Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 12 Σεπ 2023, 16:43

GoBzi έγραψε:
12 Σεπ 2023, 12:16
EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Σεπ 2023, 12:00
pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:38
Έχω γνωρίσει και άτομα που ενώ δεν έχουν τελειώσει σχετική σχολή δουλεύουν ως λογιστές!!!
Είμαι άσχετος με το αντικείμενο, είναι νόμιμο αυτο;
Υπάρχουν 4 τάξεις λογιστών, κάθε τάξη έχει και κάποιο όριο στα ποσά που μπορείς να διαχειριστείς, εκτός της Α που είναι απεριόριστο. Στην Δ απ'οσο ξέρω θέλει απολυτήριο λυκείου και κάνεις κάποια μαθήματα σε ΙΕΚ και μπορείς να κάνεις αίτηση για άδεια. Επίσης μπορεί το Οικονομικό Επιτελείο να δέχεται και άλλα πτυχία (πχ μαθηματικών, computer science, κοκ).
Και όχι μόνο αυτό. Μπορείς απλά να δηλώσεις κάποιον ως υπάλληλο γραφείου , να του αναθέσεις λογιστικές εργασίες αλλά άλλος να είναι αυτός που
θα έχει την άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος . Έτσι και αλλιώς στην σχολή ελάχιστα μαθαίνεις .Τα περισσότερα τα μαθαίνεις στην πράξη. Ειδικά στην Ελλάδα που αλλάζουν οι νόμοι κάθε τόσο.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 12 Σεπ 2023, 16:48

GoBzi έγραψε:
12 Σεπ 2023, 08:18
pylothess έγραψε:
12 Σεπ 2023, 06:20
GoBzi έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:57


Σε βάζουν ταμείο στην καφετέρια που δουλεύεις

τρολάρεις...
Μα αυτό μπορεί να το κάνει και κάποιος που δεν έχει σπουδάσει οικονομικά
Εδώ υπάρχει μια λίστα με τα πιθανά επαγγέλματα.
https://futuregeneration.gr/sector/econ ... tor/?amp=1

Το θέμα είναι πως εάν ο μπαμπάς σου δεν έχει (πολλά) λεφτά για πέταμα ώστε να αποκτήσεις κάποια εμπειρία, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι βοηθός λογιστή και αυτό πολύ πιθανόν να είναι χωρίς πληρωμή ή για ψίχουλα.

Ξέρεις ποιος μπορεί και θέλει να σε πάρει χωρίς εμπειρία, ως junior, με την προοπτική ότι μέσα σε λίγους μήνες θα βγάλουν τα λεφτά τους πίσω; Οι πολυεθνικές.

Δύο τεράστια προβλήματα στην Ελλάδα.

1) ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλανε και δεν θέλουν να φτιάξουν κράτος μπορει να προσελκύσει σοβαρές επενδύσεις (το συγκεκριμένο θα το βάζω μέχρι να σβήσει ο ήλιος).



2) ΚΚΕ. Οι κλασικοί τσιφλικάδες της ΝΔ. Φυσικά με την πρόφαση του κακού καπιταλισμού, οι πολυεθνικές έχουν δαιμονοποιηθεί στα μάτια του κόσμου. Θα έρθει στην χώρα μου ο ξένος να μου πίνει το αίμα; Θα δουλεύω εγώ σαν τον σκύλο και ο Γιάνκης CEO θα είναι στο γραφείο του στο Dallas με το AC; Ε οχι. Εμείς θέλουμε τους μικρομεσαίους που είναι δίπλα στον υπάλληλο.

Να σημειωθεί πως εάν έχεις διασυνδέσεις με ένα από τα παραπάνω 4 κόμματα και ιχθυολογία να τελειώσεις, θα είσαι κάπου βολεμένος.
Το ξέρω και εγώ αυτό χωρίς πληρωμή αν και τώρα δεν συναντάται και πολύ συχνά γιατί φοβούνται την επιθεώρηση εργασίας.
Αντ' αυτού υπάρχουν επιδοτούμενα προγράμματα μαθητείας από τον ΟΑΕΔ. Όχι μόνο πολυεθνικές αλλά και Ελληνικές επιχειρήσεις σοβαρές ,μεγάλες επιχειρήσεις προσλαμβάνουν συχνά νέους επιστήμονες ως μαθητευόμενους για πρακτική αλλά δυστυχώς δεν είναι πολλές οι μεγάλλες επιχειρήσεις στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5214
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 12 Σεπ 2023, 17:01

pylothess έγραψε:
12 Σεπ 2023, 16:39

Για το ΚΚΕ , αν έλεγες το αντίθετο, ότι αυτοί που είναι βολεμένοι τρέχουν θα μπορούσα να το δεχθώ περισσότερο. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που το ΚΚΕ μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ δεν ανέβηκε πότε πάνω από 8%. Γιατί το ΚΚΕ δεν τάζει . Το ΚΚΕ καλεί σε αγώνα.
Για τα άλλα κόμματα δεν γνωρίζω, αν και είναι γελίο να στρουθοκαμηλίζουμε, όλοι ξέρουμε οτι γινεται. Απλά επειδή στο ΚΚΕ είχα γνωστούς και άκρες σου λεω πως γνωρίζω προσωπικά απο οδοκαθαριστές μεχρι και πρώην αλλά και νυν βουλευτές (πριν εκλεγούν) που βολεύτηκαν απο το κόμμα.

Πέρα απ΄αυτά, εαν δεν δημιουργηθούν συνθήκες ωστε να ερθουν πολυεθνικές στην Ελλάδα και να υπάρξει υγιής ανταγωνισμός μεταξύ τους, ο μεσος Έλληνας θα πέρνει πτυχίο και είτε θα κάνει κατι άσχετο απο αυτό που σπούζασε ή θα την κάνει για εξω. Η Έλλάδα είναι σε μια φάση όπου δεν μπορεί να προσεγγίσει εξειδικευμένο προσωπικό απ'εξω (σιγά μην ερθεί ο Γερμανός ή ο Αμερικάνος στην Ελλάδα). Δεν μπορεί να δημιουργήσει νέο γιατί κανεις δεν θα σε προσλάβει χωρις προϋπηρεσία, οπότε μπαίνεις σε ενα φαύλο κύκλο. Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες εταιρίες που παίρνουν junior, αλλά δεν ειναι αρκετές. Επίσης η Ελλάδα δεν μπορεί να κρατήσει το ήδη υπάρχων εξειδικευμένο προσωπικό γιατί την κάνουν για εξωτερικό.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 12 Σεπ 2023, 21:30

GoBzi έγραψε:
12 Σεπ 2023, 17:01
pylothess έγραψε:
12 Σεπ 2023, 16:39

Για το ΚΚΕ , αν έλεγες το αντίθετο, ότι αυτοί που είναι βολεμένοι τρέχουν θα μπορούσα να το δεχθώ περισσότερο. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που το ΚΚΕ μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ δεν ανέβηκε πότε πάνω από 8%. Γιατί το ΚΚΕ δεν τάζει . Το ΚΚΕ καλεί σε αγώνα.
Για τα άλλα κόμματα δεν γνωρίζω, αν και είναι γελίο να στρουθοκαμηλίζουμε, όλοι ξέρουμε οτι γινεται. Απλά επειδή στο ΚΚΕ είχα γνωστούς και άκρες σου λεω πως γνωρίζω προσωπικά απο οδοκαθαριστές μεχρι και πρώην αλλά και νυν βουλευτές (πριν εκλεγούν) που βολεύτηκαν απο το κόμμα.

Πέρα απ΄αυτά, εαν δεν δημιουργηθούν συνθήκες ωστε να ερθουν πολυεθνικές στην Ελλάδα και να υπάρξει υγιής ανταγωνισμός μεταξύ τους, ο μεσος Έλληνας θα πέρνει πτυχίο και είτε θα κάνει κατι άσχετο απο αυτό που σπούζασε ή θα την κάνει για εξω. Η Έλλάδα είναι σε μια φάση όπου δεν μπορεί να προσεγγίσει εξειδικευμένο προσωπικό απ'εξω (σιγά μην ερθεί ο Γερμανός ή ο Αμερικάνος στην Ελλάδα). Δεν μπορεί να δημιουργήσει νέο γιατί κανεις δεν θα σε προσλάβει χωρις προϋπηρεσία, οπότε μπαίνεις σε ενα φαύλο κύκλο. Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες εταιρίες που παίρνουν junior, αλλά δεν ειναι αρκετές. Επίσης η Ελλάδα δεν μπορεί να κρατήσει το ήδη υπάρχων εξειδικευμένο προσωπικό γιατί την κάνουν για εξωτερικό.
Brain Drain. Έχουμε πολλούς νέους λαμπρούς επιστήμονες που την έχουν κάνει για το εξωτερικό . Ρε συ αν μείνεις Ελλάδα τι επιλογές; Ντελιβεράς; Σεκιουριτάς; Τα ξέρω αυτά που λες , έτσι είναι .Όλοι θέλουν έμπειρο προσωπικό και το χειρότερο είναι πως θέλουν να είναι και μικροί σε ηλικία.
Ας πούμε ότι κάποιος τελειώνει την σχολή στα 22 μαζί με τον στρατό περίπου ένα χρόνο ,άντε να κάνει και ένα μεταπτυχιακό δεν θα πάει 25;Ε στα 25 που να προλάβει κάποιος να αποκτήσει εργασιακή εμπειρία; Η μόνη εργασιακή εμπειρία που μπορεί να έχει ένας 25άρης είναι στην δουλειά του πατέρα του ή σερβιτόρος ,σεκιουριτάς ,φυλλάδια κ.τ.λ. Αλλά αν περάσεις τα 30 σε στραβοκοιτάζουνε . Μόνο αν πας καλοκαίρι σε κάποιο νησί δεν κοιτάζουν ηλικία . Καλοκαίρι σαιζόν ίσως να βρεις δουλειά ακόμη και αν δεν έχεις προϋπηρεσία. Είναι ίσως ο μόνος κλάδος στην Ελλάδα που πηγαίνει καλά..

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15078
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Απρ 2024, 21:36

pylothess έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:40
Το χειρότερο επάγγελμα είναι του λογιστή.
Οικονομικά αξίζει να ασχοληθεί κανείς αλλά σαν οικονομολόγος και όχι σαν λογιστής.
Einai tromera enδιαφερον το αντικειμενο της Οικονομικης Επιστημης. Το απολαυσα 6 χρονια. ΑΠο την αλλη το φαηνανς ειναι βαρετο αλλα προσφερει καλυτερες επαγγελματικες ευκαιριες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15078
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Απρ 2024, 21:37

GoBzi έγραψε:
12 Σεπ 2023, 17:01
pylothess έγραψε:
12 Σεπ 2023, 16:39

Για το ΚΚΕ , αν έλεγες το αντίθετο, ότι αυτοί που είναι βολεμένοι τρέχουν θα μπορούσα να το δεχθώ περισσότερο. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που το ΚΚΕ μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ δεν ανέβηκε πότε πάνω από 8%. Γιατί το ΚΚΕ δεν τάζει . Το ΚΚΕ καλεί σε αγώνα.
Για τα άλλα κόμματα δεν γνωρίζω, αν και είναι γελίο να στρουθοκαμηλίζουμε, όλοι ξέρουμε οτι γινεται. Απλά επειδή στο ΚΚΕ είχα γνωστούς και άκρες σου λεω πως γνωρίζω προσωπικά απο οδοκαθαριστές μεχρι και πρώην αλλά και νυν βουλευτές (πριν εκλεγούν) που βολεύτηκαν απο το κόμμα.

Πέρα απ΄αυτά, εαν δεν δημιουργηθούν συνθήκες ωστε να ερθουν πολυεθνικές στην Ελλάδα και να υπάρξει υγιής ανταγωνισμός μεταξύ τους, ο μεσος Έλληνας θα πέρνει πτυχίο και είτε θα κάνει κατι άσχετο απο αυτό που σπούζασε ή θα την κάνει για εξω. Η Έλλάδα είναι σε μια φάση όπου δεν μπορεί να προσεγγίσει εξειδικευμένο προσωπικό απ'εξω (σιγά μην ερθεί ο Γερμανός ή ο Αμερικάνος στην Ελλάδα). Δεν μπορεί να δημιουργήσει νέο γιατί κανεις δεν θα σε προσλάβει χωρις προϋπηρεσία, οπότε μπαίνεις σε ενα φαύλο κύκλο. Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες εταιρίες που παίρνουν junior, αλλά δεν ειναι αρκετές. Επίσης η Ελλάδα δεν μπορεί να κρατήσει το ήδη υπάρχων εξειδικευμένο προσωπικό γιατί την κάνουν για εξωτερικό.
Ετσι και χειροτερα. Διχως παραγωγη τεχνολογιας δεν υπαρχει ελπιδα καμια.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15078
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Απρ 2024, 21:51

pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:55
Και τα χαλασμένα ρολόγια έχουν δίκιο καμια φορά. Εδώ έχει διπλό δίκιο, και επειδή καμία σχέση δεν έχουν τα οικονομικά με τον προσωπικό πλουτισμό, και επειδή τα οικονομικά είναι σαμανοεπιστήμη.
Δεν ξέρω γενικά για τα οικονομικά. Πάντως η λογιστική δεν είναι επιστήμη. Είναι τεχνική.
Η Οικονομικη επιστημη ειναι επιστημη. Τα λογιστικα οχι.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2024, 19:39

Οργισμένος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:51
pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:55
Και τα χαλασμένα ρολόγια έχουν δίκιο καμια φορά. Εδώ έχει διπλό δίκιο, και επειδή καμία σχέση δεν έχουν τα οικονομικά με τον προσωπικό πλουτισμό, και επειδή τα οικονομικά είναι σαμανοεπιστήμη.
Δεν ξέρω γενικά για τα οικονομικά. Πάντως η λογιστική δεν είναι επιστήμη. Είναι τεχνική.
Η Οικονομικη επιστημη ειναι επιστημη. Τα λογιστικα οχι.
Το ξέρω. Νόμπελ λογιστικής δεν υπάρχει. Νόμπελ οικονομίας είναι.
Κάποιοι λογιστές θεωρούν τους εαυτούς τους επιστήμονες.
Εγώ πάντως όχι δεν θεωρώ τον εαυτό μου επιστήμονα.
Κατά κάποιο τρόπο τεχνίτες είμαστε.
Ο λογιστής κατά κάποιο τρόπο τεχνίτης είναι.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Απρ 2024, 20:17

Οργισμένος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:36
pylothess έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:40
Το χειρότερο επάγγελμα είναι του λογιστή.
Οικονομικά αξίζει να ασχοληθεί κανείς αλλά σαν οικονομολόγος και όχι σαν λογιστής.
Einai tromera enδιαφερον το αντικειμενο της Οικονομικης Επιστημης. Το απολαυσα 6 χρονια. ΑΠο την αλλη το φαηνανς ειναι βαρετο αλλα προσφερει καλυτερες επαγγελματικες ευκαιριες.
Ναι είναι ενδιαφέρον αρκεί να υπάρχει και το κατάλληλο υπόβαθρο στην μαθηματική επιστήμη. Χωρίς τα μαθηματικά δεν μπορείς να πας πουθενά.
Για το finance δεν γνωρίζω και πολλά να σου πω. Δεν έχω άποψη. Για την λογιστική μπορώ να έχω κάποια άποψη γιατί έχω μια μικρή εμπειρία.
Λογιστής μπορείς να γίνεις από πολλές διαφορετικές σχολές. Παλαιά υπήρχαν τα Τ.Ε.Ι. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη γιατί τα είχαν καταργήσει σε κάποια φάση και τα συγχώνευσαν με τα Α.Ε.Ι. Στην Κοζάνη υπήρχε στο Τ.Ε.Ι. Χρηματοοικονομικών εφαρμογών , το Τ.Ε.Ι. διοίκησης επιχειρήσεων και το Τ.Ε.Ι. Λογιστικής. Στην Θεσσαλονίκη λογιστής υπάρχει το Α.Π.Θ. υπάρχει και το ΠΑ.ΜΑ.Κ. Στο Α.Π.Θ. υπάρχει σχολή οικονομολόγων και στο ΠΑ.ΜΑ.Κ. υπάρχει σχολή Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ,σχολή Οικονομολόγων , σχολή Βαλκανιολόγων και Διεθνολόγων όπου και αυτοί μπορούν να επιλέξουν να ακολουθήσουν τον κλάδο των οικονομικών . Χώρια τους λογιστές από τα πρώην Τ.Ε.Ι. Αν θελήσουμε να το συνεχίσουμε υπάρχουν και τα Ι.Ε.Κ. υπάρχουν και τα κέντρα μεταλυκειακής εκπαίδευσης. Πόσοι λογιστές βγαίνουν κάθε χρόνο; Μπορούν όλοι αυτοί να απορροφηθούν από την αγορά εργασίας;

Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι έχω συναντήσει ανθρώπους που δεν είχαν καμιά σχέση με το αντικείμενο να δουλεύουν ως λογιστές απλά και μόνο επειδή έτσι το έφεραν οι συγκυρίες και άλλους που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και ΑΕΙ να κάνουν άσχετες δουλειές. Έχω συναντήσει γεωολόγο που έκανε μαθήματα φυσικής στο σχολείο να δουλεύει σε λογιστικό γραφείο. Έχω συναντήσει και φυσιοθεραπεύτρια που δούλευε σε λογιστικό γραφείο απλά και μόνο επειδή η αδερφή της είχε λογιστικό γραφείο. Υπάρχει μια βιομηχανία παραγωγής πτυχίων λογιστικής . Μακάρι να ιδρύονταν κάθε χρόνο και τόσες νέες καινούριες επιχειρήσεις για να υπάρχει αντικείμενο εργασίας. Σε κάθε γωνία , σε κάθε δρόμο σε κάθε γειτονιά υπάρχει και από ένα λογιστικό γραφείο 1*1 τ.μ. με δυο τρεις πελάτες που φυτοζωεί μόνο από τις φορολογικές δηλώσεις . Ειδικά τώρα που θα αλλάξει ο τρόπος της υποβολής των φορολογικών δηλώσεων και θα συμπληρώνονται αυτόματα από την Δ.Ο.Υ. οι μισοί λογιστές θα πρέπει να αλλάξουν δουλειά.

Αλλά πέρα από την αδυναμία της επαγγελματικής αποκατάστασης των πτυχιούχων λογιστικής υπάρχουν και άλλα προβλήματα. Παλαιότερα χρειαζόταν τα λογιστικά γραφεία άτομα που θα εκτελούσαν χρέη κλητήρα ,να τρέχουν με το μηχανάκι να μαζεύουν τα χαρτιά από τους πελάτες και να πηγαίνουν στις εφορίες .Τώρα που οι διαδικασίες έχουν απλοποιηθεί δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο. Στα βιβλία Β' κατηγορίας που περνιόταν τα έσοδα χειρόγραφα , τώρα γίνεται αυτόματα η υποβολή των εσόδων στο myDATA.

Και στο γνωστικό κομμάτι, υπάρχουν κάποια κεφάλαια, κάποια κομμάτια που τα διδαχτήκαμε στην σχολή αλλά έχουν καταργηθεί. Δεν θα είχε νόημα να τα αναλύσω περαιτέρω.

ΤΟ γνωστικό αντικείμενο αλλάζει. Οι διαδικασίες και οι τεχνικές αλλάζουν. Η φορολογική νομοθεσία αλλάζει.

Οι περισσότεροι λογιστές τον έχουν ρίξει στα μεσιτικά και τις ασφάλειες για να ζήσουν. Ο κλάδος μας είναι για το ανάθεμα. Ίσως θα ήταν καλύτερα να είχα ξαναδώσει Πανελλήνιες εξετάσεις η να ακολουθούσα το επάγγελμα του πατέρα μου. Αν κάποιος νέος μου ζητούσε να του δώσω μια συμβουλη ,θα του έλεγα πως θα προτιμούσα να πήγαινε να γίνει χορευτής, ηθοποιός ,μουσικός ,ποδοσφαιριστής ,μπασκεμπολίστας, να ασχοληθεί επαγγελματικά με πολεμικές τέχνες παρά να γίνει λογιστής. Μόνο το επάγγελμα του σεκιουριτά θεωρώ ότι είναι χειρότερο από αυτό του λογιστή.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15078
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 19 Απρ 2024, 21:41

pylothess έγραψε:
19 Απρ 2024, 19:39
Οργισμένος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:51
pylothess έγραψε:
11 Σεπ 2023, 23:47


Δεν ξέρω γενικά για τα οικονομικά. Πάντως η λογιστική δεν είναι επιστήμη. Είναι τεχνική.
Η Οικονομικη επιστημη ειναι επιστημη. Τα λογιστικα οχι.
Το ξέρω. Νόμπελ λογιστικής δεν υπάρχει. Νόμπελ οικονομίας είναι.
Κάποιοι λογιστές θεωρούν τους εαυτούς τους επιστήμονες.
Εγώ πάντως όχι δεν θεωρώ τον εαυτό μου επιστήμονα.
Κατά κάποιο τρόπο τεχνίτες είμαστε.
Ο λογιστής κατά κάποιο τρόπο τεχνίτης είναι.
Ναι αλλα κοιταξε, για να ειμαστε δικαιοι , η ανωτερη λογιστικη που στην ελλαδα ειναι πιο πολυ φοροτεχνια ειναι πολυ κοντα στο επαγγελμα του δικηγορου ετσι λαστιχο οπως ειναι το φορολογικο συστημα και νομοθεσια.
Επισης κατι αλλο, κατ εμε επιστημονας ΣΗΜΕΡΑ ειναι αυτος που καμει ερευνα βασει επιστημονικης μεθοδολογιας. Δλδ ο φυσικος που διδασκει στο σχολειο ειναι επιστημονας; Οχι. Ο πολιτικος μηχανικος ή ηλεκτρολογος που μετρανε και σφραγιζουν σχεδια ειναι επιστημονες;; Οχι. Οι προγραμματιστες ειναι επιστημονες ;;; ΟΧΙ . Και παει λεγοντας ΑΝ ΑΦΗΣΟΥΕ ΕΚΤΟς τις κομπορυμοσυνες του καθενα περι πτυχιου και επιστημοσυνης.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9973
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Απρ 2024, 07:01

pylothess έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:17
Οργισμένος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:36
pylothess έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:40
Το χειρότερο επάγγελμα είναι του λογιστή.
Οικονομικά αξίζει να ασχοληθεί κανείς αλλά σαν οικονομολόγος και όχι σαν λογιστής.
Einai tromera enδιαφερον το αντικειμενο της Οικονομικης Επιστημης. Το απολαυσα 6 χρονια. ΑΠο την αλλη το φαηνανς ειναι βαρετο αλλα προσφερει καλυτερες επαγγελματικες ευκαιριες.
Ναι είναι ενδιαφέρον αρκεί να υπάρχει και το κατάλληλο υπόβαθρο στην μαθηματική επιστήμη. Χωρίς τα μαθηματικά δεν μπορείς να πας πουθενά.
Για το finance δεν γνωρίζω και πολλά να σου πω. Δεν έχω άποψη. Για την λογιστική μπορώ να έχω κάποια άποψη γιατί έχω μια μικρή εμπειρία.
Λογιστής μπορείς να γίνεις από πολλές διαφορετικές σχολές. Παλαιά υπήρχαν τα Τ.Ε.Ι. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη γιατί τα είχαν καταργήσει σε κάποια φάση και τα συγχώνευσαν με τα Α.Ε.Ι. Στην Κοζάνη υπήρχε στο Τ.Ε.Ι. Χρηματοοικονομικών εφαρμογών , το Τ.Ε.Ι. διοίκησης επιχειρήσεων και το Τ.Ε.Ι. Λογιστικής. Στην Θεσσαλονίκη λογιστής υπάρχει το Α.Π.Θ. υπάρχει και το ΠΑ.ΜΑ.Κ. Στο Α.Π.Θ. υπάρχει σχολή οικονομολόγων και στο ΠΑ.ΜΑ.Κ. υπάρχει σχολή Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ,σχολή Οικονομολόγων , σχολή Βαλκανιολόγων και Διεθνολόγων όπου και αυτοί μπορούν να επιλέξουν να ακολουθήσουν τον κλάδο των οικονομικών . Χώρια τους λογιστές από τα πρώην Τ.Ε.Ι. Αν θελήσουμε να το συνεχίσουμε υπάρχουν και τα Ι.Ε.Κ. υπάρχουν και τα κέντρα μεταλυκειακής εκπαίδευσης. Πόσοι λογιστές βγαίνουν κάθε χρόνο; Μπορούν όλοι αυτοί να απορροφηθούν από την αγορά εργασίας;

Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι έχω συναντήσει ανθρώπους που δεν είχαν καμιά σχέση με το αντικείμενο να δουλεύουν ως λογιστές απλά και μόνο επειδή έτσι το έφεραν οι συγκυρίες και άλλους που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και ΑΕΙ να κάνουν άσχετες δουλειές. Έχω συναντήσει γεωολόγο που έκανε μαθήματα φυσικής στο σχολείο να δουλεύει σε λογιστικό γραφείο. Έχω συναντήσει και φυσιοθεραπεύτρια που δούλευε σε λογιστικό γραφείο απλά και μόνο επειδή η αδερφή της είχε λογιστικό γραφείο. Υπάρχει μια βιομηχανία παραγωγής πτυχίων λογιστικής . Μακάρι να ιδρύονταν κάθε χρόνο και τόσες νέες καινούριες επιχειρήσεις για να υπάρχει αντικείμενο εργασίας. Σε κάθε γωνία , σε κάθε δρόμο σε κάθε γειτονιά υπάρχει και από ένα λογιστικό γραφείο 1*1 τ.μ. με δυο τρεις πελάτες που φυτοζωεί μόνο από τις φορολογικές δηλώσεις . Ειδικά τώρα που θα αλλάξει ο τρόπος της υποβολής των φορολογικών δηλώσεων και θα συμπληρώνονται αυτόματα από την Δ.Ο.Υ. οι μισοί λογιστές θα πρέπει να αλλάξουν δουλειά.

Αλλά πέρα από την αδυναμία της επαγγελματικής αποκατάστασης των πτυχιούχων λογιστικής υπάρχουν και άλλα προβλήματα. Παλαιότερα χρειαζόταν τα λογιστικά γραφεία άτομα που θα εκτελούσαν χρέη κλητήρα ,να τρέχουν με το μηχανάκι να μαζεύουν τα χαρτιά από τους πελάτες και να πηγαίνουν στις εφορίες .Τώρα που οι διαδικασίες έχουν απλοποιηθεί δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο. Στα βιβλία Β' κατηγορίας που περνιόταν τα έσοδα χειρόγραφα , τώρα γίνεται αυτόματα η υποβολή των εσόδων στο myDATA.

Και στο γνωστικό κομμάτι, υπάρχουν κάποια κεφάλαια, κάποια κομμάτια που τα διδαχτήκαμε στην σχολή αλλά έχουν καταργηθεί. Δεν θα είχε νόημα να τα αναλύσω περαιτέρω.

ΤΟ γνωστικό αντικείμενο αλλάζει. Οι διαδικασίες και οι τεχνικές αλλάζουν. Η φορολογική νομοθεσία αλλάζει.

Οι περισσότεροι λογιστές τον έχουν ρίξει στα μεσιτικά και τις ασφάλειες για να ζήσουν. Ο κλάδος μας είναι για το ανάθεμα. Ίσως θα ήταν καλύτερα να είχα ξαναδώσει Πανελλήνιες εξετάσεις η να ακολουθούσα το επάγγελμα του πατέρα μου. Αν κάποιος νέος μου ζητούσε να του δώσω μια συμβουλη ,θα του έλεγα πως θα προτιμούσα να πήγαινε να γίνει χορευτής, ηθοποιός ,μουσικός ,ποδοσφαιριστής ,μπασκεμπολίστας, να ασχοληθεί επαγγελματικά με πολεμικές τέχνες παρά να γίνει λογιστής. Μόνο το επάγγελμα του σεκιουριτά θεωρώ ότι είναι χειρότερο από αυτό του λογιστή.
Φίλε μου στο ξαναλέω: άλλο πράγμα ο λογιστής και άλλο ο φοροτεχνικός. Στην Ελλάδα όταν λένε το πρώτο εννοούνε το δεύτερο. Εσύ μιλάς για φορολογικές νομοθεσίες αλλά η φορολογία είναι εξειδικευμένο αντικείμενο που δεν έχει καμμία σχέση με λογιστές.

Κανονικός λογιστής όπως εννοείται σε χώρες με ανεπτυγμένες οικονομίες είναι αυτός στον οποίο θα πάει ένας επιχειρηματίας ή ένας μάνατζερ και θα τον ρωτήσει από πού χάνει λεφτά, τι πήγε στραβά σε σχέση με το πλάνο ή το μπάτζετ, αν μια ιδέα που έχει έχει νόημα από οικονομική άποψη, ποιός πελάτης είναι κερδοφόρος και ποιός ζημιογόνος, τι τιμή να δώσει στον πελάτη, ποιό κομμάτι της επιχείρησης να κρατήσει και ποιό να κλείσει, ποιά ανταγωνιστική εταιρία να εξαγοράσε κοκ. Δηλαδή ο λογιστής σαν τζούνιορ ξεκινάει από εγγραφές σε λογιστικά βιβλία και κλείσιμο μήνα για να καταλάβει πώς κινούνται τα νούμερα σε μία εταιρία, αλλά μεγαλώνοντας γίνεται σιγά σιγά εσωτερικός οικονομικός σύμβουλος σε επιχειρηματικά θέματα. Από τη δική μου εμπειρία οι Ελληνικές εταιρίες δε λειτουργούν έτσι καθόλου, αυτές τις αποφάσεις τις παίρνει κατά κανόνα οποιοσδήποτε θεωρεί τον εαυτό του αφεντικό μαζί με τον κολλητό του. Άντε το πολύ να ακούσουν τον οικονομικό διευθυντή, αλλα συνήθως τον γράφουν στ'αρχίδια τους γιατί τον θεωρούν κι αυτόν... φοροτεχνικό :lol:

Αντίθετα όταν άρχισα να δουλεύω σε εισηγμένες εταιρίες στο εξωτερικό είδα ότι ακόμα και σε μεσαία και χαμηλά επίπεδα οι μάνατζερ σε κάθε σημαντική απόφαση παίρνουν και τον λογιστή κολλητά και δεν κάνουν τίποτα χωρίς αυτόν. Πχ κλασικό παράδειγμα, είσαι πωλητής σε πολυεθνική εταιρία και είσαι υπεύθυνος για μία πόλη πες με χίλιους πελάτες, και θές να βγάλεις τις ετήσιες αυξήσεις σε τιμές για να τις ανακοινώσεις στους πελάτες σου. Θα πάρεις τον λογιστή από κοντά να δει τα κόστη και να σου βγάλει ποιός πελάτης είναι πολύ κερδοφόρος να του δώσεις μικρή ή καθόλου αύξηση, και ποιός πελάτης είναι ζημιογόνος να τον χτυπήσεις πιό πολύ, και μετά να τα βάλει όλα μαζί να πειραματιστείς με σενάρια και να δεις συνολικά ποιός είναι ο ιδανικός συνδιασμός τιμών που σου δίνει συνολικά την κερδοφορία που έχεις σαν στόχο χωρίς να κινδυνέψεις να πιέσεις πολύ και να χάσεις τους καλύτερους πελάτες σου. Είναι ολόκληρη μελέτη/μοντέλο που παίρνει συνήθως μέρες, γιατί πρέπει να λαμβάνει υπόψη και τι οικονομικό αποτέλεσμα είχαν παρόμοιες αποφάσεις στο παρελθόν, και ο ιδανικός άνθρωπος να σε βοηθήσει είναι ο λογιστής γιατί και είναι καλός με μαθηματικά μοντέλα και εξελάκια αλλά και καταλαβαίνει πώς και πού να βρει τα πραγματικα κόστη και τις πραγματικές τιμές (μετά από εκπτώσεις και διάφορες συμφωνίες) καλύτερα από οποιονδήποτε. Και όταν τελειώσει με σένα, ο λογιστής θα πάει στη συνέχεια να κάνει άλλο οικονομικό μοντέλο πχ να βρούμε τον ιδανικό χρονικό ορίζοντα για κλείσιμο κάποιου συγκεκριμένο εργοστασίου που υπολειτουργεί, ή να βρούμε την ιδανική τιμή για ένα νέο προϊόν που θα λανσαριστεί, κλπ κλπ. Πάει δηλαδή απο μοντέλο σε μοντέλο, αυτή είναι η δουλειά του, και αν είναι καλός στη δουλειά του καταλήγει σε τμήμα στρατηγικής που ασχολείται με μεγαλύτερα θέματα πχ σε ποιά χώρα να επεκταθούμε. Και υπάρχουν και ολόκληροι κλάδη πχ utilities (ρεύμα/γκάζι/ηλεκτρικό) που η ακρίβεια των οικονομικών μοντέλων είναι τόσο σημαντική που συχνά βλέπεις το μισό ΔΣ και ο Γενικός να είναι πρώην λογιστές.

Στην Ελλάδα είδα με τα μάτια μου μηχανικό να κάνει κοστολόγηση φωτοβολταϊκού πάρκου 100+εκ και να δώσει τιμή στον πελάτη, και την έκανε μόνος του γιατί "τον εμπιστεύεται τ'αφεντικό", και εννοείται ότι 2 χρόνια μετά ανακάλυψαν ότι μπήκανε μέσα με τα μπούνια γιατί υπολόγισε λάθος τα μισά κόστη, ειδικά αυτά που δεν καταλαβαίνει ένας μη λογιστής όπως πχ αποσβέσεις, χειρισμό συναλλαγματικών ισοτιμιών με hedges, χρηματοοικονομικά κόστη, προβλέψεις κλπ. Και ο μαλάκας ο Γενικός προσπαθούσε να πείσει όλο τον κόσμο ότι δεν μπορεί, ο Ισολογισμός είναι λάθος, αποκλείεται να χάσαμε λεφτά, μέχρι που τον απολύσανε και βάλαν έναν άλλον ο οποίος έκανε τα ίδια. Μαλάκες. Ο σωστός τρόπος ήταν να κάτσουν στο ίδιο γραφείο και να συνεργαστούνε από την αρχή, μέχρι να καταλάβει ο ένας τι λέει ο άλλος, αλλά στην ελλάδα σπάνια θα το δεις αυτό γιατί στο μυαλό τους ο λογιστής είναι φοροτεχνικός και άρα τι δουλειά έχει με τις μπίζνες μου. Και αυτός είναι ένας ακόμα βασικός λόγος γιατί οι περισσότερες ελληνικές επιχειρήσεις είναι σκατά και 100 χρόνια πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό, γιατί τις βασικές αναλύσεις στο εξωτερικό τις κάνουν ειδικευμένοι λογιστές σε SQL και DΑX και στην Ελλάδα τις κάνει το αφεντικό στη χαρτοπετσέτα που σκουπίστηκε όταν έφαγε τα παϊδάκια του.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Απρ 2024, 09:17

Chilloutbuddy έγραψε:
20 Απρ 2024, 07:01
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο εξωτερικό.
Στην Ελλάδα τον λογιστής είναι για να βγάζει το Φ.Π.Α. και να υπολογίζει πόσο φόρο πρέπει να πληρώνει η επιχείρηση.
Σε ένα λογιστικό γραφείο που δούλευα, η μισή δουλειά που κάναμε ήταν να στέλνουμε φορολογικές και ασφαλιστικές ενημερότητες.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9973
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Απρ 2024, 09:55

pylothess έγραψε:
20 Απρ 2024, 09:17
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο εξωτερικό.
ε τώρα γνωρίζεις, γιατί έφαγα μισή ώρα να σου γράψω ολόκληρο κατεβατό.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23320
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Όσοι σπουδάσατε οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Απρ 2024, 11:57

pylothess έγραψε:
20 Απρ 2024, 09:17
Chilloutbuddy έγραψε:
20 Απρ 2024, 07:01
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο εξωτερικό.
Στην Ελλάδα τον λογιστής είναι για να βγάζει το Φ.Π.Α. και να υπολογίζει πόσο φόρο πρέπει να πληρώνει η επιχείρηση.
Σε ένα λογιστικό γραφείο που δούλευα, η μισή δουλειά που κάναμε ήταν να στέλνουμε φορολογικές και ασφαλιστικές ενημερότητες.
Να υπολογίζει και να κόψει το λαιμό του να ρίξει το ποσό του ΦΠΑ και του φόρου εννοείς.
Καλα τα είπε πάνω ο Αυστραλός, η Ελλάδα είναι εντελώς σε ένα παράλληλο κόσμο σε σχέση με τον προηγμένο κόσμο και σε αυτό το θέμα.
Ξέρω εταιρεία (όχι ιδιαίτερα μικρή για Ελ δεδομένα) που ανέθεσε σε αναλυτή να βγάλει πρόβλεψη, αυτος την έβγαλε και εννοείται πως ο αφεντικός μαζί με τον αντιπρόεδρα γαμπρό του πέταξαν την ανάλυση στο κάδο των αχρήστων διότι τους φάνηκε ότι δε "στέκει". Εννοείται ο αναλυτής μάτωσε να πάρει τα λεφτά του.
Δε το συζητώ όσοι προσλαμβανονται ως έμμισθοι σε εταιρεία για να κάνουν ανάλυση. Οι περισσότεροι αντί να κάνουν αυτό, γίνονται βοηθοί λογιστή
Όσοι ασχολούμαστε με επιχειρήσεις ξέρουμε πως και σε αυτό το θέμα η Ελλάδα είναι πίσω και από τα Βαλκάνια
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών