Περί του Χάρη Ρώμα

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4354
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 29 Νοέμ 2023, 23:49

Κρίνοντας τον ως ηθοποιό μπορεί να πει κανείς πως είναι, όχι ατάλαντος, αλλά μονοθεματικός. Μπορεί να παραστήσει μόνο ανθρώπους που κινούνται στο φάσμα του ιδιότροπου εως δύστροπου, άλλοτε ως αντικοινωνικοί και απόκοσμοι κι άλλοτε ως εξουσιομανείς και μακιαβελικοί. Ωστόσο, βλέποντας κάποια επεισόδια από τον Κακό Βεζύρη (κατά τη γνώμη μου η πιο υποτιμημένη σειρά του Ρώμα) παρατήρησα και κάτι άλλο που χαλάει το γλυκό. Ενώ ομολογουμένως σε κάποια σημεία οι διάλογοι και οι μονόλογοι του Κλέωνα Βεζύρη ήταν πολύ καλά σκηνοθετημένοι και σε έβαζαν στο κλίμα αυτής της αχόρταγης μανίας για εξουσία με αρκετά στοιχεία σαρδόνιου κυνισμού ( ως αποδοχή, κι έμμεση κριτική της ελληνικής πολιτικής πραγματικότητας των 90s), αργά η γρήγορα η κατάσταση εξελισοταν σε κάτι αρκετά διαφορετικό, κάτι το οποίο είχε υπερβολικά ουρλιαχτά και γαιδουροφωνάρες, κλασσικά στοιχείο στο ρεπερτόριο της ηθοποίας του Ρώμα. Κάτι που σου χαλάει όλη τη "σκοτεινή" διάθεση που σε μύησε προηγουμένως ο Ρώμας. Κι εδώ εντοπίζεται το πρόβλημα. Ο ηθοποιός Χάρης Ρώμας είναι τόσο εξοικιωμένος στο κιτς παίξιμο που ακόμα κι όταν αφήνει ελεύθερες να εκφραστούν οι άλλες πλευρές του ταλέντου του αργά η γρήγορα επισκιάζονται.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Νοέμ 2023, 23:56

Ο Ρώμας, πέρα από εκπληκτικός ηθοποιός, όντως έχει μεγαλύτερη επιτυχία παίζοντας κάποιο ρόλο συντηρητικού και δύστροπου.
Όμως μπορεί το μοτίβο να ήταν ίδιο, αλλά ποτέ δεν ήταν ίδιος ο χαρακτήρας. Και ποτέ δεν έλειπε το χιούμορ.

Όταν για μοναδική φορά έπαιξε κόντρα ρόλο, σε μια σειρά με μια κλινική or something (εμφανίζεται και ο Κατακουζηνός ως γκεστ χαρακτήρας) μου ήταν απίστευτα "ξένο" να τον βλέπω έτσι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4354
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 30 Νοέμ 2023, 00:09

Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 23:56
Ο Ρώμας, πέρα από εκπληκτικός ηθοποιός, όντως έχει μεγαλύτερη επιτυχία παίζοντας κάποιο ρόλο συντηρητικού και δύστροπου.
Όμως μπορεί το μοτίβο να ήταν ίδιο, αλλά ποτέ δεν ήταν ίδιος ο χαρακτήρας. Και ποτέ δεν έλειπε το χιούμορ.

Όταν για μοναδική φορά έπαιξε κόντρα ρόλο, σε μια σειρά με μια κλινική or something (εμφανίζεται και ο Κατακουζηνός ως γκεστ χαρακτήρας) μου ήταν απίστευτα "ξένο" να τον βλέπω έτσι.
Το Λίφτινγκ λες. Αυτό όντως ήταν το χειρότερο που χει κάνει. Τελείως τραλαλά.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 30 Νοέμ 2023, 00:12

Και στους "οι μεν και οι δεν" έπαιζε ωραία το ρόλο του.
Ενδεικτικό επεισόδιο
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Νοέμ 2023, 00:13

Ο ρωμας παρα το γεγονος οτι ειχε επιτυχια και προβολη στο ρλο του ξινου στα τηλεσκουπιδια της δεκαετιας του 90, δεν εξελιχθηκε σαν ηθοποιος ουτε πηγε παραπανω. Αντιθετα εξαργυρωσε την επιτυχια του μεταπηδωντας στην πολιτικη, μεσα απο το πιο διεφθαρμενο κομματι.

Αντιπαθητικος σαν προσωπικοτητα, κακος σαν ηθοποιος

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 30 Νοέμ 2023, 00:15

Είχε φάει φάπες από Σέρβους στη Μύκονο όταν ήταν νέος.
Βρήκα ένα λινκ
https://www.womenonly.gr/opinions/78256 ... -xari-roma
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4354
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 30 Νοέμ 2023, 00:28

Ο Χάρης Ρώμας θα μπορούσε να κάνει καριέρα ως ένας αξιοπρεπής ηθοποιός αν δεν σκηνοθετούσε καμιά από τις σειρές που θα έπαιζε κι ο σκηνοθέτης τον περιόριζε λίγο ( όχι υστερικά ουρλιαχτά, όχι γαιδουρογκαρίδες, όχι παρατεταμμένα λογοπαίγνια ).
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 30 Νοέμ 2023, 00:31

Μου ειναι αδιαφορος ως ηθοποιος. Τον πετυχαινα μερικες φορες στο +Soda και φαινοταν απομακρος και ψιλομυτης. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια επειδη ειχα αλλα στο κεφαλι μου.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4354
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 30 Νοέμ 2023, 00:43

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 00:31
Μου ειναι αδιαφορος ως ηθοποιος. Τον πετυχαινα μερικες φορες στο +Soda και φαινοταν απομακρος και ψιλομυτης. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια επειδη ειχα αλλα στο κεφαλι μου.
Ρειβάδικο των 90s δεν ήταν αυτό. Πήγαινε και σε τέτοια ο Κατακουζηνός ;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 30 Νοέμ 2023, 00:51

έργο_μακέτο έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 00:43
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 00:31
Μου ειναι αδιαφορος ως ηθοποιος. Τον πετυχαινα μερικες φορες στο +Soda και φαινοταν απομακρος και ψιλομυτης. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια επειδη ειχα αλλα στο κεφαλι μου.
Ρειβάδικο των 90s δεν ήταν αυτό. Πήγαινε και σε τέτοια ο Κατακουζηνός ;
Ναι και ναι. Δεν ημουν και θαμωνας στο +Soda αλλα τον ειχα πετυχει 2-3 φορες. Γενικα ηταν λιγο "κυριλε" για τα γουστα μου. Ευτυχως υπηρχαν και αλλα μερη οπου δε μαζευε celebrities οπως το +Soda.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 30 Νοέμ 2023, 00:57

Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 23:56
Ο Ρώμας, πέρα από εκπληκτικός ηθοποιός, όντως έχει μεγαλύτερη επιτυχία παίζοντας κάποιο ρόλο συντηρητικού και δύστροπου.
Όμως μπορεί το μοτίβο να ήταν ίδιο, αλλά ποτέ δεν ήταν ίδιος ο χαρακτήρας. Και ποτέ δεν έλειπε το χιούμορ.

Όταν για μοναδική φορά έπαιξε κόντρα ρόλο, σε μια σειρά με μια κλινική or something (εμφανίζεται και ο Κατακουζηνός ως γκεστ χαρακτήρας) μου ήταν απίστευτα "ξένο" να τον βλέπω έτσι.
Ok τρολλαρεις.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 30 Νοέμ 2023, 01:04

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 00:51
έργο_μακέτο έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 00:43
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 00:31
Μου ειναι αδιαφορος ως ηθοποιος. Τον πετυχαινα μερικες φορες στο +Soda και φαινοταν απομακρος και ψιλομυτης. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια επειδη ειχα αλλα στο κεφαλι μου.
Ρειβάδικο των 90s δεν ήταν αυτό. Πήγαινε και σε τέτοια ο Κατακουζηνός ;
Ναι και ναι. Δεν ημουν και θαμωνας στο +Soda αλλα τον ειχα πετυχει 2-3 φορες. Γενικα ηταν λιγο "κυριλε" για τα γουστα μου. Ευτυχως υπηρχαν και αλλα μερη οπου δε μαζευε celebrities οπως το +Soda.
Κυριε Κωστοπουλε εσεις; :o

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Περί του Χάρη Ρώμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 30 Νοέμ 2023, 01:07

plouf έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 01:04
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 00:51
έργο_μακέτο έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 00:43

Ρειβάδικο των 90s δεν ήταν αυτό. Πήγαινε και σε τέτοια ο Κατακουζηνός ;
Ναι και ναι. Δεν ημουν και θαμωνας στο +Soda αλλα τον ειχα πετυχει 2-3 φορες. Γενικα ηταν λιγο "κυριλε" για τα γουστα μου. Ευτυχως υπηρχαν και αλλα μερη οπου δε μαζευε celebrities οπως το +Soda.
Κυριε Κωστοπουλε εσεις; :o
Ευτυχως αυτον τον γλιτσα δεν τον ειχα πετυχει πουθενα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών