Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Αύγ 2023, 20:23

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
21 Αύγ 2023, 20:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Αύγ 2023, 20:07
Προτείνω το "Κάτι το Ωραίον" σε συνδυασμό με αυτό:

Εικόνα

Έτσι, ως εκσέλικση των τέρμα υγιών, παραγωγικών και πολιτισμικών δυνάμεων, που ήταν πριν τα έιτις στη γωνία.
Εξαιρετικά και τα δύο βιβλία -αυτό δε για το νεοελληνικό κιτς όλα τα λεφτά :smt023

'Οσο για τη βιντεοπλημμύρα των αρχών του '80, όντως ήταν το κάτι άλλο, αλλά κάποιοι της γενιάς μου δεν "μάσησαν" ποτέ: ούτε βίντεο είχα ούτε βιντεοταινίες είδα ποτέ
Εγώ θυμάμαι ότι τα καλοκαίρια πήγαινα στο βιντεοκλαμπ με τα ξαδέρφια μου κ παίρναμε ταινίες. Οι πιο πολλές ήταν επιπέδου καρατε κιντ, επομένως δεν έχασες κ πολλά. Μιλάω για 10 χρόνια αργότερα βέβαια , δεν ξέρω για αρχές 80s

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Αύγ 2023, 20:32

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
21 Αύγ 2023, 20:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Αύγ 2023, 20:07
Προτείνω το "Κάτι το Ωραίον" σε συνδυασμό με αυτό:

Εικόνα

Έτσι, ως εκσέλικση των τέρμα υγιών, παραγωγικών και πολιτισμικών δυνάμεων, που ήταν πριν τα έιτις στη γωνία.
Εξαιρετικά και τα δύο βιβλία -αυτό δε για το νεοελληνικό κιτς όλα τα λεφτά :smt023

'Οσο για τη βιντεοπλημμύρα των αρχών του '80, όντως ήταν το κάτι άλλο, αλλά κάποιοι της γενιάς μου δεν "μάσησαν" ποτέ: ούτε βίντεο είχα ούτε βιντεοταινίες είδα ποτέ
Εμείς αποκτήσαμε βίντεο (για την ακρίβεια πήραμε πολύ αργότερα από κάποιους που το θεωρούσαν τότε πολύ πιο σημαντική προτεραιότητα από το ψυγείο) αλλά αυτό έγινε για να βλέπουμε βιντεοσκοπημένους αγώνες, κάποια αντιγραφή για καρτούν ή ταινίες που γούσταρε ο πιτσιρικάς και η μαμά του :oops: και γενικώς μέχρι εκεί. Όταν κάποια χρόνια αργότερα, άρχιζαν και έπαιζαν οι βιντεοταινίες των έιτις στα κανάλια, απλώς λυπήθηκα για τον ευτελισμό που υπέστησαν κάποιοι αγαπημένοι ηθοποιοί από τις ασπρόμαυρες ηθογραφίες των σίξτις και την πιο χαλαρή/διασκεδαστική/δροσερή προσέγγιση των σέβεντις. Τίποτε άλλο. Μπορείς να το δεις και ως εγγενή αλλεργία. Και ειλικρινά χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη με τη συγκεκριμένη πάθηση. Aλλά και μόνη να ήμουν, θα το άντεχα. Υou can't teach an old cat new tricks.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Αύγ 2023, 20:40

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Αύγ 2023, 20:23

Εγώ θυμάμαι ότι τα καλοκαίρια πήγαινα στο βιντεοκλαμπ με τα ξαδέρφια μου κ παίρναμε ταινίες. Οι πιο πολλές ήταν επιπέδου καρατε κιντ, επομένως δεν έχασες κ πολλά. Μιλάω για 10 χρόνια αργότερα βέβαια , δεν ξέρω για αρχές 80s
Το "καράτε κιντ" σε σχέση με τα ροδοκοπανατζίδικα σουκσέ ήταν σα να σύγκρινες το "Αποκάλυψη τώρα" με το "Ηλίθιος και πανηλίθιος".

Γενικώς, όποιος έπεφτε κάτω από τα γέλια σε φάση τουρτοπόλεμου είτε σε ασπρόμαυρες είτε σε έγχρωμες ταινίες, ήταν εξαπανέκαθεν "άντε γεια" φάση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 21 Αύγ 2023, 21:51

Ποιος σου έκανε την καρδιά έτσι σκληρή σαν πέτρα ήθελα να 'ξερα...
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Αύγ 2023, 21:58

Γκιώνης έγραψε:
21 Αύγ 2023, 21:51
Ποιος σου έκανε την καρδιά έτσι σκληρή σαν πέτρα ήθελα να 'ξερα...
Έχω μαλακή καρδούλα και σκληρό μυαλό, χαρά μου. Οπότε, κράτησε τους προβληματισμούς σου για το αντίθετο. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Αύγ 2023, 22:04

Τα 80s ήταν η εποχή της βιντεοκασέτας, αλλά ήδη συνεχιζόταν η παρακμή του ελληνικού κινηματογράφου, η οποία ξεκίνησε από τα 70s.

Η βιντεοκασέτα θεωρήθηκε ότι ως μέσο δικαιολογούσε τη φθήνια και τις μηδενικού μπάτζετ παραγωγές. Προσωπικά διαφωνώ, αλλά αυτή ήταν η γραμμή.

Οσον αφορά τα σχολεία, πέρα από τη μόδα της τάσης, υπήρχε και το ζήτημα ότι τα σχολεία ως κτήρια υπάρχουν παντού στην ελληνική επικράτεια και επομένως ήταν ό,τι πιο πρόσφορο για μηδενικού μπάτζετ παραγωγές.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19730
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 21 Αύγ 2023, 22:09

talaipwros έγραψε:
21 Αύγ 2023, 18:11
Green Dragon έγραψε:
21 Αύγ 2023, 07:38

Κάποια από αυτά είναι σωστά και καλώς έγιναν. Φαντάζεσαι να υπήρχαν μεικτά σχολεία εν έτει 2023 :smt005:
φανταζομαι εννοεις να μην υπηρχαν μεικτα

Παραξενο, τα πιο επιτυχημενα σχολεια στην Αγγλια ειναι Αρρενων / Θηλεων
Ναι, το έγραψα ανάποδα. Είναι πολύ κακό για την κοινωνικοποίηση και την σεξουαλικότητα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Αύγ 2023, 22:12

AlienWay έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:04
Τα 80s ήταν η εποχή της βιντεοκασέτας, αλλά ήδη συνεχιζόταν η παρακμή του ελληνικού κινηματογράφου, η οποία ξεκίνησε από τα 70s.

Η βιντεοκασέτα θεωρήθηκε ότι ως μέσο δικαιολογούσε τη φθήνια και τις μηδενικού μπάτζετ παραγωγές. Προσωπικά διαφωνώ, αλλά αυτή ήταν η γραμμή.

Οσον αφορά τα σχολεία, πέρα από τη μόδα της τάσης, υπήρχε και το ζήτημα ότι τα σχολεία ως κτήρια υπάρχουν παντού στην ελληνική επικράτεια και επομένως ήταν ό,τι πιο πρόσφορο για μηδενικού μπάτζετ παραγωγές.
Άσ' το, ήσουν νινί ή αγέννητο τότε. Εγώ που έζησα τη σχολική επανάστα, θυμάμαι ακόμη κάτι συμμαθήτριες που ήταν ερωτευμένες με τον Αντρέα* (δεν κάνω πλάκα) και κάτι παπαριές για τα σιδερόφραχτα σχολεία. Τις λεπτομέρειες τις έχω ψιλοδιαγράψει από τη μνήμη μου γιατί δεν αντέχεται τόσος όγκος ηλίθιας πληροφορίας αλλά για όποιον γουστάρει, παίζουν και φωτο.

*Καμμία σχέση με τις γριές που έκαναν προσκύνημα στο Ωνάσειο, όταν αυτό ήταν μια καθημερινή αναπαράσταση της πασοκικής τιμημένης Τήνου, έτσι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Αύγ 2023, 22:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:12
AlienWay έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:04
Τα 80s ήταν η εποχή της βιντεοκασέτας, αλλά ήδη συνεχιζόταν η παρακμή του ελληνικού κινηματογράφου, η οποία ξεκίνησε από τα 70s.

Η βιντεοκασέτα θεωρήθηκε ότι ως μέσο δικαιολογούσε τη φθήνια και τις μηδενικού μπάτζετ παραγωγές. Προσωπικά διαφωνώ, αλλά αυτή ήταν η γραμμή.

Οσον αφορά τα σχολεία, πέρα από τη μόδα της τάσης, υπήρχε και το ζήτημα ότι τα σχολεία ως κτήρια υπάρχουν παντού στην ελληνική επικράτεια και επομένως ήταν ό,τι πιο πρόσφορο για μηδενικού μπάτζετ παραγωγές.
Άσ' το, ήσουν νινί ή αγέννητο τότε. Εγώ που έζησα τη σχολική επανάστα, θυμάμαι ακόμη κάτι συμμαθήτριες που ήταν ερωτευμένες με τον Αντρέα* (δεν κάνω πλάκα) και κάτι παπαριές για τα σιδερόφραχτα σχολεία. Τις λεπτομέρειες τις έχω ψιλοδιαγράψει από τη μνήμη μου γιατί δεν αντέχεται τόσος όγκος ηλίθιας πληροφορίας αλλά για όποιον γουστάρει, παίζουν και φωτο.

*Καμμία σχέση με τις γριές που έκαναν προσκύνημα στο Ωνάσειο, όταν αυτό ήταν μια καθημερινή αναπαράσταση της πασοκικής τιμημένης Τήνου, έτσι;
Ημουν παιδί του δημοτικού τότε και κανονικά δεν πρέπει να δίνω λογαριασμό τι ήμουν. Η θέση μου είναι γενική και δεν έχει να κάνει με την προσωπική εμπειρία.

Η προπαγάνδα του πασόκ της εποχής, υπήρχε ακόμη και στα δημοτικά σχολεία (έχω κι εγώ τέτοιες εμπειρίες).

Η βιντεοκασέτα όμως καθώς επίσης και οι μηδενικού μπάτζετ παραγωγές, θα υπήρχαν ακόμη κι αν κέρδιζε τις εκλογές ο Ράλλης. Ηταν μια απόφαση των ελλήνων κινηματογραφιστών που θεώρησαν ότι βρήκαν τη κότα με τα χρυσά αυγά για να κάνουν αρπαχτές.

Αυτή η φθήνια μετατοπίστηκε αργότερα σε κάποιες από τις ελληνικές σειρές. Σάμπως σήμερα οι λεγόμενες "οικογενειακές ιστορίες" τι είναι;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Αύγ 2023, 22:30

Να πούμε επίσης ότι η θέση των πασοκοτραφών δημοσιογράφων της κρατικής τηλεόρασης τότε ήταν ότι οι βιντεοκασέτες ήταν όνειδος, αλλά ότι ο λεγόμενος "ποιοτικός κινηματογράφος" της εποχής, ήταν αριστούργημα.

Στην πραγματικότητα και εκείνος ο κινηματογράφος ήταν σύμπτωμα της γενικότερης παρακμής του ελληνικού σινεμά.



Παρατηρήστε στην παραπάνω συνέντευξη ότι ο δημοσιογράφος θεωρεί πως υπήρχε εναλλακτική στη βιντεοκασέτα (δηλαδή ο "ποιοτικός" κινηματογράφος) ενώ ο Ρίζος τον γειώνει λέγοντας πως ο ελ κινηματογράφος είχε αποθάνει (δηλαδή και η εναλλακτική ακόμη, ήταν για τα μπάζα).
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Αύγ 2023, 22:42

AlienWay έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:30
Να πούμε επίσης ότι η θέση των πασοκοτραφών δημοσιογράφων της κρατικής τηλεόρασης τότε ήταν ότι οι βιντεοκασέτες ήταν όνειδος, αλλά ότι ο λεγόμενος "ποιοτικός κινηματογράφος" της εποχής, ήταν αριστούργημα.

Στην πραγματικότητα και εκείνος ο κινηματογράφος ήταν σύμπτωμα της γενικότερης παρακμής του ελληνικού σινεμά.

Ήταν άλλο πράγμα ο "κινηματογράφος" της εποχής και άλλο η μαζική παραγωγή φτηνών βιντεοταινιών, που ο κάθε παπάρας την έβλεπε παραγωγός, σεναριογράφος, σκηνοθέτης σε πρότζεκτ μίας εβδομάδας. :lol:


Κατά τα άλλα, ειλικρινά δεν θυμάμαι κάποιο "αριστούργημα". Αν εννοείς τον Αγγελόπουλο, κανένα σχόλιο. Κάποιες ταινίες που θυμάμαι και γούσταρα, ήταν το "Μάθε παιδί μου γράμματα", το "Ξαφνικός έρωτας" και κάπου εδώ τελειώνουν οι αναμνήσεις. Βοήθεια δεκτή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Αύγ 2023, 22:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:42
AlienWay έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:30
Να πούμε επίσης ότι η θέση των πασοκοτραφών δημοσιογράφων της κρατικής τηλεόρασης τότε ήταν ότι οι βιντεοκασέτες ήταν όνειδος, αλλά ότι ο λεγόμενος "ποιοτικός κινηματογράφος" της εποχής, ήταν αριστούργημα.

Στην πραγματικότητα και εκείνος ο κινηματογράφος ήταν σύμπτωμα της γενικότερης παρακμής του ελληνικού σινεμά.

Ήταν άλλο πράγμα ο "κινηματογράφος" της εποχής και άλλο η μαζική παραγωγή φτηνών βιντεοταινιών, που ο κάθε παπάρας την έβλεπε παραγωγός, σεναριογράφος, σκηνοθέτης σε πρότζεκτ μίας εβδομάδας. :lol:


Κατά τα άλλα, ειλικρινά δεν θυμάμαι κάποιο "αριστούργημα". Αν εννοείς τον Αγγελόπουλο, κανένα σχόλιο. Κάποιες ταινίες που θυμάμαι και γούσταρα, ήταν το "Μάθε παιδί μου γράμματα", το "Ξαφνικός έρωτας" και κάπου εδώ τελειώνουν οι αναμνήσεις. Βοήθεια δεκτή.
Αυτό λέω παραπάνω. Ουσιαστικά η βιντεοκασέτα είχε τη λογική ότι θα αγοραστεί μαζί με άλλες (ξένες) ταινίες και θα βγάλουν οι συντελεστές ένα χαρτζιλίκι από εκεί.

Για παράδειγμα ο Βουτσάς, είχε παίξει σε "ταινίες" του "κινηματογράφου" της εποχής και όχι μόνο σε βιντεοκασέτες. Οχι απλώς δεν είδε τις συγκεκριμένες ταινίες ούτε η μάνα του, αλλά επιπλέον είχε δηλώσει ότι μετάνιωσε γι' αυτή του την απόφαση. Για τις βιντεοκασέτες όμως δεν είχε μετανιώσει.

Ουσιαστικά ο ελ κινηματογράφος ήταν κλινικά νεκρός.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11235
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 21 Αύγ 2023, 22:56

AlienWay έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:30
Να πούμε επίσης ότι η θέση των πασοκοτραφών δημοσιογράφων της κρατικής τηλεόρασης τότε ήταν ότι οι βιντεοκασέτες ήταν όνειδος, αλλά ότι ο λεγόμενος "ποιοτικός κινηματογράφος" της εποχής, ήταν αριστούργημα.

Στην πραγματικότητα και εκείνος ο κινηματογράφος ήταν σύμπτωμα της γενικότερης παρακμής του ελληνικού σινεμά.



Παρατηρήστε στην παραπάνω συνέντευξη ότι ο δημοσιογράφος θεωρεί πως υπήρχε εναλλακτική στη βιντεοκασέτα (δηλαδή ο "ποιοτικός" κινηματογράφος) ενώ ο Ρίζος τον γειώνει λέγοντας πως ο ελ κινηματογράφος είχε αποθάνει (δηλαδή και η εναλλακτική ακόμη, ήταν για τα μπάζα).
Την δεκαετια του 70-80 δεν παρηκμασε μονο ο Ελληνικος κινηματογραφος αλλα γενικοτερα ο Ευρωπαικος κινηματογραφος, οπως και η Ευρωπαικη μουσικη. Βασικη αιτια ηταν η Αγγλικη γλωσσα που ηδη απο τοτε ειχε αρχισει να γινετε lingua franca στην Δυση. Μια Γαλλικη ταινια ηξερε οτι θα κοψει πολλα εισιτηρια μονο στην Γαλλια και οτι η δμοφιλεστερη ταινια της χρονιας θα ειναι κατι σαν το star wars. Το ιδιο και με την μουσικη. Ο μονος τροπος για να γινεις γνωστος διεθνως ειναι να τραγουδας στα Αγγλικα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Αύγ 2023, 22:58

Στρακαστρουκας έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:56
AlienWay έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:30
Να πούμε επίσης ότι η θέση των πασοκοτραφών δημοσιογράφων της κρατικής τηλεόρασης τότε ήταν ότι οι βιντεοκασέτες ήταν όνειδος, αλλά ότι ο λεγόμενος "ποιοτικός κινηματογράφος" της εποχής, ήταν αριστούργημα.

Στην πραγματικότητα και εκείνος ο κινηματογράφος ήταν σύμπτωμα της γενικότερης παρακμής του ελληνικού σινεμά.



Παρατηρήστε στην παραπάνω συνέντευξη ότι ο δημοσιογράφος θεωρεί πως υπήρχε εναλλακτική στη βιντεοκασέτα (δηλαδή ο "ποιοτικός" κινηματογράφος) ενώ ο Ρίζος τον γειώνει λέγοντας πως ο ελ κινηματογράφος είχε αποθάνει (δηλαδή και η εναλλακτική ακόμη, ήταν για τα μπάζα).
Την δεκαετια του 70-80 δεν παρηκμασε μονο ο Ελληνικος κινηματογραφος αλλα γενικοτερα ο Ευρωπαικος κινηματογραφος, οπως και η Ευρωπαικη μουσικη. Βασικη αιτια ηταν η Αγγλικη γλωσσα που ηδη απο τοτε ειχε αρχισει να γινετε lingua franca στην Δυση. Μια Γαλλικη ταινια ηξερε οτι θα κοψει πολλα εισιτηρια μονο στην Γαλλια και οτι η δμοφιλεστερη ταινια της χρονιας θα ειναι κατι σαν το star wars. Το ιδιο και με την μουσικη. Ο μονος τροπος για να γινεις γνωστος διεθνως ειναι να τραγουδας στα Αγγλικα
Για τη μουσική, διαφωνώ. Στα 80s βγήκαν κομματάρες και όχι μόνο αγγλόφωνες.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11235
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Γιατι την δεκαετια του 80 υπηρχαν τοσες Ελληνικες ταινιες για σχολεια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 21 Αύγ 2023, 23:07

AlienWay έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:58
Στρακαστρουκας έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:56
AlienWay έγραψε:
21 Αύγ 2023, 22:30
Να πούμε επίσης ότι η θέση των πασοκοτραφών δημοσιογράφων της κρατικής τηλεόρασης τότε ήταν ότι οι βιντεοκασέτες ήταν όνειδος, αλλά ότι ο λεγόμενος "ποιοτικός κινηματογράφος" της εποχής, ήταν αριστούργημα.

Στην πραγματικότητα και εκείνος ο κινηματογράφος ήταν σύμπτωμα της γενικότερης παρακμής του ελληνικού σινεμά.



Παρατηρήστε στην παραπάνω συνέντευξη ότι ο δημοσιογράφος θεωρεί πως υπήρχε εναλλακτική στη βιντεοκασέτα (δηλαδή ο "ποιοτικός" κινηματογράφος) ενώ ο Ρίζος τον γειώνει λέγοντας πως ο ελ κινηματογράφος είχε αποθάνει (δηλαδή και η εναλλακτική ακόμη, ήταν για τα μπάζα).
Την δεκαετια του 70-80 δεν παρηκμασε μονο ο Ελληνικος κινηματογραφος αλλα γενικοτερα ο Ευρωπαικος κινηματογραφος, οπως και η Ευρωπαικη μουσικη. Βασικη αιτια ηταν η Αγγλικη γλωσσα που ηδη απο τοτε ειχε αρχισει να γινετε lingua franca στην Δυση. Μια Γαλλικη ταινια ηξερε οτι θα κοψει πολλα εισιτηρια μονο στην Γαλλια και οτι η δμοφιλεστερη ταινια της χρονιας θα ειναι κατι σαν το star wars. Το ιδιο και με την μουσικη. Ο μονος τροπος για να γινεις γνωστος διεθνως ειναι να τραγουδας στα Αγγλικα
Για τη μουσική, διαφωνώ. Στα 80s βγήκαν κομματάρες και όχι μόνο αγγλόφωνες.

Μα δεν σου ειπα οτι δεν υπηρχε Ευρωπαικος κινηματογραφος η Ευρωπαικη μουσικη. Ηταν ομως η εποχη που διαπιστωσαν οι Ευρωπαιοι πως για να εχουν επιτυχιες θα πρεπει να γινουν στα Αγγλικα. Νομιζεις οτι αν οι ABBA τραγουδουσαν στα Σουηδικα θα ειχαν αντιστοιχη επιτυχια?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών