Dragons' Den Greece

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 02:04

Εγώ υποψιάζομαι ότι δεν μπορεί να φτιάξει πρωτότυπο εύκολα, γιατί δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ένα κιτ μιας χρήσης τη παραγόμενη θερμότητα. Δεν εξηγείται αλλιώς.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Φεβ 2023, 02:09

Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 02:04
Εγώ υποψιάζομαι ότι δεν μπορεί να φτιάξει πρωτότυπο εύκολα, γιατί δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ένα κιτ μιας χρήσης τη παραγόμενη θερμότητα. Δεν εξηγείται αλλιώς.
Χωρις να ειμαι ειδικος και γνωριζοντας ελαχιστα πράγματα απο χημεια δεν μπορει να ειναι μια πολυ απλη χημικη αντιδραση με ελαχιστη θερμοτητα ισα για να αλλαξει χρωμα στο αντιδραστηριο?

Οπως ειναι αυτο το κιτ που χρησιμοποιουν για να ελεγξουν τα ναρκωτικα (εχω δει κατι τετοιο σε αυτα τα ντοκυμαντερ για τα αεροδρομια που αμα γινει μπλε το αντιδραστηριο ειναι κοκαινη ξερω γω).

Δεν ξερω αν ειναι πραγματικο η τηλεοπτικη μαλακια αλλα μου φαινεται οτι ειναι κατι πολυ απλο. Μια χημικη αντιδραση που απλα αλλαζει χρωμα και δεν χρειαζεται τοση ενεργεια/θερμοτητα.

Υ.Γ. Dont jump on me μπορει να λεω και μαλακιες δεν γνωριζω απο χημεια πολλα πραγματα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 02:23

George_V έγραψε:
05 Φεβ 2023, 02:09
Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 02:04
Εγώ υποψιάζομαι ότι δεν μπορεί να φτιάξει πρωτότυπο εύκολα, γιατί δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ένα κιτ μιας χρήσης τη παραγόμενη θερμότητα. Δεν εξηγείται αλλιώς.
Χωρις να ειμαι ειδικος και γνωριζοντας ελαχιστα πράγματα απο χημεια δεν μπορει να ειναι μια πολυ απλη χημικη αντιδραση με ελαχιστη θερμοτητα ισα για να αλλαξει χρωμα στο αντιδραστηριο?

Οπως ειναι αυτο το κιτ που χρησιμοποιουν για να ελεγξουν τα ναρκωτικα (εχω δει κατι τετοιο σε αυτα τα ντοκυμαντερ για τα αεροδρομια που αμα γινει μπλε το αντιδραστηριο ειναι κοκαινη ξερω γω).

Δεν ξερω αν ειναι πραγματικο η τηλεοπτικη μαλακια αλλα μου φαινεται οτι ειναι κατι πολυ απλο. Μια χημικη αντιδραση που απλα αλλαζει χρωμα και δεν χρειαζεται τοση ενεργεια/θερμοτητα.

Υ.Γ. Dont jump on me μπορει να λεω και μαλακιες δεν γνωριζω απο χημεια πολλα πραγματα.
Ξαναλέω, δεν γνωρίζω την αντίδραση που χρησιμοποιεί, επειδή μίλησε για οξείδωση θεωρώ ότι όχι. Δεν υπάρχει καν R&D πίσω από αυτό, πώς περιμένετε να φτιάξει πρωτότυπο; Δεν μπορώ να βρω με απλό γκούγκλισμα ούτε την πατέντα του ούτε κάποιο citing. Μου βγαίνει μόνιμα ένας Γεωργιος Κουρμουλάκης με δημοσιεύσεις, άσχετο.

Yπάρχει διαφορά στο να ψάχνεις την εύρεση μιας ουσίας και στο να μπορείς να διαχωρίσεις μια ουσία από μια άλλη με έναν άνθρακα διαφορά. Το να δεις αν το ποτό έχει μέσα μια αλκοόλη, είναι πανεύκολο. Το να ξεχωρίσεις ποιά αλκοολη είναι, όχι. Ένα ποτό είναι νοθευμένο όταν έχει μέσα ποσοστά μεθανόλης. Το τεστ που θα την εντοπίζει, θα πρέπει να μην μπερδεύεται με την αιθανόλη που είναι η βασική αλκοόλη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 02:38



Βρήκα αυτό.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 05 Φεβ 2023, 03:38

George_V έγραψε:
03 Φεβ 2023, 13:14
Γιατι δεν βαλανε Μαρινακη, Αλαφουζο, Μελισσανιδη, Σαββιδη και Μπεο για dragons?

Πιο πολυ χαβαλε θα ειχε με αυτους.
Ο Αφραγκουζος κολλαγε γαντι με τους υπολοιπους Δρακους :lol::lol:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 05 Φεβ 2023, 03:44

Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:44
Καμιά σοβαρή ιδέα έχει παίξει να τη δω; Ή είναι στον αέρα; Πάνε με μπιζνες πλαν ολοκληρωμένο ή απλά εξηγούν την ιδέα τους θεωρητικά;
Για την ωρα ειχαμε βυσματα, νεκρες σταρτ απ, copy paste ιδεων και κατι ψωνια
Αν δε δουμε σουβλατζη, βενζινα, εστω ταξιτζη και σουπερμαρκετα δε θα γινει δουλεια για το ελληνικο spin off
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 05 Φεβ 2023, 03:55

Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:25
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:24
gassim έγραψε:
05 Φεβ 2023, 00:37


Στο μεταξύ η συσκευή προϋποθέτει να τραβήξεις το ποτό με σύριγγα και να το ρίξεις στο σωληνάκι. Ότι θα βγει κάποιος για ποτό και θα βγάλει σύριγγα στο μπαρ.
μέγα ούφο. Δεν γίνεται να πιστεύεις ότι θα φτιάξεις κάτι που θα έχει κέρδος εκατομμύρια και να μη βάλεις 3 4κ δικά σου ώστε κάποιος σχεδιαστής να σε βγάλει ένα σχέδιο για πρωτότυπο και να μη φτιάξεις κάτι. αφού τα υλικά έλεγε ήτα πάμφθηνα, πόσο θα του κόστιζε να πληρώσει να του σχεδιάσουν κάτι και να φτιάξει ένα 3d printed πρωτότυπο;
Δεν ξέρω, γιατί προς το παρόν τη μεθανόλη από την αιθανόλη τη διαχωρίζουμε με αέρια χρωματογραφία που φτηνή δεν τη λες. :roll: Εγώ για το πρωτότυπο έχω μεγάλο ερωτηματικό σε θέμα κόστους.
Ειναι δυνατη η αερια χρωματογραφια σε μεγεθος πακετου τσιγαρων ?
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Φεβ 2023, 07:08

Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:44
Δεν ξέρω, τραβάει η κάμερα τον αριθμό της πατέντας, μου κάνει χλωμό να είναι μούφα. Να σας το πω πρακτικά. Μιλάει για "προηγμένη οξείδωση". Δηλαδή;

Οξείδωση πρωτοταγών και δευτεροταγών αλκοολών κάνεις ξέρω'γω με υπερμαγγανικό κάλιο. Η πρωτοταγής σου δίνει αλδεΰδη, η δευτεροταγής κετόνη. Αυτές οι 2 θα σου δώσουν αλδεΰδη, πώς τις διαχώρισε; Άρα αυτή η προηγμένη οξείδωση είναι κάτι άλλο.
Γω με 20 χημεία στις πανελλήνιες δεν κατάλαβα Χριστό .
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 12:14

pikey25 έγραψε:
05 Φεβ 2023, 03:55
Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:25
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:24

μέγα ούφο. Δεν γίνεται να πιστεύεις ότι θα φτιάξεις κάτι που θα έχει κέρδος εκατομμύρια και να μη βάλεις 3 4κ δικά σου ώστε κάποιος σχεδιαστής να σε βγάλει ένα σχέδιο για πρωτότυπο και να μη φτιάξεις κάτι. αφού τα υλικά έλεγε ήτα πάμφθηνα, πόσο θα του κόστιζε να πληρώσει να του σχεδιάσουν κάτι και να φτιάξει ένα 3d printed πρωτότυπο;
Δεν ξέρω, γιατί προς το παρόν τη μεθανόλη από την αιθανόλη τη διαχωρίζουμε με αέρια χρωματογραφία που φτηνή δεν τη λες. :roll: Εγώ για το πρωτότυπο έχω μεγάλο ερωτηματικό σε θέμα κόστους.
Ειναι δυνατη η αερια χρωματογραφια σε μεγεθος πακετου τσιγαρων ?
Όχι Παναγία μου
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 12:16

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Φεβ 2023, 07:08
Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:44
Δεν ξέρω, τραβάει η κάμερα τον αριθμό της πατέντας, μου κάνει χλωμό να είναι μούφα. Να σας το πω πρακτικά. Μιλάει για "προηγμένη οξείδωση". Δηλαδή;

Οξείδωση πρωτοταγών και δευτεροταγών αλκοολών κάνεις ξέρω'γω με υπερμαγγανικό κάλιο. Η πρωτοταγής σου δίνει αλδεΰδη, η δευτεροταγής κετόνη. Αυτές οι 2 θα σου δώσουν αλδεΰδη, πώς τις διαχώρισε; Άρα αυτή η προηγμένη οξείδωση είναι κάτι άλλο.
Γω με 20 χημεία στις πανελλήνιες δεν κατάλαβα Χριστό .
Γιατί δεν κάναμε οργανική χημεία στις Πανελλήνιες, λίγο ονοματολογία και κάτι ψιλά, λογικό είναι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11460
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Φεβ 2023, 12:30

Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 12:16
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Φεβ 2023, 07:08
Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:44
Δεν ξέρω, τραβάει η κάμερα τον αριθμό της πατέντας, μου κάνει χλωμό να είναι μούφα. Να σας το πω πρακτικά. Μιλάει για "προηγμένη οξείδωση". Δηλαδή;

Οξείδωση πρωτοταγών και δευτεροταγών αλκοολών κάνεις ξέρω'γω με υπερμαγγανικό κάλιο. Η πρωτοταγής σου δίνει αλδεΰδη, η δευτεροταγής κετόνη. Αυτές οι 2 θα σου δώσουν αλδεΰδη, πώς τις διαχώρισε; Άρα αυτή η προηγμένη οξείδωση είναι κάτι άλλο.
Γω με 20 χημεία στις πανελλήνιες δεν κατάλαβα Χριστό .
Γιατί δεν κάναμε οργανική χημεία στις Πανελλήνιες, λίγο ονοματολογία και κάτι ψιλά, λογικό είναι.
Εμείς κάναμε. Είσαι μικρή.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 12:47

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Φεβ 2023, 12:30
Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 12:16
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Φεβ 2023, 07:08


Γω με 20 χημεία στις πανελλήνιες δεν κατάλαβα Χριστό .
Γιατί δεν κάναμε οργανική χημεία στις Πανελλήνιες, λίγο ονοματολογία και κάτι ψιλά, λογικό είναι.
Εμείς κάναμε. Είσαι μικρή.
Αν δεν έδωσες με δέσμες, δεν κάνατε.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Φεβ 2023, 13:08

gassim έγραψε:
05 Φεβ 2023, 00:45
Νομίζω μόνο η τύπισσα με την κρέμα μαυρίσματος είναι για να προχωρήσει.
Συμφωνώ απολύτως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Φεβ 2023, 13:11

Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:41
OK είδα το βίντεο. Έχει κάνει πατέντα, άρα δεν υφίσταται η αντίδρασή που χρησιμοποιεί σε ήδη υπάρχουσα βιβλιογραφία, άρα δεν ξέρω πώς έχει βγάλει κοστολόγιο.
Κι αυτό άμα θέλουμε το πιστεύουμε. Συνήθως το "έχω πατέντα" είναι "έχω καταθέσει αίτηση για πατέντα" κι ακόμη κι αυτό είναι διαφορετικό από το "η πατέντα μου κάνει αυτό που λέει" γιατί η πατέντα μπορεί να δοθεί μόνο γιατί είναι μια μέθοδος που δεν έχει πατενταριστεί ακόμα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάνει αυτό που ισχυρίζεται ο τύπος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 06 Φεβ 2023, 01:38

hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2023, 13:11
Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:41
OK είδα το βίντεο. Έχει κάνει πατέντα, άρα δεν υφίσταται η αντίδρασή που χρησιμοποιεί σε ήδη υπάρχουσα βιβλιογραφία, άρα δεν ξέρω πώς έχει βγάλει κοστολόγιο.
Κι αυτό άμα θέλουμε το πιστεύουμε. Συνήθως το "έχω πατέντα" είναι "έχω καταθέσει αίτηση για πατέντα" κι ακόμη κι αυτό είναι διαφορετικό από το "η πατέντα μου κάνει αυτό που λέει" γιατί η πατέντα μπορεί να δοθεί μόνο γιατί είναι μια μέθοδος που δεν έχει πατενταριστεί ακόμα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάνει αυτό που ισχυρίζεται ο τύπος.
Συμφωνω.

Πατέντα ειναι η κατοχυρωση μιας ιδεας που δεν ειχε καποιος αλλος πριν απο σενα.

Αυτο βεβαια δεν συνεπάγεται οτι αυτη η πατέντα ειναι υλοποιησιμη/κανει αυτο που λεει/ειναι φτηνη/χρηστικη κτλ.


Π.χ. αν καποιος φτιάξει αυριο μια ηλεκτρονικη μυγοσκοτωστρα που δουλευει με ξερω γω με ψυχρη συντηξη (dont jump on me απλα κολλησα στην προταση οτι μου ηρθε) θα παρει πατέντα γιατι θα ειναι ο πρωτος που το σκεφτηκε αυτο.

Εν τουτοις η ιδεα του δεν ειναι και τοσο ευκολα υλοποιησιμη ουτε χρηστικη ουτε φτηνη κτλ. αρα εχει μια πατέντα ως ενα πουκαμισο αδειανο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών