Τζακ Νίκολσον

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Νοέμ 2022, 13:33

Αν και δεν είμαι σε φόρμα, θα κάνω ένα ποστ για τον αγαπημένο (;) ηθοποιό βάσει όσων διαβάζω στο πόνημα και όπου, όπως έχουν ενημερωθεί όσοι με παρακολουθούν, οι συμπτώσεις φτάνουν στο όριο της παράνοιας, ενώ το name dropping (για το οποίο έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν) παίρνει διαστάσεις carpet bombing

Λοιπόν, γράφω και αν το κρίνω σκόπιμο θα επανέλθω

Βάσει όσων διάβασα εντόπισα κάποιες creepy τουλάχιστον λεπτομέρειες στο βιογραφικό του φανατικού οπαδού των Lakers, όχι τόσο creepy λόγω της ύπαρξής τους όσο της σύμπτωσής τους με τους κινηματογραφικούς του ρόλους.

Βαρέθηκα τελικά αυτή τη στιγμή, οπότε θα επανέλθω

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23864
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Νοέμ 2022, 13:36

neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 13:33
Αν και δεν είμαι σε φόρμα, θα κάνω ένα ποστ για τον αγαπημένο (;) ηθοποιό βάσει όσων διαβάζω στο πόνημα και όπου, όπως έχουν ενημερωθεί όσοι με παρακολουθούν, οι συμπτώσεις φτάνουν στο όριο της παράνοιας, ενώ το name dropping (για το οποίο έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν) παίρνει διαστάσεις carpet bombing

Λοιπόν, γράφω και αν το κρίνω σκόπιμο θα επανέλθω

Βάσει όσων διάβασα εντόπισα κάποιες creepy τουλάχιστον λεπτομέρειες στο βιογραφικό του φανατικού οπαδού των Lakers, όχι τόσο creepy λόγω της ύπαρξής τους όσο της σύμπτωσής τους με τους κινηματογραφικούς του ρόλους.

Βαρέθηκα τελικά αυτή τη στιγμή, οπότε θα επανέλθω
Για πες. Αναμένουμε να επανέλθεις. :D
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 04 Νοέμ 2022, 13:36

neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 13:33

Βαρέθηκα τελικά αυτή τη στιγμή, οπότε θα επανέλθω


:-?
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Νοέμ 2022, 13:37

AlienWay έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 13:36
neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 13:33
Αν και δεν είμαι σε φόρμα, θα κάνω ένα ποστ για τον αγαπημένο (;) ηθοποιό βάσει όσων διαβάζω στο πόνημα και όπου, όπως έχουν ενημερωθεί όσοι με παρακολουθούν, οι συμπτώσεις φτάνουν στο όριο της παράνοιας, ενώ το name dropping (για το οποίο έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν) παίρνει διαστάσεις carpet bombing

Λοιπόν, γράφω και αν το κρίνω σκόπιμο θα επανέλθω

Βάσει όσων διάβασα εντόπισα κάποιες creepy τουλάχιστον λεπτομέρειες στο βιογραφικό του φανατικού οπαδού των Lakers, όχι τόσο creepy λόγω της ύπαρξής τους όσο της σύμπτωσής τους με τους κινηματογραφικούς του ρόλους.

Βαρέθηκα τελικά αυτή τη στιγμή, οπότε θα επανέλθω
Για πες. Αναμένουμε να επανέλθεις. :D
Ναι - θέλει λίγο copy paste κ μετάφραση των σημείων και βαριέμαι αυτή τη στιγμή, αναγκάστηκα να πιω φρέντο εσπρέσσο κ νυστάζω

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 04 Νοέμ 2022, 13:45

:xena:
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 04 Νοέμ 2022, 13:46

Φρέντο; Μήπως εννοείς φραπέ; Τι σου συμβαίνει τύπε;
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Νοέμ 2022, 13:55

Φρέντο ρε

Με σύρανε για καφέ κ πήγα μόνο με την υστερόβουλη σκέψη ότι θα κοιτάζω καμία γκόμενα όσο αυτοί λένε πράγματα που δεν ακούω

Τζίφος - ούτε γκόμενα έπαιζε ΚΑΙ εσπρέσο πήρα αντί για φραπέ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Νοέμ 2022, 14:15

neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 13:55
Φρέντο ρε

Με σύρανε για καφέ κ πήγα μόνο με την υστερόβουλη σκέψη ότι θα κοιτάζω καμία γκόμενα όσο αυτοί λένε πράγματα που δεν ακούω

Τζίφος - ούτε γκόμενα έπαιζε ΚΑΙ εσπρέσο πήρα αντί για φραπέ
Σε νιώθω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Νοέμ 2022, 14:20

Gherschaagk έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 14:15
neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 13:55
Φρέντο ρε

Με σύρανε για καφέ κ πήγα μόνο με την υστερόβουλη σκέψη ότι θα κοιτάζω καμία γκόμενα όσο αυτοί λένε πράγματα που δεν ακούω

Τζίφος - ούτε γκόμενα έπαιζε ΚΑΙ εσπρέσο πήρα αντί για φραπέ
Σε νιώθω.
Είπα ένα ψεματάκι - υπήρχε μία που με κοίταζε έντονα θεωρώ αλλά τα μάζεψε και έφυγε στο ημίωρο

ίσως επειδή την κοίταζα εγώ έντονα εν τέλει;, αναρωτήθηκα εκ των υστέρων - δλδ μπορεί να ερμήνευσα λάθος την όλη κατάσταση

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Νοέμ 2022, 14:34

neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 14:20
Gherschaagk έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 14:15
neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 13:55
Φρέντο ρε

Με σύρανε για καφέ κ πήγα μόνο με την υστερόβουλη σκέψη ότι θα κοιτάζω καμία γκόμενα όσο αυτοί λένε πράγματα που δεν ακούω

Τζίφος - ούτε γκόμενα έπαιζε ΚΑΙ εσπρέσο πήρα αντί για φραπέ
Σε νιώθω.
Είπα ένα ψεματάκι - υπήρχε μία που με κοίταζε έντονα θεωρώ αλλά τα μάζεψε και έφυγε στο ημίωρο

ίσως επειδή την κοίταζα εγώ έντονα εν τέλει;, αναρωτήθηκα εκ των υστέρων - δλδ μπορεί να ερμήνευσα λάθος την όλη κατάσταση
Μπορεί να την έπιασε κόψιμο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23864
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Νοέμ 2022, 14:36

Πάντως ρισπέκτ που όταν διαπίστωσε ότι από τα γεράματα δεν μπορούσε πια να ερμηνεύσει τους ρόλους, επέλεξε να αποσυρθεί.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 04 Νοέμ 2022, 14:39

neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 14:20

ίσως επειδή την κοίταζα εγώ έντονα εν τέλει;, αναρωτήθηκα εκ των υστέρων - δλδ μπορεί να ερμήνευσα λάθος την όλη κατάσταση




Feindflug
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Νοέμ 2022, 14:45

Ο τρόπος που έφυγε δεν υποδεινυε κόψιμο, κ είμαι σίγουρος επειδή κάποιες εμπειρίες είναι πανανθρώπινες κ σίγουρα όχι προνόμιο βιολογικού ή κατασκευασμένου φύλου

(Εκτός του Κατουρα όρθια, αυτό είναι το απόλυτο λιτμους τεστ)

Νίκολσον>ντε Νίρο,Πατσίνο

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14835
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 04 Νοέμ 2022, 17:39

Ανέστης_35 έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 14:39
neon imposter έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 14:20

ίσως επειδή την κοίταζα εγώ έντονα εν τέλει;, αναρωτήθηκα εκ των υστέρων - δλδ μπορεί να ερμήνευσα λάθος την όλη κατάσταση




Feindflug
Μπορεί να είναι μερακλής ο τύπος, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Τζακ Νίκολσον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 06 Νοέμ 2022, 13:54

Επειδή άρχισα να το βαριέμαι το βιβλίο - νομίζω ό,τι I got the point ok, πλέον δεν λέει τπτ συγκλονιστικό, ας γράψω για τον Τζακ Νίκολσον καθότι οκ, δεν θα γράψω αν δεν γράψω

Ο συγγραφέας λίγο-πολύ γράφει

Ο Τζακ γεννήθηκε σε κάποια απροσδιόριστη τοποθεσία από κάποιο ανήλικο, ανύπαντρο showgirl. Η ταυτότητα του πατέρα του παραμένει ένα μυστήριο. Ο παππούς κ γιαγιά για να αποφύγουν το στίγμα είπαν ότι είναι γιος τους. Μεγάλωσε πιστεύοντας πως η μητέρα του είναι η μεγαλύτερη αδερφή του. Το 1974 έμαθε ότι αυτή που θεωρούσε αδερφή του είναι στην πραγματικότητα μητέρα του, όταν ήταν 37.

Ο Τζακ δεν έχει πιστοποιητικό γεννήσεως. Ως το 1954, που είχε σχεδόν ενηλικιωθεί, δεν υπήρχε επισήμως. Το μόνο που έχει είναι ένα "Πιστοποιητικό Καθυστερημένης Αναφοράς Γεννήσεως" που αναφέρει τον παππού και τη γιαγιά του ως γονείς του.

Φαίνεται πως δεν υπάρχει τρόπος προσδιορισμού του ποιος είναι ο Τζακ Νίκολσον. Ο ίδιος είπε σε δημοσιογράφους πως δεν τον ενδιαφέρει η ταυτοποίηση του πατέρα του αλλά καθώς φαίνεται δεν τον ενδιαφέρει ούτε η επαλήθευση της ταυτότητας της μητέρας του.

Επειδή εμένα όλα αυτά μου φαίνονται πολύ κοινότυπα ας προσπαθήσουμε να τα ερμηνεύσουμε μέσα από τα μάτια του φακού.

Καταρχάς, στο Επάγγελμα Ρεπόρτερ (σημειώνω πως η πρώτη βιντεοκασέτα που έδωσε το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ όταν αποφάσισε να δίνει βιντεοκασέτες με την κυκλοφορία του ήταν η εν λόγω ταινία) ο Τζακ βρίσκει ένα πτώμα του οποίου κλέβει την ταυτότητα και ακολουθεί τη διαδρομή του. Αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι μία από τις πλέον ενδιαφέρουσες ιδέες μυθοπλασίας (άλλο που ο Αντονιόνι την καταστρέφει στην εν λόγω ταινία).

(Βλέπω ότι ο αγγλικός τίτλος είναι The Passenger, ποιος σκέφτηκε να τον αποδώσει Επάγγελμα Ρεπόρτερ, ο Χαρδαβέλας; Επίσης βλέπω πως η ταινία βγαίνει το 1975 δλδ λίγο μετά το)

Chinatown το οποίο βγαίνει το 1974, δλδ λίγο μετά αφού ο Τζακ μαθαίνει πως η μεγαλύτερη "αδερφή" του είναι η μητέρα του, και στο οποίο Chinatown η υπόθεση

Spoiler alert
:a040::o:e040:

εμπεριέχει μία μητέρα που έχει πει στην κόρη της πως είναι η μεγαλύτερη αδερφή της. Χμ. Δεν έχω δει την εν λόγω ταινία, αλλά το θυμόμουν αυτό πως το είχα διαβάσει κάπου. (Δεν αναφέρω καν ποιος είναι ο σκηνοθέτης της ταινίας, διότι τα πράγματα θα έπαιρναν ακόμη πιο περίεργη πλοκή)

[Edit στο proofreading - θυμήθηκα ότι ο Τζακ Νίκολσον παίζει με τη Φέη στον Ταχυδρόμο - ας μην ανοίξουμε ΚΑΙ το ζήτημα ταχυδρομείο στις ΗΠΑ που ο Pynchon μας έκανε γνωστό διότι η κατάσταση γίνεται ακόμη πιο δαιδαλώδης]

Για να συνοψίσουμε, επειδή βαριέμαι - ο Τζακ αφού έμαθε πως η μητέρα του ήταν αυτή που νόμιζε πως είναι αδερφή του (Chinatown) αποφάσισε έπειτα να κλέψει την ταυτότητα κάποιου άλλου (Επάγγελμα Ρεπόρτερ) όχι επειδή βρήκε το πτώμα του αλλά μάλλον επειδή ο ίδιος δεν γεννήθηκε ποτέ.

Τι σημαίνουν όλα αυτά; Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Το μόνο σίγουρο είναι πως μπορεί να δει κανείς τόσο την οριζόντια (ταινίες που συμμετείχε ο Τζακ, εννοώ και άλλες ταινίες που συμμετείχε) όσο και την κάθετη (γενεαλογία αστέρων χόλιγουντ, σκηνοθετών κλπ) ιδιοκτησία του Chateau en Espagne που αποτελεί το συγκεκριμένο οικοδόμημα.

Και να κάνει τις αναγωγές του

Απάντηση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών