Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 24 Δεκ 2022, 11:43

Χάζευα το Junior χτες, με τον Άρνι, Ντε Βίτο κλπ

Σε κάποια φάση η πρώην γυναίκα του Ντε Βίτο τον πληροφορεί ότι έμεινε έγκυος από ένα μέλος των Aerosmith

Λίγο μετά κάποιος εκ των δύο (ο Ντε Βίτο ή η γυναίκα του) χρησιμοποιεί τη φράση

Get a grip

Το Junior βγήκε στους κινηματογράφους το 94. Οι Aerosmith είχαν βγάλει το 93 το άλμπουμ Get a Grip, με το διαβόητο εξώφυλλο με την αγελάδα που έχει σκουλαρίκι (διάφορες οργανώσεις είχαν διαμαρτυρηθεί κλπ κλπ).

Προφανώς, στον σεναριογράφο Kevin Wade το άλμπουμ άρεσε


neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 03 Ιαν 2023, 12:44

Είδα χτες το About a boy

Ο Χιου Γκραντ στέκεται μπροστά σε ένα περίπτερο όταν βλέπει το ΓΑΜΕ (Γονείς Ανύπαντροι κάτι) - στο περίπτερο κρέμεται ένα GQ με εξώφυλλο τον Μπραντ Πιτ

Αργότερα κωλοβαρώντας στο διαμέρισμά του, ο Χιου Γκραντ διαβάζει το συγκεκριμένο τεύχος του GQ

Στην ταινία παίζει η Τόνι Κωλέτ - πολύ καλή ερμηνεία. Απορώ, αυτό το κορίτσι ποτέ δεν είχε την καριέρα που θα μπορούσε να έχει (νομίζω).

Την είδα πρώτη φορά στο Velvet Goldmine, που δεν το έχει δείξει ποτέ η ΤV νομίζω - και γενικά είναι εντελώς παραγνωρισμένη ταινία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Ίσως το θέμα θεωρείται irrelevant;

Μόλις είδα ότι έπαιζε κ ο Bale στο VG.

Το VG το είχαμε δει στο Αλφαβίλ - αν και θεωρείτο πολύ σινεφίλ πάντα το έβρισκα κρύο. Έκλεισε φυσικά

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 03 Ιαν 2023, 12:53

Να σημειώσω ότι ο Hornby είναι ήπιων τόνων, χαλαρός συγγραφέας, και φίλαθλος της Άρσεναλ (στο δωμάτιο του γιου της Ρέιτσελ κρέμεται ένα τέτοιο της άρσεναλ τώρα π το σκέφτομαι), οπότε δεν μπορεί να αποδώσει χαρακτήρα μισάνθρωπου με πειστικότητα

Η ταινία με τον Κιούζακ που μετράει τις χυλόπιτες ή τις σχέσεις του με το άλλο φύλο - το γυναικείο εννοώ - κάνοντας μουσικές λίστες είναι πολύ καλύτερη, όπως άλλλωστε κ το βιβλίο, το High Fidelity

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 919
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 03 Ιαν 2023, 13:10

ωραία σχόλια! το Velvet Goldmine το είχα δει μόνος μου, νομίζω στο Ανατόλια, επειδή είχε αφιερώσει μισό τεύχος εκεί το Ποπ&Ροκ και εγώ θεωρούσα εαυτόν έφηβο ψαγμένο μουσικόφιλο.

έκτοτε όντως έχει παίξει μόνο σε αφιερώματα για ροκ μουσικό κιν/φο, όπως και σε σχετικά αφιερώματα σε φιλομοφυλοφιλικό κιν/φο παλαιότερα.

η εσωστρεφής εμμονική άκακη μισανθρωπία επανέρχεται συνεχώς στα έργα του Hornby (How to be good, About a boy, Juliet Naked κ.α.) αλλά όπως σωστά παρατηρείς η δημιουργική του κορωνίδα αφορά μάλλον τον λιγότερο μισάνθρωπο και εξωστρεφέστερο ήρωά του, τον Rob του High Fidelity.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 03 Ιαν 2023, 13:17

Από Hornby διάβασα το HF, το About a Boy, κ νομίζω ένα με τις εμπειρίες του ως οπαδού της Άρσεναλ κ μετά εγκατέλειψα

Μ φαίνεται όμως κατάλληλος για κινηματογραφικές μεταφορές

Πχ αυτός ο Julian Barnes είναι καλύτερος, πιο κυνικός απ' ό,τι θυμάμαι, αλλά δεν έχω ιδέα έχουν μεταφερθεί γραπτά του στον κινηματογράφο;

Όπως κ ο άλλος είναι καλύτερος, ο Τι ωραίο πλιάτσικο! μου διαφεύγει το όνομά του [ο Κόου]

Γενικά όμως - είναι αγγλόφωνοι οπότε έχουν μεγαλύτερη πρόσβαση στον κινηματογράφο

Το VG δεν το πολυθυμάμαι - καλό ήταν αλλά θυμάμαι περισσότερο τη μάσα μετά που πήγαμε σε μια μπυραρία, κλειστή πλέον

Portia
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 12 Σεπ 2022, 16:46
Phorum.gr user: Portia

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Portia » 03 Ιαν 2023, 13:37

Εχω δει εξι φορες τα Ματια Ερμητικα Κλειστα του Κιουμπρικ και παντα αναρωτιεμαι ποσο θα ειχε απογειωθει το φιλμ αν το βασικο πρωταγωνιστη δεν τον ενσαρκωνε ο ανοστος Κρουζ...

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 03 Ιαν 2023, 13:40

Portia έγραψε:
03 Ιαν 2023, 13:37
Εχω δει εξι φορες τα Ματια Ερμητικα Κλειστα του Κιουμπρικ και παντα αναρωτιεμαι ποσο θα ειχε απογειωθει το φιλμ αν το βασικο πρωταγωνιστη δεν τον ενσαρκωνε ο ανοστος Κρουζ...
ο Κ δεν ήταν τελειομανής;

Μήπως ήθελε τον Κρουζ να παίξει έτσι και για να παίζει έτσι;

Portia
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 12 Σεπ 2022, 16:46
Phorum.gr user: Portia

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Portia » 03 Ιαν 2023, 19:00

neon imposter έγραψε:
03 Ιαν 2023, 13:40

ο Κ δεν ήταν τελειομανής;

Μήπως ήθελε τον Κρουζ να παίξει έτσι και για να παίζει έτσι;
Δε θα μάθουμε ποτέ, το μόνο σίγουρο είναι πως αυτό το κύκνειο άσμα του τον ταλαιπώρησε πάρα πολύ (τα γυρίσματα είχαν κρατήσει δύο χρόνια). Πριν πολλά χρόνια είχα παρακολουθήσει συνεύντευξη της κόρης του να λέει πως ο πατέρας της ήταν σκασμένος καθόλη τη διάρκεια των γυρισμάtvn, φαινόταν πως δεχόταν πολλή πίεση από την παραγωγή αν και ο ίδιος δε μιλούσε ποτέ ανοιχτά. Τώρα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε και μία από αυτές είναι και η επιβολή του Κρουζ από τον παραγωγό.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Ιαν 2023, 12:06

Portia έγραψε:
03 Ιαν 2023, 19:00
neon imposter έγραψε:
03 Ιαν 2023, 13:40

ο Κ δεν ήταν τελειομανής;

Μήπως ήθελε τον Κρουζ να παίξει έτσι και για να παίζει έτσι;
Δε θα μάθουμε ποτέ, το μόνο σίγουρο είναι πως αυτό το κύκνειο άσμα του τον ταλαιπώρησε πάρα πολύ (τα γυρίσματα είχαν κρατήσει δύο χρόνια). Πριν πολλά χρόνια είχα παρακολουθήσει συνεύντευξη της κόρης του να λέει πως ο πατέρας της ήταν σκασμένος καθόλη τη διάρκεια των γυρισμάtvn, φαινόταν πως δεχόταν πολλή πίεση από την παραγωγή αν και ο ίδιος δε μιλούσε ποτέ ανοιχτά. Τώρα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε και μία από αυτές είναι και η επιβολή του Κρουζ από τον παραγωγό.
Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η παραφιλολογία του Αης Γουάηντ Σατ

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Ιαν 2023, 12:14

Είχε χτες το Θεωρίες Συνωμοσίας

Κρατάμε το προφανές

[και επιφυλασσόμεθα για περαιτέρω συμπεράσματα (θέλει ψάξιμο - χωρίς να υπονοώ ότι είναι τπτ ιδιαίτερο η ταινία, παρά την πολύ καλή ερμηνεία κατά τη γνώμη μου του Μελ)]

Κάθε συνεπής με τον εαυτό του συνωμοσιολόγος falls for a girl of the State

Ο ήρωας έχει ερωτευτεί κρατικό υπάλληλο (!!!)

Τα πλοκάμια του Κράτους είναι παντού, οπότε πρέπει να έχουμε την προσοχή μας τεταμένη. Ο Λεβιάθαν θα στείλει τις καλύτερες που έχει για να μας τιθασεύσει. Δεν μπορώ να βρω το meme που κυκλοφορεί και το λέει καθαρά - Don't listen to her, she is an Agent of the State - ή κάπως έτσι

Και η Τζούλια εκείνη την εποχή φύσαγε.

Για τα παραμύθια περί MK Ultra γελάμε - ως γνωστόν ένα μύθευμα που επινόησε το Κ για να αποστρέψουμε το βλέμμα από το αληθινό mind numbing, spirit crushing πρόγραμμά του, τη Δημόσια Εκπαίδευση.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Ιαν 2023, 12:20

"Φτωχό" το κόλπο του σεναριογράφου για τον εντοπισμό του ήρωα μέσω της αγοράς του Φύλακα στη Σίκαλη

Ήδη το είχε κάνει ο Γουώκερ το 95 για το Se7en, όπου ο Σώμερσετ εντοπίζει τον Ντο μέσα από τις δανειστικές βιβλιοθήκες

Από τα καλύτερα καφκικά κόλπα σε μυθοπλασία - έδωσε νόημα στη ζωή όσων αγοράζαμε βιβλία καθώς πλέον η επίσκεψη στο βιβλιοπωλείο δυνητικά σήμαινε την τοποθέτησή μας υπό τον Κρατικό φακό

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Ιαν 2023, 14:21

Αφήνω κ αυτό το ερώτημα

Μήπως το Conspiracy Theory είναι ελεύθερη απόδοση του Άμλετ;

Ο Άμλετ σκοτώνει κατά λάθος τον πατέρα της Οφηλίας, η οποία τρελαίνεται με τα γνωστά επακόλουθα.

Ο ήρωας της ταινίας έχει προγραμματιστεί να σκοτώσει τον πατέρα της Ρόμπερτς, αλλά δεν προχωρά στη δολοφονία επειδή ερωτεύεται τη Ρόμπερτς.

Οκ, υπάρχουν πολλές διαφορές, ωστόσο ο Μελ το 1990 πρωταγωνίστησε στο Άμλετ - το 1997, επηρεασμένος από τη δύναμη του σαικσπηρικού έργου, δέχεται να πρωταγωνιστήσει στο CT, ακριβώς επειδή "βλέπει" στο συγκεκριμένο επεισόδιο της ταινίας έναν "τύπο" του Άμλετ.

Ένα ακόμη - τόσο το Άμλετ του Μελ, όσο και το CT έχουν την ίδια βαθμολογία στο IMDB, που κάποιοι ανάμεσά μας υποπτευόμαστε πως δεν αποτελεί μία απλή βάση δεδομένων αλλά VALIS, δλδ A vast and living intelligence

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 09 Ιαν 2023, 14:06

Χτες είχε το Twister (1996) - έκατσα να το δω επειδή δεν θυμάμαι αν το είχα δει στον κινηματογράφο ή όχι. Θυμάμαι να διαβάζω πάντως στο ΣΙΝΕΜΑ γι αυτό. Αν κ δεν το περίμενα, είναι καλή ταινία.

Σε κάποια φάση, καθώς τον ψιλοέπαιρνα, μου ήλθε στο μυαλό το Titty Twister του From dusk til dawn του Ροντρίγκεζ - μία άθλια ταινία του 1996 επίσης, που επίσης δεν θυμάμαι αν έχω δει ποτέ - αλλά και να μην έχω, έχω δει τη σκηνή που πρέπει να δει όποιος σέβεται τον εαυτό του, και που αποκαλύπτει το ψυχικό μεγαλείο της Σάλμα Χάγιεκ.

Αναρωτήθηκα αν ο σεναριογράφος του From dusk είχε κατά νου τον τίτλο της ταινίας με την Έλεν Χαντ για να ονομάσει το κωλόμπαρο.

Όπως και να έχει, έπεσα στην είδηση πως ετοιμάζεται σήκουελ του Twister με το όνομα Twisters, πράγμα που με οδήγησε στο συμπέρασμα ότι σύντομα θα ανακοινωθεί σήκουελ του From Dusk με πολύ περισσότερα κωλόμπαρα, Titty Twisters, και ως εκ τούτου πολύ περισσότερα ψυχικά μεγαλεία στάρς του Χόλυγουντ. (αν και τα διαμάντια είναι παντοτινά, ελπίζω να μην επιστρατεύσουν τη Σάλμα, προτιμώ να ανακαλύψουμε καινούργια ψυχικά μεγαλεία και όχι μεγαλεία που δεν έχουν να αποδείξουν τίποτε πια)

Ένα trivia που διάβασα για τον τίτλο του From Dusk - το όνομα της ταινίας, λέει, είναι από οδοδείκτες drive-ins - μία χαρακτηριστική σκηνή του Twister δείχνει έναν τυφώνα να διαλύει ένα drive-in όπου παίζεται η Λάμψη - συγκεκριμένα τη στιγμή της διάλυσης ο Τζακ κοπανάει με το τσεκούρι την πόρτα για να καθαρίσει τη σπαζαρχ σύζυγό του - δυστυχώς, όπως γνωρίζουμε, χωρίς να το κατορθώσει

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23216
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 09 Ιαν 2023, 14:27

Είδα το μισό άβαταρ το πρώτο γιατί είμαι αναγκασμένος να δω και το δεύτερο "για την παρέα".

Δεν είναι τόσο βαρετό όσο φοβόμουν, αλλά δεν μπορώ να πω και ότι κακώς δεν το είχα δει τόσα χρόνια.

Το άλλο μισό θα το δω σήμερα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σαχλαμαροειδείς παρατηρήσεις πάνω σε ταινίες κλπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιαν 2023, 14:39

AlienWay έγραψε:
09 Ιαν 2023, 14:27
Είδα το μισό άβαταρ το πρώτο γιατί είμαι αναγκασμένος να δω και το δεύτερο "για την παρέα".

Δεν είναι τόσο βαρετό όσο φοβόμουν, αλλά δεν μπορώ να πω και ότι κακώς δεν το είχα δει τόσα χρόνια.

Το άλλο μισό θα το δω σήμερα.
Από πού προέκυψε ότι θα ήταν βαρετό;

Σε κάθε περίπτωση, προτείνω να δεις το άβαταρ 2 σε 3d.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών