Mandalorian τα ίδια, στα νέα Star Trek μέχρι και λεσβίες έβαλαν. Δεν έχω πρόβλημα με όλα αυτά αλλά δεν μου αρέσει καθόλου που πάει όλο αυτό . Dr . Strange τα ίδια ... Και θα γίνουν χειρότερα στο μέλλον σίγουρα ! Και όλα αυτά γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν κάτι SJW influencers στο Twitter !! ΕΛΕΟΣ !!?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Keyser Soze την 20 Μάιος 2022, 15:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23056
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Μάιος 2022, 14:59

Keyser Soze έγραψε:
20 Μάιος 2022, 14:39
Εδώ όλο το Hollywood εδώ και 10 χρόνια είναι anti-male .Στην Disney θα κολλήσουμε . Εδώ δεν μπορώ να βρω καινούργια κινούμενα σχέδια με αγόρια/ανδρες πρωταγωνιστές στο γιο μου ... Πλάκα μου κάνετε !!! Είναι μικρός ακόμα για Anime !!!

Είδα το τρέιλερ του Obi Wan και στο cast ο Ewan είναι από τους λίγους άνδρες που παίζουν στην σειρά !! Mandalorian τα ίδια, στα νέα Star Trek μέχρι και λεσβίες έβαλαν. Δεν έχω πρόβλημα με όλα αυτά αλλά δεν μου αρέσει καθόλου που πάει όλο αυτό . Dr . Strange τα ίδια ... Και θα γίνουν χειρότερα στο μέλλον σίγουρα ! Και όλα αυτά γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν κάτι SJW influencers στο Twitter !! ΕΛΕΟΣ !!?
Τα 2/3 του Χόλιγουντ πλέον ΕΙΝΑΙ η ντίσνευ. Ωστόσο υπάρχουν διαφορές:

Το 1/3 του Χόλιγουντ που δεν είναι ντίσνευ, κάθε φορά που βλέπει ότι οι woke μούφες του δεν έχουν πέραση στο κοινό, αλλάζει και προσπαθεί να διορθωθει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το ghostbusters της SONY, που όταν απέτυχε το remake του 2016, επανήλθε με σίκουελ στο παλιό. Αντίθετα η ντίσνευ όταν βλέπει ότι τα woke της δεν έχουν πέραση, όχι απλώς βάζει τους δημιουργούς να βρίζουν τους φαν, αλλά γίνεται ακόμη χειρότερη, μουλαρώνει και δίνει ακόμη πιο χειρότερες δουλειές.

Επιπλέον άπαξ και διακόψει τη συνεργασία της με κάποιον γιατί θεωρεί ότι "υπάρχουν σκιές γύρω από το όνομά του", δεν πρόκειται ποτέ στο μέλλον να συνεργαστεί μαζί του, ακόμη κι όταν φύγουν οι σκιές. π.χ. όταν με το καλό δικαιωθεί ο Τζόνυ Ντεπ στη δίκη, δεν πρόκειται να επανέλθει ως Τζακ Σπάροου γιατί για τη Ντίσνευ, θα είναι πάντα ένοχος. Αντίθετα θα του δοθούν ρόλοι στο 1/3 του Χόλιγουντ που δεν ανήκει στη Ντίσνευ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 20 Μάιος 2022, 15:04

Οι Κομαντσε ηταν τοσο σκληρο και βιαιο εθνος που κατα πασα πιθανοτητα ο εξωγηινος κυνηγος θα απεφευγε να τους πλησιασει. Οι γυναικες Κομαντσε, αν και δεν γινονταν πολεμιστριες πληρους απασχολησης οπως οι αντρες τους, επαιρναν μερος τακτικα στις επιδρομες και στις μαχες και ηταν εκεινες που εκαναν τα φριχτα τελετουργικα βασανιστηρια στους αιχμαλωτους. Σε αλλα εθνη ιθαγενων των μεγαλων πεδιαδων, η υπαρξη πολεμιστριων δεν ηταν ανηκουστη. Ο στρατηγος Καστερ πχ, συμφωνα με την προφορικη παραδοση των Τσεγιεν, σκοτωθηκε στη μαχη του Λιλ Μπιγ Χορν απο χερι Τσεγιεν πολεμιστριας.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 20 Μάιος 2022, 15:10

Καλά μην μιλήσω και για την Marvel(Disney) ή και DC πιο πρόσφατα !!!

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 20 Μάιος 2022, 15:11

Stalker έγραψε:
20 Μάιος 2022, 13:46
Το Predator ήταν ταινία-μονόκερος, ήθελε πολλούς αστερισμούς να ευθυγραμμιστούν συν random συμπτώσεις, όπως να αλλάξουν τέρας την τελευταία στιγμή, για να βγει αυτή η μυστήρια μίξη commando + alien + conan και να δουλεύει. Σε μεγάλο βαθμό έτυχε, δεν πέτυχε, οπότε δεν άφησε κάποια συνταγή να ακολουθήσουν οι συνέχειες.

Το Predator 2 δεν είναι άσχημη ταινία αλλά η φιλοσοφία της ήταν περισσότερο τι θα γινόταν αν ο jason ήταν ο predator παράλληλα αντικαθιστώντας την επικούρα του πρώτου με urban γκανγκστεροναρκοδυστοπία που ακόμα και τότε είχε αρχίσει να γίνεται κλισέ, με αποτέλεσμα να μην κατάφερε ούτε να αγγίξει το πολιτιστικό κεφάλαιο του πρώτου.

Το Predators ήταν τίμια ταινία, έκανε κάποια πράγματα για να προχωρήσει το lore αλλά κατά βάση σαν homage το είδα. Δεν έχω πρόβλημα με την διαπίστωση ότι είναι καλύτερο και πιο αξιομνημόνευτο από το δεύτερο.

Το Predator (2018) ήταν χαζό και φτηνιάρικο.

Τίμια ταινιουλα το Predators. Είχε το μυστήριο που είχε και η πρώτη ταινία, αναρωτιοσουν τι μέρος ήταν αυτό που βρέθηκαν όλοι αυτοί και πως θα φύγουν; Μυστήριο που δεν είχαν οι άλλες. Επίσης, ήταν πολύ καλά προσαρμοσμένη και στο πνεύμα της εποχής μας, του videogaming. Ήταν σαν να έβλεπες βιντεοπαιχνίδι.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Μάιος 2022, 15:21

Keyser Soze έγραψε:
20 Μάιος 2022, 14:39
Εδώ όλο το Hollywood εδώ και 10 χρόνια είναι anti-male .Στην Disney θα κολλήσουμε . Εδώ δεν μπορώ να βρω καινούργια κινούμενα σχέδια με αγόρια/ανδρες πρωταγωνιστές για το γιο μου ... Πλάκα μου κάνετε !!! Είναι μικρός ακόμα για Anime !!!

Είδα το τρέιλερ του Obi Wan και στο cast ο Ewan είναι από τους λίγους άνδρες που παίζουν στην σειρά !! Mandalorian τα ίδια, στα νέα Star Trek μέχρι και λεσβίες έβαλαν. Δεν έχω πρόβλημα με όλα αυτά αλλά δεν μου αρέσει καθόλου που πάει όλο αυτό . Dr . Strange τα ίδια ... Και θα γίνουν χειρότερα στο μέλλον σίγουρα ! Και όλα αυτά γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν κάτι SJW influencers στο Twitter !! ΕΛΕΟΣ !!?
Πιστεύεις ότι αν δει παιδικό με κορίτσια πρωταγωνιστές θα γίνει γκέι ο γιος σου ή κάτι τέτοιο;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 20 Μάιος 2022, 15:41

Stalker έγραψε:
20 Μάιος 2022, 15:21
Keyser Soze έγραψε:
20 Μάιος 2022, 14:39
Εδώ όλο το Hollywood εδώ και 10 χρόνια είναι anti-male .Στην Disney θα κολλήσουμε . Εδώ δεν μπορώ να βρω καινούργια κινούμενα σχέδια με αγόρια/ανδρες πρωταγωνιστές για το γιο μου ... Πλάκα μου κάνετε !!! Είναι μικρός ακόμα για Anime !!!

Είδα το τρέιλερ του Obi Wan και στο cast ο Ewan είναι από τους λίγους άνδρες που παίζουν στην σειρά !! Mandalorian τα ίδια, στα νέα Star Trek μέχρι και λεσβίες έβαλαν. Δεν έχω πρόβλημα με όλα αυτά αλλά δεν μου αρέσει καθόλου που πάει όλο αυτό . Dr . Strange τα ίδια ... Και θα γίνουν χειρότερα στο μέλλον σίγουρα ! Και όλα αυτά γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν κάτι SJW influencers στο Twitter !! ΕΛΕΟΣ !!?
Πιστεύεις ότι αν δει παιδικό με κορίτσια πρωταγωνιστές θα γίνει γκέι ο γιος σου ή κάτι τέτοιο;
Είναι θέμα ταυτίσης ! Αντιγράφει τον SpiderMan πιο εύκολα από π.χ την Barbie ...λογικό !!
Πολύ καλές εποχές για όσους/όσες έχουν κόρες ..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Keyser Soze την 20 Μάιος 2022, 15:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10099
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 20 Μάιος 2022, 15:52

John Brown Gun Club έγραψε:
20 Μάιος 2022, 15:04
Οι Κομαντσε ηταν τοσο σκληρο και βιαιο εθνος που κατα πασα πιθανοτητα ο εξωγηινος κυνηγος θα απεφευγε να τους πλησιασει. Οι γυναικες Κομαντσε, αν και δεν γινονταν πολεμιστριες πληρους απασχολησης οπως οι αντρες τους, επαιρναν μερος τακτικα στις επιδρομες και στις μαχες και ηταν εκεινες που εκαναν τα φριχτα τελετουργικα βασανιστηρια στους αιχμαλωτους. Σε αλλα εθνη ιθαγενων των μεγαλων πεδιαδων, η υπαρξη πολεμιστριων δεν ηταν ανηκουστη. Ο στρατηγος Καστερ πχ, συμφωνα με την προφορικη παραδοση των Τσεγιεν, σκοτωθηκε στη μαχη του Λιλ Μπιγ Χορν απο χερι Τσεγιεν πολεμιστριας.
Γιατί να μην τους ανατινάξει το κεφάλι απ τα 100 μέτρα;

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 20 Μάιος 2022, 15:58

Ο Predator τους ανθρώπους τους έχει για πλάκα .
Φαντάσου εάν μιλάμε για Ινδιάνους . Χωρίς κανένα μοντερνο όπλο ..
Εδώ δεν τους είχε ο Αρνολντ θα τους είχε ένα παιδάκι ?!???
Για φανταστικό κόσμο μιλάμε πάντα βέβαια !!

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 20 Μάιος 2022, 16:00

jason0 έγραψε:
20 Μάιος 2022, 15:52
John Brown Gun Club έγραψε:
20 Μάιος 2022, 15:04
Οι Κομαντσε ηταν τοσο σκληρο και βιαιο εθνος που κατα πασα πιθανοτητα ο εξωγηινος κυνηγος θα απεφευγε να τους πλησιασει. Οι γυναικες Κομαντσε, αν και δεν γινονταν πολεμιστριες πληρους απασχολησης οπως οι αντρες τους, επαιρναν μερος τακτικα στις επιδρομες και στις μαχες και ηταν εκεινες που εκαναν τα φριχτα τελετουργικα βασανιστηρια στους αιχμαλωτους. Σε αλλα εθνη ιθαγενων των μεγαλων πεδιαδων, η υπαρξη πολεμιστριων δεν ηταν ανηκουστη. Ο στρατηγος Καστερ πχ, συμφωνα με την προφορικη παραδοση των Τσεγιεν, σκοτωθηκε στη μαχη του Λιλ Μπιγ Χορν απο χερι Τσεγιεν πολεμιστριας.
Γιατί να μην τους ανατινάξει το κεφάλι απ τα 100 μέτρα;
Δεν το γραψα γι αυτο, αλλα για την αμηχανια μερικων που κλυδωνιζονται πατριαρχικα στερεοτυπα. Στην πραγματικοτητα, η κουλτουρα των Ιθαγενων Εθνων της Αμερικης ηταν πολυ λιγοτερο πατριαρχικη απο αυτην των ευρωπαιων αποικων.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Predator 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Μάιος 2022, 16:26

Keyser Soze έγραψε:
20 Μάιος 2022, 15:41
Stalker έγραψε:
20 Μάιος 2022, 15:21
Keyser Soze έγραψε:
20 Μάιος 2022, 14:39
Εδώ όλο το Hollywood εδώ και 10 χρόνια είναι anti-male .Στην Disney θα κολλήσουμε . Εδώ δεν μπορώ να βρω καινούργια κινούμενα σχέδια με αγόρια/ανδρες πρωταγωνιστές για το γιο μου ... Πλάκα μου κάνετε !!! Είναι μικρός ακόμα για Anime !!!

Είδα το τρέιλερ του Obi Wan και στο cast ο Ewan είναι από τους λίγους άνδρες που παίζουν στην σειρά !! Mandalorian τα ίδια, στα νέα Star Trek μέχρι και λεσβίες έβαλαν. Δεν έχω πρόβλημα με όλα αυτά αλλά δεν μου αρέσει καθόλου που πάει όλο αυτό . Dr . Strange τα ίδια ... Και θα γίνουν χειρότερα στο μέλλον σίγουρα ! Και όλα αυτά γιατί θέλουν να ικανοποιήσουν κάτι SJW influencers στο Twitter !! ΕΛΕΟΣ !!?
Πιστεύεις ότι αν δει παιδικό με κορίτσια πρωταγωνιστές θα γίνει γκέι ο γιος σου ή κάτι τέτοιο;
Είναι θέμα ταυτίσης ! Αντιγράφει τον SpiderMan πιο εύκολα από π.χ την Barbie ...λογικό !!
Πολύ καλές εποχές για όσους/όσες έχουν κόρες ..
Όλα τα σόου που αναφέρεις παραπάνω άντρες πρωταγωνιστές έχουν :smt017

Το ζητούμενο είναι να μην έχει καν γυναίκες το καστ;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών