O Lord of Light τι ρόλο παίζει στο Game of Τhrones;

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39726
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: O Lord of Light τι ρόλο παίζει στο Game of Τhrones;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Νοέμ 2023, 14:19

Oσοι υποστηριζουν οτι ο LoL ειναι ο Εωσφορος σαν επιχειρημα περα απο τις θυσιες αιματος που γουσταρει ο LoL...

περα απο το Light στο ονομα του...

θυμιζουν και αυτη τη σκηνη...

που η Μελισαντρα καιει τα αγαλματα των 7...

Εφοσον οι 7 ειναι συμφωνα με τον Μαρτιν το αντιστοιχο της Αγιας Τριαδας...

ειναι σαν η Μελισαντρα να καιει τις απεικονισεις του χριστιανικου Θεου...




.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10186
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: O Lord of Light τι ρόλο παίζει στο Game of Τhrones;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 17 Νοέμ 2023, 14:49

Τότε γιατί ο LOL ως απεικόνιση του Εωσφόρου διαλέγει σαν αντίπαλο τους White Walkers και συμμαχει γιαυτό τον σκοπό με τους πιστούς των Επτά που υποτίθεται ότι ήταν αντιπαλοι του.
Εκτός εάν δούμε την σύγκρουση LOL και των Επτά με τους White Walkers σαν σύγκρουση του μονοθεισμου με τον παγανισμο.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39726
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: O Lord of Light τι ρόλο παίζει στο Game of Τhrones;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Νοέμ 2023, 14:57

zteo έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 14:49
Τότε γιατί ο LOL ως απεικόνιση του Εωσφόρου διαλέγει σαν αντίπαλο τους White Walkers και συμμαχει γιαυτό τον σκοπό με τους πιστούς των Επτά που υποτίθεται ότι ήταν αντιπαλοι του.
Εκτός εάν δούμε την σύγκρουση LOL και των Επτά με τους White Walkers σαν σύγκρουση του μονοθεισμου με τον παγανισμο.


Εωσφορος-φως και φωτια

Σατανας-σκοταδι και παγος΄(οι White Walkers ειναι οργανα του η εγιναν οργανα του)

Αυτη ειναι η θεμελιωδης συγκρουση στα βιβλια και τη σειρα.

Οι Επτα (δηλαδη ο χριστιανικος Θεος) συμφωνα με τη Μελισαντρα ηταν ενα παραμυθακι και η πραγματικη συγκρουση ειναι μεταξυ του LoL και του Great Other, μεταξυ της Φωτιας και του Παγου.

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: O Lord of Light τι ρόλο παίζει στο Game of Τhrones;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2023, 15:35

Isildur έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 07:22
Το θέμα είναι ότι στο πρώτο σου ποστ που κάνεις τον παραλληλισμό των δύο μυθολογιών, λες για τις δυνάμεις του καλού που πήγαν στη ΜΓ να βοηθήσουν τους ανθρώπους για να νικήσουν τον Έκπτωτο Άγγελο/Σάουρον. Ε, δείξε το αυτό που έγραψες σε 100 ανθρώπους και πες μου αν βρεθεί έστω και ένας που με το "έκπτωτος άγγελος" δεν θα καταλάβει τον Εωσφόρο, αλλά κάποιον ανθυποδαίμονα.
Τι είναι αυτά που λες; Όλοι ξέρουν ότι οι δαίμονες είναι έκπτωτοι άγγελοι.
Isildur έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 07:22
Και το μόνο που έκανα στο μεταξύ, ήταν ακριβώς το να σου θυμίσω ότι ο Σάουρον δεν ήταν ο μεγάλος, αλλά ένα πρώην τσιράκι του που ανέλαβε το μαγαζί όταν εκείνος έφυγε με υποχρεωτική πρόωρη σύνταξη. Ας πούμε, μια μικρή παραλλαγή που δεν κάνει 100% ίδια τα δύο παραμύθια, δεν είναι κακό. Η αναμενόμενη αντίδραση από τους περισσότερους, θα ήταν κάτι του τύπου "ναι, σωστά, δεν είναι ακριβώς το ίδιο" ή "οκ, αλλά δεν είπαμε ότι είναι και copy paste" ή "νταξ μωρέ, δεν έκανε και μετάφραση από το πρωτότυπο, απλά πάτησε πάνω χαλαρά" ή κάτι αντίστοιχο τέλος πάντων. Από τους περιασότερους... όχι από τον Χέλη που όλοι αγαπήσαμε και που θα έψαχνε να βρει κάποια δικαιολογία, για να μην φανεί ότι η θεωρία του έχει έστω και 0,001% απόκλιση. :lol:
Τώρα λες βλακείες. Πρώτον δεν μου θύμισες τίποτα, μια χαρά θυμάμαι όλην την ιστορία. Δεύτερον, δεν είναι παραλλαγή ιστορίας, είναι παραλληλισμοί μυθολογιών. Δεν υπάρχουν στον χριστιανισμό νάνοι, ξωτικά, δαχτυλίδια και τα λοιπά ούτε είπα εγώ ή κανείς άλλος ότι ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών είναι παραλλαγή της Βίβλου. Είναι τελείως κουλό όλο αυτό που κάθεσαι και λες τώρα. Μάλιστα κάθισα και εξήγησα την διαφορά που είχαν ο Λιούις με τον Τόλκιν. Ίσως δεν τα διάβασες καν αυτά.
Isildur έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 07:22
Ειλικρινά, την φράση έκπτωτος αρχάγγελος που είπες ως δικαιολογία για να δείξεις ότι δεν έκανες ούτε καν αυτό το μικρό, ασήμαντο για την αφήγηση λαθάκι, την άκουσα για πρώτη φορά εδώ, χθες, από σένα.
Ναι, γιατί ασχολήθηκες με semantics, ότι ο Σάουρον ήταν κατώτερη τάξη από τον Μόργκοθ. Ε, το ίδιο έχεις και στην εβραϊκή μυθολογία.

Όλο αυτό δηλαδή επειδή εσένα σου έχει μείνει ότι "έκπτωτος άγγελος" είναι μόνο ο ίδιος ο αρχιδιάβολος, το οποίο μπορεί να μην έχεις συνηθίσει στα ελληνικά, το βρίσκεις όμως στις άλλες γλώσσες.

Με λίγα λόγια μας λες ότι επειδή εσύ δεν ήξερες ότι όλοι οι δαίμονες είναι έκπτωτοι άγγελοι, δεν έχει νόημα η συζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: O Lord of Light τι ρόλο παίζει στο Game of Τhrones;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2023, 15:45

Και επειδή θα δυσανασχετήσεις πάλι, κάτσε και διάβασε ξανά τι έγραψα στο πρώτο ποστ και δες πόσο λάθος κάνεις:
hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 04:49
Καμμία σχέση. Ο Γκάνταλφ δεν είναι άνθρωπος, είναι ενσαρκωμένος άγγελος, όπως οι άλλοι μάγοι, όπως ο Σάουρον και όπως τα Μπάλρογκ. Όλοι αυτοί είναι άγγελοι. Οι μάγοι στάλθηκαν στην Μέση Γη από τους αρχάγγελους για να βοηθήσουν τα παιδιά του Θεού να νικήσουν απέναντι στον έκπτωτο άγγελο (Σάουρον). Ο Τόλκιν ήταν θρησκευόμενος καθολικός.
Αν μάθαινες να διαβάζεις, πριν το παίξεις έξυπνος με λεπτομέρειες, θα έβλεπες ότι όλες οι πληροφορίες είναι εδώ. Ότι ο Γκάνταλφ και οι μάγοι είναι "άγγελοι", όπως είναι ο Σάουρον και τα Μπάλρογκ και στην ιστορία υπάρχουν "αρχάγγελοι".

Ξέρω, τώρα θα θιχτείς γιατί δήθεν ο τόνος μου είναι επιθετικός και θα ξεχάσεις ότι είχες άδικο ή θα πεις ένα επιθετικό "καλά" ή "έχεις δίκιο", απ' αυτά που συνηθίζεις. Στο ηθικό δίδαγμα δεν έχουμε φτάσει ακόμη. Το οποίο είναι ότι γίνεσαι passive-aggresive για κάτι που εσύ δεν έχεις καταλάβει και μετά από πολλές προσπάθειες να σου εξηγήσω, καταλήγουμε να γίνεσαι ακόμη μια φορά προσβλητικός και μετά να ενοχλείσαι από τον τόνο μου. Εξέτασε την σειρά των ποστ μας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: O Lord of Light τι ρόλο παίζει στο Game of Τhrones;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Νοέμ 2023, 18:35

Άκυρον, σόρυ...

Έγραψα πολλά και διάφορα, κάποια όχι και τόσο κολακευτικά, αλλά τα πέταξα.

Τέλος.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών