Dragons' Den Greece

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 21 Ιαν 2024, 22:01

BILLO έγραψε:
21 Ιαν 2024, 21:43
Χατζηστεφανη. Η αψυχολογητη και αλητικη αποσυρση της συμφωνιας οταν απο υποχρεωση οι παιχτες αφησαν ανοιχτη την κουβεντα για να τοποθετηθει και η αλλη δρακαινα. Αντιδραση σα να πατας ενα εντομο απο ενα κλασσικο αφεντικο. Αυτο ακριβως κυριοι ειναι το ηθος της Ελληνικης εργοδοσιας στον ιδιωτικο τομεα. Αυτο ακριβως! Και δεν ειναι καθολου αντιδρασεις για χαρη του reality. Οσον αφορα τους παιχτες, φτηνα τη γλυτωσαν απο ενα τετοιο επενδυτη.
Πέραν του ότι μου είναι αντιπαθής, έχει και αυτή την νευρικότητα που είναι αποκρουστική. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα διαφωνήσω, γιατί μου φάνηκε λίγο στημένο αυτό που έγινε με την Περγαντά
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 21 Ιαν 2024, 22:23

Γράφων έγραψε:
21 Ιαν 2024, 22:01
BILLO έγραψε:
21 Ιαν 2024, 21:43
Χατζηστεφανη. Η αψυχολογητη και αλητικη αποσυρση της συμφωνιας οταν απο υποχρεωση οι παιχτες αφησαν ανοιχτη την κουβεντα για να τοποθετηθει και η αλλη δρακαινα. Αντιδραση σα να πατας ενα εντομο απο ενα κλασσικο αφεντικο. Αυτο ακριβως κυριοι ειναι το ηθος της Ελληνικης εργοδοσιας στον ιδιωτικο τομεα. Αυτο ακριβως! Και δεν ειναι καθολου αντιδρασεις για χαρη του reality. Οσον αφορα τους παιχτες, φτηνα τη γλυτωσαν απο ενα τετοιο επενδυτη.
Πέραν του ότι μου είναι αντιπαθής, έχει και αυτή την νευρικότητα που είναι αποκρουστική. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα διαφωνήσω, γιατί μου φάνηκε λίγο στημένο αυτό που έγινε με την Περγαντά
Σε ολο το επεισοδιο εχει τα νευρα της. Ενα ειναι αυτο. Δευτερο ειναι πως τα ριαλιτυ τα τελευταια χρονια εχουν την εμπειρια να στησουν ενα τοξικο περιβαλον χωρις να χρειαστει να χρησιμοποιησουν ακομψους τροπους οπως οι στημενες καταστασεις για να πετυχουν το σκοπο τους (γιατι οι παραγωγοι πρεπει να πειθουν και τους εαυτους τους πως οτι κανουν ειναι τιμιο). Και μονο που βαζει τους επενδυτες στη θεση του "δρακου", τους λεει ειστε η "φωλια του δρακου" τους προδιαθετει για να βγαλουν απο μεσα τους σκληρη συμπεριφορα. Μεταξυ σοβαρου και αστειου, λιγο στη πουστια και ολα παιρνουν το δρομο τους. Αλλο ενα ειναι αυτο. Τριτο, ανθρωποι που προχωρισαν μεσα σε τοξικα και ανταγωνιστικα εργασιακα περιβαλλοντα, που καναν θυσιες προσωπικες, που ριξαν μπορει και νερο στο κρασι τους για να πιασουν την καλη, οταν τα τα καταφερουν κατα κανονα δε χαριζονται σε κανενα. Πατανε τον αδυναμο στο κεφαλι. Αυτο το τριτο ειναι που χαρακτηριζει σε μεγαλο βαθμο τους Ελληνες εργοδοτες.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 22 Ιαν 2024, 01:08

BILLO έγραψε:
21 Ιαν 2024, 22:23
Γράφων έγραψε:
21 Ιαν 2024, 22:01
BILLO έγραψε:
21 Ιαν 2024, 21:43
Χατζηστεφανη. Η αψυχολογητη και αλητικη αποσυρση της συμφωνιας οταν απο υποχρεωση οι παιχτες αφησαν ανοιχτη την κουβεντα για να τοποθετηθει και η αλλη δρακαινα. Αντιδραση σα να πατας ενα εντομο απο ενα κλασσικο αφεντικο. Αυτο ακριβως κυριοι ειναι το ηθος της Ελληνικης εργοδοσιας στον ιδιωτικο τομεα. Αυτο ακριβως! Και δεν ειναι καθολου αντιδρασεις για χαρη του reality. Οσον αφορα τους παιχτες, φτηνα τη γλυτωσαν απο ενα τετοιο επενδυτη.
Πέραν του ότι μου είναι αντιπαθής, έχει και αυτή την νευρικότητα που είναι αποκρουστική. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα διαφωνήσω, γιατί μου φάνηκε λίγο στημένο αυτό που έγινε με την Περγαντά
Σε ολο το επεισοδιο εχει τα νευρα της. Ενα ειναι αυτο. Δευτερο ειναι πως τα ριαλιτυ τα τελευταια χρονια εχουν την εμπειρια να στησουν ενα τοξικο περιβαλον χωρις να χρειαστει να χρησιμοποιησουν ακομψους τροπους οπως οι στημενες καταστασεις για να πετυχουν το σκοπο τους (γιατι οι παραγωγοι πρεπει να πειθουν και τους εαυτους τους πως οτι κανουν ειναι τιμιο). Και μονο που βαζει τους επενδυτες στη θεση του "δρακου", τους λεει ειστε η "φωλια του δρακου" τους προδιαθετει για να βγαλουν απο μεσα τους σκληρη συμπεριφορα. Μεταξυ σοβαρου και αστειου, λιγο στη πουστια και ολα παιρνουν το δρομο τους. Αλλο ενα ειναι αυτο. Τριτο, ανθρωποι που προχωρισαν μεσα σε τοξικα και ανταγωνιστικα εργασιακα περιβαλλοντα, που καναν θυσιες προσωπικες, που ριξαν μπορει και νερο στο κρασι τους για να πιασουν την καλη, οταν τα τα καταφερουν κατα κανονα δε χαριζονται σε κανενα. Πατανε τον αδυναμο στο κεφαλι. Αυτο το τριτο ειναι που χαρακτηριζει σε μεγαλο βαθμο τους Ελληνες εργοδοτες.
Για το τρίτο που αναφέρεις, δεν είμαι σίγουρος και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά για το δεύτερο που αναφέρεις η άποψή μου είναι ότι έτσι είναι φτιαγμένα τα ριάλιτι, π.χ. και στο συγκεκριμένο πιστεύω ότι η παραγωγή έχει προτρέψει τους επενδυτές να είναι, στα πλαίσια του ριάλιτι, πιο αμείλικτοι και πιεστικοί, να υποδύονται τους σκληρούς "δράκους". Μην αποκλείεις την περίπτωση να τους έχει προτρέψει να δημιουργούν εντάσεις, όπως η συγκεκριμένη για να ανεβάσουν τα νούμερα έτι περαιτέρω. Σε μια κανονική διαπραγμάτευση προφανώς ούτε τόσο πιεστικά είναι τα πράγματα, ούτε τόσο άκαμπτοι είναι οι επενδυτές
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2024, 01:19

Γράφων έγραψε:
22 Ιαν 2024, 01:08
Σε μια κανονική διαπραγμάτευση προφανώς ούτε τόσο πιεστικά είναι τα πράγματα, ούτε τόσο άκαμπτοι είναι οι επενδυτές
Συνήθως είναι μεγαλύτερη η πίεση και πιο σκληροί οι επενδυτές. Δεν κάνουν τόσο εύκολα προτάσεις.

Δηλαδή σε ποιο αληθινό επενδυτικό σύμπαν μια εταιρεία που παράγει φιστικοβούτυρο και έχει τζίρο 100.000 θα πάρει 4 διαφορετικές προσφορές;

Μιλάμε τώρα για μια αγορά που είναι πλέον τρελά κορεσμένη. Ο δε τύπος είτε λέει ψέματα είτε δεν ξέρει την αγορά του, διότι βρομάει ο τόπος από μπάρες και καρπούς και φιστικοβούτυρα χωρίς συντηρητικά και πρόσθετα. Και τα δυο είναι εξαιρετικά αρνητικοί οιωνοί: να μην είσαι ειλικρινής ή να έχεις άγνοια του ανταγωνισμού σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 22 Ιαν 2024, 01:54

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 01:19
Γράφων έγραψε:
22 Ιαν 2024, 01:08
Σε μια κανονική διαπραγμάτευση προφανώς ούτε τόσο πιεστικά είναι τα πράγματα, ούτε τόσο άκαμπτοι είναι οι επενδυτές
Συνήθως είναι μεγαλύτερη η πίεση και πιο σκληροί οι επενδυτές. Δεν κάνουν τόσο εύκολα προτάσεις.

Δηλαδή σε ποιο αληθινό επενδυτικό σύμπαν μια εταιρεία που παράγει φιστικοβούτυρο και έχει τζίρο 100.000 θα πάρει 4 διαφορετικές προσφορές;

Μιλάμε τώρα για μια αγορά που είναι πλέον τρελά κορεσμένη. Ο δε τύπος είτε λέει ψέματα είτε δεν ξέρει την αγορά του, διότι βρομάει ο τόπος από μπάρες και καρπούς και φιστικοβούτυρα χωρίς συντηρητικά και πρόσθετα. Και τα δυο είναι εξαιρετικά αρνητικοί οιωνοί: να μην είσαι ειλικρινής ή να έχεις άγνοια του ανταγωνισμού σου.
Δεν έχω εμπειρία, ομολογώ. Μπορεί να έχεις δίκιο. Τουλάχιστον, όσον αφορά τις προτάσεις
Δεν εστίαζα στους συγκεκριμένους, αλλά μπορεί να είδαν κάτι ελκυστικό οι "δράκοι" που να τους έπεισε και ίσως δεν προβλήθηκε. Θα το ξαναδώ, δεν ξέρω. Εγώ περισσότερο εστίαζα στο κομμάτι της διαπραγμάτευσης. Νομίζω ότι είναι πιο χαλαρές. Αν υπάρχει μια καλή ιδέα, δεν νομίζω ότι τρώνε τόσο χρόνο στα ποσοστά οι επενδυτές, ούτε απορρίπτουν τόσο εύκολα προτάσεις
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2024, 01:19
Και τα δυο είναι εξαιρετικά αρνητικοί οιωνοί: να μην είσαι ειλικρινής ή να έχεις άγνοια του ανταγωνισμού σου.
σωστό
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 28 Ιαν 2024, 14:45

ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 28 Ιαν 2024, 15:04

Αυτή κάθε χρονιά σκυλιαζει και πιο πολυ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 28 Ιαν 2024, 15:06

η χατζηστεφανη ή που περνάει κλιμακτηριο ή που ο άντρας της δεν της κάνει την δουλειά πάνω από έναν χρόνο
Δεν πάει καλά η γυναίκα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 28 Ιαν 2024, 15:15

Δημοκράτης έγραψε:
28 Ιαν 2024, 15:06
η χατζηστεφανη ή που περνάει κλιμακτηριο ή που ο άντρας της δεν της κάνει την δουλειά πάνω από έναν χρόνο
Δεν πάει καλά η γυναίκα
Μπορει να φταιει το οτι ειναι vegan.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 28 Ιαν 2024, 15:31

George_V έγραψε:
28 Ιαν 2024, 15:15
Δημοκράτης έγραψε:
28 Ιαν 2024, 15:06
η χατζηστεφανη ή που περνάει κλιμακτηριο ή που ο άντρας της δεν της κάνει την δουλειά πάνω από έναν χρόνο
Δεν πάει καλά η γυναίκα
Μπορει να φταιει το οτι ειναι vegan.
:smt005:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 28 Ιαν 2024, 20:04

George_V έγραψε:
28 Ιαν 2024, 15:15
Δημοκράτης έγραψε:
28 Ιαν 2024, 15:06
η χατζηστεφανη ή που περνάει κλιμακτηριο ή που ο άντρας της δεν της κάνει την δουλειά πάνω από έναν χρόνο
Δεν πάει καλά η γυναίκα
Μπορει να φταιει το οτι ειναι vegan.
Παίζει, να βλέπει τους γύρω της να τρώνε σαν άνθρωποι και να γίνεται περισσότερο κατσικα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιαν 2024, 22:41

George_V έγραψε:
28 Ιαν 2024, 15:15
Δημοκράτης έγραψε:
28 Ιαν 2024, 15:06
η χατζηστεφανη ή που περνάει κλιμακτηριο ή που ο άντρας της δεν της κάνει την δουλειά πάνω από έναν χρόνο
Δεν πάει καλά η γυναίκα
Μπορει να φταιει το οτι ειναι vegan.
Από αντίδραση λες να τρώγεται με τις σάρκες της;

Σε λάθος σόου βρέθηκε. Είναι γνωστό άλλωστε ότι τα ζόμπι και οι δράκοι δεν είναι χορτοφάγοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιαν 2024, 23:08

Βλέπω το πρώτο, αυτά με τα παγωτά. Δύσκολο το βρίσκω να κάνει τζίρο 250 χιλιάρικα με παγωτά μόνο από μαγαζί 30 τ.μ., κάτι αποκρύπτει. Τα νούμερα δεν μου βγαίνουν.

Στο μεταξύ η Χατζηστεφανή τού λέει "δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι μου για 1%". Αυτό είναι καρακλεμμένη ατάκα του Τούκερ Σουλεϊμάν, που είναι Τουρκοκύπριος επενδυτής στην αγγλική, ορίτζιναλ βερζιόν:

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιαν 2024, 00:52

Είδα όλο το επεισόδιο. Ο τελευταίος τύπος που πουλάει μαύρα φασόλια είναι ίδια περίπτωση με τον τύπου με τα φιστικοβούτυρα, που λέει ότι είναι μοναδικός στην αγορά. Εγώ προσωπικά είχα όλα αυτά τα χρόνια (από το 2015) δύο διαφορετικούς παραγωγούς μαύρων φασολιών. Άρα ή λέει ψέματα κι αυτός, όπως ο άλλος τύπος, ή δεν ξέρει την αγορά του.

Και οι δυο περιπτώσεις είναι προς αποφυγή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Dragons' Den Greece

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Ιαν 2024, 21:22

Νέα τσικιρικιτίκια.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών