Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2022, 14:34

AlienWay έγραψε:
01 Σεπ 2022, 14:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2022, 13:50
AlienWay έγραψε:
01 Σεπ 2022, 13:44


Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου:

Το νέτφλιξ έχει τη λογική του βιντεο κλαμπ. Του έχει ασκηθεί κριτική ότι "περιέχει πολύ σαβούρα αδιάφορη". Ναι, αλλά και στο βίντεο κλαμπ όταν μπαίναμε παλιά, τουλάχιστον το 60% ήταν σαβούρα αδιάφορη.

Του έχει ασκηθεί επίσης η κριτική (από τον Μπογδάνο την άκουσα) ότι είναι υπερβολικά πολιτικώς ορθό και woke.

Αυτή είναι η μισή αλήθεια. Αυτά που έχω επιλέξει προσωπικά να δω από το νετφλιξ δεν περιλάμβαναν κραυγαλέα τέτοια παραδείγματα. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν κι αυτά που λέει ο Μπογδάνος, απλώς λέω ότι υπάρχει και η άλλη άποψη (η μυθοπλασία για τη μυθοπλασία).

Αυτό είναι κάτι που δεν έχω δει σε άλλες εταιρίες όπως η ντίσνευ. Και μάλιστα είναι ολέθριος ο τρόπος (έως ντροπιαστικός) με τον οποίο όλα τα σενάρια που έχει παρουσιάσει η ντίσνευ μετά το 2000, παρουσιάζουν τις γυναίκες-ηρωίδες σαν αδιάφορες περσόνες, δίχως ίχνος προσωπικότητας και ηθικού σθένους, που άγονται και φέρονται από τις εξελίξεις του εκάστοτε σεναρίου σαν άβουλες μαριονέτες (αλλά κατά τ' άλλα είναι πανίσχυρες με την έννοια ότι προκαλούν ζημιές στους αντιπάλους).

Ε, αυτό δεν το έχω δει στις σειρές του νέτφλιξ. Αναφέρομαι στο περιεχόμενο που έχω επιλέξει να δω από το νέτφλιξ και που δεν ταυτίζεται με αυτό που έχει δει ο Μπογδάνος.
Η δική μου οπτική είναι διαφορετική. Το netflix έχει βγάλει ή προβάλλει και πολύ καλές σειρές.

Αν θέλω να δω κάποια που θεωρώ σοβαρή, τη βλέπω. Αν θέλω να δω κάποια που να αφορά στο σύγχρονο μουντ, επίσης τη βλέπω*. Έτσι, για να' χω μια αίσθηση του τι παίζει στον περιβάλλοντα χώρο.


*Το πόσα επεισόδια θα δω σ' αυτήν την περίπτωση ή αν θα τα εκλάβω ως χαλαρωτική κωμωδία είναι άλλο θέμα. :)
Μου αρέσει η επιστημονική φαντασία (που το νέτφλιξ φαίνεται ότι είναι επίσης φαν). Σε μικρότερο βαθμό, βλέπω και τυχόν σπλατεριές.

Ε, ό,τι έχω δει σε αυτό το περιεχόμενο από νέτφλιξ, ήταν ικανοποιητικό και η πολιτική του ορθότητα περνούσε σε δεύτερη μοίρα.

Εικάζω ότι εσύ δίνεις έμφαση σε κοινωνικές ή ιστορικές παραγωγές. Εκεί δεν έχω άποψη, γιατί δεν είναι αυτά που έχω επιλέξει από νετφλιξ. Το "βίκινγκς" έβλεπα, αλλά είναι σε άλλο κανάλι.
Κι εγώ το έβλεπα το Βίκινγκς αλλά δεν είναι αυτό που θα χαρακτήριζα ως "ιστορική" παραγωγή. Παίζει στο ίδιο κόνσεπτ με τον Σπάρτακο και το The Last Kingdom.

Kαλή σειρά θεωρώ το Roman empire.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 01 Σεπ 2022, 14:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27235
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Σεπ 2022, 14:36

taxalata xalasa έγραψε:
01 Σεπ 2022, 14:29
George_V έγραψε:
01 Σεπ 2022, 13:57
taxalata xalasa έγραψε:
01 Σεπ 2022, 13:41


η πραγματικοτητα...
he was the son of Flavius Constantius, a Roman army officer of Illyrian origin


και η αστειοτητα
ήταν ελληνικής καταγωγής :lol: Ρωμαίος Αυτοκράτορας που κυβέρνησε από το 306 έως το 337. Γεννημένος στην περιοχή που σήμερα είναι γνωστή ως Νις (Ниш, στη Σερβία), ήταν γιος του Φλάβιου Βαλέριου Κωνστάντιου, αξιωματικού του ρωμαϊκού στρατού με καταγωγή από την περιοχή της Ιλλυρίας.

πιπες... μας ζηλευουν.... :smt005:

να φτιαξουμε νεα πλατεια.... η πλατεια κλαυθμυρίζωντος... να καμετε γιορτη καθε χρονο... εγω θα πουλαω σερβιετες για τα ματοζουμια...
Πιπες στον κυβο.
σε ειχα παρεξηγησει... τωρα καταλαβα οτι εισαι Γκάλλος Σιγγρουφίξ... και σε αρεσουν οι πιπες... αμ! αμα το ξερα καλη μου θα στον ειχα δωκει και νωριτερα να τον επιπιλας... σε νομιζα για ισονε.... νο προμπλεμο... καλοβυζαχτες...
Πιπες στην τετάρτη.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

nikos p 2020
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 10:29

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos p 2020 » 01 Σεπ 2022, 22:42

Και μια και μιλάμε για τον Κωνσταντίνο





Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 01 Σεπ 2022, 22:45

Αααααα γεια σου!

Αυτό θυμόμουν εγώ να έχω δει πολύ μικρή και θυμόμουν που έπαιζε η Τριανταφυλλίδη αλλά νόμιζα οτι ήταν το άλλο που κατέστρεψαν τα αρχεία!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27235
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Σεπ 2022, 22:49

nikos p 2020 έγραψε:
01 Σεπ 2022, 22:42
Και μια και μιλάμε για τον Κωνσταντίνο




Και αυτη στις κατεστραμμενες απο την πασοκικη διοικηση της ΕΡΤ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 01 Σεπ 2022, 22:51

Δεν υπάρχουν όλα τα επεισόδια δηλαδή?

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27235
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Σεπ 2022, 22:54

SUV έγραψε:
01 Σεπ 2022, 22:51
Δεν υπάρχουν όλα τα επεισόδια δηλαδή?
Εδω μπορει να εισαι και λιγο τυχερη.

Το 2009 κυκλοφορησε μια φημη οτι βρεθηκε μια και μοναδικη κοπια της σειρας ξεχασμένη σε καποιο ράφι της ΕΡΤ που ειχε γλιτωσει την καταστροφη.

Επισημως δεν επιβεβαιωθηκε τιποτα. Ανεπισημως υποτιθεται οτι πηγε για restoration αλλα εκτοτε δεν εχει ακουστει τιποτα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 01 Σεπ 2022, 22:55

Κοίτα τί λέει στα σχόλια:

Η σειρα αυτη ειχε διασωθει ολοκληρη απο την εταιρεια παραγωγης. Η ΕΡΤ ομως δεν ηρθε σε συμφωνια μαζι της ωστε να την αποκτησει ξανα. Τωρα πια δεν ξερω αν υπαρχει ακομα αυτη η εταιρεια....

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 01 Σεπ 2022, 22:55

ουπς, πιάσε κόκκινο!

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 01 Σεπ 2022, 23:00

Πάντως εμένα δεν μου ακούγεται και 100% πιστευτό να κατέστρεψαν όλα αυτά τα αρχεία από πασοκική αχρηστίλα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27235
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Σεπ 2022, 23:03

SUV έγραψε:
01 Σεπ 2022, 23:00
Πάντως εμένα δεν μου ακούγεται και 100% πιστευτό να κατέστρεψαν όλα αυτά τα αρχεία από πασοκική αχρηστίλα
Tα περισσοτερα που καταστραφηκαν ειχαν γυριστει επι χουντας και η ΕΡΤ υποτιθεται οτι ηθελε να "ξεπλυνει" το παρελθον της χουντικης ΥΕΝΕΔ

Τοσο τους εκοβε.

Ειχα γνωστο μου φιλικο προσωπο προισταμενο των καμεραμεν στην ΕΡΤ προ 20ετιας που ειχε δουλεψει καμεραμαν σχεδον σε ολες αυτες τις σειρες στα 70s και τα εμαθα απο πρωτο χέρι.

Εδω καταστράφηκε η σειρα "Βασιλισσα Αμαλια" του 1975 με την Βουγιουκλακη λογω αντιβασιλικων αισθηματων της νεας διοικησης.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2022, 23:10

SUV έγραψε:
01 Σεπ 2022, 23:00
Πάντως εμένα δεν μου ακούγεται και 100% πιστευτό να κατέστρεψαν όλα αυτά τα αρχεία από πασοκική αχρηστίλα
Εδώ η NASA έγραψε πάνω σε ορίτζιναλ φιλμ που είχαν πολύ σημαντικότερα πράγματα. Όπως ας πούμε η πρώτη προσσελήνωση.

Εδώ υπεισέρχεται ένας σημαντικός παράγοντας που οι νεότεροι μάλλον δεν αντιλαμβάνονται. Στην αναλογική εποχή το φιλμ ήταν πολύτιμο. Αν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για κάτι άλλο θα το χρησιμοποιούσαν. Ούτε είχαν στο μυαλό τους ότι το αρχικό αρχείο κάποια στιγμή θα ήταν χρήσιμο ή πολύτιμο ούτε είχαν πολλές επιλογές. Το φιλμ δεν θεωρούνταν υλικό μιας χρήσης και η αλόγιστη αγορά νέου φιλμ ήταν κατακριτέα. Οπότε...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 01 Σεπ 2022, 23:14

hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 23:10
SUV έγραψε:
01 Σεπ 2022, 23:00
Πάντως εμένα δεν μου ακούγεται και 100% πιστευτό να κατέστρεψαν όλα αυτά τα αρχεία από πασοκική αχρηστίλα
Εδώ η NASA έγραψε πάνω σε ορίτζιναλ φιλμ που είχαν πολύ σημαντικότερα πράγματα. Όπως ας πούμε η πρώτη προσσελήνωση.

Εδώ υπεισέρχεται ένας σημαντικός παράγοντας που οι νεότεροι μάλλον δεν αντιλαμβάνονται. Στην αναλογική εποχή το φιλμ ήταν πολύτιμο. Αν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για κάτι άλλο θα το χρησιμοποιούσαν. Ούτε είχαν στο μυαλό τους ότι το αρχικό αρχείο κάποια στιγμή θα ήταν χρήσιμο ή πολύτιμο ούτε είχαν πολλές επιλογές. Το φιλμ δεν θεωρούνταν υλικό μιας χρήσης και η αλόγιστη αγορά νέου φιλμ ήταν κατακριτέα. Οπότε...
Δεν τα γνωρίζω αυτά που λες και ευχαριστώ κι όλας για την πληροφορία, δεν είχα ιδέα για την αξία του φιλμ εκείνα τα χρόνια.
Όμως, σύμφωνα και με τα όσα είπε ο Γεώργιος σε προηγούμενα ποστ, οι υπεύθυνοι της ΕΡΤ δεν χρησιμοποίησαν αυτά τα αρχεία για να κάνουν επάνω τους άλλες εγγραφές αλλά για άλλες δουλειές...όπως για αντικατάσταση σπάγκων στους παλαιοπώλες

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 01 Σεπ 2022, 23:15

Συν την τελευταία μαρτυρία, από τον φίλο του κάμεραμαν

nikos p 2020
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 10:29

Re: Γιατί δεν κάνουμε κανένα σήριαλ με θέμα το Βυζάντιο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos p 2020 » 01 Σεπ 2022, 23:17

Για αυτό πρέπει να δημιουργηθεί κάτι νέο και να μείνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών