Γιατί χρειαζόμαστε υπότιτλους σε γλώσσες που ξέρουμε

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11447
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Γιατί χρειαζόμαστε υπότιτλους σε γλώσσες που ξέρουμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 24 Ιαν 2023, 21:02

Χρησιμοποιώ υπότιτλους, αλλά έχω φτάσει στο σημείο να μην τους χρειάζομαι.

Πάντως είναι πρώτης τάξεως βοήθεια στο να μάθεις μία άλλη γλώσσα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14118
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Γιατί χρειαζόμαστε υπότιτλους σε γλώσσες που ξέρουμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 24 Ιαν 2023, 21:09

Και να σκεφτεί κανείς ότι υπάρχουν χωρες πχ Ιταλία, Γαλλία κλπ που μεταγγλωτιζουν ολες τις ταινίες. :e040:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί χρειαζόμαστε υπότιτλους σε γλώσσες που ξέρουμε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2023, 21:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Ιαν 2023, 19:53
Ωραίο βίντεο, αναρωτιόμουν κι εγώ πως γίνεται να ακούω μια χαρά youtubers και podcasts στ' αγγλικά, αλλά όταν βλέπω μεγάλες παραγωγές να χάνω ολόκληρες προτάσεις.

Χρειαζόσουν εξήγηση για κάτι που κράζουμε συλλογικά εδώ και χρόνια; Μ' αρέσει που η άλλη λέει "it doesn't have a straightforward answer". Φυσικά και έχει. Αν ο άλλος μουρμουρίζει αντί να προφέρει τα λόγια του, χρειάζεσαι υπότιτλους για να καταλάβεις τι σκατά ήθελε να πει.

Το έχουμε αναφέρει ξανά και ξανά στο φόρουμ ότι αυτό έγινε εφικτό με την εξέλιξη της τεχνολογίας και την ικανότητα των σύγχρονων μικροφώνων να πιάνουν ψίθυρους. Μόλις κατέστη αυτό δυνατό, όλοι οι ηθοποιοί άρχισαν να ψιθυρίζουν το 90% του διαλόγου τους, που όπως και πολλούς άλλους με εκνευρίζει προσωπικά αφάνταστα γιατί είναι αντιρεαλιστικό, ενοχλητικό και τελείως ηλίθιο. Just because you can, doesn't mean you should.

Έγινε περίπου ό,τι και με την έκρηξη του CGI. Επειδή πλέον μπορούν, χρησιμοποιούν CGI σε κάθε καρέ, χρειάζεται ή όχι.

Προσωπικά δεν βάζω ποτέ υπότιτλους εκτός αν βλέπω κάποιον να μιλάει με ιδιωματική προφορά όπου μπορεί να χάνω λόγια, ειδικά αν μιλάει γρήγορα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών