DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27232
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Ιούλ 2023, 11:17

Το ειδα χτες.

Το βρηκα αρκετα καλο για το ειδος του.

Για οποιον δεν παίζει DnD ειναι μια εξυπνη, αστεια ταινια φαντασιας

Αλλα για οποιον παιζει/γνωριζει DnD θα αναγνωρισει σχεδον ενα ολοκληρο σεσσιον του παιχνιδιου ακριβως οπως θα το επαιζε με φιλους του.

Ελπιζω για σικουελ στο ιδιο μοτιβο με τους ιδιους ηθοποιους μιας και εδεσαν αρκετα στην ταινια αυτη και φανηκε η χημεια τους.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Ιούλ 2023, 11:28

Το είδα. Εξαιρετική περιπέτεια φαντασίας, φτιαγμένη καταφανώς από άτομα που έχουν παίξει το επιτραπέζιο.

Ακουσα πως κάποιοι φανς του rpg διαπίστωσαν κάποιες μικρές ασυνέπειες, ωστόσο στα rpg, ο dungeon master έχει το δικαίωμα να αλλάζει κάποια πράγματα.

Υπάρχει και παλιά ταινία (καθώς και κάποιες βιντεοταινίες τις οποίες δεν έχω δει). Η παλιά κινηματογραφική έχει έναν κάποιο χαβαλέ, ωστόσο έχει γραφτεί από άτομα που είναι άσχετα με το παιχνίδι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27232
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Ιούλ 2023, 18:28

AlienWay έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 11:28
Το είδα. Εξαιρετική περιπέτεια φαντασίας, φτιαγμένη καταφανώς από άτομα που έχουν παίξει το επιτραπέζιο.

Ακουσα πως κάποιοι φανς του rpg διαπίστωσαν κάποιες μικρές ασυνέπειες, ωστόσο στα rpg, ο dungeon master έχει το δικαίωμα να αλλάζει κάποια πράγματα.

Υπάρχει και παλιά ταινία (καθώς και κάποιες βιντεοταινίες τις οποίες δεν έχω δει). Η παλιά κινηματογραφική έχει έναν κάποιο χαβαλέ, ωστόσο έχει γραφτεί από άτομα που είναι άσχετα με το παιχνίδι.
Σωστα. Καποιες φορές ο DM μπορει να αλλαξει καποια πράγματα εαν οι παιχτες μαλακιστουν και χαλάσουν ας πουμε τη μονη διέξοδο που εχουν σε καποια φάση του παιχνιδιου.

Οπως π.χ. στη σκηνη που ο Σαιμον ανακαλυπτει στα πράγματα της Χολγκα ενα ραβδι το οποιο ειναι στην πραγματικοτητα ενα Hither/Thither staff ειναι κατι το οποιο στανταρ θα σκεφτονταν ενας DM για να βγάλει απο το αδιέξοδο τους παιχτες αφου θα ειχαν γαμησει τη γέφυρα (που ηταν η μονη τους διεξοδος) κατα λαθος.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 25 Ιούλ 2023, 18:32

Οι αστοχίες αναφέρονται εδώ, από το μαν που δημιούργησε τα Forgotten Realms (όπου διαδραματίζεται η ταινία.)



Και εγώ χθες την είδα, μου άρεσε αρκετά. Όπως και να'χει, 8 ΚΣ για το Baldur's Gate 3.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27232
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Ιούλ 2023, 19:02

GoBzi έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 18:32
Οι αστοχίες αναφέρονται εδώ, από το μαν που δημιούργησε τα Forgotten Realms (όπου διαδραματίζεται η ταινία.)



Και εγώ χθες την είδα, μου άρεσε αρκετά. Όπως και να'χει, 8 ΚΣ για το Baldur's Gate 3.
Οκ οπως π.χ. το Owlbear στους κανονες θεωρειται Monstrosity και ενας shapeshifter druid δεν μπορει να μεταμορφωθει σε monstrosity. Eκτος και αν εχει καποιο subclass (αν θυμαμαι καλα) που επιτρεπει αυτη την εξαιρεση απο τον κανονα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 27 Ιούλ 2023, 04:22

Έχω μεγαλώσει με RPG και Forgotten Realms. Όμως τις ταινίες αυτές τις θέλω σοβαρές και σκοτεινές. Το comedy στοιχείο με ξενερώνει και τις καθιστά πολύ "ελαφριές" στα μάτια μου. Δεν έχω δει τη συγκεκριμένη ταινία και είμαι διστακτικός από τις περιγραφές. Εγώ θέλω να ξαναβγούν ταινίες τύπου παλιού Κόναν (σοβαρές και με επική ατμόσφαιρα) αλλά με τα βελτιωμένα πλέον ειδικά εφέ που θα τις απογειώνουν. Δεν υπάρχουν πολλές καλές παραγωγές στο Sword & Sorcery πεδίο ακόμα. Χρειάζεται κι άλλες ο χώρος και δεν αναφέρομαι σε σειρές αλλά σε ταινίες.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 27 Ιούλ 2023, 05:42

άσχετος και χωρίς να έχω δει το βίντεο πιστεύω πως ο μάγος έχει δίκιο

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Ιούλ 2023, 09:35

George_V έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 19:02


Οκ οπως π.χ. το Owlbear στους κανονες θεωρειται Monstrosity και ενας shapeshifter druid δεν μπορει να μεταμορφωθει σε monstrosity. Eκτος και αν εχει καποιο subclass (αν θυμαμαι καλα) που επιτρεπει αυτη την εξαιρεση απο τον κανονα.
Ακριβώς αυτό ήταν το σημείο στο οποίο υπήρξε κριτική. Ομως κατά τ' άλλα οι δημιουργοί έχουν παίξει σίγουρα σέσιονς.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27232
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Ιούλ 2023, 11:39

Jimmy81 έγραψε:
27 Ιούλ 2023, 04:22
Έχω μεγαλώσει με RPG και Forgotten Realms. Όμως τις ταινίες αυτές τις θέλω σοβαρές και σκοτεινές. Το comedy στοιχείο με ξενερώνει και τις καθιστά πολύ "ελαφριές" στα μάτια μου. Δεν έχω δει τη συγκεκριμένη ταινία και είμαι διστακτικός από τις περιγραφές. Εγώ θέλω να ξαναβγούν ταινίες τύπου παλιού Κόναν (σοβαρές και με επική ατμόσφαιρα) αλλά με τα βελτιωμένα πλέον ειδικά εφέ που θα τις απογειώνουν. Δεν υπάρχουν πολλές καλές παραγωγές στο Sword & Sorcery πεδίο ακόμα. Χρειάζεται κι άλλες ο χώρος και δεν αναφέρομαι σε σειρές αλλά σε ταινίες.
Koιτα οποιος εχει παιξει DnD και δεν εχει μαλακιστει/ξεκολωθει στο γέλιο/τα κανει σκατα/του ηρθε σκατοζαρο και εγινε κατι γελοιο και γενικοτερα δεν κανει καμια καφριλα ε τοτε δεν εχει παιξει DnD. Aλλο παιχνιδι παιζει

Οποιος εχει παιξει DnD και δει την ταινια θα πει "ρε φιλε το χω κανει και γω αυτο στο παιχνιδι".

Π.χ. στη σκηνη που καταρρεει το Major Illusion του μάγου και λαγκαρει ε ειναι κλασσικο παράδειγμα που καποιος στο παιχνιδι εφερε natural 1 στο Concentration check και ο DM ηταν αρκετα ευρηματικος.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27232
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: DUNGEONS & DRAGONS: HONOR AMONG THIEVES

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Αύγ 2023, 17:32

Aκομα πιο αστείο θα ήταν πάντως αν κάναμε ένα session DnD με πχορουμιτες...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών