Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Σεπ 2023, 23:33

Στην Ελλάδα κάποιος που τελειώνει μια οικονομική σχολή , τι προοπτικές έχει;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Σεπ 2023, 23:38

Έχω γνωρίσει και άτομα που ενώ δεν έχουν τελειώσει σχετική σχολή δουλεύουν ως λογιστές!!!

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Σεπ 2023, 23:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:55
Και τα χαλασμένα ρολόγια έχουν δίκιο καμια φορά. Εδώ έχει διπλό δίκιο, και επειδή καμία σχέση δεν έχουν τα οικονομικά με τον προσωπικό πλουτισμό, και επειδή τα οικονομικά είναι σαμανοεπιστήμη.
Δεν ξέρω γενικά για τα οικονομικά. Πάντως η λογιστική δεν είναι επιστήμη. Είναι τεχνική.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Σεπ 2023, 23:51

The Age of Aquarius έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:03
Κάψτε τους οικονομολόγους μαζί με τους πολιτικούς μηχανικούς.
Τα πτυχία των οικονομολόγων πολύ ευχαρίστως.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 11 Σεπ 2023, 23:57

pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:33
Στην Ελλάδα κάποιος που τελειώνει μια οικονομική σχολή , τι προοπτικές έχει;
Σε βάζουν ταμείο στην καφετέρια που δουλεύεις
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 12 Σεπ 2023, 06:20

GoBzi έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:57
pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:33
Στην Ελλάδα κάποιος που τελειώνει μια οικονομική σχολή , τι προοπτικές έχει;
Σε βάζουν ταμείο στην καφετέρια που δουλεύεις

τρολάρεις...
Μα αυτό μπορεί να το κάνει και κάποιος που δεν έχει σπουδάσει οικονομικά

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 12 Σεπ 2023, 08:18

pylothess έγραψε:
12 Σεπ 2023, 06:20
GoBzi έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:57
pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:33
Στην Ελλάδα κάποιος που τελειώνει μια οικονομική σχολή , τι προοπτικές έχει;
Σε βάζουν ταμείο στην καφετέρια που δουλεύεις

τρολάρεις...
Μα αυτό μπορεί να το κάνει και κάποιος που δεν έχει σπουδάσει οικονομικά
Εδώ υπάρχει μια λίστα με τα πιθανά επαγγέλματα.
https://futuregeneration.gr/sector/econ ... tor/?amp=1

Το θέμα είναι πως εάν ο μπαμπάς σου δεν έχει (πολλά) λεφτά για πέταμα ώστε να αποκτήσεις κάποια εμπειρία, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι βοηθός λογιστή και αυτό πολύ πιθανόν να είναι χωρίς πληρωμή ή για ψίχουλα.

Ξέρεις ποιος μπορεί και θέλει να σε πάρει χωρίς εμπειρία, ως junior, με την προοπτική ότι μέσα σε λίγους μήνες θα βγάλουν τα λεφτά τους πίσω; Οι πολυεθνικές.

Δύο τεράστια προβλήματα στην Ελλάδα.

1) ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλανε και δεν θέλουν να φτιάξουν κράτος μπορει να προσελκύσει σοβαρές επενδύσεις (το συγκεκριμένο θα το βάζω μέχρι να σβήσει ο ήλιος).



2) ΚΚΕ. Οι κλασικοί τσιφλικάδες της ΝΔ. Φυσικά με την πρόφαση του κακού καπιταλισμού, οι πολυεθνικές έχουν δαιμονοποιηθεί στα μάτια του κόσμου. Θα έρθει στην χώρα μου ο ξένος να μου πίνει το αίμα; Θα δουλεύω εγώ σαν τον σκύλο και ο Γιάνκης CEO θα είναι στο γραφείο του στο Dallas με το AC; Ε οχι. Εμείς θέλουμε τους μικρομεσαίους που είναι δίπλα στον υπάλληλο.

Να σημειωθεί πως εάν έχεις διασυνδέσεις με ένα από τα παραπάνω 4 κόμματα και ιχθυολογία να τελειώσεις, θα είσαι κάπου βολεμένος.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 12 Σεπ 2023, 08:39

Ε στους ορχεις μας τι είπε και τι δεν είπε ο κάθε καραγκιόζης.

Το διαδίκτυο έδωσε βήμα στον κάθε καραγκιόζη να ειστε προσεκτικοί σχετικά με το τι ακούτε, αλλοι παραπληροφορούνε σκοπίμως, αλλοι δεν ξέρουνε τι λένε, αλλοι μιλάνε ελληνοαγγλικά και αν τους ακούτε καιρό θα ξεχάσετε και τα ελληνικά που ξέρετε και ου το καθεξής.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Σεπ 2023, 11:49

foscilis έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:13
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2023, 22:23
pylothess έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:40
Το χειρότερο επάγγελμα είναι του λογιστή.
Οικονομικά αξίζει να ασχοληθεί κανείς αλλά σαν οικονομολόγος και όχι σαν λογιστής.
Λογιστής στην Ελλάδα εννοούν βασικά φοροτεχνικος. Έξω όταν λένε λογιστής εννοούν κυρίως εμπορική διοίκηση, ανάλυση επενδύσεων, κοστολόγηση, πολιτική τιμων, τέτοια πράγματα. Είναι πολύ ενδιαφέρον επάγγελμα.
Ηξερα ενα τυπακι που το εκανε στην Αγγλια 2-3 χρονια μετα το πτυχιο και ηρθε να το πουλησει στην Ελλαδα. Τον πουλο μυγες βαραγε ξαναφυγε για Ολλανδια παντρεμενος πλεον με μωρο, πολυ καλα εκανε.
Ναι όλες αυτές τις δουλειές και τις αποφασεις στην Ελλάδα τις δίνουν σε όποιον έχουν βασικά. Αν είναι εταιρία μηχανικών τις δίνουν σε μηχανικό, αν είναι πωλητές τις δίνουν σε πωλητή, αν είναι κτηνίατροι σε κτηνίατρο και πάει λέγοντας. Ε και κάνουν εκεί οι άνθρωποι ο,τι υπολογισμούς καταλαβαίνει ο καθένας, άλλες φορές τα κάνουν καλά άλλες φορές τα κάνουν μαντάρα.
foscilis έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:13
Προσεξε επισης πως οι περισσοτεροι Ελ δεν εννοουν φοροτεχνικος αλλα προσωπικο αμισθο ΚΕΠ. Δηλαδη αν ζητησει ρε παιδι μου το σχολειο πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, κατι τελειως ασχετο με την εφορια, ο λογιστης ειναι η πρωτη τους σκεψη και σε καμια περιπτωση να τον πληρωσουν αφου "για αυτον ειναι 5 λεπτα υποθεση".
Λολ
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 12 Σεπ 2023, 12:00

pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:38
Έχω γνωρίσει και άτομα που ενώ δεν έχουν τελειώσει σχετική σχολή δουλεύουν ως λογιστές!!!
Είμαι άσχετος με το αντικείμενο, είναι νόμιμο αυτο;

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Σεπ 2023, 12:09

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Σεπ 2023, 11:49
foscilis έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:13
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2023, 22:23

Λογιστής στην Ελλάδα εννοούν βασικά φοροτεχνικος. Έξω όταν λένε λογιστής εννοούν κυρίως εμπορική διοίκηση, ανάλυση επενδύσεων, κοστολόγηση, πολιτική τιμων, τέτοια πράγματα. Είναι πολύ ενδιαφέρον επάγγελμα.
Ηξερα ενα τυπακι που το εκανε στην Αγγλια 2-3 χρονια μετα το πτυχιο και ηρθε να το πουλησει στην Ελλαδα. Τον πουλο μυγες βαραγε ξαναφυγε για Ολλανδια παντρεμενος πλεον με μωρο, πολυ καλα εκανε.
Ναι όλες αυτές τις δουλειές και τις αποφασεις στην Ελλάδα τις δίνουν σε όποιον έχουν βασικά. Αν είναι εταιρία μηχανικών τις δίνουν σε μηχανικό, αν είναι πωλητές τις δίνουν σε πωλητή, αν είναι κτηνίατροι σε κτηνίατρο και πάει λέγοντας. Ε και κάνουν εκεί οι άνθρωποι ο,τι υπολογισμούς καταλαβαίνει ο καθένας, άλλες φορές τα κάνουν καλά άλλες φορές τα κάνουν μαντάρα.
Ούτε κάν. Στις περισσότερες εταιρείες, οι αποφάσεις παίρνονται χωρίς υπολογισμούς, βάσει τής "εμπειρίας" του αφεντικού.

Μου έχει τύχει να δώ σε εταιρεία τεχνικών έργων να κάνουν προϋπολογισμό των εγρατοωρών που χρειάζονταν, των υλικών, τών εξωτερικών εργασιών, τής επίβλεψης, να βάζουν και 30% κέρδος και μετά να κλαίγονται γιατί η εταιρεία έμπαινε μέσα. Προφανώς, δεν έβαζαν τα έξοδα διοίκησης και πωλήσεων που ήταν περί το 15% του κόστους παραγωγής και δεν έβαζαν και τις αποσβέσεις. Ε, αν έπεφταν και 5% έξω στους τεχνικούς υπολογισμούς, δεν θέλει και πολύ γιά να γίνει ζημιά.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 12 Σεπ 2023, 12:16

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Σεπ 2023, 12:00
pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:38
Έχω γνωρίσει και άτομα που ενώ δεν έχουν τελειώσει σχετική σχολή δουλεύουν ως λογιστές!!!
Είμαι άσχετος με το αντικείμενο, είναι νόμιμο αυτο;
Υπάρχουν 4 τάξεις λογιστών, κάθε τάξη έχει και κάποιο όριο στα ποσά που μπορείς να διαχειριστείς, εκτός της Α που είναι απεριόριστο. Στην Δ απ'οσο ξέρω θέλει απολυτήριο λυκείου και κάνεις κάποια μαθήματα σε ΙΕΚ και μπορείς να κάνεις αίτηση για άδεια. Επίσης μπορεί το Οικονομικό Επιτελείο να δέχεται και άλλα πτυχία (πχ μαθηματικών, computer science, κοκ).
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Σεπ 2023, 12:30

Leporello έγραψε:
12 Σεπ 2023, 12:09
Μου έχει τύχει να δώ σε εταιρεία τεχνικών έργων να κάνουν προϋπολογισμό των εγρατοωρών που χρειάζονταν, των υλικών, τών εξωτερικών εργασιών, τής επίβλεψης, να βάζουν και 30% κέρδος και μετά να κλαίγονται γιατί η εταιρεία έμπαινε μέσα. Προφανώς, δεν έβαζαν τα έξοδα διοίκησης και πωλήσεων που ήταν περί το 15% του κόστους παραγωγής και δεν έβαζαν και τις αποσβέσεις. Ε, αν έπεφταν και 5% έξω στους τεχνικούς υπολογισμούς, δεν θέλει και πολύ γιά να γίνει ζημιά.
Βγάλανε όμως φοβερή τιμή ε; τον διέλυσαν τον ανταγωνισμό :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Σεπ 2023, 12:38

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Σεπ 2023, 12:30
Leporello έγραψε:
12 Σεπ 2023, 12:09
Μου έχει τύχει να δώ σε εταιρεία τεχνικών έργων να κάνουν προϋπολογισμό των εγρατοωρών που χρειάζονταν, των υλικών, τών εξωτερικών εργασιών, τής επίβλεψης, να βάζουν και 30% κέρδος και μετά να κλαίγονται γιατί η εταιρεία έμπαινε μέσα. Προφανώς, δεν έβαζαν τα έξοδα διοίκησης και πωλήσεων που ήταν περί το 15% του κόστους παραγωγής και δεν έβαζαν και τις αποσβέσεις. Ε, αν έπεφταν και 5% έξω στους τεχνικούς υπολογισμούς, δεν θέλει και πολύ γιά να γίνει ζημιά.
Βγάλανε όμως φοβερή τιμή ε; τον διέλυσαν τον ανταγωνισμό :lol:
Ακριβώς. Οταν πήγα εγώ, τους είπα ότι αυτά μπορούν να τα κάνουν ως ένα σημείο γιά να καθιερωθούν σε μία αγορά, αλλά εν γνώσει ότι μπαίνουν μέσα. Επρεπε επομένως να βρίσκονται και έργα με μεγάλο περιθώριο κέρδους και βέβαια σιγά - σιγά να ανεβαίνουν οι τιμές.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 12 Σεπ 2023, 16:39

GoBzi έγραψε:
12 Σεπ 2023, 08:18
pylothess έγραψε:
12 Σεπ 2023, 06:20
GoBzi έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:57


Σε βάζουν ταμείο στην καφετέρια που δουλεύεις

τρολάρεις...
Μα αυτό μπορεί να το κάνει και κάποιος που δεν έχει σπουδάσει οικονομικά
Εδώ υπάρχει μια λίστα με τα πιθανά επαγγέλματα.
https://futuregeneration.gr/sector/econ ... tor/?amp=1

Το θέμα είναι πως εάν ο μπαμπάς σου δεν έχει (πολλά) λεφτά για πέταμα ώστε να αποκτήσεις κάποια εμπειρία, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι βοηθός λογιστή και αυτό πολύ πιθανόν να είναι χωρίς πληρωμή ή για ψίχουλα.

Ξέρεις ποιος μπορεί και θέλει να σε πάρει χωρίς εμπειρία, ως junior, με την προοπτική ότι μέσα σε λίγους μήνες θα βγάλουν τα λεφτά τους πίσω; Οι πολυεθνικές.

Δύο τεράστια προβλήματα στην Ελλάδα.

1) ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλανε και δεν θέλουν να φτιάξουν κράτος μπορει να προσελκύσει σοβαρές επενδύσεις (το συγκεκριμένο θα το βάζω μέχρι να σβήσει ο ήλιος).



2) ΚΚΕ. Οι κλασικοί τσιφλικάδες της ΝΔ. Φυσικά με την πρόφαση του κακού καπιταλισμού, οι πολυεθνικές έχουν δαιμονοποιηθεί στα μάτια του κόσμου. Θα έρθει στην χώρα μου ο ξένος να μου πίνει το αίμα; Θα δουλεύω εγώ σαν τον σκύλο και ο Γιάνκης CEO θα είναι στο γραφείο του στο Dallas με το AC; Ε οχι. Εμείς θέλουμε τους μικρομεσαίους που είναι δίπλα στον υπάλληλο.

Να σημειωθεί πως εάν έχεις διασυνδέσεις με ένα από τα παραπάνω 4 κόμματα και ιχθυολογία να τελειώσεις, θα είσαι κάπου βολεμένος.
Για το τελευταίο πράγμα δεν είμαι σίγουρος εάν και κατά πόσο ισχύει. Η εμπειρία μου εμένα άλλα μου έχει δείξει...
Αφού είχα πάρει το πτυχίο μου , είχα πάει να κάνω αίτηση για ένα επιδοτούμενο σεμινάριο μέσω του ΟΑΕΔ στα ΚΕΚ και εκεί συνάντησα ένα πρώην στέλεχος της ΔΑΠ- ΝΔΦΚ όπου είχε πάει και αυτός εκεί για τον ίδιο λόγο με εμένα. Αχ, με αυτό το σκεφτικό ,πόσοι νέοι και νέες πήγαν και γράφτηκαν στη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ,με την ελπίδα ότι κάποτε θα τους βοηθήσει; Αν εννοείς τώρα , να γνωρίζεις κάποιον βουλευτή και να βρει μια δουλειά σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση με τον βασικό μισθό εντάξει αυτό δεν το λες και βόλεμα. Όχι τίποτα άλλο δηλαδή αλλά θα νομίζεις πως τους έχεις και υποχρέωση. Αυτό ,ότι τα κόμματα βρίσκουν δουλειά είναι λίγο παραφουσκωμένο. ΟΙ γνωριμίες πάντοτε έπαιζαν και πάντοτε θα παίζουν ρόλο , αλλά είναι άσχετο αν θα είναι από το ΠΑΣΟΚ , από την ΝΔ, από το ΚΚΕ , από το ΣΥΡΙΖΑ ή την Χρυσή Αυγή.

Για το ΚΚΕ , αν έλεγες το αντίθετο, ότι αυτοί που είναι βολεμένοι τρέχουν θα μπορούσα να το δεχθώ περισσότερο. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που το ΚΚΕ μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ δεν ανέβηκε πότε πάνω από 8%. Γιατί το ΚΚΕ δεν τάζει . Το ΚΚΕ καλεί σε αγώνα.

Αν παρ'όλα αυτά κάποιος πιστεύει ότι αν ασχοληθεί με ένα Κόμμα θα αποκατασταθεί επαγγελματικά δεν έχει παρά να το δοκιμάσει. Στην ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ίσως να βρει κάποια βοήθεια , δεν είμαι απόλυτος. Στο ΚΚΕ όποιος πάει για να αποκτασταθεί επαγγελματικά κατ'αρχάς δεν θα γίνει δεκτός.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών