Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 31 Μάιος 2023, 15:50

:a040:


Εικόνα


https://torrentfreak.com/iconic-torrent ... op-230531/
Iconic Torrent Site RARBG Shuts Down, All Content Releases Stop
today by Ernesto Van der Sar

RARBG, one of the world's largest torrent sites, has said "farewell" to millions of users. The site, which was a prominent and stable source of new movie and TV show releases, cited a variety of reasons behind its decision to cease operations. The surprise shutdown marks the end of an era.

Founded in 2008, RARBG evolved to become a key player in the torrent ecosystem.

The site didn’t only attract millions of monthly visitors from all over the globe, it was also a major release hub, bridging the gap between the Scene and the broader pirate public.

Today, the site’s fifteen year run unexpectedly came to an end. In a message posted on the site’s front page, the team says its farewells. This message has been separately confirmed by a source familiar with the matter.

RARBG cites multiple reasons behind the surprise decision, including COVID-related health problems which led to the tragic death of one of the people involved. The war between Russia and Ukraine also impacted the team, with RARBG suggesting that it had members fighting on both sides.

“The past 2 years have been very difficult for us – some of the people in our team died due to covid complications, others still suffer the side effects of it – not being able to work at all. Some are also fighting the war in Europe – ON BOTH SIDES,” the team writes.

rarbg farewell message
The rising costs of operating from data centers in Europe also played their part. And with revenue having trouble keeping up with the rising costs, shutting down the site ultimately seemed the best solution.

“Inflation makes our daily expenses impossible to bare. Therefore we can no longer run this site without massive expenses that we can no longer cover out of pocket. After an unanimous vote we’ve decided that we can no longer do it.”

“We are sorry :( Bye,” the message concludes.

The shutdown also marks the end of the popular RARBG releases, many of which were shared through other pirate sites as well. These high quality releases which, aside from the early days never included CAMs, are among the most downloaded in history.

Today’s shutdown is one of the largest in the history of torrent sites. It’s also the first major closure since the 2015/2016 period, when KickassTorrents, Torrentz, and ExtraTorrent all left the scene.

Needless to say, there will be plenty of copycats who are eager to take over the RARBG brand. However, the real RARBG is no more.

If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 31 Μάιος 2023, 15:56

Τώρα που θα ενημερωνόμαστε για τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο της έβδομης τέχνης;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 31 Μάιος 2023, 16:02

Pumpkin λεγαν τον CEO?

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Μάιος 2023, 16:03

αδικο που μας παιρνουν το τυρακι μας, ήταν δικό μας.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 31 Μάιος 2023, 16:07

Κρίμα, αλλά υπάρχουν εναλλακτικές.

Φορέστε μάσκες, κάντε εμβόλια, πείτε όχι στον ρωσοναζισμό.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 31 Μάιος 2023, 18:04

σιγά τη μαλακία

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Μάιος 2023, 18:09

Λεγεών έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:07
Κρίμα, αλλά υπάρχουν εναλλακτικές.

Φορέστε μάσκες, κάντε εμβόλια, πείτε όχι στον ρωσοναζισμό.
δεν εχει εναλλακτική νομιζω, δεν αξίζει να δίνουμε 5 και 10 ευρώ να βλεπουμε την κλεοπάτρα μαυρη, μαλάκες ειμαστε; Αυτα αξίζουν να φας την ζωή σου να τα βλεπεις μονο αν δωσεις και εχτρα χρόνο να τα δεις τσαμπα, μονοδρομος ενα αλλο τυρακι.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 31 Μάιος 2023, 18:14

Torrents, ελ οου ελ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 31 Μάιος 2023, 18:16

klg έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:14
Torrents, ελ οου ελ.
Επειδή μπορεί να έχουν ένα περιτύλιγμα UI τύπου stremio, δεν σημαίνει ότι δεν ζουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 31 Μάιος 2023, 18:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:16
klg έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:14
Torrents, ελ οου ελ.
Επειδή μπορεί να έχουν ένα περιτύλιγμα UI τύπου stremio, δεν σημαίνει ότι δεν ζουν.
Καλα ναι, απλά θυμήθηκα τις ένδοξες εποχές που γράφαμε clients με το libtorrent για να τρέχουν στα παρατημένα raspberries που κατεβάζαν για πάντα torrents. Blast from the past.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Ιουν 2023, 11:40

Τωρα το ειδα κι εγω οτι εκλεισε!
Φτουυυυυυυυυυ γαμωτο.
Εξαιρετικο σάιτ με τεραστια γκαμα.
Αντε τωρα να βρουμε,αν υπαρχει,κατι αντιστοιχο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergiosbik την 01 Ιουν 2023, 12:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7021
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 01 Ιουν 2023, 11:51

Ποια μπακατελα κατεβάζει ακόμα από torrents εν έτει 2023?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 1760
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Ιουν 2023, 12:28

Όπως και με την παρακμή ή κλείσιμο των emule, demonoid, kickasstorrents, what.cd κτλ, έτσι και τώρα θα χαθούν ένα σωρό αρχεία που δεν μπορούσες να τα βρεις ούτε επί πληρωμή. Αν τώρα σε ενδιαφέρουν μόνο mainstream σειρές/ταινίες/μουσικές/βιβλία/παιχνίδια, τότε οκ, δεν έχεις πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1588
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 01 Ιουν 2023, 12:30

Για πειτε εναλλακτικες.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ενός λεπτού σιγή για το RARBG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Ιουν 2023, 12:41

micmic έγραψε:
01 Ιουν 2023, 12:28
Όπως και με την παρακμή ή κλείσιμο των emule, demonoid, kickasstorrents, what.cd κτλ, έτσι και τώρα θα χαθούν ένα σωρό αρχεία που δεν μπορούσες να τα βρεις ούτε επί πληρωμή. Αν τώρα σε ενδιαφέρουν μόνο mainstream σειρές/ταινίες/μουσικές/βιβλία/παιχνίδια, τότε οκ, δεν έχεις πρόβλημα.

Τι "αρχεία" σε ενδιαφέρουν mimic :xena:
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών