Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4530
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 16 Δεκ 2023, 12:30

Τελευταία ταινία είδα προχτές το Blade Runner 2049 και απορώ γιατί αυτή η ταινία δεν είναι στη συνείδηση του κόσμου ως μια από τις καλύτερες ταινίες επιστημονικής φαντασίας όλων των εποχών.
Τα συναισθήματα που παράγει είναι απίστευτα και αν είχε την τύχη ο Βιλνεβ να χρησιμοποιήσει τον David Bowie αντί του Τζαρεντ Λετο (πέθανε ο Μποουι πριν την έναρξη των γυρισμάτων) θα ήταν ακόμα πιο αριστούργημα.
Να την δείτε όσοι δεν την έχετε δει και είστε εραστές της ΕΦ.

Αυτός ο Γκοσλινγκ που δεν τον συμπαθούσα καθόλου, με εξέπληξε ευχάριστα σε αυτή την ταινία και στην Μπαρμπι.
Αναθεωρώ τελικά για Γκοσλινγκ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πτολεμαίος την 16 Δεκ 2023, 12:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 16 Δεκ 2023, 12:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 12:26
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
12 Δεκ 2023, 20:33
Space_Passenger έγραψε:
12 Δεκ 2023, 17:18


Ηταν καλο? Τι βαθμο δινεις? Στον κινηματογραφο δεν παιζει απο τι ξερω?
Παίζει με την ατμόσφαιρα, ακόμα και ο διάλογος που δεν εμβαθυνει είναι υποστηρηχτικος της ατμόσφαιρας. Για ελληνική δουλειά 10, για διεθνή 4 λόγω του περιεχομένου από Παπαδιαμάντη.
Τί εννοείς; Την έχω στο πρόγραμμα γι' αυτό ρωτάω.
Δεν είναι και τόσο γαμάτη υπόθεση, αν σε αρέσει όμως το διηγημα φαντάζομαι μια χαρά.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Δεκ 2023, 12:41

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 12:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Δεκ 2023, 12:26
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
12 Δεκ 2023, 20:33


Παίζει με την ατμόσφαιρα, ακόμα και ο διάλογος που δεν εμβαθυνει είναι υποστηρηχτικος της ατμόσφαιρας. Για ελληνική δουλειά 10, για διεθνή 4 λόγω του περιεχομένου από Παπαδιαμάντη.
Τί εννοείς; Την έχω στο πρόγραμμα γι' αυτό ρωτάω.
Δεν είναι και τόσο γαμάτη υπόθεση, αν σε αρέσει όμως το διηγημα φαντάζομαι μια χαρά.
Η υπόθεση είναι καθαρά ηθογραφική, οπότε σαφώς και μου αρέσει. Και είναι ένα από τα εμβληματικά έργα του Παπαδιαμάντη.

Μπορείς να αναφέρεις κάποια νουβέλα συγγραφέα που σου αρέσει λόγω περιεχόμενου; Απλώς για να καταλάβω καλύτερα τι εννοείς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Δεκ 2023, 14:36

Πτολεμαίος έγραψε:
16 Δεκ 2023, 12:24
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2023, 22:37
foscilis έγραψε:
12 Δεκ 2023, 21:36


αφού δε με άκουσες που είπα να τσακιστείτε να το δείτε στο σινεμά. Δεν έδωσες καν σημασία στο ότι ο Χελληγενής το θεωρεί μαλακία.

Καλά να πάθεις λοιπόν.
Δεν είπα ότι το θεωρώ μαλακία, βρε αυστραλοπίθηκε, είπα ότι λογικά είναι μαλακία, γιατί Νόλαν και περιγραφές από φορουμίτες. Για να πω ότι είναι μαλακία πρέπει να το δω, αλλά τελευταία έχω στερέψει από μαζοχιστικές τάσεις και δεν το έχω αποτολμήσει.
Δεν χάνεις και τίποτα.
Μια μαλακία ήταν.
Όταν φτιάχνεις ταινία με τις προσπάθειες για κατασκευή της πρώτης ατομικής βόμβας χώνεις μέσα φυσική, εξισώσεις, πυρηνική χημεία και λίγα πολιτικς.
Οχι μόνο πολιτικς και accusations και επιτροπές διερεύνησης για το πως εφτασε η τεχνολογία στους Ρώσους με 3 (ή 4 δεν θυμάμαι πια) διαφορετικα timelines.
Ειχα συμφωνία με τη γυναίκα να πάμε μαζί να δούμε τη Μπαρμπι ώστε να έρθει κι αυτή στο Οπενχαιμερ.
Ήμουν σίγουρος ότι θα βλέπαμε τη μαλακία τη Μπαρμπι και μετά θα την εντυπωσιαζα με το Οπενχαιμερ για να μπορέσω να της πω "Κοίτα σε τι ταινιάρες σε φέρνω".
Αποτέλεσμα; Βαρέθηκε φριχτά, εγώ ξενέρωσα και το τελικό conclusion ότι η Μπαρμπι ήταν πιο ευχάριστη εμπειρία και για τους δυό.
Δεν τον είχα και σε μεγάλη υπόληψη τον Νολαν, ειδικά μετά τη μαλακία το Ιντερστελαρ αλλά τώρα για μένα τελείωσε οριστικά αυτός ο μαλακας σκηνοθέτης.
Εγώ αποπειράθηκα να δω την προηγούμενη τιτανοτεράστια μαλακία του και το έκλεισα στο 10λεπτο. Δεν παίζει να έχω σταματήσει ποτέ ταινία τόσο απότομα και γρήγορα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 16 Δεκ 2023, 14:40

Χθες ειδα το The Shop Around the Corner του '40. Κλασσικη Χριστουγεννιατικη, ρομαντικη κομεντι σε HD. Εγγυημενα πραματα.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 16 Δεκ 2023, 14:47

Είδα το Ένας Άλλος Κόσμος του Παπακαλιάτη, και το βρήκα υπέροχο.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4530
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 16 Δεκ 2023, 18:30

BILLO έγραψε:
16 Δεκ 2023, 14:40
Χθες ειδα το The Shop Around the Corner του '40. Κλασσικη Χριστουγεννιατικη, ρομαντικη κομεντι σε HD. Εγγυημενα πραματα.
Για κάποιοι άγνωστο λόγο είναι πολύ δύσκολο να μην μου αρέσει ταινία της δεκαετίας του' 40.
Αν δεν το έχεις δει, δες το πορτραίτο της Τζένη.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 16 Δεκ 2023, 18:50

Την Μπάρμπι,

Δεν καταλαβαίνω προς τι όλος αυτός ο ντόρος; οκ! Αισθητικά είναι μια ωραία ταινία που σε κάνει να περνάς καλά για ένα δίωρο λόγω της ατμοσφαιρικά παραμυθένιας εικόνας της. Οι εικονογράφοι έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά. Επίσης, σε εκπλήσσει για το πόσο ωραία και πρωτότυπα συνέλαβαν με την φαντασια τους οι συντελεστές της ταινίας το ξετύλιγμα της ιστορίας μιας κούκλας στην μεγάλη οθονη. Επιπλεον είχε κάποιες έξυπνες στιγμές χιουμοριστικής κριτικής που τις βρήκα χαριτωμένες αλλά μέχρι εκεί, καθώς και έξυπνες αναφορές σε άλλες ταινίες όπως πχ του Κιούμπρικ στην αρχή της ταινιας. Ο ρόλος της σαν ταινία που υποτίθεται φέρει ένα κοινωνικό μύνημα νομίζω είναι αποτυχημένη. Φλύαρη ταινία, η σκηνοθέτης θέλει να πει πολλά και σε βομβαρδίζει συνεχώς και με χωρίς σύνδεση μεταξύ τους με τσίτατα φεμινιστικά, αντικαπιταλιστικά κλπ χωρίς να βγαίνει ένα ενιαίο ομοιογενες νόημα αλλά αντ'αυτου ένα ψηφιδωτό μπερδεμένων νοημάτων που το ενισχύει το παράλληλο ξεδίπλωμα ενός μίγματος αναπαράστασης σκηνών από αγαπημένες ταινιες της σκηνοθέτης. Ήθελε να πει φαίνεται πολλά και να θίξει πολλά με αποτέλεσμα να το κάνει επιφανειακά, με ταχύτητα και ασύνδετα για να τα τσουβαλιασει όλα σε σχεδόν δύο ώρες ταινία.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 16 Δεκ 2023, 21:29

Πτολεμαίος έγραψε:
16 Δεκ 2023, 18:30
BILLO έγραψε:
16 Δεκ 2023, 14:40
Χθες ειδα το The Shop Around the Corner του '40. Κλασσικη Χριστουγεννιατικη, ρομαντικη κομεντι σε HD. Εγγυημενα πραματα.
Για κάποιοι άγνωστο λόγο είναι πολύ δύσκολο να μην μου αρέσει ταινία της δεκαετίας του' 40.
Αν δεν το έχεις δει, δες το πορτραίτο της Τζένη.
Παιζει να συμβαινει γιατι τις βλεπεις και λιγο σαν μελετη μιας εποχης, παρουσιαζουν και αυτο το ενδιαφερον. Τουλαχιστον σε εμενα συμβαινει.
Διατηρουν ειδικα του πενηντα και πισω και τα στοιχεια του πρωτου μισου του εικοστου αιωνα εντονα. Απο το 60 και μετα οι ταινιες κολλανε περισσοτερο με τις επομενες δεκαετιες και τον εκμοντερνισμο της εποχης που ακολουθησε. Στο σαραντα αλλα και στο τριαντα μαλιστα εχουμε πλεον εναν πολυ ωριμο κινηματογραφο, ολοκληρωμενο, με ηχο σωστο, με εικονα, με οργανωση, μεθοδο και σεναρια που καλυπτει τις απαιτησεις και του συγχρονου θεατη. Ειδικα τωρα που υπαρχουν και σε HD, μονο ο ηχος ειναι ανεπαρκης ποιοτικα δυστυχως αλλα ενταξει.

Θα τσεκαρω. :smt023
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BILLO την 16 Δεκ 2023, 21:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



mao mao
Δημοσιεύσεις: 7420
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 17 Δεκ 2023, 01:23

The Weekend Getaway, ( Netflix)

καλό ήταν.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25247
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Δεκ 2023, 01:33

Επισης να πω οτι στο γκοτζιλα επιτελους δεν ειχε λτζιμπιτι ζευγαρια να σωνουν τον πλανητη και μαυρους γκει/τρανς πλεον γιαπωνεζες να βαζουν την πατριαρχια στη θεση της

Οταν το παιξει ελλαδα, να το δειτε

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 17 Δεκ 2023, 01:46

Advert Calendar
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ποιά η τελευταια ταινια που είδατε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 17 Δεκ 2023, 03:28

Hunger games
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών