Ταινίες μας

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Ιουν 2023, 13:20

Γεια σας φίλοι μου. Αν ζείτε θεσσαλονίκη ή στα πέριξ και θέτε και νιώθετε ότι μπορείτε να συμμετάσχετε σε μια ταινία μικρού μήκους σαν ηθοποιοί, μακιγιέρ, εκείνοι οι τύποι που κρατούν το μικρόφωνο, κάμεραμεν κτλ. στείλτε ένα προσωπικό μνμ ή γράψτε κάτι εδώ.
Το σενάριο έχει ως εξής χοντρικά.

κάποιος δρομέας ένα πρωί πρωί που τρέχει βρίσκει στον δρόμο του πεσμένο με σπασμένο πόδι έναν τύπο. Τον αναγνωρίζει αμέσως. Είναι ένας μεγαλοδικηγόρος που έχει αθωώσει πληθώρα κακοποιών (εφοπλιστών) στοιχείων που έχουν σφάξει κι έχουν σκοτώσει κι έχουν αρπάξει. Όλο αυτό γίνεται τυχαία.
Ο δρομέας λοιπόν τον φορτώνει στο αυτοκίνητό του και τον οδηγεί μέσα από ένα δασάκι σε ένα παλιό πολυβολείο όπου και τον δένει. Ο μεγαλοδικηγόρος παρακαλά για την ζωή του τάζει λεφτά λεφτά λεφτά. Ο δρομέας όμως είναι από εκείνους που πιστεύουν πως στην δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα και κάνει το εξής. Βρίσκει ένα φόρουμ, σαν αυτό καλή ώρα, κι ανεβάζει ένα νήμα με ψηφοφορία, όπως κάνουμε εδώ καλή ώρα, βρήκα τον τάδε τάδε στον δρόμο μου. Να του κόψω το μικρό δακτυλάκι ή να τον αφήσω ελεύθερο; οι συμφορουμίτες ψηφίζουν. Αρχικά λίγοι. Μα σαν αρχίζει να κόβει περισσότερα από ένα δάκτυλο ψηφίζουν όλο και πιο πολλοί. Η δημοκρατία στα καλύτερά της.
Η ταινία θα είναι φανταστική με ατάκες όπως: Οι δικηγόροι κάνουν περισσότερο θόρυβο χωρίς τη γλώσσα τους και άλλες πολλές κι ωραίες.
Για να μην τα πολυλογώ, τελειώνει με ένα νυχτερινό πλάνο μπροστά στη βουλή, όπου ένα αυτοκίνητο σταματά, ανοίγει το πορτ μπαγκάζ αυτόματα, βγαίνει ένας τύπος και πετάει μπροστά στο μνημείο του άγνωστου στρατιώτη βαριές υγρές σακούλες που κάνουν πλαφ όταν σκάνε στο έδαφος.

Μόνο σοβαρές προτάσεις.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 23 Ιουν 2023, 13:23

Τυπε καπου τα χω ξαναδει ολα αυτα
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Ιουν 2023, 13:27

Συγγνώμη ίσως δεν το ξεκαθάρισα. Αυτό το νήμα απευθύνεται μόνο σε άτομα που ενδιαφέρονται.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 23 Ιουν 2023, 13:30

Μπορω να κανω καλοπροαιρετες παρεμβασεις στο σεναριο για να μη φαινεται σαν να πηρες κομματια απο σειρες/ταινιες και να τα ενωσες σαν τον Παπακαλιατη;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Ιουν 2023, 13:31

λυπάμαι φίλε μου. Ίσως κάποια άλλη φορά. Αντίο τώρα.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 23 Ιουν 2023, 13:34

Λαθος ενοτητα τοτε τυπε :102:

Μικρές αγγελίες & Διαφημίσεις
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 23 Ιουν 2023, 13:41

Θα πληρονονται οι ηθοποιοι, μακιγιεζ κτλ? Η για την ψυχη του παπουλη τους???

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 23 Ιουν 2023, 13:43

Εδω μιλαμε για τεχνη και εσυ σκεφτεσαι το χρημα,αντιο φιλε λυπαμαι πολυ.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Ιουν 2023, 13:54

Space_Passenger έγραψε:
23 Ιουν 2023, 13:41
Θα πληρονονται οι ηθοποιοι, μακιγιεζ κτλ? Η για την ψυχη του παπουλη τους???
Ξέχασα να το πω κι ευχαριστώ για την επισήμανση. Κανείς δεν θα πάρει τίποτα παίδες. Κι όχι μόνο αυτό μα αν κάποιος τελικά αποφασίσει να συνδράμει θα το κάνει με δικά του έξοδα, βενζίνες, χρόνο για να μάθει λόγια κτλ. Όπως άλλωστε κι εγώ. Άμα κάτσει και παίξει κάπου η ταινία και βγει κανα φράγκο θα χαρώ να τα μοιραστώ με τους υπόλοιπους. Με ποσοστά δηλαδή. Εγώ θα αρκεστώ στο 10% των τελικών εισπράξεων. Αν τελικά υπάρξουν τέτοιες δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 23 Ιουν 2023, 13:57

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι το μήνυμα είναι πολύ subtle! Μπορεί να φύγουν κάποιοι θεατές απ'το αμφιθέατρο χωρίς να έχουν συλλάβει τα υψηλά νοήματα.

Μπορείς να το κάνεις, όλα τα μέλη του φόρουμ να συναντηθούν με τον δρομέα και να βασανίζουν όλοι μαζί τον δικηγόρο; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Ιουν 2023, 14:02

Συγγνώμη ίσως δεν το ξεκαθάρισα αρκετά. Το νήμα το άνοιξα για ανθρώπους που θέλουν να συμμετάσχουν σε μια ταινία μικρού μήκους που σύνοψη της έβαλα στο πρώτο ποστ. Μην χαραμίζετε παρακαλώ ούτε τον δικό μου ούτε τον δικό σας χρόνο αν δεν ενδιαφέρεστε.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14621
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Ιουν 2023, 20:55

είναι λίγο δύσκολο να σκηνοθετήαεις ερασιτέχνες ηθοποιούς και να πιάσεις ατμόσφαιρα με τη μία.θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάτι πιο εύκολο,ένα ντοκιμαντέρ για τον θαλάσσιο μαλάκα πχ:

Έχετε αυνανιστεί μέσα σε θάλασσα;

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9235
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Ιουν 2023, 21:01

:smt005:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 27 Ιουν 2023, 11:17

Γεια σας φίλοι μου. βάζω την πρώτη σκηνή (τους διαλόγους) της ταινίας μου.

Ο δικηγόρος δεμένος τρέχει κουτσαίνοντας και φωνάζει βοήθεια. Σε λίγα μέτρα πέφτει στο έδαφος.

Δρομέας – πάντως για χοντρός και με ζούφιο αστράγαλο είσαι γρήγορος

Βοηθάει τον δικηγόρο να σηκωθεί

- Βοήθεια βοήθεια (εξασθενημένα)
Σηκώνεται και προχωρούν μαζί. Κάθεται σε ένα βραχάκι.
- Άκου. Άκου με. Αν με αφήσεις να φύγω, δεν σε έχω δει, αν με αφήσεις να φύγω δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, ούτε σε είδα, ούτε σε ξέρω. Έχω οικογένεια. Έχω παιδιά.
- Λυπάμαι, φίλε μου, αυτό δεν γίνεται.
- Άκου. Άκου. (πιο συγκροτημένος) αν με αφήσεις τώρα να φύγω, αν με λύσεις, θα γυρίσω στο σπίτι μου και… ούτε σε είδα ούτε σε ξέρω… τίποτα… ειδάλλως…
- Ειδάλλως, ωραία λέξη, να μια λέξη από βιβλίο. Ειδάλλως.
Του δίνει να πιει λίγο νερό.
- Θα με αφήσεις να φύγω, γιατί έκανες μεγάλο λάθος. Καταρχάς, ξέρεις ποιος είμαι;
- Μμμ
- Ξέρεις ποιος είμαι; (θυμωμένος χοροπηδάει σχεδόν εκεί που κάθεται)
- Ναι.
- Αφού ξέρεις ποιος είμαι θα ξέρεις και τι μπορώ να κάνω. Ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί (μαλακά).
- Από ποιον; Από την αστυνομία;
- Λύσε με τώρα μαλακισμένε, λύσε με γαμώ το σπίτι σου.
- Δεν με κατάλαβες. Δεν είναι στο χέρι μου. Δεν αποφασίζω εγώ.
- Τι θες; Λεφτά. Έχω λεφτά στο σπίτι μου. Σε μισή ώρα από τώρα θα έχεις 100000 μετρητά κι ούτε γάτα ούτε ζημιά. Πάρε τηλέφωνο τα αφεντικά σου. Πάρε τηλέφωνο τα αφεντικά σου τώρα.
- Λες να μοιραστούν τα 100.000;
- Άκου. Άκου με καλά. Πάψε να με δουλεύεις. Πάψε τα αστεία. Μην συνεχίζεις αυτό που κάνεις γιατί όσο περνάει η ώρα τόσο χειρότερα είναι για εσένα.
- Ποτέ δεν είχα φίλους. Δηλαδή είχα φίλους, εχω φίλους αλλά ποτέ κάτι πραγματικό. Μια φιλία αληθινή. Όλοι λένε αυτό που ο άλλος θέλει να ακούσει σήμερα. Δεν υπάρχει ειλικρίνεια στις σχέσεις. Όλα είναι τόσο επιφανειακά. Όλοι είναι στα κινητά τους όλοι την ώρα. Ξέρεις. Αυτοδιαφημίζονται. Μα να τώρα είμαστε οι δύο μας και τα λέμε σαν δυο καλοί φίλοι, χωρίς ψέματα. Χωρίς κινητά. Και τι είναι η φιλία αν όχι σύγκρουση; Λέμε ακριβώς αυτό που έχουμε στο νου μας. Νιώθω ότι για πρώτη φορά στη ζωή μου έχω μια πραγματική συζήτηση. Και πέρα από αυτό, νιώθω νιώθω σαν, δεν ξέρω, ποιητής, ποτέ πριν δεν έχω μιλήσει έτσι με άνθρωπο. Μιλώντας με σένα νιώθω… πως το λένε;
- Έμπνευση;
- Όχι όχι… το άλλο
- Οίστρο;
- Ναι. Αυτό είναι. Να ακόμα μια λέξη από βιβλίο. Είσαι… τι να πω; Οίστρος. (παύση) την έχεις χρησιμοποιήσει στο δικαστήριο αυτή τη λέξη; Είναι μια λέξη για σοβαρό ακροατήριο. Σαν το θέατρο πρέπει να είναι η βαριά δικηγορία ε; Σαν την όπερα.
- Ναι ναι
- Και ξέρεις κι από βαριά μουσική ε;
- Τι;
- Ξες από μουσική λέω. Από βαριά μουσική δηλαδή. Το γράφει στην Wikipedia.
- Ναι ναι ξέρω
- Μπορείς να μου τραγουδήσεις κάτι τώρα.
- Να τραγουδήσω; Να τραγουδήσω; Θα με αφήσεις να φύγω αν τραγουδήσω;
- Όχι αλλά θα με ευχαριστήσει. Μπορείς να πεις κάτι από αυτές τις όπερες; Όχι πολύ μεγάλο, ξες.
Ο δικηγόρος αρχίζει να τραγουδάει ντον τζιοβάνι



Ο δρομέας κάνει ότι διευθύνει ορχήστρα

Ο δικηγόρος μετά από λίγο ξεσπά σε ουρλιαχτά, βοήθεια βοήθεια

Ο δρομέας ουρλιάζει κι αυτός.

Μακρινό πλάνο

Περπατούν μέσα στο δάσος, δεν έχει ξημερώσει ακόμα, πυγολαμπίδες.

- Να σου πω εμένα αυτό που είπες μου κάθεται λίγο βαρύ. Αυτός ο Μότσαρτ δεν έχει γράψει κάτι πιο ελαφρύ να τραγουδήσεις.
- Η οικογένεια μου θα με ψάχνει, θα έχουν καλέσει την αστυνομία.
- Την αστυνομία ε; Καλή τύχη να τους πούμε. Γιατί με δουλεύεις; Οι φίλοι πρέπει να είναι ειλικρινείς μεταξύ τους. Δεν το είπαμε;
Ο δικηγόρος σταματάει.
- Οι φίλοι είναι ειλικρινείς, άκου μαλακισμένε, μαλακισμένε, πες μου ποιος εισαι μαλακισμένο και θα σου δείξω εγώ ειλικρίνεια.
- Α εγώ είμαι ο Γιάννης.
- Πιστεύεις ότι θα την βγάλεις καθαρή; Νομίζεις ότι θα γλιτώσεις. Άσε με εμένα. Εσύ πιστεύεις πραγματικά ότι θα γλυτώσεις;
- Από ποιον; Από την αστυνομία;
- Από την αστυνομία ναι ναι ναι.
- Οκ. Μπορείς τώρα να τραγουδήσεις κάτι πιο ελαφρύ από αυτόν τον Μότσαρτ; Έχει γράψει κάτι έτσι πιο ανάλαφρο.
- Ναι ναι ναι.
- Ε πες το τι με κρατάς σε αγωνία.
- …
- Πες.

Ο δικηγόρος ξεκινά να τραγουδά από τον μαγικό αυλό. Μακρινό πλάνο.


Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ταινίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 27 Ιουν 2023, 12:19

    Θυμίζει λίγο Τολστοϊέφσκι με νότες Μπαχόβεν.
    Θέλει λίγο δούλεμα ακόμα.
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Απάντηση


      • Παραπλήσια Θέματα
        Απαντήσεις
        Προβολές
        Τελευταία δημοσίευση

      Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

      Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών