3 Body Problem

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 04 Απρ 2024, 13:57

Καλουτσικο είναι.
Όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά όχι και φόλα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 04 Απρ 2024, 14:02

Isildur έγραψε:
04 Απρ 2024, 13:48
sys3x έγραψε:
04 Απρ 2024, 13:44
Isildur έγραψε:
04 Απρ 2024, 13:19

Ναι, όντως. Λιγότερο ενοχλητικά από κινέζικα και ιαπωνικά.

Και δεν λέω ότι έχω πρόβλημα να τα ακούω μέσα σε μια ταινία ή σειρά, όπου και όποτε πρέπει για λόγους ρεαλισμού (πολύ καλύτερο απ' το να τους βάζουν να μιλάνε αγγλικά με πχ κινέζικη προφορά, ότι και καλά μιλάνε τη γλώσσα τους εκείνη την ώρα). Αλλά να δεις ολόκληρη σειρά και να ακούς μόνο κινέζικα, μιλάμε για μαρτύριο. Δεν ξέρω, μπορεί για χάρη του sys να το δοκιμάσω κάποια στιγμή (με είχε πρήξει να δω το πρωτότυπο, είναι λέει πολύ καλύτερο), αλλά προς το παρόν δεν βρίσκω το θάρρος να το κάνω. :lol:
Δες το ρε, θα ξεπεράσεις το σοκ από τον πιλότο ακόμη θαρρώ, θα δεις, θα φας τέτοιο κόλλημα με το μπίλντ απ του χαραχτήρα του Κινέζου "μπάτσου" που στο τέλος στην χειρότερη δεν θα δίνεις σημασία στην γλώσσα και στην καλλίτερη θα δεις το φως το αληθινό (#Dwarven Blacksmith).
Καλά, είπα, θα προσπαθήσω (για χάρη σου). Και στο αμερικάνικο πάντως, ημι-Κινέζος κάνει τον μπάτσο. Και τον πάω τον Γουόνγκ, μ' αρέσει ο τύπος.
Και σε εμένα μόνον αυτός με αρέσει στην αμερικανική απομίμηση, στο ®, το κινέζικο, είναι όλοι και όλα καλλίτερα πέραν του cgi που οκ, δεν είναι ικανό να κάνει την διαφορά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Απρ 2024, 14:12

Σε κάθε περίπτωση πάντως, τα 8 επεισόδια δεν τα λες "σεζόν", είναι κάτι σαν δειγμα δωρεάν. Παρά το γεγονός ότι η πλοκή δεν βγηκε βιαστική και οι σκηνές ανέπνεαν, τα 8 επεισόδια έμοιαζαν σαν μια παρατεταμένη τηλεταινία.

Και ποιος περιμένει τώρα 3 χρόνια για τη συνέχεια (τόσο παίρνει συνήθως).
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Απρ 2024, 14:15

Θα τους έβαζα να ταξιδεύουν μέσω σκουληκότρυπας είτε υπαρκτής είτε να έφτιαχναν μία ή πολλές για να φτάσουν στον προορισμό τους. Αλλά για χάρη της πλοκής χρειάζονται 400 χρόνια.
Ευχάριστα το είδα αν και βαρέθηκα σε μερικά επεισόδια.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Απρ 2024, 14:29

Antares έγραψε:
04 Απρ 2024, 14:15
Θα τους έβαζα να ταξιδεύουν μέσω σκουληκότρυπας είτε υπαρκτής είτε να έφτιαχναν μία ή πολλές για να φτάσουν στον προορισμό τους. Αλλά για χάρη της πλοκής χρειάζονται 400 χρόνια.
Ευχάριστα το είδα αν και βαρέθηκα σε μερικά επεισόδια.
Το βασικό πρόβλημα του ανθρώπινου είδους, είναι ότι αν το θέσεις για πολύ χρόνο σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας, ατροφεί. Εχουν γυρίσει αστροναύτες εκτεθειμένοι για μεγάλο διάστημα σε τέτοιες συνθήκες και δεν μπορούσαν καν να στηριχθούν στα πόδια τους, τις πρώτες μέρες.

Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα όσον αφορά την αποστολή ανθρώπων στον Αρη. Οτι δηλαδή θα πρέπει για τρία χρόνια να "πηγαίνουν" όντας έγκλειστοι και σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας. Βάλε επίσης και τρία χρόνια να γυρίσουν. Ουσιαστικά θα καταλήξουν να είναι παράλυτοι για πολύ καιρό.

Επομένως λογικό που στη σειρά στείλανε έναν σκέτο εγκέφαλο που βρίσκεται σε ύπνωση, διότι είναι αδύνατον για ένα νορμάλ θηλαστικό να "πηγαίνει" επί 200 χρόνια.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Απρ 2024, 15:19

AlienWay έγραψε:
04 Απρ 2024, 14:29

Το βασικό πρόβλημα του ανθρώπινου είδους, είναι ότι αν το θέσεις για πολύ χρόνο σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας, ατροφεί. Εχουν γυρίσει αστροναύτες εκτεθειμένοι για μεγάλο διάστημα σε τέτοιες συνθήκες και δεν μπορούσαν καν να στηριχθούν στα πόδια τους, τις πρώτες μέρες.

Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα όσον αφορά την αποστολή ανθρώπων στον Αρη. Οτι δηλαδή θα πρέπει για τρία χρόνια να "πηγαίνουν" όντας έγκλειστοι και σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας. Βάλε επίσης και τρία χρόνια να γυρίσουν. Ουσιαστικά θα καταλήξουν να είναι παράλυτοι για πολύ καιρό.

Επομένως λογικό που στη σειρά στείλανε έναν σκέτο εγκέφαλο που βρίσκεται σε ύπνωση, διότι είναι αδύνατον για ένα νορμάλ θηλαστικό να "πηγαίνει" επί 200 χρόνια.
Νομίζω ότι τότε θα ήταν μικρότερο το ταξίδι, κατά πόσο δεν γνωρίζω. Ούτε βέβαια τι συνθήκες επικρατούν σε μια σκουληκότρυπα και κατά πόσο θα ήταν ανεκτές για τον ανθρώπινο οργανισμό.
Επιστημονική φαντασία δεν είναι όμως;
Τελικά στα βιβλία του Liu Cixin οι εξωγήινοι πως είναι;

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 04 Απρ 2024, 17:49

Isildur έγραψε:
04 Απρ 2024, 12:41
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Απρ 2024, 17:06
Εμένα δε μ' άρεσε το βιβλίο. Όλη η σύλληψη ότι οι εξωγήινοι μπορούσαν να δράσουν από απόσταση, αλλά όχι να ταξιδέψουν. Έλεος. Καλύτερα να δω τα τριχοπόδαρα.
Sci-Fi είναι, επιτρέπονται πολλά.

Άσε που μόλις ακύρωσες το Nemesis του Asimov, μ' αυτό που λες. Εκτός κι αν ήθελες να τον ακυρώσεις, δηλαδή...
Το Νέμεσις δεν το ξέρω. Αλλά να στηρίζεται όλη η υπόθεση ενός βιβλίου σε λάθος science, δεν το λες science fiction.
Z

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Απρ 2024, 19:15

Στα επόμενα βιβλία έχει και άλλους τρόπους διαστρικών ταξιδιών όταν υπάρχει εξέλιξη και από τους γήινους μέσω άλλων διαστάσεων ή παραμόρφωσης του χωρόχρονου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Απρ 2024, 21:52

Καραμελίτσα έγραψε:
04 Απρ 2024, 17:49
Isildur έγραψε:
04 Απρ 2024, 12:41
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Απρ 2024, 17:06
Εμένα δε μ' άρεσε το βιβλίο. Όλη η σύλληψη ότι οι εξωγήινοι μπορούσαν να δράσουν από απόσταση, αλλά όχι να ταξιδέψουν. Έλεος. Καλύτερα να δω τα τριχοπόδαρα.
Sci-Fi είναι, επιτρέπονται πολλά.

Άσε που μόλις ακύρωσες το Nemesis του Asimov, μ' αυτό που λες. Εκτός κι αν ήθελες να τον ακυρώσεις, δηλαδή...
Το Νέμεσις δεν το ξέρω. Αλλά να στηρίζεται όλη η υπόθεση ενός βιβλίου σε λάθος science, δεν το λες science fiction.
Υπάρχει λάθος science στο science fiction; Ή τέλος πάντων μπορεί να υπάρξει λάθος, σε εντελώς κατασκευασμένο (ή και ανύπαρκτο πολλές φορές) science;

Με την λογική αυτή, είναι λάθος όλα τα warp speeds, subetheric communications, hyperspace travels κλπ. Μόλις ακύρωσες σχεδόν όλο το science fiction και όχι μόνο τον Ασίμοφ.

Btw, τι έχεις με τον Ασίμοφ, δεν τον πας και πολύ, ε;

Το Nemesis πολύ καλό, αν είσαι φαν του είδους. Και αρκετά διαφορετικό από τα υπόλοιπά του, αν και όχι τόσο διαφορετικό όσο πχ το The Gods Themselves.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Απρ 2024, 23:14

Antares έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:15
Στα επόμενα βιβλία έχει και άλλους τρόπους διαστρικών ταξιδιών όταν υπάρχει εξέλιξη και από τους γήινους μέσω άλλων διαστάσεων ή παραμόρφωσης του χωρόχρονου.
οχι ...το οριο ειναι η τφ
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Απρ 2024, 07:17

Για πείτε ρε οι γνώστες, και στο γραπτό ή έστω στην κινεζική σειρά, έτσι μαλακισμένα τελειώνει το πρώτο βιβλίο/η πρώτη σεζόν;

Ή είναι καθαρά θέμα των D&D;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 05 Απρ 2024, 07:39

Το τελείωσα χθε

Για εμένα που δεν διάβασα το βιβλίο μου άρεσε αν και οι επιστήμονες θα μπορούσαν να τους παίξουν άλλοι ηθοποιοί.
Τι δουλειά έχει η τσόντα η γκονζάλεζ για επιστήμονας;

Να την βάζαν να παίξει την εξωγήινο ναι οκ .

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 05 Απρ 2024, 09:57

Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:17
Για πείτε ρε οι γνώστες, και στο γραπτό ή έστω στην κινεζική σειρά, έτσι μαλακισμένα τελειώνει το πρώτο βιβλίο/η πρώτη σεζόν;

Ή είναι καθαρά θέμα των D&D;
η σειρά τελείωσε στην αρχή του 2ου βιβλίου
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 597
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 05 Απρ 2024, 18:41

taliban έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:39
Το τελείωσα χθε

Για εμένα που δεν διάβασα το βιβλίο μου άρεσε αν και οι επιστήμονες θα μπορούσαν να τους παίξουν άλλοι ηθοποιοί.
Τι δουλειά έχει η τσόντα η γκονζάλεζ για επιστήμονας;

Να την βάζαν να παίξει την εξωγήινο ναι οκ .
'Εχει ωραίο κώλο :g030:

Πω ρε σεις ,3 επεισόδια είδα - για σύγκριση- απ' το κινέζικο και εγκατέλειψα...

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: 3 Body Problem

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 05 Απρ 2024, 19:43

Στύξ έγραψε:
05 Απρ 2024, 18:41
taliban έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:39
Το τελείωσα χθε

Για εμένα που δεν διάβασα το βιβλίο μου άρεσε αν και οι επιστήμονες θα μπορούσαν να τους παίξουν άλλοι ηθοποιοί.
Τι δουλειά έχει η τσόντα η γκονζάλεζ για επιστήμονας;

Να την βάζαν να παίξει την εξωγήινο ναι οκ .
'Εχει ωραίο κώλο :g030:

Πω ρε σεις ,3 επεισόδια είδα - για σύγκριση- απ' το κινέζικο και εγκατέλειψα...
Την έχω δει στο "From Dusk Till Dawn" .
Σκυλί! Γαβ γαβ γαβ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών