Anime/Manga

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 12 Δεκ 2019, 16:57

Έψαχνα κάτι σε ένα σαιτ για webtoons και μου πετάχτηκε στα recommedations το gosu. Πραγματικά αγαπημένο έργο. Όμορφο αισθητικα, έξυπνο και με καλή ροη.

Κρίμα που έπαθε καρκίνο ο σεναριογράφος και ακυρώθηκε.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Δεκ 2019, 22:50

Η θεματικη που εξελίσσεται στα τελευταία τσαπτερς του kingdom, δεν είναι απλά παρελκυστική, ανούσια, αχρειαστη και ανόητη, αλλά τείνει να χρωματίσει αρνητικά και να τραυματίσει βαναυσα ενα εξαιρετικό στη μεγαλύτερη διάρκεια του , αρκ.

Τοσο μεγαλες δόσεις αφέλειας από πλευράς του σεναριογράφου δεν έχουν ξαναυπαρξει σε ένα έργο που ξεπερνά τα 600 τσαπτερς.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 13 Δεκ 2019, 23:02

Btw, γαμαει και δέρνει το dr frost. Webtoon με πρωταγωνιστή μια διάνοια στον τομέα της ψυχολογίας που στερείται αισθημάτων και αντιμετωπίζει τους ασθενείς ως παζλ που θα τον βγάλουν από τη βαρεμάρα.

Ένα webtoon με θεματική που προσομοιάζει στο dr house, αλλά που όμως επικεντρώνει περισσότερο στην εξέλιξη της κάθε υπόθεσης και λιγότερο στους εγωκεντρισμους του πρωταγωνιστη. Χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει εξέλιξη του χαρακτήρα του mc. Κάθε αλλο.

Το σενάριο υπογραφεται από κανονικό ψυχολόγο , κάτι που εξηγεί και την αληθοφάνεια του webtoon.

Δυστυχως, η εταιρία που ανέλαβε τη μετάφραση παράτησε το πρότζεκτ στο τέλος της δεύτερης σεζόν και έτσι όλα τα επεισόδια από τη 2η μέχρι την 5η σεζόν (που έφτασε η σειρά), παραμένουν αμεταφραστα. Κρίμα να μην ξέρουμε κορεατικά.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 15 Δεκ 2019, 13:56

Πολύ δυνατό το tomb raider, αλλά δυστυχώς η μετάφραση αργεί πολυ. Ως τώρα έχουν βγει κάπου 60 chapters στα κορεατικά και απ αυτά έχουν μεταφραστεί μόλις 31.

Έχει μεγάλο hype πάντως το webtoon. Το ίδιο συμβαίνει και με το sorcerer king, που όμως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και απλά κοπιαρει το κλάσεις ανώτερο του, solo leveling.

Τέλος, εξαιρετική είναι και η 4η σεζόν του boku no hero academia.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 15 Δεκ 2019, 13:59

Έχω φτάσει και τη ροή του the beginning after the end , που είναι παρόμοιας θεματολογίας με το tales of demons and gods.

Σε αντίθεση με το κινέζικο βέβαια, το BAtE είναι πιο λίγο και περιεκτικό και δίνει μερικές πραγματικά γαμηστερες στιγμές.

Ορέστης 35

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Δεκ 2019, 09:32

Ποσες ωρες βλεπεις τη μερα;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 19 Δεκ 2019, 23:38

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Δεκ 2019, 09:32
Ποσες ωρες βλεπεις τη μερα;
Μόνο το σκ παρακολουθώ μαν, τουλάχιστον τα δύο τελευταία χρονια. Αλλά το σκ του δίνω και καταλαβαινει. :D

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 19 Δεκ 2019, 23:41

Κάνω μια μοναδική εξαίρεση για το kingdom, τις εξελίξεις του οποίου τσεκαρω καθημερινά. Btw μιας και το ανέφερα, όπως τα προηγούμενα ετσι και το επόμενο τσαπτερ θα είναι ηλιθιο.


Μλκ μανγκακα δώσε ένα τελος στο αρκ. Νισαφι πχια

Ορέστης 35

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Δεκ 2019, 23:43

Ωραια τα webtoon σε ταμπλετ

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 19 Δεκ 2019, 23:49

Έχω ξεκινήσει και το the legendary moonlight sculptor. Είμαι στη μέση περίπου της ροής και ήδη το θεωρώ υπερεκτιμημένο.

Το πικ του webtoon ως τώρα είναι οι brocon στιγμές που παρουσιάζει κάπου μετά το chapter 50. Οι οποίες δεν σχετίζονται ούτε λίγο με τη βασική ροή αλλά απλά παρεμβάλλονται σε αυτή.

Ορέστης 35

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 20 Δεκ 2019, 00:49

Εγω διαβαζω το dr frost

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 21 Δεκ 2019, 22:29

Έχω ξεκινήσει αυτό.

https://www.anime-planet.com/manga/a-re ... be-special

Εξαιρετικό webtoon με καλαίσθητο σχέδιο και όμορφη ιστορία.

Σίγουρα στο τοπ 3 του είδους του (όπου ο mc πεθαινει και στη συνέχεια επιστρέφει σε μια βερσιόν κάποιου νεότερου εαυτού του).

Το webtoon μπορεί και πετυχαίνει μια αξιοζήλευτη ισορροπία. Ο mc είναι βέβαια op, αλλά με πολλά flaws, δλδ δεν είναι εκείνος ο τύπος που χρησιμοποιεί όλο το υπόλοιπο σύμπαν της σειράς ως απλά πιόνια του. Υπάρχει ουσιαστική αλληλεπίδραση ανάμεσα στους χαρακτήρες και ένα εύρημα σπάνιο για το είδος, που αφήνει τεράστια περιθώρια βελτίωσης στην ήδη γαμάτη ιστορία. Για να δούμε.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 26 Δεκ 2019, 12:57

https://www.mangaupdates.com/series.html?id=151271

https://www.mangaupdates.com/series.html?id=156791

Κινέζικα σκουπίδια. Αν κάποιος ανέθετε σε ένα οποιοδήποτε δεκάχρονο να γράψει ένα σενάριο για webcomic, σίγουρα θα έπαιρνε καλύτερα αποτελέσματα από αυτά που παραδίδουν οι σεναριογράφοι των δύο προηγούμενων έργων.

Op πρωταγωνιστές που περιφέρονται σε ένα γκρι σύμπαν χωρίς καμία συνοχή και δομή, οι οποίοι προσθέτουν στο χαρέμι τους κάθε νέα γυναίκα που γνωρίζουν.

Η πλοκή έχει ως εξής. Ο σεναριογράφος σκέφτεται ένα περιστατικό με το οποίο ο ήρωας θα φαινόταν bad ass και απλά το ζωγραφίζει χωρίς κανενα σενάριο, καμία συνέχεια, χωρίς τίποτα.

Πχ πως θα δείξουμε ότι ο χαρακτήρας είναι μάστερ στις πολεμικές τέχνες. Απλά θα ζωγραφίσουμε μια καρικατούρα κακού που θα την πέσει στη γκόμενα του πρωταγωνιστή και θα την παρενοχλήσει σεξουαλικά από το πουθενά.

Δεν τα γράφω όλα αυτά για να κάνω κριτική. Άλλωστε τι κριτική να κάνεις σε σκουπιδια. Τα γράφω γιατί μου φαίνεται αδιανόητο αλλά ισχύει ότι οι 9/10 κινεζιες είναι για τον πουτσο.

Όλοι σχεδόν οι σεναριογράφοι από την Κίνα μοιαζουν με τροφίμους του πικπα, με διανοητικά ανάπηρα άτομα που αποφάσισαν να φτιάξουν ένα webcomic.

Δεν ξέρω γιατί μια χώρα 1 δις βγάζει τόσους καθυστερες στο είδος, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Είναι ζήτημα εθνικότητας πχια, το φαινόμενο είναι μαζικο.βλ

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 26 Δεκ 2019, 16:47

Επιτέλους ήρθε το τέλος και η κλιμάκωση στο αρκ του kingdom.

Ο Χουκεν κατασφαχτηκε θεαματικά και η Battle at Shukai Plains ήρθε η ώρα να τελειώσει.

Χριστουγεννιάτικο δώρο από τον μανγκακα που άργησε πολύ αλλά έκλεισε όπως έπρεπε και όπως όλοι αναμέναμε τη μάχη.

Είμαι από αυτούς που δεν κάνουν αντιστοιχησεις με τα ιστορικά γεγονότα τα οποία ακολουθεί η σειρά, κυρίως γιατί δε θέλω να σποιλαρω τον εαυτό μου. Όμως φαντάζομαι πως μετά από αυτή τη μάχη ο Σιν θα προαχθεί σε great general of the heavens και θα πραγματοποιήσει το όνειρο του. Δεν γίνεται αλλιώς, σκότωσε τον δυνατότερο μαχητή ολόκληρου του έργου και ουσιαστικά ξεπέρασε σε εκτόπισμα ακόμα και τον ισοθεο Ούκι. Από την πλευρά της δύναμης βέβαια και όχι της συνολικής κληρονομιάς.

Ήρθε η ώρα να αναδειχτεί η νέα γενιά των στρατηγών στο δρόμο προς την ενοποίηση με προεξάρχοντα βέβαια τον Σιν.

Υγ Ο μανγκακα έχει δηλώσει πως η σειρά θα φτάσει να εξιστορήσει και γεγονοτα μετά την ενοποίηση, οπότε αντικειμενικά υπάρχουν πολλά ακόμα να μεταφερθούν.

Νομίζω πως έχουμε μπροστά μια σημαντική εκστρατεία που λογικά θα τρέξει ο Σιν ως ένας από τους επικεφαλής και στη συνέχεια αναμένεται να αναπτυχθεί και το ειδύλλιο με την Κιουκάι. Ωραία πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 27 Δεκ 2019, 22:27

Το επόμενο αρκ θα είναι κομβικό για την εξέλιξη της ιστορίας. Από τα λίγα που έχω διαβάσει σε σχέση με τα ιστορικά γεγονότα (όσο πιο λίγα μου επιτρέπει η περιέργειά μου), υπάρχει μια πιθανότητα ο Σιν να οριστεί ως μοναδικός επικεφαλής του βασιλείου στην επόμενη εκστρατεία και από λάθος υπολογισμούς να χάσει.

Αν ο μανγκακα αποφασίσει να ακολουθήσει αυτό το δρόμο, πέρα από το ότι θα πρόκειται για μια τεράστια ανατροπη, τότε το μάνγκα έχει τεράστιο δρόμο μπροστά του και τα 1000 τσαπτερς δεν φτάνουν με τίποτα.

Όχι ότι δημιουργός έχει μείνει πιστός στα γεγονότα, απλά τα χρησιμοποιεί ως βάση για την ιστορία του. Τα περισσότερα εξάλλου περιστατικά είναι καθαρή μυθοπλασία χωρίς κανενα ιστορικο έρεισμα.

Σε κάθε περίπτωση δεν θα ήθελα να δω αρκ 50-100 τσαπτερς που θα καταλήξει σε fail. Θα είναι μαλακία μεγαλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών