Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 31 Αύγ 2023, 23:38

mao mao έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:37
The Age of Aquarius έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:03
Κάψτε τους οικονομολόγους μαζί με τους πολιτικούς μηχανικούς.
κάψτε και όλο τον έβρο.
σε 8 ετη τα λεμε παλι
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7422
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 31 Αύγ 2023, 23:40

Οργισμένος έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:38
mao mao έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:37
The Age of Aquarius έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:03
Κάψτε τους οικονομολόγους μαζί με τους πολιτικούς μηχανικούς.
κάψτε και όλο τον έβρο.
σε 8 ετη τα λεμε παλι
από το πατσατζίδικο γράφεις γιατί δε βγαίνεις να πληρώσεις διανυκτέρευση;

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 31 Αύγ 2023, 23:40

Data analyst σε εταιρια λοτζιστικ ειναι διεκπαιραιωτικη δουλεια. Κάργα βαρεμάρα.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 31 Αύγ 2023, 23:47

Sol έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:40
Data analyst σε εταιρια λοτζιστικ ειναι διεκπαιραιωτικη δουλεια. Κάργα βαρεμάρα.
Ντατα αναλυστ ειναι ανερχομενη εξειδικευση με υψηλη ζητηση και κολαει παντου καθως ουσιαστικα προκειται για εφαρμοσμενη ανωτερη στατιστικη. Ο καλος ντατα αναλυστ ειναι μεγαλο ασετ που συμβουλευεται ο σιηο με καθε ευκαιρια , ειναι ο γκουρου του φοουρκαστ απαραιτητος σε καθε μεσαια και ανω επιχειρηση.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Αύγ 2023, 23:54

Leporello έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:12
Δεν ξέρω τι ορολογία υπάρχει στην Αυστραλία, αλλά στην Ευρώπη αυτό που λες "λογιστής", λέγεται ανάλογα με τον βαθμό analyst, financial controler, finance manager ή CEO. Σε μεγάλες επιχειρήσεις accountant σημαίνει κυρίως εκείνος που καταχωρεί λογιστικές κινήσεις. Ο προϊστάμενός του είναι ο Accounting Manager, ο οποίος είναι επιφορτισμένος με την κατάστρωση των οικονομικών καταστάσεων και τον υπολογισμό των φόρων.
Λογιστής λέω τον επαγγελματικό τίτλο, όχι θέση σε εταιρία. Δίνεις εξετάσεις μετά το πανεπιστήμιο, γίνεσαι μέλος επαγγελματικού σώματος (cpa, aca κλπ) και πληρώνεις κάνα χιλιάρικο συνδρομή κάθε χρόνο. Από κει και πέρα κάθε εταιρία ακολουθεί τη δικιά της ορολογια στις θεσεις, πάντως δεν υπάρχει περίπτωση τέτοιο άνθρωπο να τον βάλεις να κάνει εγγραφές και καταχωρήσεις, αυτοί είναι bookkeepers και το πολύ να έχουν ένα (η κανένα) πτυχίο.

Οι σοβαρού μεγέθους εταιριες έχουν ξεχωριστό τμήμα tax. Οι περισσότεροι λογιστές που ξέρω δεν κάνουν καν τη φορολογική τους δήλωση, τη δίνουν έξω.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 31 Αύγ 2023, 23:56

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:54
......
Μην παίρνετε στα σοβαρά τις παπαριές στις οποίες δουλεύετε.
Να βγαίνει το μεροκάματο αλλά ως εκεί

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Σεπ 2023, 00:13

Οργισμένος έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:38
mao mao έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:37
The Age of Aquarius έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:03
Κάψτε τους οικονομολόγους μαζί με τους πολιτικούς μηχανικούς.
κάψτε και όλο τον έβρο.
σε 8 ετη τα λεμε παλι
Σε 8 ετη θα εισαι κοντα 60

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Σεπ 2023, 00:16

Οργισμένος έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:35
controller kai ανω ειναι πολυ ενδιαφεροντα. Ως λογιστης δλδ ακαουνταντ εχεις τον καρκινο του μηνιαιου κλεισιματος. Αλλα ολα τα αγροτικα εχουν τα μειονεκτηματα τους. Εγω τελευταια σκεφτομαι σοβαρα να προσπαθησω για ντατα αναλυστ το οποιο ειναι τρομερα κοντα στις οικονομικες σπουδες μου, ασε που θα συνδιασω-εκμεταλλευτω σε αυτο και την επαγγελματικη μου εμπειρια-παλαιες σπουδες ως ΙΤ εντζινιαρ.
Τις περισσότερες φορές θέλει να ξέρεις απλά λίγο dax άντε και λίγο sql για να μαζέψεις ντατα, κι εγώ πάνω στη δουλειά έμαθα. Η προηγούμενη μου θέση ήταν data scientist, το έκανα δύο χρόνια, το καλό και το κακό μαζί είναι ότι κανένας δεν καταλάβαινε τι σκατα εκανα. Και κανένας δεν ήθελε να μάθει, οπότε προσπάθησα να πιάσω κάποιον να του δειξω το βάζανε στα πόδια. Οκ, έτσι ειστε; Οπότε τους το παρουσίαζα κι εγώ όπως ήθελα, αν τους έλεγα αυτό θέλει μια βδομάδα για να γίνει, οκ μου λέγανε. Δύο βδομάδες, πάλι οκ μου λέγανε. Ε όπως καταλαβαίνεις το δεύτερο χρόνο βασικά έβλεπα νετφλιξ εννιά με πέντε.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Σεπ 2023, 00:24

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Σεπ 2023, 00:16
Οργισμένος έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:35
controller kai ανω ειναι πολυ ενδιαφεροντα. Ως λογιστης δλδ ακαουνταντ εχεις τον καρκινο του μηνιαιου κλεισιματος. Αλλα ολα τα αγροτικα εχουν τα μειονεκτηματα τους. Εγω τελευταια σκεφτομαι σοβαρα να προσπαθησω για ντατα αναλυστ το οποιο ειναι τρομερα κοντα στις οικονομικες σπουδες μου, ασε που θα συνδιασω-εκμεταλλευτω σε αυτο και την επαγγελματικη μου εμπειρια-παλαιες σπουδες ως ΙΤ εντζινιαρ.
Τις περισσότερες φορές θέλει να ξέρεις απλά λίγο dax άντε και λίγο sql για να μαζέψεις ντατα, κι εγώ πάνω στη δουλειά έμαθα. Η προηγούμενη μου θέση ήταν data scientist, το έκανα δύο χρόνια, το καλό και το κακό μαζί είναι ότι κανένας δεν καταλάβαινε τι σκατα εκανα. Και κανένας δεν ήθελε να μάθει, οπότε προσπάθησα να πιάσω κάποιον να του δειξω το βάζανε στα πόδια. Οκ, έτσι ειστε; Οπότε τους το παρουσίαζα κι εγώ όπως ήθελα, αν τους έλεγα αυτό θέλει μια βδομάδα για να γίνει, οκ μου λέγανε. Δύο βδομάδες, πάλι οκ μου λέγανε. Ε όπως καταλαβαίνεις το δεύτερο χρόνο βασικά έβλεπα νετφλιξ εννιά με πέντε.
Αυτό δουλεύει αν είσαι ένας που κάνει αυτή τη δουλειά, αν είστε από δύο και πάνω πρέπει να παίξετε prisoner's dilemma. Επίσης πρέπει να μην έχει ιδέα και ο manager.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Σεπ 2023, 00:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Σεπ 2023, 00:24
Αυτό δουλεύει αν είσαι ένας που κάνει αυτή τη δουλειά, αν είστε από δύο και πάνω πρέπει να παίξετε prisoner's dilemma. Επίσης πρέπει να μην έχει ιδέα και ο manager.
Εγώ είμαι ο μάνατζερ. Από πάνω είναι ο CFO και δεν καταλαβαίνει Χριστό ούτε και τον ενδιαφέρει, παίρνει τα νούμερα του όπως τα θέλει, από κει και πέρα αν τα έβγαλα σε tableau ή clikview ή dax ή sql είναι δικό μου πρόβλημα και δεν ασχολείται κανείς. Όλη η μαλακια να βρω κάποιον να του εξηγήσω ήταν για να μπορέσω να πάω διακοπές. Τέλος πάντων έτσι κι αλλιώς βαρέθηκα, από Οκτωβρη ξαναπιανω την παλιά μου δουλειά στο τμήμα strategy που είναι πολύ ενδιαφέρον και μου αρέσει πολύ, εγώ τους λέω τι πρέπει να κάνουν, αυτοί με γράφουν σταρχιδια τους και κάνουν τα δικά τους, και είμαστε όλοι πολύ ευτυχισμένοι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Σεπ 2023, 08:02

Οργισμένος έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:38
εδω στη βορεια ευρωπη ο λογιστης ανηκει στο φασμα του φαηνανς αλλα ειναι το χαμηλοτερο σκαλι.
Άν είναι καλός, ο λογιστής ανήκει και στο φάσμα του αυτισμού.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 02 Σεπ 2023, 00:55

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Σεπ 2023, 00:16
Οργισμένος έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:35
controller kai ανω ειναι πολυ ενδιαφεροντα. Ως λογιστης δλδ ακαουνταντ εχεις τον καρκινο του μηνιαιου κλεισιματος. Αλλα ολα τα αγροτικα εχουν τα μειονεκτηματα τους. Εγω τελευταια σκεφτομαι σοβαρα να προσπαθησω για ντατα αναλυστ το οποιο ειναι τρομερα κοντα στις οικονομικες σπουδες μου, ασε που θα συνδιασω-εκμεταλλευτω σε αυτο και την επαγγελματικη μου εμπειρια-παλαιες σπουδες ως ΙΤ εντζινιαρ.
Τις περισσότερες φορές θέλει να ξέρεις απλά λίγο dax άντε και λίγο sql για να μαζέψεις ντατα, κι εγώ πάνω στη δουλειά έμαθα. Η προηγούμενη μου θέση ήταν data scientist, το έκανα δύο χρόνια, το καλό και το κακό μαζί είναι ότι κανένας δεν καταλάβαινε τι σκατα εκανα. Και κανένας δεν ήθελε να μάθει, οπότε προσπάθησα να πιάσω κάποιον να του δειξω το βάζανε στα πόδια. Οκ, έτσι ειστε; Οπότε τους το παρουσίαζα κι εγώ όπως ήθελα, αν τους έλεγα αυτό θέλει μια βδομάδα για να γίνει, οκ μου λέγανε. Δύο βδομάδες, πάλι οκ μου λέγανε. Ε όπως καταλαβαίνεις το δεύτερο χρόνο βασικά έβλεπα νετφλιξ εννιά με πέντε.
καριολη
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 02 Σεπ 2023, 00:57

talaipwros έγραψε:
01 Σεπ 2023, 00:13
Οργισμένος έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:38
mao mao έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:37


κάψτε και όλο τον έβρο.
σε 8 ετη τα λεμε παλι
Σε 8 ετη θα εισαι κοντα 60
ουτε το ληγοντα
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Σεπ 2023, 11:04

Οργισμένος έγραψε:
02 Σεπ 2023, 00:57
talaipwros έγραψε:
01 Σεπ 2023, 00:13
Οργισμένος έγραψε:
31 Αύγ 2023, 23:38

σε 8 ετη τα λεμε παλι
Σε 8 ετη θα εισαι κοντα 60
ουτε το ληγοντα
τι ουτε το ληγοντα ρε μπαγασα;

στο συγχωρεμενο ειχες βαλει φωτο στο εξοχικο σου με τις κορες σου ( να σου ζησουν ).
Το θυμαμαι γιατι ειχε γινει χαμος επειδη πολλοι φωναζαν επειδη φαινοντουσαν τα κοριτσια κλπ

Ε τοτε ειχες δηλωσει 42. Απο τοτε εχουν περασει τουλαχιστον 7-8 χρονια ( αν σκεφτεις μονο οτι το παλιο μας τελειωσε προ πενταετιας)

ε αρα πενηνταριζεις τωρα

αρα σε 8 χρονια θα εξηνταριζεις.

Εκτος και λες συστηματικα παραμυθια που δεν θελω ουτε δευτερολεπτο να το σκεφτω

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 02 Σεπ 2023, 11:12

Data analyst σε ζωολογικό/βιολογικό/γενετικό εργαστήριο η σε πορνοσάιτ θα είχε πολύ ενδιαφέρον.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών