Dragons' Den Greece

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Φεβ 2023, 00:38

gassim έγραψε:
05 Φεβ 2023, 00:37
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:40
Εμένα μού άρεσε ο άλλος που πήγε να προσφέρει εταιρεία που ΘΑ φτιάχνει ένα προϊόν για να ανιχνεύεις νοθευμένα ποτά, αλλά για το οποίο δεν είχε καν ένα πρόχειρο πρωτότυπο, αν και κατά τα λεγόμενά του το κόστος παρασεκυής είναι κάτω από 1 ευρώ.
Στο μεταξύ η συσκευή προϋποθέτει να τραβήξεις το ποτό με σύριγγα και να το ρίξεις στο σωληνάκι. Ότι θα βγει κάποιος για ποτό και θα βγάλει σύριγγα στο μπαρ.
:lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Φεβ 2023, 00:45

Νομίζω μόνο η τύπισσα με την κρέμα μαυρίσματος είναι για να προχωρήσει.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24749
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2023, 01:14

Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 23:19
Δημοκράτης έγραψε:
04 Φεβ 2023, 23:16
George_V έγραψε:
30 Ιαν 2023, 22:10
Aπο περιεργεια μονο εκατσα να δω λιγο απο το πρωτο επεισοδιο.

Ενα τυπο που πουλαγε μπρικια 500 ευρω ειδα και εναν αλλο που πουλαγε σωσιβια ουσιαστικα.

Κατι πυροβολημενους βασικα.
τα Σουηδία σημαδούρα ήταν καλή ιδέα
επίσης ο πρώτος που δεν έκλεισε συμφωνία με τις σπιτικές καλλιέργειες είχε πολύ καλό κατασκεύασμα
Αυτό βλέπω τώρα :o χάλασε το ντιλ για το τίποτα. Κάτσε να το ξαναδώ, γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι άκουσα καλά. Δεν μπορεί. Ναι μλκ μου το ξανακουσα, ζήτησε 10, του είπαν 12.5 και το διέλυσε. :smt005:
ναι μάλλον πίστευε ότι και καλά μπορεί να το διαπραγματευτη και να το παίξει μάγκας
θα είχε άκρες σε 5 λεφτάδες και το έκαψε για έναν εγωισμό του ποιος την έχει μεγαλυτερη

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24749
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2023, 01:20

Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:57


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhhahahahahahhaha
αυτό με το "μια λαμπα" είναι φάουλ
όλα τα γκατζετς για smart home είναι κατά 99% άχρηστα και πανάκριβα
και το λέω ενώ σπίτι μου ελέγχω όλα τα φώτα με την alexa και αλλάζουν χρώμα κτλ
Ο τύπος με την λάμπα αν πάει σε κάποιο ευρωπαϊκό ή πολύ πιο εύκολα αμερικανικό vc fund θα βρει χρηματοδότηση πανεύκολα
πρακτικά έχει πάρει 2 "εξυπνες" συσκευές που ήδη υπάρχουν και πουλανε και τις έκανε μια
υποθέτω μάλιστα ότι η όλη η κατασκευή είναι με λαμπες Philips και αυτό που έφτιαξε στην Ελλάδα είναι το κομμάτι με τα αρώματα
τις λάμπες πολύ δύσκολα να τις έφτιαξε Ελλάδα


Ο μεγαλύτερος καμμενος ήταν ο τύπος με τα μπροκια με το λουλουριους σταιλ που μόνο πολύ ακριβά ξενοδοχεία θα έβλεπα να τα αγοράζουν και οκ μπορούν να κάνουν μεμονωμένη κατασκευη. Δεν είναι προϊόν μαζικής παραγωγής και φυσικά δεν αποκαλούν τους vc τενεκεδες επειδή δεν πιστεύουν στην ιδεα

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 01:23

Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:20
Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:57


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhhahahahahahhaha
αυτό με το "μια λαμπα" είναι φάουλ
όλα τα γκατζετς για smart home είναι κατά 99% άχρηστα και πανάκριβα
και το λέω ενώ σπίτι μου ελέγχω όλα τα φώτα με την alexa και αλλάζουν χρώμα κτλ
Ο τύπος με την λάμπα αν πάει σε κάποιο ευρωπαϊκό ή πολύ πιο εύκολα αμερικανικό vc fund θα βρει χρηματοδότηση πανεύκολα
πρακτικά έχει πάρει 2 "εξυπνες" συσκευές που ήδη υπάρχουν και πουλανε και τις έκανε μια
υποθέτω μάλιστα ότι η όλη η κατασκευή είναι με λαμπες Philips και αυτό που έφτιαξε στην Ελλάδα είναι το κομμάτι με τα αρώματα
τις λάμπες πολύ δύσκολα να τις έφτιαξε Ελλάδα


Ο μεγαλύτερος καμμενος ήταν ο τύπος με τα μπροκια με το λουλουριους σταιλ που μόνο πολύ ακριβά ξενοδοχεία θα έβλεπα να τα αγοράζουν και οκ μπορούν να κάνουν μεμονωμένη κατασκευη. Δεν είναι προϊόν μαζικής παραγωγής και φυσικά δεν αποκαλούν τους vc τενεκεδες επειδή δεν πιστεύουν στην ιδεα
Μπα, πιο καμένη ήταν αυτή που του είπε ότι πήρε μπρίκι 6 λίρες από άμαζον. :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24749
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2023, 01:24

gassim έγραψε:
05 Φεβ 2023, 00:37
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:40
Εμένα μού άρεσε ο άλλος που πήγε να προσφέρει εταιρεία που ΘΑ φτιάχνει ένα προϊόν για να ανιχνεύεις νοθευμένα ποτά, αλλά για το οποίο δεν είχε καν ένα πρόχειρο πρωτότυπο, αν και κατά τα λεγόμενά του το κόστος παρασεκυής είναι κάτω από 1 ευρώ.
Στο μεταξύ η συσκευή προϋποθέτει να τραβήξεις το ποτό με σύριγγα και να το ρίξεις στο σωληνάκι. Ότι θα βγει κάποιος για ποτό και θα βγάλει σύριγγα στο μπαρ.
μέγα ούφο. Δεν γίνεται να πιστεύεις ότι θα φτιάξεις κάτι που θα έχει κέρδος εκατομμύρια και να μη βάλεις 3 4κ δικά σου ώστε κάποιος σχεδιαστής να σε βγάλει ένα σχέδιο για πρωτότυπο και να μη φτιάξεις κάτι. αφού τα υλικά έλεγε ήτα πάμφθηνα, πόσο θα του κόστιζε να πληρώσει να του σχεδιάσουν κάτι και να φτιάξει ένα 3d printed πρωτότυπο;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 01:25

Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:24
gassim έγραψε:
05 Φεβ 2023, 00:37
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:40
Εμένα μού άρεσε ο άλλος που πήγε να προσφέρει εταιρεία που ΘΑ φτιάχνει ένα προϊόν για να ανιχνεύεις νοθευμένα ποτά, αλλά για το οποίο δεν είχε καν ένα πρόχειρο πρωτότυπο, αν και κατά τα λεγόμενά του το κόστος παρασεκυής είναι κάτω από 1 ευρώ.
Στο μεταξύ η συσκευή προϋποθέτει να τραβήξεις το ποτό με σύριγγα και να το ρίξεις στο σωληνάκι. Ότι θα βγει κάποιος για ποτό και θα βγάλει σύριγγα στο μπαρ.
μέγα ούφο. Δεν γίνεται να πιστεύεις ότι θα φτιάξεις κάτι που θα έχει κέρδος εκατομμύρια και να μη βάλεις 3 4κ δικά σου ώστε κάποιος σχεδιαστής να σε βγάλει ένα σχέδιο για πρωτότυπο και να μη φτιάξεις κάτι. αφού τα υλικά έλεγε ήτα πάμφθηνα, πόσο θα του κόστιζε να πληρώσει να του σχεδιάσουν κάτι και να φτιάξει ένα 3d printed πρωτότυπο;
Δεν ξέρω, γιατί προς το παρόν τη μεθανόλη από την αιθανόλη τη διαχωρίζουμε με αέρια χρωματογραφία που φτηνή δεν τη λες. :roll: Εγώ για το πρωτότυπο έχω μεγάλο ερωτηματικό σε θέμα κόστους.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24749
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2023, 01:26

Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:23
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:20
Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:57


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhhahahahahahhaha
αυτό με το "μια λαμπα" είναι φάουλ
όλα τα γκατζετς για smart home είναι κατά 99% άχρηστα και πανάκριβα
και το λέω ενώ σπίτι μου ελέγχω όλα τα φώτα με την alexa και αλλάζουν χρώμα κτλ
Ο τύπος με την λάμπα αν πάει σε κάποιο ευρωπαϊκό ή πολύ πιο εύκολα αμερικανικό vc fund θα βρει χρηματοδότηση πανεύκολα
πρακτικά έχει πάρει 2 "εξυπνες" συσκευές που ήδη υπάρχουν και πουλανε και τις έκανε μια
υποθέτω μάλιστα ότι η όλη η κατασκευή είναι με λαμπες Philips και αυτό που έφτιαξε στην Ελλάδα είναι το κομμάτι με τα αρώματα
τις λάμπες πολύ δύσκολα να τις έφτιαξε Ελλάδα


Ο μεγαλύτερος καμμενος ήταν ο τύπος με τα μπροκια με το λουλουριους σταιλ που μόνο πολύ ακριβά ξενοδοχεία θα έβλεπα να τα αγοράζουν και οκ μπορούν να κάνουν μεμονωμένη κατασκευη. Δεν είναι προϊόν μαζικής παραγωγής και φυσικά δεν αποκαλούν τους vc τενεκεδες επειδή δεν πιστεύουν στην ιδεα
Μπα, πιο καμένη ήταν αυτή που του είπε ότι πήρε μπρίκι 6 λίρες από άμαζον. :smt005:
αυτή θέλω να την βαρέσω. όλο ειρωνεύεται και λέει για το τι κάνει στην Αγγλία
πρώτον στα αρχιδια μας που πήγε Αγγλία, δεύτερον και εκείνη όταν ξεκίνησε ότι ξεκίνησε κάποιο θα θεωρούσαν την επιχείρηση της μαλακια
και οκ κάποιος πουλάει μαλακιες αλλά δείξει κάποια σοβαρότητα. για επιχειρήσεις μιλάτε, όχι για τον παοκ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24749
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2023, 01:28

Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:25
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:24
gassim έγραψε:
05 Φεβ 2023, 00:37


Στο μεταξύ η συσκευή προϋποθέτει να τραβήξεις το ποτό με σύριγγα και να το ρίξεις στο σωληνάκι. Ότι θα βγει κάποιος για ποτό και θα βγάλει σύριγγα στο μπαρ.
μέγα ούφο. Δεν γίνεται να πιστεύεις ότι θα φτιάξεις κάτι που θα έχει κέρδος εκατομμύρια και να μη βάλεις 3 4κ δικά σου ώστε κάποιος σχεδιαστής να σε βγάλει ένα σχέδιο για πρωτότυπο και να μη φτιάξεις κάτι. αφού τα υλικά έλεγε ήτα πάμφθηνα, πόσο θα του κόστιζε να πληρώσει να του σχεδιάσουν κάτι και να φτιάξει ένα 3d printed πρωτότυπο;
Δεν ξέρω, γιατί προς το παρόν τη μεθανόλη από την αιθανόλη τη διαχωρίζουμε με αέρια χρωματογραφία που φτηνή δεν τη λες. :roll: Εγώ για το πρωτότυπο έχω μεγάλο ερωτηματικό σε θέμα κόστους.
δεν ξέρω πολλά από χημεία, αυτός δηλώνει χημικός μηχανικός, ισχυρίζεται ότι τα χημικά για να γίνει ο διαχωρισμός κοστίζουν λιγότερο από ευρώ. Ε πόσο θες για να σε φτιάξουν ένα κουτάκι που θα έχει μέσα όλα τα υλικά και θα κάνει την αντίδραση;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24749
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2023, 01:30

εκτός αν πουλούσε παπα και για αυτό το κομμάτι και το όλο σκηνικό ήταν να πάει στην τηλεόραση
Η σαν κάτι συμφοιτητές που είχα που κάθε μήνα είχαν νέα εφεύρεση για καλυτερο wifi, καλύτερα καλώδια δικτύωσης, καλύτερα συστήματα τηλεπικοινωνιων αλλά δούλευαν μόνο στην φαντασία τους

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 01:31

Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:28
Cecily Anne έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:25
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:24

μέγα ούφο. Δεν γίνεται να πιστεύεις ότι θα φτιάξεις κάτι που θα έχει κέρδος εκατομμύρια και να μη βάλεις 3 4κ δικά σου ώστε κάποιος σχεδιαστής να σε βγάλει ένα σχέδιο για πρωτότυπο και να μη φτιάξεις κάτι. αφού τα υλικά έλεγε ήτα πάμφθηνα, πόσο θα του κόστιζε να πληρώσει να του σχεδιάσουν κάτι και να φτιάξει ένα 3d printed πρωτότυπο;
Δεν ξέρω, γιατί προς το παρόν τη μεθανόλη από την αιθανόλη τη διαχωρίζουμε με αέρια χρωματογραφία που φτηνή δεν τη λες. :roll: Εγώ για το πρωτότυπο έχω μεγάλο ερωτηματικό σε θέμα κόστους.
δεν ξέρω πολλά από χημεία, αυτός δηλώνει χημικός μηχανικός, ισχυρίζεται ότι τα χημικά για να γίνει ο διαχωρισμός κοστίζουν λιγότερο από ευρώ. Ε πόσο θες για να σε φτιάξουν ένα κουτάκι που θα έχει μέσα όλα τα υλικά και θα κάνει την αντίδραση;
Τί χημικά λέει; Πρέπει να δω το βίντεο. Εγώ τον ποιοτικό έλεγχο στην ίδια σχολή τον έμαθα με μηχανήματα. Στη φαρμακευτική που τον κάναμε manually, γιατί δεν έχουν εργαστήρια της προκοπής, φάγαμε μιάμιση χαμένη ώρα από τη ζωή μας (και δε χρησιμοποιείται και πουθενά ως μέθοδος, εφόσον υπάρχουν μηχανήματα, απλά οι φαρμακοτρίφτες είναι άμπαλοι και κολλημένοι).
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 01:41

OK είδα το βίντεο. Έχει κάνει πατέντα, άρα δεν υφίσταται η αντίδρασή που χρησιμοποιεί σε ήδη υπάρχουσα βιβλιογραφία, άρα δεν ξέρω πώς έχει βγάλει κοστολόγιο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27177
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Φεβ 2023, 01:42

Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2023, 01:30
εκτός αν πουλούσε παπα και για αυτό το κομμάτι και το όλο σκηνικό ήταν να πάει στην τηλεόραση
Η σαν κάτι συμφοιτητές που είχα που κάθε μήνα είχαν νέα εφεύρεση για καλυτερο wifi, καλύτερα καλώδια δικτύωσης, καλύτερα συστήματα τηλεπικοινωνιων αλλά δούλευαν μόνο στην φαντασία τους
Eχω ενα φιλο που ειναι ακριβως ετσι.

Καθε βδομαδα εχει και απο κατι καινουριο.

Πριν μερικες μερες ανακοινωσε οτι βρηκε λυση στον τετραγωνισμο του κυκλου. Αλλα δεν τη λεει τη λυση. Θα την παρουσιασει μονο στην Ακαδημια Αθηνων.

Ειναι λιγο ψωνισμενος αλλα ειναι καλο παιδι.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 05 Φεβ 2023, 01:44

Δεν ξέρω, τραβάει η κάμερα τον αριθμό της πατέντας, μου κάνει χλωμό να είναι μούφα. Να σας το πω πρακτικά. Μιλάει για "προηγμένη οξείδωση". Δηλαδή;

Οξείδωση πρωτοταγών και δευτεροταγών αλκοολών κάνεις ξέρω'γω με υπερμαγγανικό κάλιο. Η πρωτοταγής σου δίνει αλδεΰδη, η δευτεροταγής κετόνη. Αυτές οι 2 θα σου δώσουν αλδεΰδη, πώς τις διαχώρισε; Άρα αυτή η προηγμένη οξείδωση είναι κάτι άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 05 Φεβ 2023, 01:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24749
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2023, 01:49

Στο YouTube έχει αρκετά βίντεο από το αγγλικό dragons den και ένα αμεροκανοαυστραλεζικο με
sharks στον τίτλο
εκεί έχει κάτι περιπτώσεις και στο αμερικανικό έχει κάτι πολύ πιο επιθετικούς λεφτάδες για vc

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών