Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 12:11

foscilis έγραψε:
11 Ιαν 2024, 09:15
Η "Ευνοούμενη" είχε προϋπολογισμό 15 εκατομμύρια δολλάρια και εισπράξεις (μόνο από εισιτήρια και μόνο στις ΗΠΑ) 95. Θα μπορούσε να χρηματοδοτήσει το ΕΚΚ για 10 χρόνια και πάλι να του μείνουν περισσότερα λεφτά απ' όσα έχει βγάλει ο παλιός καλός ελληνικός κινηματογράφος συνολικά. Ο οποίος btw σταμάτησε να πουλάει εισιτήρια από τότε που βγήκε η ασπρόμαυρη τηλεόραση με τα νέα της ΥΕΝΕΔ, με το που υπήρξε εναλλακτική (έστω κι αν αυτή ήταν το δελτίο καιρού) ο κόσμος έπαψε να πληρώνει για τον Σταυρίδη και τον Βουτσά.
Καλά, μαλακίες πάλι. Ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος ήταν τρομερά εμπορικός. Η ταινία στην οποία αναφέρεσαι είχε μεικτά έσοδα περίπου 30 εκατομμύρια δολάρια, το οποίο μεν είναι μεγαλύτερο ποσό από όσο έβγαλε ποτέ οποιαδήποτε παλιά ελληνική ταινία*, αλλά προβλήθηκε και σε έναν πληθυσμό περίπου 1.000 φορές μεγαλύτερο, γιατί προβλήθηκε παγκοσμίως. Η σύγκριση δηλαδή είναι ηλίθια. Στην Ελλάδα έβγαλε 1,8 εκατομμύρια, καμμία σύγκριση με τις εμπορικές ελληνικές ταινίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου (ή του σύγχρονου).

Μην ξεχνάμε, δε, ότι στις εποχές του παλιού ελληνικού κινηματογράφου ο πληθυσμός ήταν εν πολλοίς φτωχός.



* οι πιο εμπορικές είχαν κόψει εισιτήρια της τάξης των 7 εκατομμυρίων σημερινών δολαρίων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 11 Ιαν 2024, 12:12

αρα, αραγες που ελεγε και η γιαγια μου, δεν ειδες καμια

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25350
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 11 Ιαν 2024, 12:17

Αυτό που λέτε κάποιοι είναι ότι ο Λάνθιμος βραβεύεται επειδή είναι μέρος της γουόκ κουλτούρας (θεμουσχωραμε); :smt005:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21474
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Ιαν 2024, 12:22

Εσύ μπορεί να θαυμάζεις τους λόγους της γιαγιάς σου, εγώ προτιμώ τον Όσκαρ Γουάιλντ που έλεγε ότι δεν χρειάζεται να πιεις όλο το βαρέλι για να πεις ότι το κρασί είναι μάπα.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 12:23

Beria έγραψε:
11 Ιαν 2024, 12:17
Αυτό που λέτε κάποιοι είναι ότι ο Λάνθιμος βραβεύεται επειδή είναι μέρος της γουόκ κουλτούρας (θεμουσχωραμε); :smt005:
Αυτό που βοηθά την καριέρα του Λάνθιμου διεθνώς είναι πως είναι όντως ένας καλός αρτιστικός σκηνοθέτης σε μια εποχή που το Χόλιγουντ ιδίως κατακλύζεται από σκηνοθέτες της πούτσας που βασίζονται αποκλειστικά στην τεχνολογία για να φτιάξουν εφετζίδικες σεκάνς και φασαρία. Καλλιτεχνικά σχεδόν το σύνολο αυτών των ταινιών δεν έχει ουσία. Και όχι, δεν είναι το ίδιο με παλιές ταινίες του Χόλιγουντ που ήταν δράσης και περιπέτειας. Σαφώς σκηνοθετικά οι παλιοί Ινδιάνα Τζόουνς ας πούμε δεν συγκρίνονται με τον τελευταίο.

Σε τοπικό επίπεδο, ο Λάνθιμος ξεχώρισε από τον εγχώριο ανταγωνισμό γιατί η σκηνοθεσία του είναι καλή και ενδιαφέρουσα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 11 Ιαν 2024, 12:26

sharp έγραψε:
11 Ιαν 2024, 12:22
Εσύ μπορεί να θαυμάζεις τους λόγους της γιαγιάς σου, εγώ προτιμώ τον Όσκαρ Γουάιλντ που έλεγε ότι δεν χρειάζεται να πιεις όλο το βαρέλι για να πεις ότι το κρασί είναι μάπα.
ξερεις οτι αν γινοταν μια ταινια για τον Οσκαρ θα ειχαμε νεο νημα απο τον Αριστο για πουστισμο στο σινεμα

το ξερεις ετσι?

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21474
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Ιαν 2024, 12:37

Δεν μ' ενδιαφέρουν αυτά.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 11 Ιαν 2024, 12:40

sharp έγραψε:
11 Ιαν 2024, 12:37
Δεν μ' ενδιαφέρουν αυτά.
η γιαγια μου ελεγε επισης ''ιτς κουτς κιλακουτς''

καλη σου μερα

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21474
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Ιαν 2024, 12:44

Mήπως σού είπε ότι στην τέχνη συμβαίνει οι άνθρωποι να διαφωνούν; Δεν ξέρω μπορεί να ήταν ηθοποιός, συγγραφέας, ίσως να είχε και Νόμπελ.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 11 Ιαν 2024, 12:45

ααα εδω εισαι, σε πιασα ΤΕΧΝΗ!!!!!

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23052
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 11 Ιαν 2024, 13:00

πατησιωτης έγραψε:
11 Ιαν 2024, 08:57
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
11 Ιαν 2024, 08:50
Α μαλιστα. Η κορυφή του παγκόσμιου κινηματογράφου είναι ο Βουτσάς και ο Κωνσταντάρας, και ο υπόλοιπος παγκόσμιος κινηματογράφος που είχε αντιπολεμικά η έκανε κριτική στην πυρηνική οικογένεια (american beauty πες) , αντιρατσιστικά( to kill a mocking bird) κλπ , ήταν τελική γουόκ άηδιες που πρέπει να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω για να τα Μπροουκ.

Γυρίστε όσες ταινίες θέλετε και με ότι θέμα θέλετε.Μην τις γυρίζετε με λεφτά από τους φόρους ΜΟΥ.Οι φόροι είναι για σχολεία,νοσοκομεία ή δρόμους και όχι για τρελούς καλλιτέχνες.Αυτοί να βρούν εκατομμυριούχους με τις ιδέες τους που θέλουν να πετάξουν τα λεφτά τους ή να πουλήσουν το σπίτι τους εάν δεν κόβουν εισιτήρια.
Μια χαρά φράγκα βγάζει ο Λάνθιμος με τους γουοκισμους του. Επειδή εσείς έχετε παρανοήσει, θέλετε το κράτος να προωθήσει ζντανωφικα ταινίες με συντηρητικές αρχές πατρίς εργασια οικογένεια

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 11 Ιαν 2024, 13:09

Το έχουμε ξαναπεί, οι ταινίες που θεωρούν πραγματικά καλές οι (ακρο)δεξιοί και οι αλτ ράϊτ είναι αυτές που έχουν ωραίες ξανθές/καστανές/κοκκινομάλλες γκόμενες, και όπου ο κεντρικός χαρακτήρας (αποκλειστικά λευκός) σκοτώνει τρομοκράτες/ομοφυλόφιλους/εξωγήινους (και κάθε πιθανό συνδυασμό τους) που θέλουν να καταστρέψουν τον κόσμο και να βλάψουν τον σύγχρονο τρόπο ζωής μας.

Μέχρι εκεί, ούτε εκατοστό παραπέρα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 11 Ιαν 2024, 13:14

Λεγεών έγραψε:
11 Ιαν 2024, 13:09
Το έχουμε ξαναπεί, οι ταινίες που θεωρούν πραγματικά καλές οι (ακρο)δεξιοί και οι αλτ ράϊτ είναι αυτές που έχουν ωραίες ξανθές/καστανές/κοκκινομάλλες γκόμενες, και όπου ο κεντρικός χαρακτήρας (αποκλειστικά λευκός) σκοτώνει τρομοκράτες/ομοφυλόφιλους/εξωγήινους (και κάθε πιθανό συνδυασμό τους) που θέλουν να καταστρέψουν τον κόσμο και να βλάψουν τον σύγχρονο τρόπο ζωής μας.

Μέχρι εκεί, ούτε εκατοστό παραπέρα.
ο ΝΟΜΟΣ πανω απ'ολα ο ΝΟΜΟΣ

βρε Καλλαχαν θα ειναι αυτος, βρε
Σπαηντερμαν πανω απ'ολα ο ΝΟΜΟΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40856
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιαν 2024, 13:16

Λεγεών έγραψε:
11 Ιαν 2024, 13:09
Το έχουμε ξαναπεί, οι ταινίες που θεωρούν πραγματικά καλές οι (ακρο)δεξιοί και οι αλτ ράϊτ είναι αυτές που έχουν ωραίες ξανθές/καστανές/κοκκινομάλλες γκόμενες, και όπου ο κεντρικός χαρακτήρας (αποκλειστικά λευκός) σκοτώνει τρομοκράτες/ομοφυλόφιλους/εξωγήινους (και κάθε πιθανό συνδυασμό τους) που θέλουν να καταστρέψουν τον κόσμο και να βλάψουν τον σύγχρονο τρόπο ζωής μας.

Μέχρι εκεί, ούτε εκατοστό παραπέρα.
Δηλαδή στους "(ακρο)δεξιούς" και στους "αλτ ράιτ"* δεν αρέσει π.χ. η ταινία Alien ή ο Terminator ή οι Μόντι Πάιθον.



* δεν χρειάζεται διαλυτικά η λέξη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23659
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Βοήθησε την καριέρα του Λάνθιμου η Woke ιδεολογία του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Ιαν 2024, 13:37

Πλέριος έγραψε:
11 Ιαν 2024, 11:24
AlienWay έγραψε:
10 Ιαν 2024, 13:31
Οχι.

Πολύ σωστά αναφέρει ότι έχει γίνει εμμονή στον σκηνοθέτη η αποδόμηση της πυρηνικής οικογένειας.

Αλλά μόνον αυτό δεν αρκεί για να τον πει κανείς woke. Δε θα δίσταζε να κάνει μια αμιγώς 2slgtbq+ ταινία (ίσως η "ευνοούμενη" να είναι σε κάποιο μικρό βαθμό τέτοια), αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχει ασχοληθεί με αυτά.

Οι ιδέες του διέπονται από μία σεβεντίλα (εκεί έχει κολλήσει ο νεοελληνικός σινεμάς). Σεξουαλική απελευθέρωση, καταπίεση από την οικογένεια κλπ.

Στο φινάλε, δεν είναι μόνο ο Λάνθιμος έτσι. Το 90% των εγχώριων σκηνοθετών, συμφωνούν μαζί του.
περιμενω απο σενα να μας αναφερεις το 10%

επισης να μας αναφερεις 5 (πεντε) 70ς ταινιες που εχεις δει
Εχω δει τα περισσότερα του Αγγελόπουλου, του Νικολαίδη, μερικά του Γιάνναρη και μερικά του Βούλγαρη. Επίσης έχω δει "το αίμα των αγαλμάτων".
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών