Ταινίες Disney και emotional affection

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Ταινίες Disney και emotional affection

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 23 Φεβ 2023, 15:46

Είδα Ποκαχόντας μετά από πολύ καιρό και συγκινήθηκα. Αφενός γιατί το έβλεπα μικρός, αφετέρου διότι οι ταινίες disney είναι έτσι φτιαγμένες ώστε να συνεπαίρνουν μετά από κάποια ώρα θέασης. Μετά είδα Lion King 1 και 2. Το ίδιο πράγμα. Πως το καταφέρνουν οι πούστηδες. Δεν συγκινούμαι εύκολα με ταινίες ενηλικών και συγκινούμαι με cartoons.

Εσείς βλέπατε Disney μικροι ; Τώρα βλέπετε ; Τι συναισθήματα σας προκαλεί ;

υ.γ ξέρω ότι η Ποκαχόντας είναι πολύ κακή ταινία νοηματικά, καλλιτεχνικά είναι άρτια
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15051
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ταινίες Disney και emotional affection

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 23 Φεβ 2023, 15:58

Ο καμπούρης είναι υποτιμημένο οσκαρικό αριστούργημα





Καραμελίτσα: ίσως να είναι και η μοναδική ταινία της ντισνευ με αντιπατριαρχικό θέμα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23256
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ταινίες Disney και emotional affection

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Φεβ 2023, 16:09

Οταν ήμουν παιδί η εταιρία περνούσε κρίση, δεν έβγαζε σχεδόν τίποτε, γι αυτό και έβλεπα άλλα πράγματα (robotech, στρουμφάκια, Νηλς Χόλγκελσον, Κάντι-Κάντι, Θάντερκατς, Τζι αι τζό, transformers, Καμπαμαρού κλπ). Οταν αργότερα η εταιρία αναβίωσε με το lion king, ήμουν ήδη στο γυμνάσιο και παραήμουν μεγάλος για τέτοια.

Ως παιδί όμως διάβαζα το ελληνικό μίκι μάους και τα συναφή έντυπα (μαζί με σπάιντερ μαν και κόναν βέβαια, αλλά υπήρχαν κι αυτά). Βέβαια τα μίκι μάους ήταν ιστορίες όπου απλώς η ντίσνευ έβαζε το trademark.

Οσον αφορά το σήμερα, τα έχω πει πολλές φορές.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών