Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
zteo
Δημοσιεύσεις: 10185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 14 Φεβ 2024, 15:57

Ξεχάσατε ότι ο Τουρκικός κινηματογραφος έχει μεγάλη παράδοση στον επικό copycat κινηματογράφο.
Τις δεκαετίες 60-80 είχαν γυρίσει τουρκικές αντιγραφές σε star War,star trek,Rambo,Exorcist,Spiderman,Captain America, Batman κτλ.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Φεβ 2024, 16:50

runner έγραψε:
14 Φεβ 2024, 15:34
hellegennes έγραψε:
14 Φεβ 2024, 15:22
Δεύτερον... δεν μας νοιάζει αν Γερμανοί έχουν κάνει καριέρα στο Χόλιγουντ. Βασικά το ότι έχουν κάνει καριέρα στο Χόλιγουντ ενισχύει την δήλωση ότι οι Γερμανοί δεν έχουν κινηματογραφική κουλτούρα. Εννοούμε πάντα την χώρα, δεν έχει νόημα να το πεις αυτό για λαό. Αν είχαν, θα έκαναν καριέρα στην χώρα τους.

Τρίτον, σιγά την σχολή κινηματογράφου. Πες μου μερικά αξιοσημείωτα γερμανικά έργα που να τα ξέρουν πάνω από 2 άτομα.
Κανένα γερμανικό κινηματογραφικό έργο δεν ξέρω. Ούτε σκηνοθέτες ή ηθοποιούς.
Δίκιο έχεις, αν είχαν κινηματογράφο στη χώρα τους δεν θα πήγαιναν στις ΗΠΑ όπως πολλοί Βρετανοί, Ιταλοί και Γάλλοι που δεν έχουν κινηματογράφο και θέατρο στις χώρες τους και γι' αυτό πήγαν στις ΗΠΑ.
Παρεμπιπτόντως, 3 νίκες και συνολικά 15 υποψηφιότητες για Όσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας δείχνει όντως ότι οι Γερμανοί δεν έχουν κινηματογραφική κουλτούρα.
Απολίτιστους λαός και χώρα ρε παιδί μου.
Ούτε κινηματογράφο, ούτε θέατρο, ούτε αθλητισμό, ούτε επιστήμες να μην έχουν αυτοί οι Γερμανοί ρε παιδί μου.......
Δεν σε ρώτησα αν ξέρεις εσύ. Εσύ μπορεί να ξέρεις και κινηματογράφο της Ναμίμπια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 14 Φεβ 2024, 17:03

Τί λέτε ρε παιδιά; Τί έχει βγάλει διαχρονικά η Γερμανία; Φυσικά και θα έχει κάποιες καλές ταινίες, αλλά συγκρίνονται με αυτές χωρών παρόμοιας οικονομικής δύναμης και πληθυσμού στην Ευρώπη; Συγκρίνονται με Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Αγγλία; Ακόμα και οι Σκανδιναβοί έχουν βγάλει καλύτερες ταινίες από τους Γερμανούς. Καλά, δε μιλάμε για σειρές. Εκεί οι Γερμανοί είναι το απόλυτο χάος. Αν δεν είχε βγει και το Dark πριν από λίγα χρόνια, θα έπρεπε να πάμε πίσω στο Berlin Alexanderplatz για να βρούμε κάτι πάνω από 3 επεισόδια που να έγινε και σχετικά γνωστό εκτός Γερμανίας. Δηλαδή ακόμα και οι Πολωνοί βγάλανε τον Δεκάλογο του Κισλοφσκι. Οι Γερμανοί βγάζουν πολύ λίγα πράγματα και κυρίως για εσωτερική κατανάλωση. Και πολλά από αυτά είναι και κωμωδίες, όπου το Γερμανικό χιούμορ είναι σαν την Βρετανική κουζίνα.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11235
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 14 Φεβ 2024, 18:08

micmic έγραψε:
14 Φεβ 2024, 17:03
Τί λέτε ρε παιδιά; Τί έχει βγάλει διαχρονικά η Γερμανία; Φυσικά και θα έχει κάποιες καλές ταινίες, αλλά συγκρίνονται με αυτές χωρών παρόμοιας οικονομικής δύναμης και πληθυσμού στην Ευρώπη; Συγκρίνονται με Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία, Αγγλία; Ακόμα και οι Σκανδιναβοί έχουν βγάλει καλύτερες ταινίες από τους Γερμανούς. Καλά, δε μιλάμε για σειρές. Εκεί οι Γερμανοί είναι το απόλυτο χάος. Αν δεν είχε βγει και το Dark πριν από λίγα χρόνια, θα έπρεπε να πάμε πίσω στο Berlin Alexanderplatz για να βρούμε κάτι πάνω από 3 επεισόδια που να έγινε και σχετικά γνωστό εκτός Γερμανίας. Δηλαδή ακόμα και οι Πολωνοί βγάλανε τον Δεκάλογο του Κισλοφσκι. Οι Γερμανοί βγάζουν πολύ λίγα πράγματα και κυρίως για εσωτερική κατανάλωση. Και πολλά από αυτά είναι και κωμωδίες, όπου το Γερμανικό χιούμορ είναι σαν την Βρετανική κουζίνα.
Αν και εν μερη συμφωνω για τον Γερμανικο κινηματογραφο (οπως και για την Γερμανικη μουσικη) οφειλω να πω οτι η καλυτερη επικη ταινια που πραγματευεται ιστορικο περιεχομενο που εχω δει ειναι το der undergang που ειναι φυσικα Γερμανικη. Πιστευω το προβλημα με την Γερμανια υπηρξε οτι ενω τις δεκαετιες μετα τον Β ΠΠ ο Ευρωπαικος κινηματογραφος αναπτυσσονταν, οι Γερμανοι απλα δεν ασχολουνταν με το αντικειμενο και εμειναν πισω
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πορφύρα και Αιμα: Γιατι δεν γυρίζονται τετοιες σειρές σημερα στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Φεβ 2024, 19:42

Παλιοτερα ειχε γινει μια προσπαθεια για epic σειρα η οποια ειχε και το μπονους οτι ηταν εντελως parody (βασικα σατιριζε τις epic medieval/fantasy σειρες)



Εν τουτοις δεν πολυεπιασε τοτε καθως ηταν "υπερβολικα Κυπριακο" (παροτι ο Λωιζιδης το εκανε massive revision το σεναριο για να μπορει να γινει κατανοητο απο το Ελλαδιτικο κοινο) και ο κοσμος δεν το επιανε/καταλαβαινε.

Οσοι ειχαν λιγο γνωση Κυπριακης ιστοριας (Βασιλειο Κυπρου κτλ.) επιαναν αμεσως τα υπονοουμενα ακομα και με το κουτσουρεμενο σενάριο που παιχτηκε στην Ελλαδα.

Ολοι οι αλλοι απλα εβλεπαν μια κωμωδια καταστασεων και μετα απο λιγο το εκοψε ο Σκαι.


Στην Κυπρο παλι ειχε μεγάλη επιτυχια (προφανως οι Κυπριοι ειναι πιο familiar με την ιστορια του νησιου τους και την σάτιρα που εκανε ο Λωιζιδης).
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών