Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μαρ 2024, 15:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Μαρ 2024, 15:47
Μου ήρθε ένα καρτούν με κάτι παιδιά που κάθε μέρα κάτι έπρεπε να κάνουν πριν τα μεσάνυχτα. Ήταν μια μάγισσα ή ένας μάγος που ίσως ήταν και συγγενής τους και έπρεπε να αποτρέψουν τα σχέδια του, κάτι τέτοιο.
Δεν ξέρω αν μιλάς για το "Άμπρα Κατάμπρα", με μια μάγισσα (Τυράννια) και τον δύστυχο/άβουλο ανιψιό της (Βουβόνικ, επίσης... περίπου μάγος), που το στόρι ήταν ότι αυτοί σκαρώνανε ένα ξόρκι σε κάθε επεισόδιο που έπιανε μεν και χαλούσε διάφορα πράγματα στον κόσμο γύρω τους, αλλά για να γίνει μόνιμο και να κερδίσουν κάτι (δεν θυμάμαι τι, να θεωρηθούν επίσημοι μάγοι, να αποκτήσουν δύναμη... κάτι) θα έπρεπε το ξόρκι να μην ανατραπεί/χαλάσει/κάτι... για κάποιες ώρες. Τώρα, είτε μέχρι τα μεσάνυχτα που λες ή για ένα 24ωρο ή κάτι αντίστοιχο.

Οι "καλοί" πρωταγωνιστές όμως εκεί ήταν τα κατοικίδιά τους και όχι παιδιά. Ένα κοράκι κι ένα γατί, που τους χαλούσαν πάντα τα σχέδια για να μην καταστραφεί ο κόσμος και διάφορα τέτοια "δεινά".Την δε φωνή της μάγισσας πρωταγωνίστριας στην ελληνική μεταγλώττιση την έκανε η ηθοποιός που έπαιζε τη γυναίκα του φούρναρη στο Καφέ της Χαράς (χαρακτηριστική, "θαμπή" φωνή), αυτό το ανακάλυψα αργότερα όταν την άκουσα στη σειρά του Ρώμα και την κατάλαβα απ' την χροιά.

Αν και μεγάλος, είχα δει αρκετά επεισόδια χάριν των παιδιών, όπως και κάτι Τζιμ Μπάτον, Ντέξτερ (το καρτούν με τον πιτσιρικά-διάνοια, όχι το άλλο) και μερικά ακόμα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2024, 15:13

Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 15:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Μαρ 2024, 15:47
Μου ήρθε ένα καρτούν με κάτι παιδιά που κάθε μέρα κάτι έπρεπε να κάνουν πριν τα μεσάνυχτα. Ήταν μια μάγισσα ή ένας μάγος που ίσως ήταν και συγγενής τους και έπρεπε να αποτρέψουν τα σχέδια του, κάτι τέτοιο.
Δεν ξέρω αν μιλάς για το "Άμπρα Κατάμπρα", με μια μάγισσα (Τυράννια) και τον δύστυχο/άβουλο ανιψιό της (Βουβόνικ, επίσης... περίπου μάγος), που το στόρι ήταν ότι αυτοί σκαρώνανε ένα ξόρκι σε κάθε επεισόδιο που έπιανε μεν και χαλούσε διάφορα πράγματα στον κόσμο γύρω τους, αλλά για να γίνει μόνιμο και να κερδίσουν κάτι (δεν θυμάμαι τι, να θεωρηθούν επίσημοι μάγοι, να αποκτήσουν δύναμη... κάτι) θα έπρεπε το ξόρκι να μην ανατραπεί/χαλάσει/κάτι... για κάποιες ώρες. Τώρα, είτε μέχρι τα μεσάνυχτα που λες ή για ένα 24ωρο ή κάτι αντίστοιχο.

Οι "καλοί" πρωταγωνιστές όμως εκεί ήταν τα κατοικίδιά τους και όχι παιδιά. Ένα κοράκι κι ένα γατί, που τους χαλούσαν πάντα τα σχέδια για να μην καταστραφεί ο κόσμος και διάφορα τέτοια "δεινά".Την δε φωνή της μάγισσας πρωταγωνίστριας στην ελληνική μεταγλώττιση την έκανε η ηθοποιός που έπαιζε τη γυναίκα του φούρναρη στο Καφέ της Χαράς (χαρακτηριστική, "θαμπή" φωνή), αυτό το ανακάλυψα αργότερα όταν την άκουσα στη σειρά του Ρώμα και την κατάλαβα απ' την χροιά.

Αν και μεγάλος, είχα δει αρκετά επεισόδια χάριν των παιδιών, όπως και κάτι Τζιμ Μπάτον, Ντέξτερ (το καρτούν με τον πιτσιρικά-διάνοια, όχι το άλλο) και μερικά ακόμα.
Αυτό ναι μπράβο! Ωραίο ήταν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 19 Μαρ 2024, 15:16

Ο γατος λεγοταν Μαουριτσιο.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 20 Μαρ 2024, 13:18

πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 20 Μαρ 2024, 13:33

Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8283
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 20 Μαρ 2024, 13:51

μπήκα στον νήμα να δω εάν έχει αναφερθεί
OANNHSEA έγραψε:
17 Μαρ 2024, 20:34
Μία φορά και έναν καιρό ο άνθρωπος

αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ, τίποτε άλλο και μάλιστα σε μεγάλη ηλικία, σχεδόν έφηβος

κανένα από τα άλλα τα πολύ παιδικά, ούτε διαγαλαξιακά, ούτε μίκιμάου, εκτός λίγο από τον Top Cat


η θυγατέρα με μάγκωνε να βλέπουμε Σκούμπι Ντου μαζί, δεν ήταν τελείως απαράδεκτο, αλλά σε κάθε περίπτωση πήραμε γρήγορα σκύλο και το έσκαγα να τον βγάλω βόλτα, μετά μεγάλωσε και ησύχασα :smt005:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Μαρ 2024, 16:52

Κάπτεν χαρλοκ και Γκετα ρομπο.

Κάνω έκκληση. Οποίος έχει κάπου αποθηκευμένα τα επεισόδια κάπτεν χαρλοκ που είμαι μεταγλωτισμενα στα ελληνικά, τα θέλω. Όσο όσο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 23 Μαρ 2024, 16:56

Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2024, 21:32
Δε ξέρω τι ακριβώς εννοείτε με το μας "σημάδεψαν" αλλά αν υποθέσουμε ότι εννοείτε "κάτι παραπάνω από το να μας άρεσαν απλά", τότε έχω μερικά να ξεχωρίσω (από τα άπειρα που μου άρεσαν):

Για παράδειγμα

Ducktales


Πέρα από τον προφανή λόγο, μου άρεσε έξτρα που ήταν τρίδυμα αδέρφια τα παπιά και έμπλεκαν μαζί σε ένα σωρό περιπέτειες, καθώς και το ότι ανήκαν στους Μικρούς Εξερευνητές.
Το γεγονός ότι δεν εχω αδέρφια καθώς και ότι το μοναδικό πράγμα που μετάνιωσα από την παιδική μου ηλικία είναι ότι αρνήθηκα να πάω στους προσκόπους, σίγουρα παίζουν ρόλο στο έξτρα συναίσθημα που πάντα μου γεννούσε αυτή η σειρά (και φυσικά τα αντίστοιχα κόμιξ)

Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε τα επεισόδια;

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 23 Μαρ 2024, 16:59

Ερμής έγραψε:
23 Μαρ 2024, 16:52
Κάπτεν χαρλοκ και Γκετα ρομπο.

Κάνω έκκληση. Οποίος έχει κάπου αποθηκευμένα τα επεισόδια κάπτεν χαρλοκ που είμαι μεταγλωτισμενα στα ελληνικά, τα θέλω. Όσο όσο.
Ααυτό είχε κάνει και ένα remake πριν καμία 10ρια χρόνια.

Εδώ έχει ένα επεισόδιο 2ωρο στα ελληνικά
https://www.bitchute.com/video/8oFCLIixej9z/


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Μαρ 2024, 17:02

Έπρεπε να το πω από την αρχή. Οχι το arcadia my youth, αυτό το έχω. Ήταν τρία ή τέσσερα ακόμη επεισόδια που έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης και εννοείται από το yt. Κάποια στιγμή μου τα είχε στείλει ο λορδοχιονης αλλά κρασαρε ο σκληρός και χάθηκαν. Δε παίζουν πουθενά στο νετ. Έχω ψάξει ότι ψάχνεται
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Έκτωρ
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 11:39

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Έκτωρ » 23 Μαρ 2024, 17:43

student έγραψε:
20 Μαρ 2024, 13:33
Ρε μαλάκα, τι μου θύμισες! Αυτό το έβλεπα στο Junior's TV, και με κάτι από αυτό τον έπαιζα νομίζω, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ με τι.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 23 Μαρ 2024, 18:52

Aitwlos έγραψε:
23 Μαρ 2024, 16:56
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2024, 21:32
Δε ξέρω τι ακριβώς εννοείτε με το μας "σημάδεψαν" αλλά αν υποθέσουμε ότι εννοείτε "κάτι παραπάνω από το να μας άρεσαν απλά", τότε έχω μερικά να ξεχωρίσω (από τα άπειρα που μου άρεσαν):

Για παράδειγμα

Ducktales


Πέρα από τον προφανή λόγο, μου άρεσε έξτρα που ήταν τρίδυμα αδέρφια τα παπιά και έμπλεκαν μαζί σε ένα σωρό περιπέτειες, καθώς και το ότι ανήκαν στους Μικρούς Εξερευνητές.
Το γεγονός ότι δεν εχω αδέρφια καθώς και ότι το μοναδικό πράγμα που μετάνιωσα από την παιδική μου ηλικία είναι ότι αρνήθηκα να πάω στους προσκόπους, σίγουρα παίζουν ρόλο στο έξτρα συναίσθημα που πάντα μου γεννούσε αυτή η σειρά (και φυσικά τα αντίστοιχα κόμιξ)

Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε τα επεισόδια;

Είχα βρει για κατέβασμα σε ένα torent πριν από χρόνια, αλλά μετά το ξέχασα...
Πρέπει ακόμα εκεί να είναι - τώρα σε ποιό...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 23 Μαρ 2024, 18:56

OANNHSEA έγραψε:
23 Μαρ 2024, 18:52
Aitwlos έγραψε:
23 Μαρ 2024, 16:56
Otto Weininger έγραψε:
17 Μαρ 2024, 21:32
Δε ξέρω τι ακριβώς εννοείτε με το μας "σημάδεψαν" αλλά αν υποθέσουμε ότι εννοείτε "κάτι παραπάνω από το να μας άρεσαν απλά", τότε έχω μερικά να ξεχωρίσω (από τα άπειρα που μου άρεσαν):

Για παράδειγμα

Ducktales


Πέρα από τον προφανή λόγο, μου άρεσε έξτρα που ήταν τρίδυμα αδέρφια τα παπιά και έμπλεκαν μαζί σε ένα σωρό περιπέτειες, καθώς και το ότι ανήκαν στους Μικρούς Εξερευνητές.
Το γεγονός ότι δεν εχω αδέρφια καθώς και ότι το μοναδικό πράγμα που μετάνιωσα από την παιδική μου ηλικία είναι ότι αρνήθηκα να πάω στους προσκόπους, σίγουρα παίζουν ρόλο στο έξτρα συναίσθημα που πάντα μου γεννούσε αυτή η σειρά (και φυσικά τα αντίστοιχα κόμιξ)

Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε τα επεισόδια;

Είχα βρει για κατέβασμα σε ένα torent πριν από χρόνια, αλλά μετά το ξέχασα...
Πρέπει ακόμα εκεί να είναι - τώρα σε ποιό...

.

Θα το ψάξω. Thanks

zteo
Δημοσιεύσεις: 10185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 23 Μαρ 2024, 19:04

Aitwlos έγραψε:
23 Μαρ 2024, 18:56
OANNHSEA έγραψε:
23 Μαρ 2024, 18:52
Aitwlos έγραψε:
23 Μαρ 2024, 16:56



Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε τα επεισόδια;

Είχα βρει για κατέβασμα σε ένα torent πριν από χρόνια, αλλά μετά το ξέχασα...
Πρέπει ακόμα εκεί να είναι - τώρα σε ποιό...

.

Θα το ψάξω. Thanks
Θέλεις ένα site για direct download όμως χωρίς ελληνικούς υπότιτλους?
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Κινούμενα σχέδια που σας σημάδεψαν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 23 Μαρ 2024, 19:06

zteo έγραψε:
23 Μαρ 2024, 19:04
Aitwlos έγραψε:
23 Μαρ 2024, 18:56
OANNHSEA έγραψε:
23 Μαρ 2024, 18:52



Είχα βρει για κατέβασμα σε ένα torent πριν από χρόνια, αλλά μετά το ξέχασα...
Πρέπει ακόμα εκεί να είναι - τώρα σε ποιό...

.

Θα το ψάξω. Thanks
Θέλεις ένα site για direct download όμως χωρίς ελληνικούς υπότιτλους?
Αμέ. Ήμουν παλιά σε ένα που είχε πλούσιο ηλικιο αλλά είπαν να καθαρίσουν τους ανενεργούς, εγώ δεν είναι το mail και μετά έγινε κλειστό. Pm me

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών