Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 08 Ιαν 2024, 18:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2024, 17:54
Πλέριος έγραψε:
08 Ιαν 2024, 17:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2024, 17:39


Καλό θα είναι να τελειώνεις τα μπουκαλάκια που ανοίγεις, ευάλωτε παπαρολόγε. :e045:
παω για μπουκαλερ και τα λεμε τζημερουεγ
Καλό μου άντροπο, κάπου έχεις μπλέξει τις ψυχωτικές σου εμμονές με πχορουμίστες με την κριτική ταινιών.

Άνοιξε ξεχωριστό νήμα για τις δικές σου καλλιτεχνικές και ψυχολογικές ανησυχίες. Υπάρχουν αρκετοί που θα σε συνδράμουν.

Με το είδος σου, δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να τα ξαναλέω. Ό,τι είπαμε, είπαμε. :e045:
ποιο ειναι το ειδος που απο τα 138 που εχεις?

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 08 Ιαν 2024, 18:08

είμαι σίγουρος ότι το κρυφό καραγκιοζιλίκι του λάνθιμου είναι να ευχαριστεί για το όσκαρ στον καθρέφτη του μπάνιου με παπιγιόν από κωλόχαρτο σφίγγοντας το σαμπουάν στα χέρια.φουλ βραβειοκυνηγός-δημσσιοσχετίστας

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Ιαν 2024, 18:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2024, 17:45
gassim έγραψε:
08 Ιαν 2024, 15:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2024, 14:54


Είδα μέχρι τη μέση περίπου τον Αστακό και το Ιερό Ελάφι και μετά τα ξεπέταξα με διαγώνια "ανάγνωση".

Έκανε όντως προσπάθεια ή αναγκάστηκε λόγω διεθνούς και όχι ελληνικής πεπατημένης, να ξεφύγει από τη μιζέρια του Κυνόδοντα, που είναι το κόνσεπτ σε όλες τις αντίστοιχες ελληνικές παραγωγές.

Η Ευνοούμενη, μου άρεσε και ειλικρινά θα μ' ενδιέφερε η άποψη σου, αν τη δεις.

Γενικώς, έχω την εντύπωση ότι όταν ο Λάνθιμος λειτουργεί ως σκηνοθέτης και όχι σεναριογράφος, μπορεί να προσφέρει πολύ περισσότερα.
Πιστεύω οτι μέρος της μίζερης ατμόσφαιρας του κυνόδοντα και όλων των αντίστοιχων ελληνικών παραγωγών οφείλεται και στο μπάτζετ/μεσα που έχουν στην διάθεση τους οι σκηνοθέτες.
Και το Poor Things ανάλογο θέμα με τον Κυνόδοντα πραγματεύεται, σε κάποια σημεία δε οι σκηνές ήταν ίδιες (ο σπαστικός χορός της έμμα στοουν για παράδειγμα) η διαφορά είναι οτι έχουν πέσει φράγκα και οτι οι ηθοποιοί είναι εκπαιδευμένοι κυρίως για κινηματογράφο. Αυτά απο μόνα τους δίνουν άλλα εργαλεία στον σκηνοθέτη για να κάνει αυτά που θέλει.
Πιστεύω ότι ο Λάνθιμος ωρίμασε. Το αν αυτό έγινε στη βάση ενός άτυπου συμβιβασμού λόγω του ευρύτερου πλαίσιου που κινείται σήμερα και κάποια στιγμή θα εκραγεί, δεν το ξέρω. Ελπίζω απλώς να μην συμβαίνει αυτό, γιατί έχει σκηνοθετικές δυνατότητες.
Και αυτό ισχύει σίγουρα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 08 Ιαν 2024, 18:33

nowhere έγραψε:
08 Ιαν 2024, 18:08
είμαι σίγουρος ότι το κρυφό καραγκιοζιλίκι του λάνθιμου είναι να ευχαριστεί για το όσκαρ στον καθρέφτη του μπάνιου με παπιγιόν από κωλόχαρτο σφίγγοντας το σαμπουάν στα χέρια.φουλ βραβειοκυνηγός-δημσσιοσχετίστας
:smt005::smt005::smt005:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 08 Ιαν 2024, 18:46

εγώ πάντως πιστεύω σοβαρά οτι μου χάλασε τη σχέση με τη γυναίκα μου. Είναι το αντίθετο του να πας στην Βενετία. (για τον Κυνοδοντα)
Ειναι σαν αυτο που λένε οτι ερωτευτηκαν με την τάδε ταινία, εδώ μπορείς να ξερωτευτείς με αυτή την ταινία.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Prince Imrahil
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 22 Μάιος 2023, 14:28

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prince Imrahil » 08 Ιαν 2024, 18:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιαν 2024, 14:54
Beria έγραψε:
08 Ιαν 2024, 14:40
Όσοι έχουν δει την ταινία μου έχουν πει εντυπωσιακές κριτικές -και τους έχω εμπιστοσύνη, γιατί δεν είναι φίλοι του κινηματογραφου του Λάνθιμου. Ούτε εγώ είμαι
Είδα τον Κυνόδοντα και με αγρίεψε, αλλά κατάλαβα ότι είναι πολύ δυνατή ταινία
Άφησα στη μέση τις Άλπεις (εντυπωσιακό εύρημα, πολύ αδύναμη υλοποίηση)
Είδα μέχρι τη μέση τον Αστακό
Δεν είδα το Ιερό Ελάφι
Δεν είδα την Ευνοούμενη
Είδα μέχρι τη μέση περίπου τον Αστακό και το Ιερό Ελάφι και μετά τα ξεπέταξα με διαγώνια "ανάγνωση".

Έκανε όντως προσπάθεια ή αναγκάστηκε λόγω διεθνούς και όχι ελληνικής πεπατημένης, να ξεφύγει από τη μιζέρια του Κυνόδοντα, που είναι το κόνσεπτ σε όλες τις αντίστοιχες ελληνικές παραγωγές.

Η Ευνοούμενη, μου άρεσε και ειλικρινά θα μ' ενδιέφερε η άποψη σου, αν τη δεις.

Γενικώς, έχω την εντύπωση ότι όταν ο Λάνθιμος λειτουργεί ως σκηνοθέτης και όχι σεναριογράφος, μπορεί να προσφέρει πολύ περισσότερα.
:+1:

Συμφωνώ απόλυτα. Βέβαια γούστα είναι αυτά, σε πολλούς αρέσει η πρώτη φάση του λανθιμου αλλά προσωπικά νομίζω ότι απογειώθηκε στο poor things που ήταν σκηνοθέτης και όχι σεναριογράφος. Συν ότι είναι πολύ πιο έμπειρος από τα mid 10s.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Ιαν 2024, 19:27

να μην του δωσουν προωρα το οσκαρ,να κανει πρωτα μια ταινια για την πλουσια τουρκ ιστορια
με τουρκομανους στα πονι τους να συζητανε για καποια νεα εισβολη με αιτια ενα κρανιοποτηρο που εσπασε και δεν συμπληρωνεται τωρα το σερβιτσιο

με συναρπαστικες ερωτικες σκηνες μεσα στο γεματο ζεστασια γιουρτ,που προεκυψαν ως φυσικη συνεχεια του ενθουσιασμου που προκαλεσε το ακριβο δωρο του καλου της,φρεσκο δερμα γδαρμενου ρωμιου,με το οποιο τωρα τυλιγονται και νιωθουν τον ερωτα τους να μεγαλωνει σε αυτη την θαλπωρη

να προσθεσει και καποια παραδοσιακα στοιχεια,γιαγια να ανοιγει με το ενα την εξακοσιοστη πιττα της ημερας και με το αλλο να πληκτρολογει στο τουιτερ στον λογαριασμο του Δενδια εικονες απο μπαιρακταρ

για να υπαρχει και καποια συνδεση με το παρον

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 08 Ιαν 2024, 19:30

Αλιόσα έγραψε:
08 Ιαν 2024, 14:28
.............. vid.......................
Φιλε σευχαριστω πολυ.
μολις μου εδωσες την καλυτερη ιδεα τι ταινιες να στειλω σε ατομα που πραγματικα μισω.
φχαριστω.
----------------------

Nowhere !!! Πουσαι nowhere???
εχω ενα πολυ ενδιαφερον ντοκυμαντερ για σενα !!!
ελα φιλε, δεν χρειαζεται να διαβασεις ουτε μια σειρα !!! τιποτα!!! μια ταινια φτιαγμενη αποκλειστικα για σενα φιλε !!!!
εχει κ σεξ μεσα!!! ναι σου λεω ! θα σαρεσει σιγουρα!!!
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23231
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Ιαν 2024, 20:50

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4460
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 12 Ιαν 2024, 23:31

πολύ καλο το "poor things". θα έπρεπε να προβάλλεται στα σχολεία, γιατί ξεδιπλώνει όμορφα τις φάσεις που καλό είναι να διαβεί ένας άνθρωπος, μια γυναίκα, μέχρι τον... συμβιβασμό. και διάφορα άλλα. μας άρεσε.

Portia
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 12 Σεπ 2022, 16:46
Phorum.gr user: Portia

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Portia » 23 Ιαν 2024, 17:39

https://www.google.com/amp/s/www.thetoc ... 3famp=true

Εντεκα οσκαρικες υποψηφιοτητες αναμεσα τους και για καλυτερη ταινια και σκηνοθεσια. Γιωργαρε αρχοντα, παρε μας τα υπαρχοντα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42966
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Την τσιμπησε τη Χρυση Σφαιρα ο Γιωργαρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιαν 2024, 17:41

Το είδα την Κυριακή. Ωραίο ήταν, παρότι λίγο διεστραμμένο. Αυτό που δεν περίμενα καθόλου και με εξέπληξε ευχάριστα ήταν το fantasy στοιχείο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών